شورای امنیت ملی ترکیه به آمریکا تذکر داد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۳    ۱۳۹۷/۵/۱۰ کد خبر: 153305 منبع: پرینت

شورای امنیت ملی ترکیه اعلام کرد: تصمیمات اتخاذ شده از سوی آمریکا برای مشروط ساختن پروژه‌ های مربوط به صنایع دفاعی ترکیه، نقض آشکار معاهدات و توافقات بین‌المللی است.

نخستین نشست شورای امنیت ملی ترکیه در سیستم ریاستی به ریاست رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا برگزار شد.

«فواد اوکتای» معاون رییس‌جمهور، عبدالحمید گل» وزیر دادگستری، «خلوصی آکار» وزیر دفاع، «سلیمان سویلو» وزیر کشور، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه و «یاشار گولر» فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه در نشست شورای امنیت ملی حضور یافتند.

در بیانیه نشست شورای امنیت ملی ترکیه، اظهارات تهدیدآمیز آمریکا علیه این کشور بی‌ حرمتی به روابط دوجانبه و غیرقابل قبول اعلام و تاکید شد: اظهارات و تصمیمات اتخاذ شده از سوی آمریکا برای مشروط ساختن پروژه‌ های مربوط به صنایع دفاعی ترکیه که به تمام تعهدات خود پای بند بوده است، نقض آشکار معاهدات و توافقات بین‌المللی است و به روابط استراتژیک ترکیه و آمریکا و اعتماد متقابل میان این دو کشور ضررهای غیر قابل جبرانی وارد خواهد کرد. زبان تهدیدی که از سوی آمریکا علیه ترکیه مورد استفاده قرار می‌ گیرد بی‌ احترامی به روابط دو کشور بوده و به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

در دیگر بند بیانیه پایانی این نشست، توافق ترکیه با آمریکا بر سر منبج در یافتن راه‌ حلی برای بحران سوریه موثر ارزیابی شده و آمده است: توافقاتی که با آمریکا در خصوص منبج به وجود آمده است در حل بحران سوریه نقش مهمی بازی خواهد کرد. در این چارچوب نقشه راه حول محور خروج نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، حزب اتحاد دمکراتیک (پ.ی.د) و یگان‌ های مدافع خلق (ی.پ.گ) از منبج به وجود آمده است. برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه تمام تدابیر لازم اندیشیده شده و اقدامات برای بازگشت آوارگان سوری به خانه‌ های خود در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین تاکید شد که اقدامات لازم برای ایجاد امنیت در مناطقی از سوریه که هنوز فعالیت گروه‌ های تروریستی در آنجا ادامه دارد مورد بررسی قرار گرفته و اتخاذ تدابیر قاطعانه و عملی در این خصوص آغاز شود.

در نشست شورای امنیت ملی ترکیه، آخرین تحولات داخلی و خارجی که امنیت این کشور را تهدید می‌ کند مورد بررسی قرار گرفت و ضمن ارایه اطلاعات درباره عملیات برون‌ مرزی و داخلی علیه گروه‌ های تروریستی به ویژه تشکیلات فتح‌الله گولن، پ.ک.ک ، پ.ی.د ، ی.پ.گ و داعش، بر ادامه مبارزه با عزم و جزم راسخ تاکید شد.

در بیانیه پایانی این نشست آمده که ترکیه با تمام گروه‌ های تروریستی قاطعانه مبارزه می‌ کند و از جامعه بین‌المللی نیز همین انتظار را دارد و اقدامات همراه با استاندارد دوگانه را غیر قابل قبول می‌ داند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه ترکیه تحولات مربوط به دریای اژه و شرق دریای مدیترانه از نزدیک پیگیری می‌کند، بر اراده برای حفظ حقوق و منافع ترکیه در دریاها تاکید شد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است