اعتصاب عمومی آرژانتین را فلج کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۵۶    ۱۳۹۷/۴/۱۰ کد خبر: 152309 منبع: پرینت

آرژانتین در اعتصاب سراسری است. مدارس بسته شده‌اند. کم‌تر قطار یا هواپیمایی مسافران را جا به جا می‌کند. اعتراض‌ها به توافق دولت محافظه‌کار با صندوق بین‌المللی پول بر سر صرفه‌جویی و سیاست‌های ریاضتی است.

اعتصاب سراسری کارگران و کارکنان خدمات عمومی از روز دوشنبه (۲۶ ژوئن) زندگی در آرژانتین را از روال عادی خارج کرده است. سرویس‌های حمل و نقل عمومی از روز گذشته کار نمی‌کنند. شرکت‌های هوایی پروازهای خود را لغو کرده‌اند. صنایع و تجارت خوابیده است. مدارس دولتی بسته‌اند.

این اعتصاب به فراخوان فدراسیون اتحادیه‌های کارگری CGT و در اعتراض به سیاست اقتصادی مائوریسیو ماکری ، رییس جمهور محافظه‌کار این کشور به راه افتاده است.

از جمله خواست‌های CGT افزایش دستمزدهاست. فدراسیون اتحادیه‌های کارگری با اشاره به نرخ بالای تورم بر سر سقف افزایش دستمزد با دولت وارد چانه‌زنی شده است. دولت قصد دارد حداکثر ۱۵ درصد به حقوق‌ها اضافه کند، درحالی که گرانی از سال گذشته تاکنون ۲۶ درصد بیشتر شده است.

اعتصاب سراسری سیاست ریاضت اقتصادی دولت را هدف گرفته است. سیاستی که دولت ماکری با صندوق بین‌المللی پول بر سر آن توافق کرده است. آژرانتین پس از کاهش شدید نرخ پول ملی خود بسته کمک مالی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده است. در مقابل دولت خود را موظف کرده که کسری بودجه خود را سریع‌تر جبران کند و نگذارد تورم از حدود ۲۷ تا ۳۲ بالاتر رود.

سندیکاهای کارگری نگران این هستند که جبران کاهش بودجه به بهای اخراج‌های گسترده در خدمات دولتی و کاهش پروژه‌های عمرانی انجام پذیرد. مارکوس پنا، رئیس کابینه اعتصاب سراسری را یک اعتصاب سیاسی دانسته است. بنا بر تخمین وزارت خزانه‌داری آرژانتین این اعتصاب هزینه‌ای معادل ۵۰ میلیارد پزو (۹۰۰ میلیون یورو) خواهد داشت.

آرژانتین حدود پانزده سال زیر حکومت نیروهای چپ بود. مائوریسیو ماکری موفق شد در زمستان سال ۲۰۱۵ بر رقیب خود کریستینا فرناندز کیرشنر، رئیس‌جمهور آن زمان آرژانتین پیروز شود. او بعد از پیروزی وعده "تحولی شگرف" و فرصت‌های شغلی بیشتر را داده و گفته بود "ما رؤیای آرژانتینی عاری از فقر را در سر داریم".

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آرژانتین
اعتصاب
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است