خطاب به حکمتیار: راه را اشتباه رفته ای!
حکمتیار بسیاری از یاران خود را در نامزدی انتخابات ثبت نام کرده و درنظر دارد تا عنان مجلس را با کمک یاران خود در ارگ و طالبان بدست گیرد 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۱    ۱۳۹۷/۳/۲۱ کد خبر: 151881 منبع: پرینت

گرچه حزب اسلامی داعیه ی شرکت در انتخابات را دارد و در اظهارات رسانه ای خود بدان اذعان کرده است اما هنوز فاصله ی بسیاری تا درک درست از اوضاع و احوال سیاسی و بینش عمومی دارد به نحوی که با اظهارات بیجا و پا گذاشتن روی خطوط قرمز، بلوا بپا می کند و بدتر اینکه نمی تواند همه چیز را به حالت قبل برگرداند.

نباید از نظر دور داشت که گلبدین حکمتیار صرفا یک رهبر متعصب و تندروی مذهبی و قومی بوده است نه یک سیاستمدار با تدبیر و بالفطره ای که بتواند جنگ نرم را در فضای باز سیاسی مدیریت و رهبری نماید؛ اظهارات وی درخصوص قومی بودن جنگ افغانستان و سپس تکذیب آن، مصداقی بر این مدعا است!

وی می بایست ابتدا جای پای خود را در محافل سیاسی و اجتماعی میان رقبای دیرینه ای که سالها و دهه ها قبل از وی دست به کار تهییج و تطمیع افکار عمومی به نفع خود شده بودند محکم نماید و سپس به سوی چوکی قدرت ریاست جمهوری در ارگ دست دراز کند.

اما اتهام وی بر رسانه ها درخصوص بازتاب و نشر اظهاراتش مبنی بر قومی بودن جنگ افغانستان و نیز تکذیب ناشیانه ی آن، نشانگر خامی و لغزش های وی در عرصه ی سیاست است؛ گویا گلبدین هنوز شرایط کنونی افغانستان از فضای باز انتقادی و آگاهی مردم ملکی نسبت به شرایط خفقان آور و بسته ی سه دهه قبل را تمییز نمی دهد که اینچنین...

اینچنین خود را گرفتار نکوهش و سرزنش رقبای سرشناس داخل و خارج از ارگ ریاست جمهوری و رهبران قومی مذهبی و حزبی کرده است و نیز بهانه به دست ایشان داده تا بتی را که خود چندی قبل از نام و آوازه ی حکمتیار تراشیده بودند؛ خدشه دار یا حتی سرنگون سازند.

در همین راستا، جماعتی که امروز برای نفی ادعای قومی بودن جنگ افغانستان توسط حکمتیار از یکدیگر سبقت می جویند و عرصه را بر حزب اسلامی تنگ می کنند؛ همان هایی هستند که دیروز هنگام ورود وی به کابل برای پیمان بستن و بیعت کردن با گلبدین از یکدیگر پیشی می گرفتند.

باید منتظر ماند و دید با داغ تر شدن تنور انتخابات و نزدیک تر شدن به میدان تاخت و تاز قدرت، رقبای دیرینه ی سیاسی چگونه شمشیر را از رو بر حکمتیار و خودی و بیگانه می کشند و دیگر از کدام اظهارات متناقض و اشتباهات لفظی برای تخریب وجهه ی رقبا سود می جویند.

اما در این روزها در حال پیدا کردن خود در جمع یاران قومی خود است. چنانکه بسیاری از یاران خود را در نامزدی انتخابات ثبت نام کرده و درنظر دارد تا عنان مجلس را با کمک یاران خود در ارگ و طالبان بدست گیرد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
مجلس
نظرات بینندگان:

>>>   پدرام عضو شورای ولایتی هرات: توهین و بی حرمتی به وزیر عثمانی، بی حرمتی به هراتیان است و ما با مشت به دهن تبعیض گران می کوبیم و اگر حکومت دست از سیاست های قومی و قبیلوی برندارد، ما هراتیان حکومت خود مختار اعلان خواهیم کرد!
مسلم_شیرزاد

>>>   Abdul Hai Khurasani
چگونه می توانیم ابتکار عمل را همچنان در دست داشته باشیم؟
طالب، حکمتیار و اشرف غنی مثلث اجراءِ كننده ی مانیفست فاشیست افغانی در کشور هستند، لهذا وقت خود را به چرندیات و اراجیف امثال یون ضایع نسازید!
الف
متوجه این نکته مهم و راهبردی باشید که برای نخستین بار در تاریخ هویت سیاسی افغانستان، ابتکار عمل در دست ماست، شعار نهضت احیاء خراسان معادله سیاسی را در کشور تغییر داده است و حالا این فاشیسم افغانی است که با عصبانیت لگام منطق را از دست داده است و با فحش و اهانت و بهتان در مقام دفاع از هویت و تاریخ جعلی خود برآمده است و این حالت دفاعی نخستین گام اساسی در جهت رسیدن به هدف مقدس تمدنی و فراقومی ما می باشد.
اینکه یک وئدیویی سراپا فحش و بهتان و اهانت از طرف عناصر فاشیسی مانند یون و حکمتیار بیرون می آید، می خواهند شما را مصروف حاشیه بسازند و حرکت سیستماتیک نهضت خراسان را به حاشیه مصروف نمایند.
ب
فاشیسم سعی دارد با تحریک شهروندان ساده لوح و غیر مطلع آنها را علیه نهضت احیاء خراسان تحریک نماید و خراسان خواهی را یک آرمان قومی جلوه بدهد.
نهضت بازگشت به خراسان به هيچ وجه يك آرمان قومى نيست، زيرا خراسان نه به حكم تاريخ و نه به اعتبار جغرافيا يك هويت قومى نبوده است.
خراسان یک هويت جغرافيايى است، كه تاريخ درخشان تمدن بعد از اسلام را‌ رقم زده است.
خراسان ؛ يعنى نماد تكثر گرايى، آزادى قانونمند تمام اديان و نگرشهاى فقهى و فكرى ، سرزمين نهضت ترجمه و تعاطى و تضارب تفكر شرق و غرب ، جغرافياى كتابخانه ها و مدارس و علم و فلسفه و كلام و رياضى و طب و هندسه و نجوم ....
عظمت و عزت تاريخى خراسان مخصوص يك قوم و قبيله نمى باشد، در تاريخ درخشان خراسان تمام اقوام و هويت هاى فرهنگى سهم ارزشمند داشته اند، تمام ترك زبانها ( ازبيكها و تركمن ها ) ، بلوچ ها ، كرد ها، عرب زبانها ، تاجیک ها ( فارس ها) و پشتونها و تمام شهروندان این جغرافیا در افتخار و عزت آن شریک هستند.
خراسان یعنی استمرار تاریخ و تمدن و علم و فرهنگ و فلسفه و کلام و بازگشت به هویت اصیل ما.
احياء نام خراسان قدرت ملى را افزايش مى دهد، پايه هاى وحدت را تضمين مى كند، تاريخ حقيقى و واقعى تمام بلاد سرزمين پهناور ما را متبلور مى سازد و نيروى لازم را جهت تحرك براى رسيدن به اهداف بلند ما مهيأ مى كند.
بازگشت به خراسان كينه هاى قومى را مى زدايد، به توهم فاشيزم نقطه اى پايان مى نهد و به تمام شهروندان كشور اعتماد به نفس و حس غرور مى بخشد.
در هويت خراسان درخشش مكتب اعتدال و خرد گرای امام اعظم ابوحنيفه و قرائت تأمل و تعادل ماتريديه است كه با ميراث باستانی و خرد گراى كهن ما همخوانى کامل دارد.
در احياء خراسان تجلى تفكر انسانى، اخلاقى و الهى نهفته است .
خراسان متعلق به تمام اقوام و شهروندان كشور مى باشد، زمانيكه خراسان گفته مى شود ، از تمام سلاطين و فرمانروايانى ياد مى كنيم كه بدون توجه به زادگاه و تعلق شان به قوميت ، زبان و فرهنگ در تعالى و ترقى اين سرزمين زحمت كشيده اند.
نهضت خراسان نه هدف قومی را دنبال می کند و نه در پی حذف هویت های دیگری قومی می باشد.
ج
امروز چنانکه دیده می شود آقای حکمتیار به عنوان رهبر و پیشوای مکتب فاشیسم افغانی داعیه دار دفاع از تمام ارزش‌های فاشیسم افغانی، تاریخ جعلی و تقسیم زبان فارسی قرار دارد و من شخصاً این انسجام افغانیت را برای شروع یک گفتگو میان دو گفتمان اصلی در هویت سیاسی افغانستان قدم مهم و مبارک می دانم .
ما خود را وارث گفتمان تمدنی خراسان می دانیم و برای هر نوع گفتگوی رسانه ای با نماینده گفتمان جعلی فاشیسم افغانی که در حال حاضر من حکمتیار را رهبر و پیشوای آن میدانیم ، اعلام آمادگی می کنیم .
آیا فاشیسم حاضر است در یک مناظره علنی و معتبر مشارکت نماید، یا فقط می خواهد فحش دهد و اهانت نماید و عربده بکشد؟

>>>   صلح دولت وطالبان صلحی است مصلحتی وبرای جمع اوری آرا پشتونها.

>>>   کسی را که خدا زده باشد رسولش از امت خود کشیده باشد و ملت از ان نسبت اعمال و افعال کردار بداش از وی متنفر شده باشد مانند گلبدین قالت ملت خاکفروش جاسو.س ای اس ای پاکستان هیچگاهی به اهداف شوم اش نخواهد رسید بلکه روز تا روز روسیاتر و منزوی تر و منفور تر میگردد اطرافیان سابق گلبدین بغیر از چند تا دزد و خاین چپاولگرد چون فاروق وردک و عبید الله بارکزی و اسماعیل یون که بدور و بر ان میچرخند کسی دیگری از ان نسبت عملکرد نادرست خلاف دسورات اسلامی و انسانی و وطنی که بنفع پاکستان و بدستور ای اس ای و نظامیان پاکستان مرتکب صد ها جنایت ضد بشری درین کشور شده اکثریت مردم انرا بنام قاتل وجنایتکار جاسوس پاکستان که در طول چهل سال گذشته در خدمت ای اس ای قرار داشت از ان کاملن متنفر و سخت بد بین با ان هستند هرکسیکه از نام قصاب کابل در کار زار انتخاباتی قدم گذارد مانند معاون طرف اعتماد اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ با کمترین رای و شرمندگی از صحنه بدور اداخته میشود هنوز گلبدین بیعت خود را از داعش نگرفته چگونه مردم بالای خودش و همکاران نزدیک اش اعتماد کنند که گفته سال ها قبل خود را کههمانا شناختاندن افغانستان بحیث صوبه پینم پاکستان را عملی کند در صورت دستیابی بقدرت دولتی .

>>>   این .... اول باید دلی65 هزار مردمان داغديده کابل که با راکت های کور این جانی به شهادت رسیدند بدست بیاورد .این را مردم کابل قبول دارند که درآن درگیریهای لعنتی همه گروه تنظیم ها سهیم بودن.اما مردمان به شهادت رسیده از جانب راکت های کور همین آدم بوده. چون همین حکومت موقت مجاهدین قبول نداشت به شهر کابل حمله کرد الباقی تنظیم ها داخل شهر بودن از شهر دفاع میکردند.انشاالله به زودی اشک مادران وناله یتیمان افسردگی بیوه زنان دامنگیر ی همین شخص شود
( مهاجر

>>>   همه مردمان داغدیده کابلی برای این جانی آرزو مرگ میکنند.مطمئن باشید که خداوند متعال همیشه طرفدار اشخاص ضعیف و آسیب دیده ومومين است چوب تر صدا ندارد امید و ارم حق به حق دار برسد

>>>   فاشیزم دولتی ، سه گزنیه برای تقلب در انتخابات روی میز خود داشت .
۱ - استفاده از کپی های تذکره .
که این گزنیه توسط تلویزیون طلوع مُستند سازی شد و تیر شان به خاک خورد .
۲- هراس افگنی .
این گزینه را امروز یک شادی باز نجس و پلید به نام اسماعیل یون نویسنده دویمه سقاوی و بلند گوی فاشیزم دولتی ، صریحن و بدون ملاحظه اعلان کرد و برای برادران ناراضی خود هشدار داد ، تا حملات شانرا در مناطق آنانیکه افغانیت را نمی پذیرند تشدید بخشند .
مرام ازین هراس افگنی ، به منظور اشتراک نکردن وسیع و گسترده مردم در مراکز رای دهی می باشد .
۳ - عرف افغانی .
این گزنیه ، زمینه ساز تقلب گسترده خواهد شد ، یعنی مرد خانواده می تواند رای خانم ، خواهر ، دختر و مادر شان را بدون حضور داشت شان به صندوق های رای بریزند .
من فکر میکنم که این نوع رایدهی همان " شادی بازی " پارک زرنگار خواهد بود .
کریمی استالفی

>>>   جاي بسيار شرم است كه اين بيسواد سياسي و عقيدوي را رهبر يك تنظيم اسلامي ناميد، مردم بايد عليه اين شرور متحد شده و جلو فعاليت هايش بگيرند، اين پست فطرت يك دزد و راهگير جاني بنام زرداد فريادي را براي وكالت در شوراي ملي نامزد ساخته اند، معني اين تصميم حزب اين است كه همچو آدام كشأن از چهره هاي سياسي اين حزب است، و مردم همه ميشناسند كه زرداد و سگش منفور ترين رهگيران راه جلال آباد، و جنگ هاي شاه شهيد هستند،

>>>   Salam
فاشيزم قومى پشتون ديوانه وار دنبال محو كامل همه يى ارزش هاى هويتى ، فرهنگى و تمدنى سر زمين خراسان است و جنون زده تلاش دارد تا كشور را هويت تك قومى بخشد ، فاشيست هاى پشتون مى دانند كه اشغال كشور توسط امريكاى ها بهترين فرصت براى تحقق آرمان هاى فاشيستى شان است .
اگر اين گروه ديوانه و فاشيست در همين جا توقف داده نشود ، فرايندش يك فاجعه يى تاريخى خواهد بود

>>>   این ادم یک افزار است در دست بیگانگان و نقش خود را در میان اعضای دری زبانش هر روز از دست می دیهد و یک انسان متعصب بار آمده وهر روز از اعتبارش کاسته می شود .
زره

>>>   هر کس در افغانستان اصلاح شد و از گذشته خود عبرت گرفت به جز از گلبدین . یک روز جنگ را قومی می گوید روز دیگر منکر می شود شرم آور است . یک روز با یکی متحد و شود و روز دیگر باکسی دیگر. خلاصه این مردک پدیده استکبار است که بنام تروریست در کشور های اسلامی مردم را می کشد و غارت می کند. این خود غلام بوده و هست از غاز ای اس ای برامده بر اساس پلان آن کار می کند.

>>>   یکبار دیگر میخواهم تکرار نمایم که پارلمان آینده افغانستان بدترین، بیکاره ترین و فاسدترین، پارلمان در تاریخ بشریت خواهد بود!!!!!! که حتی با نامگذاری "....." هم نمی ارزد!!!

>>>   جاي بسيار شرم است كه اين بيسواد سياسي و عقيدوي را رهبر يك تنظيم اسلامي ناميد، مردم بايد عليه اين شرور متحد شده و جلو فعاليت هايش بگيرند، اين پست فطرت يك دزد و راهگير جاني بنام زرداد فريادي را براي وكالت در شوراي ملي نامزد ساخته اند، معني اين تصميم حزب اين است كه همچو آدام كشأن از چهره هاي سياسي اين حزب است، و مردم همه ميشناسند كه زرداد و سگش منفور ترين رهگيران راه جلال آباد، و جنگ هاي شاه شهيد هستند،

>>>   مسلم شیرزاد خوب خودیدی
معلم عطا هم جکومت خود مختار وحرکتهای نارنجی اعلان میکرد
چی شد

>>>   کشوری که در ان حکمتیار را ادم حساب کنند فاتحه اش خوانده شده چه برسد بشود رییس حزب اسلامی او جز رییس منافع خود و یک بی تقوای ادم کش چیزی دیگری نیست او باید جوابگوی خون های به ناحق ریخته شده مردم باشد چه تلخ و خنده دار است امده نماینده مردم شود ولی به نظر من می تواند نماینده خوبی برای گانگسترها و ادم کش ها باشد

>>>   وطنداران شما خودتان قضاوت کنید.کسانیکه بیشتر دستشان به خون مردم بیگناه آلوده است فعلا گلبدین آز آنان نگهداری می کند.آدمهای مفید و دانا باشخصیت به دیدن گلبدین نمی روند.کسانی پیش گلبدین رفت و آمد دارند بی پدر و مادر.قاتل.خبیث.شیطان صفت.وجلاد.مثل زرداد.این شخص را10 بار توته توته اش کنید واعدامش بکنید باز هم کم است فعلا گلبدین آن شخص پست فطرت را نگهداری و چاق اش میکند برای روز مبادا.آن های که قبلا سخت مرتکب.جنایت ها شده بودند.رفتن توبه کردن خانه نشین شدن.به شغلی ازاد روی آوردن.بلاخره ازاین کار های پست دست کشیدن اما گلبدین لعنتی سیر نشده ای کاشکی در همان پاکستان میمرد بکابل نمی آمد از روز که سروکله فلاکت زده اش پیدا شده همه دنبالي شیطنت .تحريک کردن اقوام علیه یک دیگر.حرف های بی مورد زدن خودخواهی .ازقدیم ها گفتن اشخاص حقیقی خوب ميمرند.اشخاص پست رزيل .وشيطان صفت وانگل مضر باقی می ماند
( مولوی عبدالحمید

>>>   بدترین بی سواد، بی سواد سیاسی است
وی کور و کر است، درک سیاسی ندارد و نمی‌داند که هزینه‌های زندگی از قبیل قیمت نان، مسکن، دارو و درمان همگی وابسته به تصمیمات سیاسی هستند.
او حتی به جهالت سیاسی خود افتخار کرده، سینه جلو می‌اندازد و میگوید که…: “از سیاست بیزار است”.
چنین آدم سبک‌مغزی نمی‌فهمد که بی‌توجهی به سیاست است که زنــان فــاحــشه و کــودکان خــیابانــی می‌سازد، قتــل و غــارت را زیاد می‌کند و از همه بدتر بر فساد صاحبان قدرت می‌افزاید…
#برتولت_برشت
مردم ما سیاست زده اند، نه سیاسی و دارای فهم و شعور سیاسی بالا.
نبی احمدی

>>>   راکت بار جایت به جهنم باد لوله های آتشین دوزخ از طرف مردم مظلوم داغ دیده که از هر قوم باشد نصیبت باد چون داغ به دل همه و‌در هر خانه داده‌ی تو دختر های زیبایت را در کشور امریکا در حالت نیش ‌ونوس ایت راه های تحصیل بهتر را برایش بدون اینکه حجاب اسلامی را به صورت درست بیپوشند روا دانستی و تنها سر مردم مظلوم داغ دیده کشور حجاب را باید بکنند تحصیل حرام است قسمی که در سال ۱۳۷۵ اعلان کردی البته به دختران خودت حلال است تو‌مرد .... امریکا یگانه دوست تو است که از طریق امریکا آب میخوری ‌داد از اسلام می‌زنی ایرنا بدان که تو‌مثل فرعون با تمام لشکریانت غرق در جهنم خواهد شدی در سال ۱۳۷۴ بخاطر صلح آمدی راه را به طالبان مسلح باز کردی و باز آمدی بارقدم تو انتحارات طالبان بیش‌تر شد چون تو روا و‌حلال دانستی انتحار ایکاش میتوانستم که یک سلی بر رویت میزدم که حد آقل دردی از گوشه دلم کم می‌شود تو باعث انتخارات بی نظمی ها در کشور شدی لشکریانت با چادری داخل زندان شد که در اسلام مردی که خود را زن ساخت او حرام است مگر از از زندان نماد شان دادی و حکومت هم دست تو شد و با لباس مردانه از زندان کشیدیش دو باره خود را زن ساختند ....

الهی یک که گناه های تو را نادیده کرفته ‌می‌گوید شخص مسلمان است و خوب است و از تو پیروی میکند در جهنم با تو یکجا باشند فکر میکنی زن مردم ناموس زدم فروخته شد آیا تو به جهنت میری نخیر صاحب اکر خداوند ترا ببخشد خون شهدای پاک را مه ریختی هیچ وقت تو بخشیده نمیشوب من ترا نمیبخشم ‌وب آن که دخترت پیش روی جشمنت مورد تجاوز لشکریانت قرار بیکیرد باز از دل مردم مسکین خواهد آمدی پسرت اکر تحمت انتحار شود که امرا خودت حلال فرمودی که فقط از پیش خدا آمده باشی باز از دل شهدا ما خواهد آمدی تله‌ی داغ سنگی ای راکت بار و همسنگران اش را نشان بتی و با جمله انتحار کننده و حلال دانسته و خود گروه طالبان به جهنم جایش آن را دان. هر جی زود ترشما ریگا

>>>   دموکراسی به معنی حاکمیت مردم و کلمه یونانی است، دمو یعنی مردم و کراسی یعنی حاکمیت. دموکراسی قوانین و شرایط بخصوص و مدرن خود را دارد، هر چند که در قوانین حقوق بشر جهان اعتقادات دینی و مذهبی و سیاسی آزاد هست ولی دموکراسی با احکام شرعی و اسلامی عمامه و عبا و قبا و سلام و صلوات و تحجر و تزویر و ریا و روضه خوانی هرگز قابل انطباق نیست. زیرا آزادی و دموکراسی لازم و ملزوم همند و اگر آزادی نباشد دموکراسی تقلیدی و شباهت سازی و ناقص است، و همچنانچه اگر دموکراسی نباشد آزادی حافظ و ضامنی نیز نخواهد داشت.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است