تجزيه اى كه مقصر آن سكيتاريست هاى قومى اند
پافشارى افراطى، كوركورانه و فوق العاده سريعِ گروه هاى خواهانِ عدالت براى حل تضاد قومى در كشور زمينه ساز تجزيه ى اقوام و فروپاشى جامعه ى ما مى شود 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۷    ۱۳۹۷/۴/۱۸ کد خبر: 152490 منبع: پرینت

به نام خداوند آزادى

پافشارى افراطى، كوركورانه و فوق العاده سريعِ گروه هاى خواهانِ عدالت براى حل تضاد قومى در كشور زمينه ساز تجزيه ى اقوام و فروپاشى جامعه ى ما مى شود.

از يكسو ميل شديد صاحبان قدرت بر حفظ و تداوم نظام گنديده با گرايش افراطى قومى و از سوى ديگر تلاش عقده مندانه گروه هاى پوپوليست و تجزيه طلب قومى براى دفع كوركورانه و عجولانه تهديد قومى بارقه هاى نحس و شيطانى اند كه اقوام جامعه ى ما را از بالا به پايين به آتش مى كشاند. برهنه شدن سريع ريشه هاى تضاد قومى در ميان كسانى كه اين تضاد ها را مى بينند و درک مى كنند نوعى دست پاچگى را به وجود مى آورد.

اين دست پاچگى سپس با رهنمودهاى افراطى مشعل داران قومى به نوعى نفرت ريشه دار در ميان اقوام كشور تبديل گرديده و مرزهاى خصمانه اى را در ميان ايشان ترسيم مى نمايد. اين پيشامد در آخر امكان درگيرى، جنگ و بالاخره تجزيه جغرافيايى، سياسى، اقتصادى، فرهنگى و... اقوام را بيشتر مى سازد.

محافظه كاران صاحب قدرت به هيچ اصول اسلامى و انسانى اى كه بر عدالت ميان گروه هاى اجتماعى تاكيد نمايد پايبند نيستند. آنها اصول خودشان را دارند؛ برترى و تسلط قوم بر ديگر اقوام كشور. اين نوعِ نظر و عمل برترى جويانه آشكارا از زمان مرزبندى و دولت-ملت سازى عبدالرحمٰن خانى شروع شده و تا به امروز كه بر همگان به وضوح قابل فهم مى شود ادامه دارد. اينها با ظلمى كه در طول تاريخ بر مردم اين سرزمين روا داشته اند گروه هايى از مردم را در برابر خود و نزديكان شان، به شدت عقده مند ساخته اند.

نظريه ی "قوم برتر" نه تنها در افغانستان بلكه در تمام جهان، ديگر ايستا و گنديده در جاى خود باقى مانده است. تنها روسياهان تاريخ پيرو اين گونه طرز فكر و عمل اند و اين ماييم كه تا برپايى انقلاب محكوم به تنفس گند اين تِز ايستا مى باشيم.

از ديگر سو گروه هاى تجزيه طلب كه خودشان هيچگاهى با چنين نامى خويش را توصيف نمى كنند با جنون و احساسات مفرطشان چنان پيش مى روند كه هيچ نمى دانند پىامد كار شان فاجعه مرگبار اجتماعى در كشور خواهد بود. اگر چه عامل پديد آورنده و مقصر عقده مندى ايشان تماميت خواهان اند اما ايشان نيز در ارزيابى خود از جامعه و پيشنهادشان براى راه حل، دچار اشتباهات بزرگى شده اند.

اينها اگرچه به خويشتن چسب عدالتخواهى را مى زنند و به همين هدف هم وارد كارزار مى شوند در واقعيت نتيجه ادامه كارشان ايجاد دشمنى در ميان مردم خواهد بود و تمام. گروه هاى عقده مند براى رسيدن به هدف بدون درنظرداشت پیامد باورها و كنش هاى افراطى شان دست به هرگونه بى بند و بارى اى خواهند زد. در مقابل، محافظه كاران براى سركوب آنها از هرگونه ترفند و ابزارى استفاده خواهند كرد.

اين برخورد باعث شيوع بيمارى نفرت و آگاهى بيمار در ميان مردم گرديده و روند تجزيه ى اقوام را سرعت خواهد بخشيد. اين جدايى زخم هاى ناسورى را در ميان هر مرز قومى و جغرافيايى به وجود خواهد آورد. در اول جنگ شديد داخلى قابل پيش بينى است كه در آن بجاى تقابل عدالتخواهان با تماميت خواهان، توده هاى قومى به جان همديگر خواهند افتيد. اول همه اقوام به جان قوم حاكم مى افتند بعدش هر قوم بخاطر به وجود آوردن جغرافياى مخصوص خودشان با يكى ديگر خويش به ایتلاف و يا دشمنى خواهند پرداخت. ما تجربه نزديک به چنين جنگى را در دهه هفتاد خورشيدى داشتيم.

با بيشتر شدن آگاهى مردم از تضادهاى اجتماعى، صاحبان قدرت آخرين زور خود را براى حفظ دژ پوسيده ى حاكم به كار مى بندند درصورتيكه آگاهى به صورت سالم در ميان مردم جا بيفتد دگرگونى اى كه برپا مى شود نه تداوم نظام فاسد كنونى است نه هم تجزيه و چند پارچه شدن كشور ما بلكه راه سومى است كه باعث حفظ وحدت اقوام و تامين عدالت اجتماعى خواهد شد.

بالاخره اين راه سوم كه با آگاهى سالم انقلابى به دور از گرايش هاى عقده مندانه تجزيه طلب شكل مى گيرد ساختار عادلانه و غيرمتمركزى را به وجود آورده و كشور ما را از بدبختى داخلى و تجزيه دردناک نجات خواهد داد.
به پيش تا دگرگونى!

جوانمرد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تجزیه قومی
نظرات بینندگان:

>>>   قیام ملی برعلیه فاشیستیان ارگ نشین غنی اشدی لازم وضروری است .

حکومت نا مشرو ع غنی « یعنی حکومت حفظ الله امین ادم کش است » اشرف غنی پیشا هنگ نیروهی ا شغالگر امریکایی مقصر همه بدبختی درکشور اسلامی ما همین غنی کوچی روانی و متعصب و گذافه گو شخص احمق است .
اشر ﻏﻨﻲ ﻓﺎﺷﺴﺖ و ﻣﺘﻌﺼﺐ تنها ﺭﻳﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ اوغان های کوچی متعصب است ﻧﻪ ﺭﻳﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ همه اقوام شریف کشور .

در بین قبیله کوچی ناقل هندی ملتانی اصل یک آدم روشنفکرد با تفکر انساتی اسلامی دیده نمی شود ولی صد ها تن فاشیست وطن فروش خاین دارد که امروز نسل کشی می کند، حکومت قبیله کوچی با طالب وحشی هم دست است جوانان پولیس و ارتش ، امنیت مربوط به یک قوم خاص غیر افغان را اشرف غنی هر روز دسته دسته می کشد و یا به دست طالب می سپارد.

غنی هیچ درک فهم از بدامنی ، بیچاره گی ، بیکاری ناداری، گرسنگی و بی دفاعی مردم عام کشور ندارد مانند حفظ الله امین یک شخص خون خوار کم درک اس و تنها غنی درک حیوانی مانند کفتار ها دارد . سیاست و رفتار کردارغنی در مقابل جان بی دفاع مردم عام و سربازان شجاع ما و مردم شریف وطن ما مانند افکار حفظ الله امین خون ریز است به آگاهی همه جامعه مدنی و سران احزاب سیاسی چه در داخل و خارج از کشور به عرض می رسانم که ادامه حکومت اشرف غنی خون خوار در قدرت باعث بحران کلان مانند جنگ بین اقوام در کشور است حتی کشور را بسوی تجزیه می برد و در این چهار سال حکومت نابکار بی برنامه غنی کوچی فاشیست فقد آغوشته تعصب قومی بین مردم غیر افغان و انها را آغوشته به فساد ، رشوت ، را ه د گیری نا امنی می برد .

از اینکه هر روز تابوت عزیزان مان را با اجسادشان ز طرف جنوب آورده به زیر خاک دفن کرده خسته شدیم، هیچ بی وجدان و بی غیرت تاجیک هزاره و ازبک نیست که تمام جوانان ما را از جنوبی جمع کرده بیاورد تا هر قوم امنیت ولایت و خانه و محل زندگی خود را بگیرد، ما هر روز از جنوبی محافظت می کنیم، با تاسف در بدل محافظت از خانه و منزل این بزرگواران نا سپاس طرف داران قوم کوچی تابوت جوانانمان را هدیه می گیریم. مظاهره چیان زن چند روز پیش در ولایت جوزجان گفته اند که غنی مسلمان نیست و آنها غنی کوچی را به صفت ریس جهمور کشور مشورع نمی شانس ؛ بخاطریکه به کمک غنی در نواحی شان طالب بان ظلم و ستم و بیدا می کنند .
مبارزان دلسوز به مردم بوطن چه در داخل و خارج کشور همه خواهان برکناری غنی متغصب و خون ریز و دیگر رهبران بی کفایت دولت نا و حدت ملی هستند و محاکمه ای علنی آنها میخواهند.

یکی از اولین گام درراه ازبین بردن تعصبات قومی وقبیلوی تخییر نام افغانستان به بنام خراسان یا باختر است. زیرا افغان ، علاوه بر اینکه درزبان انگلیسی به سگ شکاری ، اطلاق شده است، وهم در اروپا این نام بدنام از نظر مواد مخدربنام سورته افغان« جرس سیاه افغان مشهور است » ! از نظر تاریخی متاسفانه افغان یکی ازسه نامهای یک قوم واحد است، یعنی ، افغان؛ پتان، پشتون یا پختون، هرسه این نامها به یک قوم خاص اطلاق میگردد. بقیهء ملیتهای این کشور هرگز نه افغان استند ونه هم با افغان کدام پیوند تاریخی وفرهنگی ویا نژادی دارند.

افغانها مطابق تیوری پدر ژورنالیزم اوغانی، محمود خان طرزی، زبان قومی خودشان را دارند، که زبان اوغانی یا پشتو می باشد.
ازنظر تباری،افغانها یا پشتونها تعدادی ازقبایل هندی الاصل ملتانی بوده که سرزمینهای آبایی شان اطراف کوه سلیمان، خیبر پشتخوا و وپشین وژوب می باشد و این مناطق درتاریخ بنام افغانلند یاد شده است و دریاد داشتهای تاریخی بعضی ازنویسنده گان انگلیسی منجمله ( الفنستون) مولف کتاب افغانان نمایندهء انگلیس در دربار شاه شجاع نامهای تمام مناطق افغان نشین با تفصیل آن ذکر گردیده است.

درقرن بیست ویک برای ازبین تعصبات قومی وقبیلوی، یگانه راه حل در افغانستان کنونی، تغیر نام قومی افغانستان است که اساس تعصب های قومی پنداشته میشود.

ظلم کن اشرف غنی امروز فردا می شود
شمر ثانی گر شوی مختار پیدا می شود
مثل فرعون گر همه مردم در کشتن دهی
کودک این سر زمین یکروز موسی می شود
گیرم این قصر ریاست از تو قوم تو شد
قوم طغیان گر آخر غرق دریا می شود
قوم پرستی کن رها پرهیز استبداد را
ورنه از هر کوچه یک خالق هویدا می شود
ملت آزاده را گویید از ما این خبر
شاد باشید روز ظالم زود بیگاه می شود

>>>   Raheel en 3 anderen.
کسانی که در این چند روز پسین تپیدند و کوشیدند و جریان توزیع تذکره به کوچی ها را در پروان متوقف ساختند، چشمان شان قابل بوسیدن است. به ویژه از جوانان آگاه و بیدار پروان باید بسیار سپاسگزاری کنیم که دلیرانه و قاطعانه ایستادند.
هر سکتگی، ایست و خللی که در کار دشمنان رخ میدهد برای ما پیروزی است. چراغ عدالتخواهی پروان ، همیشه فروزان .

>>>   Mansoor Badry
نخستین زمینه سازی های جمهوری فدرالی به گونه (زون ها) در افغانستان در زمان حاکمیت پرچمی ها به رهبری ببرک کارمل به گونه ابتدایی ان پیاده شده بود .
امروز می توانیم از همان سیستم اداره سیاسی به گونه زون ها تا رسیدن به توافق همه گانی بهره ببریم . تجربه کاری هم داریم .

>>>   برادران عزيز كل ما فارسيوان استيم چي كنيم اينقدر گپ بسيار را . پشتون هم مخلوق خداست خوب و بد دارد. هر كدام ما يك تا دوتا رفيق و دوست و برادرخوانده و غيره پشتون داريم بياييد نصيحت شان كنيم تا اشرف غني و بزرگان خود را نصيحت كنند شايد اصلاح شوند . اگر اصلاح شوند حاجت اريانا و خراسان نيست همه باز باهم برادر ميشويم و يك افغان. خدا كمك ميكند در وحدت زندگي و رضاي خداوند است. اگر جور نيامدند باز فدرالي لطيف پدرام هم نظر بد نيست چون از تجزيه جلوگيري ميكند. هيچ كس خوش ندارد افغانستان عزيز پارچه و تجزيه شود چون اقوام با اقوام خويشاوندي و خون شريكي و فاميل مشترك دارند. يا بگذاريد اشرفك شش ماه ديگر هم ديوانگي كند بعدا يگان ادم خوب رييس جمهور خواهد شد از هر قومي كه باشد ادم خوب باشد مردم ارام ميشوند.

>>>   کشور-دولت پشتون یعنی افغانستان کنونی (اوغان ستان) در همین حال و حالت تجزيه است. حتی قبایل و خیل های پشتون در بین خود تجزيه است.
در روانکاوی و روان درمانی حکایت از آن است که مریض "ناخوشی روانی حالت جنجالی و اختلال روحی" خود را عادی می پندارد و مریضی خود را نمی پذیرد. پزیرش مریضی اولین پیش شرط جوری است.
این حالت تجزیه و جنجالی و مختل با تجزیه سیاسی که با عقلانیت سیاسی ساختار نظام قدرت ملی و اقتدار وآزادى ملیت ای بستگی دارد بکلی متفاوت از این حالت است که دولت پشتون در خیال می پروراند.
دولت پشتون چنین می پندارد و هم بر پایه همان تفکر عمل می‌کند که دولت کشور بنام لقب قومی پشتونها خانه پشتون است و غیر پشتون در این خانه پناه داده شده است و یا اجاره و کرایه می پردازد که غیر پشتون ها را افغانان در هر موقع به خانه‌های اصلی شان باز برمیگرداند چنانچه که پاچا کور شان شعار داده بود. مثلا هزاره به گورستان!
"یک کلید خانه پیش تو یک کلید خانه پیش من" به زبان نواسه شیرخان یکی ار ناقلین پشتون در شمال (پدر ناشر قندوز) فقط یک بیت و سرود و آهنگ و ساز خیالی بود که با واقعیت عینی سروکار نداشت. اين کليد خانه دريا براى غير پختون به رود سهند انداخته شد .
تجزیه این کشور بر پایه اصل سیستم دمکراتیک بايد باشد و نه به حماقت سیاسی حاکمان پشتون که اعتماد و اعتبار خود را در یک و نیم قرن تاريخ کشور ساختگى زیر نام منحوس افغانستان با کارنامه های ننگین وحشت و خیانت و جنایت از دست داده اند.
تنها با تجزیه عقلانه عدالت و رفاه و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و برابری قدرت سیاسی امکان پذیر است.
ظاهر خانها و داودخان ها ترکی خان ها و کرزی خانها و غنی خانها امتحان خود را داده اند.
در خالیگاه چند روزه تاجیک و هزاره و اوزبیک قدرت کمى بدست گرفتند ولی امکان برای شان داده نشد زیرا پشتون را امریکا در منطقه در چیره غول پيکر القاعدهو طالبان و داعش ظاهر کرد تا راه را برای اشغال هندوکش و کنترل منطقه راهبردى سياسى و اقتصادى هندوچين و روسيه و ربایدن منابع سرشار هندو ایران و توران يا تورکستان ( بزرگترين قدرت هسته اى نظامى بيش از نيم جمعيت جهان و بزرگترين نيرو اقتصادى توسط حماقت افاغنه در نقطه وصل سه گوشه فرهنگى جهان) هموار نمايد .
کشور افغانستان که آنرا انگلیس از هندوایران تقسیم کرد فرزندان ناخلف انگلیس یعنی امریکا می خواهد راه پیش گرفته انگلیس را ادامه دهد.

>>>   دوستان محترم من دیروز در سایت دانشنامه ویکیپدیا مقاله ای مشاهده کردم که تعداد کشته های جنگ در کشور های مختلف جهان را ثبت کرده بود و من از مطالعه آن در نهایت تعجب و حیرت فرو رفتم
مقاله با نام تعداد قربانیان جنگ در جهان از سال ۲۰۱۵ به بعد بود من فکر میکردم قربانیان جنگ عراق و سوریه و لبنان و یمن و لیبیا با وجود جنایات داعش بیش از کشور ما بوده باشد اما آمار متاسفانه اینچنین بود،:
اول افغانستان ۲ میلیون نفر!
دوم سوریه ۵۰۰ هزار نفر
سوم عراق ۴۰۰ هزار نفر
چهارم جنگ مکزیک ۱۵۰ هزار نفر
پنجم یمن و لیبیا ۵۰ هزار نفر
ششم سومالی و نیجریا در درجات بعدی قرار داشتند.
بر این اساس افغانستان نا امن ترین کشور میباشد دوستان محترم برادران خوب فکر کنید قاتلان این همه قربانی در کشور ما چه کسانی هستند؟ از کدام قوم هستند؟ خوب منطقی باشید و حقیقت را ببینید اگر یک نفر هم قومی شما جنایت کرده است از او اعلام بیزاری کنید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است