اتمام حجت چین با آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۴    ۱۳۹۷/۵/۱۴ کد خبر: 153408 منبع: پرینت

در پی جنگ تعرفه‌ ای بین آمریکا و چین که در روزهای گذشته شدت بیشتری گرفته است رسانه‌ های چین اعلام کردند مردم چین به هیچ وجه تصمیم باج‌ خواهی آمریکا نخواهد شد.

رسانه‌ های چین اعلام کردند اقدام تلافی‌ جویانه اعمال تعرفه روی 60 میلیارد کالای آمریکایی از سوی چین نشان می‌ دهد که روند اقدامات چین منطقی است ضمن اینکه آنها آمریکا را متهم به باج‌ خواهی کردند.

روزنامه گلوبال‌تایمز در تفسیر خود نوشت: «اقدامات متقابل چین علیه آمریکا کاملا منطقی است». همچنین تلویزیون دولتی چین هم مطرح شد «چین برای رقابت با آمریکا عجله‌ ای ندارد».

تلویزیون دولتی چین در تفسیر تلویزیونی خود اعلام کرد «فشار بیش از اندازه کاخ سفید و باج‌ خواهی‌ اش در جامعه بین‌المللی کاملا مساله بدیهی و روشن است». «چنین روش‌ هایی به شدت باج‌ خواهانه و افراطی هیچ ثمری نخواهد داشت».

بر اساس این گزارش اواخر روز جمعه وزارت مالی و بازرگانی چین از طرحی رونمایی کرد که در آن روی 5 هزار و 207 کالای وارداتی از آمریکا تعرفه 25 درصد اعمال خواهد شد.

این واکنش چین در برابر اقدام آمریکا در اعمال تعرفه 25 درصدی روی 200 میلیارد دالر کالای چینی انجام شد.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا مدتی است کلید خورده و آنها مرتب به صورت پینگ پنگی تعرفه علیه کالاهای وارداتی همدیگر اعلام می‌ کنند.

ابتدا این تعرفه‌ گذاری‌ از سوی آمریکا آغاز شد. آمریکا روی واردات فولاد 25 درصد و آلومینیوم 10 درصد تعرفه اعمال کرد.

رییس‌جمهور آمریکا می‌ گوید: در حال حاضر مبادلات تجاری بین آمریکا و کشورهای دیگر نظیر چین غیرعادلانه است و کسری تجاری بسیار زیادی بین آمریکا و چین وجود دارد. وی مدعی است اعمال این تعرفه‌ ها با هدف به تعادل رساندن مبادلات تجاری صورت می‌ گیرد.

مقام های چینی هم می‌ گویند: چین پاسخ‌ های منطقی و ضروری را بر اساس تامین منافع ملت چین به آمریکا می‌ دهد و سیستم تجارت بین‌المللی خود را بر اساس قوانین WTO تنظیم خواهد کرد اما در این میان لری کودلو مشاور اقتصادی کاخ سفید معتقد است اقدامات چین بسیار ضعیف است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
چین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است