توافق سران اتحادیه اروپا در مورد سیاست‌های مهاجرتی
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۱    ۱۳۹۷/۴/۹ کد خبر: 152279 منبع: پرینت

سران اتحادیه اروپا پس از 10 ساعت مذاکرات فشرده در بروکسل، در مورد سیاست‌های مهاجرتی به توافق رسیدند.
دونالد توسک رییس شورای اروپا گفت که سران 28 کشور اتحادیه اروپا در مورد جمع‌بندی نشست خود از جمله سیاست‌های مهاجرتی به توافق رسیدند.

گرچه هنوز معلوم نیست چقدر این کشورها درباره چندوچون جزییات آن باهم کنار بیایند چون بخش‌های مهمی از آن داوطلبانه خواهد بود. اتحادیه اروپا همچنین کمک‌های مالی برای کشورهایی مثل ترکیه که مبدا سفر پناهجویان و مهاجران به سمت سواحل اروپاست، درنظر گرفته‌است.

ایتالیا ابتدا مانع از دستیابی به هرگونه توافقی در مورد نتایج نشست سران اروپا شده بود. این کشور خواستار توجه اعضای دیگر اتحادیه به خواسته‌های خود در مورد مسائل مهاجرتی شده بود.
ایتالیا پیشتر از پذیرش چند کشتی حامل مهاجران امتناع کرده بود. جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا گفته بود: ایتالیا به صحبت های بیشتر نیاز ندارد بلکه به اقدامات منسجم نیاز دارد.
ایتالیا خواستار آن است که سایر کشورهای اتحادیه اروپا مسوولیت مهاجران را بپذیرند.

سران اتحادیه اروپا از روز پنجشنبه نشست دو روزه ای را در بروکسل پایتخت بلجیم آغاز کردند. مقامات بلندپایه کشورهای اتحادیه در این نشست در خصوص سیاست های مهاجرتی، دفاعی، امنیتی و مسایل مالی و اقتصادی گفتگو می کنند.

هر چند میزان مهاجرت به اروپا کاسته شده است، همچنان هزاران پناهجوی دیگر از راه دریا به سمت اروپا می روند.
آمار حاکی است که در سال جاری میلادی دستکم 785 پناهجو در دریا غرق شده اند. بسیاری از مهاجران راهی یونان یا ایتالیا می شوند.

بحران مهاجرت در حالی گریبان اروپا را گرفته است که این قاره با چالش های دیگری از جمله بحران بدهی ها، افزایش پوپولیسم و تنش تجاری با امریکا مواجه است. همچنین مذاکرات برگزیت برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز مشکل ساز شده است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اورپا
مهاجرت
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است