نتایج مذاکرات وزرای حمل و نقل افغانستان و ایران
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۴    ۱۳۹۷/۵/۱۴ کد خبر: 153396 منبع: پرینت

وزیر حمل و نقل افغانستان و وزیر راه و شهرسازی ایران با یکدیگر ملاقات و پیرامون توسعه ترانزیت میان افغانستان و ایران مذاکره کردند.

به گزارش مهر، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در نشست خبری مشترک با محمد حمید طهماسی وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملکی افغانستان با اشاره به مذاکرات دو طرف گفت: جلسه بسیار خوب و مؤثری داشتیم و یکبار تمام مسایل حمل‌ و نقلی و ترانزیتی را با هم مرور کردیم.
وی به حجم بالای ترانزیت کالا بین دو کشور اشاره کرد و افزود: سالانه در حدود ۱۸۰ هزار کامیون از ایران به سمت افغانستان و بالعکس عبور می‌کند و همین نشان می‌دهد مبادلات بسیار گسترده‌ای میان دو کشور وجود دارد.
آخوندی با اشاره به توافقات حاصله برای تسهیل حمل‌ونقل و ترانزیت میان دو کشور گفت: برای گسترش ترانزیت گفتگوهای زیادی داشتیم و به نتایج خوبی برای کاهش هزینه‌ها رسیدیم.

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه چابهار برای گسترش روابط ترانزیتی میان ایران، هند و افغانستان گفت: موافقتنامه چابهار خیلی خوب عمل کرده و اکنون بین سه کشور کریدور جدیدی را ایجاد کرده است. به عنوان مثال محموله‌های گندمی که برای افغانستان از هند آمده در بندر چابهار تخلیه و منتقل شد. در همین چند روز گذشته محموله‌ حبوبات از طریق بندر چابهار از هند به افغانستان منتقل شد.
وی ادامه داد: ترانزیت بین هند-ایران و افغانستان کاملا فعال است. ما آمادگی داریم به بخش خصوصی و دولتی افغانستان امکانات لجستیکی را چه در بندر چابهار، چه دریای خزر و چه سایر بنادر دریایی و خشک اختصاص دهیم.
آخوندی با اشاره به حوزه حمل و نقل ریلی نیز گفت: در حوزه ریلی خوشبختانه ۳ فاز از راه‌آهن خواف به سمت هرات در افغانستان اجرایی شده است. این راه‌آهن اکنون به جنو رسیده است و می‌تواند به زودی افتتاح شود. منتظر تصمیم دولت افغانستان برای احداث فاز ۴ میان جنو تا هرات هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ایران در ادامه به مساله حمل و نقل جاده‌ای نیز اشاره کرد و گفت: غیر از بحث راه‌آهن، علاقمند هستیم تا حمل و نقل جاده‌ای به سمت فراه را نیز گسترش دهیم.
وی ادامه داد: محورهای خوبی در افغانستان قابل تعریف است، که می‌توان از آزادراه کابل-دوغارون-مشهد، فراه-مرز ایران و پل دوم میلک نام برد. از افغانستان درخواست داریم هرچه سریع‌تر موافقت خود را با احداث پل دوم میلک اعلام کنند تا در جهت سهولت حمل و نقل مرزی اقدام کنیم.

محمد حمید طهماسی، وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملکی افغانستان نیز در این نشست ضمن تشکر از وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: بر اساس دعوت جناب وزیر، هیات افغانستانی امروز به تهران آمدند تا برای بهبود روابط ترانزیتی صحبت کنند. امروز بر سر موضوعات بسیاری توافق کردیم و اولین مساله استفاده بهینه از بندر چابهار بود.
وی ادامه داد: توافق شد تا زمینه بهتر صادرات و واردات بین هر دو کشور فراهم شده و همچنین زمینه صادرات کالاهای افغانستان از قبیل میوه تازه، میوه خشک و سنگ به کشورهای ثالث با همکاری جمهوری اسلامی ایران از طریق بندر چابهار فراهم شود.

این عضو دولت افغانستان گفت: موضوع دومی که درباره آن به تفاهم رسیدیم درباره هزینه‌های حمل‌ونقل و ترانزیت بود. قرار بر آن شد که هزینه‌های غیر رسمی شناسایی و حذف شود. در قسمت هزینه‌های رسمی نیز برای کاهش هزینه‌ها اتفاق نظر وجود داشت.

طهماسی با اشاره به توافقات گمرکی میان دو کشور افزود: آماده هستیم تمام مقررات گمرکی را یکسان کنیم تا از قاچاق و فساد در هر دو گمرک جلوگیری شود.
وی ادامه داد: در بحث مسدود ساختن بازارچه‌ها که در مرز هر دو کشور وجود دارد، توافق صورت گرفت. سیاست دولت افغانستان مسدود شدن این بازارچه‌ها و ایجاد مرزهای جدید و گمرکات رسمی است.

وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملکی افغانستان به موضوع گشایش مرز شمتیغ نیز اشاره کرد. افزود: در بحث ایجاد بندر خشک رسمی در شمتیغ، موضوع به شورای امنیت ملی افغانستان احاله شده است. انشاالله آماده هستیم که این مرز هرچه زودتر باز شود.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   امریکا به تحریم های امریکا مواجه است. چطور وزیر ترانسپورت و یا به عبارت ایرانی ها وزیر حمل و نقل افغانستان با ایران قرار داد توسعه ترانزیتی امضأ میکنند؟
نشود که ایران نفت خود را از راه افغانستان به آسیای میانه و از آنجا به بازار های بین المللی و همچنان کالای مورد نیاز پروگرام های هستوی خود را از خارج به افغانستان و از افغانستان به ایران انتقال بدهد؟
دالر های سرای شهزاده و هرات و نیمروز و فراه را خو هر روز به ایران انتقال میدهند.
در گذشته نیز ایران با وجود تحریم های ملل متحد و امریکا، از راه افغانستان و عراق و دوبی و ترکیه و پاکستان و آذربایجان و ار منستان و ترکمنستان، قاچاق کالا به خارج و داخل کشور میکردند و تحریم ها را دور میزدند.
این مرتبه باید دولت امریکا، درین کشور ها موظفین گمرکی تعیین کنند تا ایران تحریم ها را دور نزند.

>>>   باید صادرات و واردات بین دو کشور موازنه شود و افغانستان در بندر چابهار صاحب صلاحیت باشد تا به کمک سایر کشورها گدام یا خصوصاً سرخانه ها بسازد تا بتوانیم محصولات زراعتی خود را بطور ایمن بف فروش برسانیم
اس پ هزاره

>>>   خوب است عاجلا اعلام توافق نمایید افغانستان تاکنون هیچ آزادراهی ندارد وقتی که وزیر حمل و نقل ایران خود آمادگی کشورش را برای اعمار آزادراه کابل-هرات-دوغارون-مشهد اعلام نموده است آقای طهماسی نباید وقت را تلف کند ایران در کشور خود پروژه های اعماری خوبی اجرا میکند من تا أنجا که تحقیق کردم یک آزادراه اصفهان تا شیراز و اهواز و چند سال دیگر پروژه آزادراهی خود را مشهد را تداوم میدهد اگر آزادراه کابل-هرات در کشور ما اعمار شود در حقیقت راه ابریشم به طور مدرن احیا میشود و میتواند کشور را به مرکز ترانزیت کالا تبدیل کند و سود زیادی عاید دارد.
علی خان هروی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است