چین برنده توافق آمریکا با کوریای شمالی بود
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۲    ۱۳۹۷/۳/۲۳ کد خبر: 151916 منبع: پرینت

شبکه خبری «ای بی سی نیوز» چین را برنده توافق کوریای شمالی و آمریکا دانست و نوشت: این توافق در راستای پیشنهاد قبلی پکن موسوم به توافق «توقف در برابر توقف» (freeze for freeze) است که آمریکا قویا با آن مخالفت کرده بود.

به گزارش این شبکه خبری آمریکایی، پاییز گذشته، «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا گفت دولت این کشور نمی تواند توافق پیشنهادی «شی جین پینگ» رییس جمهور چین را درباره «توقف در برابر توقف» بپذیرد. این رویکرد، به برنامه سلاح هسته ای کره شمالی به ازای توقف به اصطلاح اقدامات تدافعی آمریکا در منطقه پایان می دهد.

ترامپ، نوامبر گذشته گفت: رییس جمهور شی تشخیص داد که کوریای شمالی تهدیدی جدی برای چین است و موافقت کرد که ما توافق موسوم به «توقف دربرابر توقف» را نمی پذیریم. مشابه چنین توافقی در گذشته شکست خورده است.

ای بی سی نیوز نوشت: توافق سنگاپور به شکل موثری شامل رویکرد توقف در برابر توقف است که چین ارایه داد و آمریکا قویا با آن مخالفت کرد.
«اَیان بِرِمر» رییس و موسس گروه اروسیا در این زمینه در هفته نامه آمریکایی تایم نوشت: «چین، سالها به دنبال کاستن از تنش ها در شبه جزیره کوریای و کاهش عملیات نظامی آمریکا در حیاط خلوت چین در آسیا بوده است. به عبارت دیگر به نظر می رسد که نقش آمریکا در آسیا بیش از پیش به حاشیه می رود و این چیزی است که پکن می خواهد.

ترامپ بعد از بازگشت از سفر سنگاپور در توییتی نوشت: پیشرفت بزرگی در زمینه خلع سلاح هسته ای کوریای شمالی بدست آمده است. اسرا به کشور بازمی گردند و ما بقایای اجساد قهرمانان خود را به خانواده هایشان باز خواهیم گرداند. دیگر موشکی شلیک نمی شود و تحقیقی انجام نمی گیرد و تاسیسات هسته ای تعطیل می شوند.

ای بی سی نیوز افزود: در این توافق، آمریکا به بسیاری از اهداف ترسیم شده توسط مقام های این کشور در آستانه نشست دست نیافت و بدون دستیابی به بسیاری از مسائل دیپلماتیک از موضع خود عقب نشینی کرد.

کارشناسان بالافاصله اشاره کردند که در این توافق به جزییات پرداخته نشده است. ترامپ در توجیه این مساله کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: وقت کافی نداشتم تا به جزییات «کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت خلع سلاح هسته ای» بپردازم. فقط یک روز وقت داشتم.

این گزارش افزود: درخواست ژاپن ظاهرا در توافق سنگاپور نادیده گرفته شد. «شینزو آبه» نخست وزیر جاپان هفته پیش قبل از نشست سنگاپور به ترامپ یادآوری کرد که چه چیزی می خواهد. نگرانی جاپان، آزادی شهروندان جاپانی ربوده شده در کوریای شمالی از جمله دختر 13 ساله ای بود که تقریبا 45 سال پیش ربوده شد.
با وجود روابط نزدیک ترامپ با آبه به نظر می رسد که به نگرانی وی در مذاکرات با کوریای شمالی و سند امضا شده درباره مساله آدم ربایی توجهی نشده است.
ای بی سی نیوز افزود: در نشست ترامپ و کیم همچنین موضوع حقوق بشر در کوریای شمالی جایی نداشت.

ترامپ کوریای شمالی را به نقض حقوق بشر متهم کرده و وعده داده در آینده مذاکرات بیشتری در این زمینه داشته باشد.
این شبکه آمریکایی نوشت: کیم جونگ اون که بر اساس اتهامات آمریکا سابقه بدی در نقض حقوق بشر دارد، فرصتی داشت تا در کنار رییس جمهوری آمریکا بایستد. ترامپ در طول نشست وی را رهبری «بااستعداد» که «کشورش را بسیار دوست دارد» توصیف کرد.
دست دادن و صرفِ ناهار در تضاد کامل با توهین های رهبران دو کشور بود و این نشست باعث شد کیم در عرصه جهانی مشروعیت یابد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
آمریکا
کوریا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است