سرانجام اعتراضات و فرجام سركوب ها
محور ایتلاف انقره را دوستم تشكيل مى دهد، هرچند در تبعيد بسر مى برد اما اقامتگاه او محل تجمع و نشست جناح هاى تشكيل دهنده ایتلاف است که هرازگاهى در آنجا جمع شده و عكس هاى يادگارى مى گيرند 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۳    ۱۳۹۷/۴/۱۹ کد خبر: 152524 منبع: پرینت

با نزديک شدن انتخابات اوضاع آشفته كشور آشفته تر مى شود.

تيم قبيله گراى ارگ كه طعم شيرين و وسوسه انگيز قدرت را چشيده و در فكر تداوم آن است در حال حاضر با طيف وسيعى از مخالفان و رقباى بالقوه و بالفعل سياسى و نظامى مواجه است اما آنچه خاطر ارگ نشينان را پريشان ساخته ایتلاف انقره است هرچند غنى بخوبى از شكنندگى روابط رهبران ایتلاف آگاه است اما خطر بالقوه آن عمدتا ناشى از آن است كه نه تنها قاعده اين ایتلاف بر سنگپايه سه مليت غيرپشتون بنا يافته بلكه ناراضيان پراکنده درانى و غلجايى را نيز با خود دارد تجربه نشان داده كه اكثر تحولات افغانستان منبعث از چنين ایتلاف هاى نه چندان مستحكم و مقطعى شكل گرفته است.

محور ایتلاف انقره را دوستم تشكيل مى دهد كه هرچند در تبعيد و انزواى تركيه بسر مى برد اما اقامتگاه او محل تجمع و نشست هاى جناح هاى تشكيل دهنده آن است هرازگاهى ديده شده كه رهبران ایتلاف در آنجا جمع شده اند و عكس هاى يادگارى با هم مى گيرند.

عليرغم سرو صداهاى زيادى مبنى بر معامله پنهانى مجدد دوستم با متحد بدقولش غنى چنانكه حوادث شمال بازگو مى كنند تفاهم آنچنانى ميان اين دو تا هنوز وجود ندارد ارگ هم نگران فعال شدن ایتلاف بر محوريت دوستم است و هم به صندوق هاى راى قوم ازبک چشم دوخته است. بدون شک نقش محورى دوستم در ایتلاف بر سرنوشت ديگر اضلاع آن تاثيرگذار است چنانكه اگر دوستم با ارگ كنار نيايد احتمال بهم خوردن توافقات مقيد و مشروط نور و محقق نيز با آن متصور است در غير آن جناح هاى ایتلاف در دوستى با ارگ از هم سبقت خواهند گرفت.

غنى مى خواهد در آستانه انتخابات پيشرو با زهر چشم دوستم را تاديب و روحيه رفقايش را تضعيف نمايد بنابراین با ايجاد بحران خود ساخته ابتكار عمل را در دست گرفته و با سياست قمچين و علف از يكسو قيصارى را سركوب و از سوى ديگر فايق را كه هر دو از چاكران آستان دوستم اند به كرسى ولايت مى نشاند عليرغم اعتراضات هواخواهان دوستم در شمال تا هنوز نشانه اى از انعطاف ارگ معلوم نمی شود در اين ميانه موضع دوستم در قبال اين قضايا نامشخص، ابهام آميز و مجهول است.

با چنين وضعى آينده به نفع كدام يک شكل خواهد گرفت آيا ارگ برنده بازى خواهد شد و حريفانش را به حاشيه خواهد راند؟ يا اينكه رهبران ایتلاف بر موج اعتراضات مردمى سوار شده و ارگ را تحت فشار قرار خواهند داد؟

اگر جنرال دوستم با يک ريسک و تهور سياسى و با حمايت حاميان خارجى اش بدون تفاهم با ارگ وارد كشور شود رهبرى اعتراضات را بعهده گرفته، متحدانش را فعالتر سازد بدون شک نه تنها پرونده جرمى اش را بسته خواهد نمود بلكه بن بست سياسى ايجاد شده برايش را نيز خواهد شكست و در سيماى يک رهبر جسور در شمال ظاهر شده، يک سر و گردن از نور و محقق بلندتر تبارز خواهد نمود.

اما اگر بخواهد از دور و با احتياط و محافظه كارى عمل كند كه نه سيخ بسوزد و نه كباب نه تنها پايگاه و محبوبيت اجتماعى اش را در شمال از دست خواهد داد بلكه صحنه را عملا به ارگ واگذار کرده و بازى به نفع غنى خاتمه خواهد يافت.

در بحران كنونى درايت، ريسک و تهور سياسى است كه حرف اول و آخر را خواهد زد نه دست بردن به اسلحه و كاربرد شيوه هاى نظامى. روی هم رفته فاكتور زمان است كه صحت و سقم اين پيش بينى ها را مشخص خواهد نمود.

محمدعارف منصوری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دوستم
ارگ
رهبران ایتلاف
نظرات بینندگان:

>>>   نمیدانم چرا همه ما دنبال دزدان، غارتگران، و منفورترین چهره های قوم و قبیله خود میرویم ایا در اقوام شریف ما افغان ها کدام شخصی با ایمان کامل باتقوا، صالح وطن دوست وعادل پیدا نمیشود حتما پیدا میشود اما اگر خود ما باتقوا و صالح باشیم.
کبوتر با کبوتر باز با باز ...
کند هم جنس با هم جنس پرواز
این است مشکل ما افغان ها.
هر ملت که دنبال رهبر منفور و غارت گر رود.
اخرت در زندان ذلت و دربدر بود
چون ما از راه هدایت خداوند متعال بدور هستیم این است سزا ما...
قیس

>>>   دروغ ، جعل ، دسیسه ، شعار های اعوام فریبانه، افتخارات و القاب کاذب ، تحقیر و توهین اقوام ، زورگوئی برای تطبیق جهل و جهالت ، وطن و خاک فروشی ، غضب دارائی های عامه و اقوام
بد بختانه جز از عملکرد های حاکمان و تاریخ کشور ماست

>>>   پشتونها این کشور را در بیش از دوصد سال اخیر قبضه کرده و ویران کرده روان استند، شما از دودهه حرف می زنید، به زعم شما قبل ازدوسه دهه اخیر اوغانستان گل وگلزار بود، شورای نظاری ها و وحزب وحدتی ها تروریست وانتحاری ندارند، درمجموع اقوام غیرپشتون ، انتحاری و تروریست ندارند وتمدن ستیز نیستند.

>>>   گمانه‌زنی شده است که اختطاف نظام الدین قیصاری و قتل عام نفرات خاص او کم وبیش بخشی از شروط طالبان و مشورت های گلبدین بوده است که نتیجه ای معکوس به بار آورد. مقامات اردوی ملی در مجالس می‌گویند که دسته تروریستی که به نام کوماندو عمل می‌کند، مربوط اردوی ملی نمی باشد.
درین حال از گام های حقیرانۀ «سرقوماندان اعلی» در دو قدمی مایک پمپئو می توان فهمید که اتوریته سرقوماندان خود خوانده، طبق معمول مصادره به مطلوب متحدان جهانی شده است. سیاست نفی نفوذ زیر ساختی جنرال دوستم در شمال، تا این لحظه، جواب نداد؛ اکنون مطالبات مردم، صرفاً آزادی قیصاری یا بازگشت جنرال دوستم نیست، برگزاری دادگاه و استعفای فوری دکترغنی و طرد مقامات جدیدی است که در حکومت های محلی جوزجان و فاریاب انتصاب یافته اند. احتمال پیوستن محور های ثالث سیاسی به شورای نجات بیشتر شده است.
(بریده‌ای از مقالهٔ رزاق مامون)

>>>   دوستان محترم من دیروز در سایت دانشنامه ویکیپدیا مقاله ای مشاهده کردم که تعداد کشته های جنگ در کشور های مختلف جهان را ثبت کرده بود و من از مطالعه آن در نهایت تعجب و حیرت فرو رفتم
مقاله با نام تعداد قربانیان جنگ در جهان از سال ۲۰۱۵ به بعد بود من فکر میکردم قربانیان جنگ عراق و سوریه و لبنان و یمن و لیبیا با وجود جنایات داعش بیش از کشور ما بوده باشد اما آمار متاسفانه اینچنین بود،:
اول افغانستان ۲ میلیون نفر!
دوم سوریه ۵۰۰ هزار نفر
سوم عراق ۴۰۰ هزار نفر
چهارم جنگ مکزیک ۱۵۰ هزار نفر
پنجم یمن و لیبیا ۵۰ هزار نفر
ششم سومالی و نیجریا در درجات بعدی قرار داشتند.
بر این اساس افغانستان نا امن ترین کشور میباشد دوستان محترم برادران خوب فکر کنید قاتلان این همه قربانی در کشور ما چه کسانی هستند؟ از کدام قوم هستند؟ خوب منطقی باشید و حقیقت را ببینید اگر یک نفر هم قومی شما جنایت کرده است از او اعلام بیزاری کنید.

>>>   Najib Salam
تاريخ شاهد است كه حاكمان پشتون تبار با توهين و تحقير خارجى ها عادت كرده اند و اين راز موفقيت شان در سياست بوده است ، خارجى ها مى دانند كه اين طايفه حاضر است تن به هر گونه ذلتى دهند در بدل حاكميت ، براى همين خارجى ها ، استعمار و استكبار اين طايفه را برگزيده است .
اينجا بحث لابى گرى و اين واژه ها نيست ، بل انتخاب استكبار ميان مزدور ها و رستم ها و سر بلند ها است .

>>>   Motaref
هفت شبانه‌روز می‌شود که مردم در هفت ولایت شمال و شمال‌شرق دست به‌تظاهرات گسترده زده‌اند. احتمال می‌رود دامنه‌ی این اعتراضات به‌شهرهای دیگر از جمله کابل هم برسد. اما حکومت در برابر این اعتراضات خاموشی اختیار کرده و نمی‌خواهد به خواسته‌ها و مطالبات آن‌ها رسیدگی کند. این درحالی‌ست که اشرف‌غنی به‌خاطر یک راهپیمایی صدنفری در کابل، قانون نافذه‌ی ثبت احوال نفوس را دور زد و کشور را وارد فاز جدیدی از بحران کرد. آیا یک حکومت مسوول می‌تواند در برابر خواست مردم، برخورد و رفتار دوگانه داشته باشد؟

>>>   راز شکست را هنوز ندانسته اید تاجیک به تنهایی اعتراض میکند قبیله فاشیست حمام خون را ه می اندازد هزاره به تنهایی اعتراض میکند قبیله حمام خون راه می اندازد ازبک به تنهایی اعتراض میکند کشتار میکند اما اگر تاجیک + هزاره + ازبک متحد شوند حزب قبیله را شکست داده و گوشمالی خواهند داد که فکر نکند همیشه جنایت میکند و بدون پاسخ خواهد بود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است