یکی دیگر از دورغ های ترامپ رو شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۹    ۱۳۹۷/۵/۱۴ کد خبر: 153404 منبع: پرینت

نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی به بررسی واکنش تند آمریکا به گزارش سازمان ملل متحد از وضعیت فقر و بیکاری در جامعه آمریکا پرداخته و فاش کرده که حتی اقتصاددانان دولت «دونالد ترامپ» هم، نظراتی کمابیش مشابه سازمان ملل داشته‌ اند.

اواسط جوزا بود که گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه «فقر شدید و حقوق بشر» از زندگی 40 میلیون آمریکایی در فقر و زندگی 5 میلیون از شهروندان این کشور در شرایط جهان سومی خبر داد.

سازمان ملل گزارش داد: فقر مطلق 40 میلیون آمریکایی/ آمریکا رکورددار نرخ زندان در سراسر جهان

دولت آمریکا سریعا دست به کار شد و تکذیبیه‌ ای بلند بالا و البته تند نوشت؛ بار خواندن این تکذیبیه بر دوش «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل افتاد.

آمریکایی‌ ها با عصبانیتی عجیب در تکذیبیه خود نوشتند که گزارش سازمان «نادرست، فتنه‌ جویانه و غیرمسوولانه» است.

واکنش تند «نیکی هیلی» به گزارش سازمان ملل درباره فقر در آمریکا

بر اساس اطلاعاتی که به فارین پالیسی رسیده، دولت آمریکا پیش از ارسال این تکذیبیه تند و آتشین، پیش نویس آن را در میان کارشناسان خود توزیع کرده و نظر خواسته است؛ نظراتی که گویا اصلا تاثیری در زبان و آمار نهایی منعکس‌ شده در این تکذیبیه نداشته است.

در یکی از بخش‌ های تکذیبیه دولت آمریکا آمده: «آمریکا در حال ورود به دوره‌ ای جدید از رشد و رونق اقتصادی است.» یکی از اعضای شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید در کنار این عبارت، حاشیه‌ نویسی کرده و گفته که رونق اقتصادی از قبل شروع شده و احتمال دارد که در دوره تصدی ترامپ، پایان یابد.

این مشاور ارشد نوشته: «این رونق تقریبا 8 الی 9 سال سابقه دارد و در دوره اوباما آغاز شد و ما وارثان آن و این روزها شاهد بسط آن هستیم. اما احتمالا طی 1 الی 2 سال آینده، این روند متوقف می‌ شود.»

در تکذیبیه دولت آمریکا اثری از این سخنان یافت نمی‌ شود.

در یکی از بخش‌ های تکذیبیه دولت ترامپ، گفته شده که حقوق کارکنان آمریکایی در دوره تصدی وی، افزایش داشته است؛ یکی دیگر از اعضای شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید در حاشیه این ادعا نوشته: «دستمزدها واقعا افزایش نداشته؛ فقط برای مدیران اینگونه بوده است.»

در وزارت خارجه آمریکا، «ماری استول» از منصوبین ترامپ در این وزارتخانه، متن گزارش را در میان کارشناسان اداره سازمان‌ های بین‌المللی پخش می‌ کند و به آنها تنها چند ساعت وقت می‌ دهد که نظرات خود را مکتوب تحویل دهند.

یکی از کارشناسان در همین وقت کم، در حاشیه یکی از صفحات که به قدرت بالای دولت برای ساخت خانه برای قربانیان بلایای طبیعی پرداخته بوده، نوشته: «ایستادن در صف‌ های طولانی، مناسب حال ظاهر قدرتمند کشور ما نیست.»

یکی دیگر از موارد جانبداری عجیب نویسندگان متن تکذیبیه دولت آمریکا، استفاده از منابع آماری خاص است.

نویسندگان این گزارش به جای تکیه بر آمار «اداره آمار آمریکا» به آمار بنیاد هریتیج رجوع کرده‌ اند که مدعی فقر مطلق تنها 250 هزار آمریکایی بوده است.

برگ برنده بزرگ ترامپ که بارها به آن افتخار کرده، کاهش چشمگیر بیکاری است؛ ترامپ مدعی است که بیکاری کارجویان آمریکایی را به کمترین حد خود در 50 سال گذشته رسانده حال آنکه آمار «اداره آمار کار آمریکا» نشان می‌ دهد که میزان بیکاری، به کمترین میزان خود در 18 سال خود رسیده و نه 50 سال.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
دروغ
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است