صدها هزار روتر هکرهای روسی بسوی آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۱    ۱۳۹۷/۳/۱۵ کد خبر: 151697 منبع: پرینت

پولیس فدرال آمریکا از هک شدن صدها هزار روتر شخصی و اداری توسط هکرهای روس خبر و در این باره هشدار داده است. هکرها از این طریق قادر به دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۵ مه از هک شدن صدها هزار روتر در شماری از کشورهای جهان خبر داده بود. متعاقب انتشار این خبر، پولیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) هشدار امنیتی داده است.

گفته می‌شود که هکرهای روس از این طریق قادر به قطع ارتباط این روترها با اینترنت بوده و همچنین می‌توانند به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی یابند.

تعداد دقیق روترهایی که توسط هکرهای روس هک شده‌اند، مشخص نیست. پولیس فدرال آمریکا از صدها هزار روتر سخن می‌گوید. روترهایی که هم مورد استفاده اداری بوده‌اند و هم توسط کاربران عادی اداره می‌شدند.

توصیه و هشدار امنیتی
مقامات ناظر بر امنیت سایبری آمریکا به کاربران این روترها توصیه کرده‌اند، روترهای خود را خاموش و روشن کرده و همچنین نرم‌افزار شرکت عرضه کننده این روترها را مجددا پیاده و به‌روزرسانی کنند.

موضوع هک این روترها به چند روز پیش بر می‌گردد. روز چهارشنبه ۲۳ مه دادگاه به اف‌بی‌آی اجازه داده بود یک وب‌سایت متعلق به هکرها را مسدود کند. هکرها بر آن بودند تا با بهره‌گرفتن از این وب‌سایت اطلاعاتی تحت عنوان راهنمای مربوط به استفاده از این روترها را در اختیار کاربران قرار دهند. پدیده‌ای که می‌توانست به از دست رفتن اطلاعات بیشتری منجر شود.

به‌رغم آنکه اف‌بی‌آی راه تماس از طریق این وب‌سایت را مسدود کرده‌، اما روترها کماکان به بدافزارها آلوده هستند و دسترسی به آن‌ها برای هکرها ممکن است. اکنون پولیس فدرال آمریکا با توصیه‌های امنیتی روز۲۵ مه خود بر آن است که امکان پاک شدن روترها از بدافزارها را فراهم آورده و رابطه هکرها با این روترها را قطع کند.

هک روترها در ۵۰ کشور
روترهایی که توسط هکرهای روس هک شده‌اند در بیش از ۵۰ کشور جهان قرار داشتند. خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که به نظر می‌رسد، هدف نخستین هکرها، دسترسی به اطلاعات اوکراین بوده است. اما موضوع تنها به اوکراین محدود نبوده و بسیاری از کشورهای دیگر را نیز در برمی‌گیرد.

وزارت دادگستری آمریکا بر این باور است که هکرهای یاد شده عضو گروهی به نام Sofacy بوده‌اند که به دولت روسیه پاسخگو است.

اعضای این گروه که همچنین با عناوین APT28 و Fancy Bear نیز از آن‌ها یاد می‌شود، مسوول هک بسیاری از سایت‌ها و روترها در جهان شناخته می‌شوند. از جمله هک سایت کمیته ملی دموکرات‌های آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ این کشور نیز به این گروه نسبت داده می‌شود.

پولیس فدرال آمریکا افزوده است که برخی از روترهایی که برای فروش به بازار عرضه شده‌اند، از پیش آلوده بوده‌اند. حال آنکه مقامات امنیتی آمریکا احتمال آلودگی روترهایی را منتفی می‌دانند که توسط شبکه‌های بزرگ خدمات اینترنتی اداره می‌شوند.

در عین حال پلیس آمریکا از صاحبان این روترها خواسته است، امکان هدایت از راه دور این روترها را موقتا مسدود کنند، رمز عبور خود را تغییر دهند و نرم‌افزار ناظر بر این روترها را به‌روزرسانی کنند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هکرهای روس
آمریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است