شکست دیپلماسی ترامپ در برابر کیم جونگ اون؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۱    ۱۳۹۷/۴/۱۸ کد خبر: 152466 منبع: پرینت

سیاست ترامپ در قبال کوریای شمالی عملا به شکست انجامیده است و هرگونه واکنشی از جمله تعلیق مذاکرات بیشتر به نفع پیونگ‌یانگ خواهد بود.

وزارت خارجه کوریای شمالی گفتگوهای انجام شده با مایک پامپیو، وزیر خارجه آمریکا را «مایه تاسف» توصیف کرد. طبق بیانیه این وزارت‌ خانه، کوریای شمالی «شدیدا نگران است» زیرا این گفتگوها ممکن است به مرحله خطرناکی برسد که تمایل مستحکم کوریای شمالی برای غیرهسته‌ ای کردن را تغییر دهد.

وزارت خارجه کوریای شمالی همچنین از «شیوه تفکر گانگستری» آمریکایی‌ ها شکوه کرده است.

به نوشته دیلی‌بیست، این بیانیه موجب شرمساری پامپیو شد که تنها ساعتی پیش از آن ارزیابی مثبت و خوش‌بینانه‌ ای از دو روز مذاکراتش در پیونگ‌یانگ ارایه کره بود. پامپیو گفته بود که «تقریبا بر سر تمامی مسایل اصلی پیشرفت حاصل شده است.»

دیلی‌بیست در تحلیلی از وضعیت کنونی رابطه با کوریای شمالی نوشت: شاید بیانیه وزارت خارجه کوریای شمالی تنها یک نمونه دیگر از تاکتیک‌ های مذاکراتی این کشور باشد، با این وجود نشان‌ دهنده شکست سیاست دونالد ترامپ در قبال کوریای شمالی نیز است.

سیاست ترامپ مبتنی بر این فرض بود که کیم جونگ اون تصمیمی راهبردی برای صرف‌نظر کردن از زرداخانه تسلیحات هسته‌ ای خود گرفته است. و ترامپ براساس این فرض به صورت فوری دور جدید از دیپلماسی را با اعزام پامپیو به منطقه آغاز کرد.

هرچند تصمیم ترامپ برای دادن «فرصتی یکباره» به رهبر کوریای شمالی برای اتخاذ تصمیمی تاریخی برای صرف‌ نظر کردن از تسلیحات هسته‌ ای، کار درستی بود. حتی تسریع دیپلماسی پس از دیدار با رهبر کوریای شمالی نیز کار درستی بود. و همچنین اعزام پامپیو به پیونگ‌یانگ برای سنجش پیونگ‌یانگ نیز کار درستی بود. اما هم‌ اکنون اگر ترامپ بگوید که کیم جونگ اون این فرصت را هدر داد، حرف درستی است.

این نشریه آمریکایی می‌ نویسد که مقام های کوریای شمالی می‌ گویند که گفتگوها «مایه تاسف» بودند؛ و هم‌اکنون زمانی است که باید واکنشی نشان داد که واقعا موجب تاسف آنها شود. آنها باید با پیامدهای این سخن مواجه شوند.

پیشتر در اواخر ماه مِی پیامدهای و عواقبی رخ داد؛ وقتی که تبلیغات‌چی‌ های کوریای شمالی سخنانی را ضد مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا بیان کردند و وی را یک «احمق سیاسی» توصیف کردند. در آن زمان ترامپ پاسخی سریع داد و از تصمیمش برای نشست مشترک با رهبر کوریای جنوبی صرف‌نظر کرد.

اما این دفعه، ترامپ مجبور است که از مذاکرات خارج شود. اما ترامپ با ارایه امتیازات و مصالحه با کوریای شمالی در ماه‌ های مِی و جولای وضعیتی را پیش آورد که هرگونه تاخیری در مذاکرات به نفع کوریای شمالی خواهد بود.

ترامپ به حسن‌نیت کیم جونگ اون اعتماد کرد و با دست‌و‌دل‌ بازی به کوریای شمالی انگیزه کافی برای توقف مذاکرات را داد. رییس جمهوری آمریکا دست از حمایت از تحریم‌ ها برداشت، و برای مثال تحریم‌ ها را به صورت غیررسمی کاهش داد. علاوه بر آن به چین اجازه داد تا تحریم‌ های آمریکا و سازمان ملل را بدون مواجهه با مجازات، نقض کند و علیه اقدامات مشابه روسیه نیز عمل نکرد.

مهمتر از آن، دستکم از پایان ماه مِی، دولت آمریکا دستکم تحریم‌ ها علیه بیش از 30 نهاد که برخی از آنها روسی و چینی بودند را متوقف کرد. به علت تغییر مداوم شرکت‌ های واسطه‌ ای و صوری کوریای شمالی، تحریم‌های اعمالی علیه این کشور نیز به صورتی اساسی دور زده می‌ شوند.

ترامپ حتی یک هدیه دیگر نیز به کیم جونگ اون داد: توقف تمرین‌ های نظامی بزرگ‌مقیاس با کوریای جنوبی. رییس جمهوری آمریکا، به طرز باورنکردنی، از کوریای شمالی نخواست تا تمرین‌ های نظامی‌ اش را متوقف کند. در نتیجه، ارتش خلق کوریای [شمالی] می‌ تواند تمرین‌ ها و آموزش‌ های تابستانه خود را انجام دهد، در شرایطی که آمریکا و کوریای جنوبی باید «تمرین نظامی مدافعان آزادی» که قرار بود در آگوست برگزار شود را فراموش کنند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
کوریای شمالی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است