در آستانه یک عید متفاوت تر
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۵۶    ۱۳۹۷/۳/۲۴ کد خبر: 151952 منبع: پرینت

این البته نگاه من به آینده نزدیک از نظر امنیتی است. یعنی فردا و پس فردا و روز سوم عید سعید فطر.
علیرغم دیدگاه ها و موضع گیری های گوناگونی که به ارتباط اعلان آتش بس از جانب طالبان در سه روز عید سعید فطر وجود داشته و دارد، فکر می کنم این اعلان اگر نشانه مثبت به نفع دولت و نظام در افغانستان نبوده باشد، یک رویداد متفاوت از گذشته به نفع مردم حد اقل در همین سه روز آینده بوده می تواند.

پس از تشکیل حکومت وحدت ملی با وجود حمایت جدی تر و صادقانه تر نیروهای ناتو و آمریکا از نیروهای جنگی افغانستان، وضعیت در میادین نبرد بیشتر به نفع طالبان بوده است.

این برتری نه از حیث تصاحب جغرافیا و یا برنامه سیاسی مردم پسند طالبان بلکه از حیث تغییر رویکرد در برنامه جنگی طرفین بوده است. یعنی تغییر طالبان از رویکرد دفاعی به تعرضی و حکومت به عکس مساله می باشد.

در چنین وضعی کمتر اتفاق می افتد که نیروی مهاجم آماده شود تا تن به آتش بس دهد و به نیروی طرف مقابل خود مجال نفس کشیدن فراهم سازد.

گوناگونی گروهای تفنگ دار غیر مسوول به شمول طالبان و عدم رعایت دسپلین در خط نبرد و نزد جنگجویان طالب از اوامر رهبری شان، هرچند اطمینان به اجرای موثر این آتش بس را نزد ناظران اوضاع سلب می کند اما قطعاً به معنای دوام نا امنی به مانند روزهای قبل از آتش بس بوده نمی تواند.

اندرین باب حرف بسیار به گفتن است، حالا فقط به مقصد عید مبارکی خواستم یگانه آرزوی خود را که امنیت روزهای عید هموطنان ام می باشد را از زاویه خوشبینی به نتیجه آتش بسی که از جانب مخالفین حکومت اعلان گردیده پیشکش کنم.

عید تان مبارک
عید توام با آرامی و بی درد سر از خبر جنگ و درگیری برایتان آرزو دارم.

برنا صالحی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
برنا صالحی
عید
نظرات بینندگان:

>>>   درود برعزیزان!
ازتمامی دوستان وهموطنان خویش خواهشمندم که درصفحه شخصی دیگران از ارسال پیام تبریکی عید ی خود داری نمایید، زیرا ممکن است همین اکنون درخانه یک هموطن دیگرتان غمی ویا بدبختی حکمفرما بوده باشد، برای آن خانواده دیگر عید نیست.
باعرض حرمت.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است