قاضی پیشنهادی ترامپ در دیوان عالی آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۹    ۱۳۹۷/۴/۱۹ کد خبر: 152498 منبع: پرینت

«دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه «برت کونا» یک قاضی محافظه کار دادگاه استیناف شهر واشنگتن را بعنوان گزینه جایگزین عضو مستعفی دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

به گزارش تارنمای خبری وکس، این موضوع موجب سنگینی وزنه جناح راست در تصمیم های مهم قضایی طی سال ها و شاید دهه های پیش رو خواهد شد.

با وجود اینکه کونا در مقایسه با برخی افراد مورد نظر ترامپ گزینه معتدل‌تری به شمار می‌ رود اما موضع‌ گیری‌ های او به ویژه در زمینه آزادی مذهبی و طرح بیمه‌ های درمانی همگانی موسوم به «اوباماکر» نگرانی‌ هایی را به دنبال داشته است.

از جمله دیگر موضع‌ گیری‌ های این قاضی جمهوریخواه که مورد توجه قرار گرفته است پیشنهاد او برای افزایش حوزه قدرت رییس جمهوری است موضوعی که زنگ خطر را برای حامیان دموکراسی در آمریکا به صدا درآورده است.

از دیگر نقاط مورد توجه کارنامه کونا می توان به همکاری او‌ در تشکیل پرونده‌ های‌ قضایی علیه «بیل کلینتون» چهل و دومین رییس جمهور آمریکا اشاره کرد که در نهایت به کلید خوردن فرایند استیضاح او در سال 1998 انجامید.

وی قرار است جایگزین «آنتونی کندی» یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا شود که به تازگی از سمت خود کناره‌ گیری کرده بود.

کندی 81 ساله طی چند دهه گذشته خود را بعنوان یک جمهوریخواه میانه‌رو مطرح کرده بود و استعفای او ممکن است به تغییر برخی سیاست‌ های کلی در آمریکا از جمله در زمینه همجنس‌ گرایان، مجازات اعدام و سقط جنین منجر شود.

در صورت موافقت سنای آمریکا با انتصاب کونا وی دومین فردی خواهد بود که توسط ترامپ به عضویت دیوان عالی آمریکا در می‌آید و این موضوع به طور یقین موجب تقویت جناح دولت کنونی در جایگاه قضایی این کشور خواهد شد. ترامپ سال گذشته هم با حمایت جمهوریخواهان کنگره «نیل گورسچ» را به عضویت این دیوان درآورده بود.

آخرین تصمیم مهم دیوان عالی آمریکا تایید اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ بود که اخیرا با رای غالب جمهوریخواهان از جمله گورسچ اتخاذ شد. این فرمان محدودیت هایی برای ورود اتباع برخی کشورها از جمله ایران وضع کرد.

قضات دیوان عالی به صورت دایمی به این سمت منصوب می شوند اما ابتدا باید از سنای آمریکا رای اعتماد بگیرند. هم‌ اکنون جمهوریخواهان با ترکیب 51 به 49 اکثریت کرسی‌ های سنا را هم در اختیار دارند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
ترامپ
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است