اتصال عربستان به اسراییل با خط راه آهن
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۵    ۱۳۹۷/۳/۲۹ کد خبر: 152054 منبع: پرینت

یک خبرنگار کُرد مقیم سرزمین‌های اشغالی فلسطین از هماهنگی سرّی بین رژیم‌های سعودی و صهیونیستی برای احداث خط راه آهن بین عربستان و بندر حیفا خبر داد.
مهدی مجید در پایگاه اینترنتی الخلیج الجدید یک فیلم ویدیویی از دیدارش با یسراییل کاتس وزیر اطلاعات و راه و ترابری اسراییل منتشر کرد که درباره این طرح صحبت می‌کند. این طرح به محض آنکه معامله قرن (طرح جدید سازش) در سال ۲۰۱۹ میلادی به اتمام برسد رسانه‌ای خواهد شد.

کاتس آوریل گذشته از طرحی برای احداث یک خط راه آهن جدید که فلسطین اشغالی و عربستان را از طریق اردن و کشور‌های عرب خلیج (فارس) به یکدیگر متصل می‌کند و نامش نیز «طرح صلح منطقه‌ای راه آهن» است خبر داده بود. به نظر می‌رسد این طرح گامی در جهت عادی سازی شتابان روابط بین اسراییل و کشور‌های اطراف عربی آن از جمله عربستان است.

بر اساس طرحی که کاتس در کنفرانس خبری اعلام کرد، این خط راه آهنِ منطقه‌ای از شهر حیفا تا بیسان در داخل سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ میلادی ادامه خواهد داشت و از پل شیخ حسین که اردن را به فلسطین اشغالی متصل می‌کند عبور خواهد کرد و از آنجا به شهر اربد در شمال اردن و سپس تا کشور‌های عرب خلیج (فارس) و عربستان امتداد خواهد داشت.

کاتس فاش کرد مذاکرات مهمی با برخی از کشور‌های عربی که به نامش اشاره نکرد، درباره این طرح در جریان بوده و به احتمال پیشبرد این طرح بسیار امیدوار است.

کاتس ادعا کرده بود: «این طرح به تقویت اردن و تبدیل آن به مرکز ترابری کمک خواهد کرد، زیرا خط راه آهن نه تنها اردن را قادر خواهد کرد که به بنادر حیفا دسترسی داشته باشد بلکه این کشور را قادر می‌سازد به همه کشور‌های عرب خلیج فارس دسترسی پیدا کند و این خط راه آهن به مثابه یک پل زمینی بین کشور‌های عربی یاد شده خواهد بود و دسترسی زمینی آنان را به سواحل دریای مدیترانه آسان خواهد کرد.»

کاتس این را هم گفته بود که جیسون گرینبلات فرستاده ویژه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به منطقه از این طرح به شدت خوشش آمده و قول داده بود آن را با ترامپ در میان بگذارد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
اسراییل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است