پشتونیزم و خاورمیانه بزرگ
همخوانی طرخ خاورمیانه بزرگ با تفکر پشتونیست ها نظیر خلیلزاد، غنی، کرزی و اتمر که همه غربگرا، وارداتی و بی باور به دین و مذهب و جامعه بشدت سنتی پشتون ها هستند يک نوع تقابل ميان پشتونيست خواهان و قوم پشتون به وجود آورده است 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۲    ۱۳۹۷/۵/۱۸ کد خبر: 153555 منبع: پرینت

همخوانی طرخ خاورمیانه بزرگ با تفکر پشتونیست ها نظیر خلیلزاد، غنی، کرزی و اتمر جاسوس انگلیس که همه غربگرا، وارداتی و بی باور به دین و مذهب و جامعه بشدت سنتی پشتون ها هستند يک نوع تقابل ميان پشتونيست خواهان و قوم پشتون به وجود آورده تا آنجاكه حتی در زادگاه های خودشان نمی توانند از ترس پشتون ها رفت و آمد و زندگی كنند.

اما خاورميانه بزرگ يا جديد چيست؟
"حوادث لبنان درد زایمان تولد خاورمیانه جدید است" این جمله ای بود که کاندولیزا رایس مشاور امنيت ملی وزیر خارجه سابق آمریکا در واکنش به حمله رژیم اسراییل به لبنان يازده سال قبل بيان داشت. خاررميانه بزرگ طرحی است که استعمارگران كشورهای اسلامی را براساس دين، مذهب، زبان، نژاد، قوم و... تجزيه می كنند بعنوان نمونه عراق را به سه كشور كرد، سنی و شيعه نشين تجزيه مي كند و سوريه، ليبی، تركيه، عربستان، ايران، پاكستان، افغانستان و... همينطور جزوی از طرح خاورميانه جديد هستند.

استعمارگران ابتدا اختلافات زبانی، قومی، نژادی و... را در كشورها گسترده و بعد افكار تجزيه طلبی را در جامعه تشويق و ترغيب می كنند. عده ای پشتون با تفكر پشتونيزم جزو آن دسته بودند که در افغانستان از غرب وارد شدند اما آنها بعد از تلاش های ناموفق شان متقاعد شدند ساختن كشوری به نام پشتونستان كه دربرگيرنده تجزيه پاكستان، ايران و افغانستان در طرح خاورميانه بزرگ است كار ساده و راحتی نيست حداقل فعلا غيرممكن بنظر می رسد زیرا پاكستان يكی از كشورهای نسبتا قدرتمند دارنده تسليحات اتمی است و اجازه نمی دهد كشورشان تجزيه شود.

پشتونيست ها كه از تجزيه ی پاكستان نااميد شده اند تلاش كردند جامعه چند قومی افغانستان را با استفاده از شرايط موجود نيروهای خارجی پشتون سازند و در اين راه تلاش های گسترده را انجام دادند و از جابجايی پشتون های پاكستان در افغانستان گرفته تا ترور رهبران قدرتمند، ناامن سازی شمال و به حاشيه راندن ديگر اقوام از قدرت و سركوب زبان و فرهنگ فارسی در اداره های دولتی و...

واقعت تلخ برای پشتونيزم اين است که پشتون ها در مقابل فارسی زبانان يک اقليت قومی محسوب می شوند اين نوع اعمال جنون آميزشان نه تنها موفق نبوده بلكه برعكس جواب داده و يک اتحاد مستحكم ميان غيرپشتون ها به وجود آورده است حتی طيف گسترده ای از پشتون ها را عليه جريان پشتونيست طلب و سلطه پشتونيزم يكصدا كرده و به مخالفت برخواسته اند نمونه اش هم ظاهرقدير، همايون همايون، جنرال رازق و... است. همايون به صراحت اعلام كرد که افغانستان سرزمين اقليت ها است هيچ كس اكثريت نيست و بدون همپذيری امكان حكومت كردن وجود ندارد.

خاورميانه بزرگ در سوريه فعلا شكست خورده و در عراق گام های اوليه برای تجزيه برداشته شد اما با مخالفت شديد دولت تركيه، سوريه، ايران و حمله دولت مركزی عراق به بخش كردنشين موصل متوقف شد، ليبي دستخوش تغيیرات ميان گروه های افراطی و سكولارها است و عربستان، ايران و تركيه همچنان با اقتدار روان هستند و...

در افغانستان تلاش های مذبوحانه پشتونيست طلب ها و خاورميانه بزرگ خواهان فعلا مسكوت مانده و كشورهای خاورميانه می توانند در چارچوب همكاری ها و همپذيري جلوی افراد تجزيه طلب و اجیران استعمار همچون مكتب پشتونيزم ها را بگيرند.

گل امیری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پشتونیزم
خاورمیانه
نظرات بینندگان:

>>>   Salam
من با مطرح ترين سياست مداران و نخبگان اين چهار دهه اخير چه چب و چه راست از نزديك شناخت داشته ام و با عده يى هم بار ها بحث داشته ام ، در اين ميان با سواد تر و صادق تر از دكتر پدرام را نيافته ام .

>>>   عطايى
در افغانستان نوبت انتخاب یک رئیس جمهور غیرپشتون رسیده است. جای‌گزینی غنی با یک پشتون دیگر با رای تاجیک، هزاره و اوزبیگ فقط بازتولید اشرف غنی است و باعث تحول جدی و بنیادی در معادلات قدرت نخواهد شد. یکی از ملاحظات جدی در انتخابات بعدی باید غیرپشتون بودن رئیس جمهور باشد.

>>>   Majidy
صد در صد اگر پشتون به حقوق دیگر اقوام احترام دارد و به برادری و برابری ایمان دارد بعد از هجده سال از یک برادر غیر پشتون خود حمایت کند . دیگر پشتون ها با شعور نسل نو بیار و هوشیار هزاره ، اوزبیک و تاجیک بازی کرده نمی تواند

>>>   Hamed
این طرح مربوط میشود به همت غیراوغان که باید بیاستند و این طلسم سه‌صد‌ساله را بشکنند ورنه نوکر قوم قبیله سال‌های زیاد باقی میمانند.

>>>   Ashoor
اگر باز فريب نخوريم و به يك غير پشتون حتى بد تر از غنى هم كه شده بايد راى داد.
تا طلسم تسلسل تقسيم اعلام نشده قدرت بشكند.

>>>   Salam
به عاشقان وحدت ملى ؛
اگر مى خواهيد به مقام و جايگاهى برسيد و مرغ بخت بر فرق تان بنشيند ، در كون نام تان لقب (زى) را دْم بسازيد و حاجت هم نيست آنرا شور دهيد ، اين دنباله يى سحر آميز مانند عصاى موسى معجزه خواهد كرد و هر بحرو درياى را شق خواهد نمود. ورنه با شوراندن دْم هاى تاجيكى ، هزاره گى و ازبيكى موش هم از جايش نخواهد شوريد .

>>>   تحلیلی بسیار بجا. تشکر

>>>   Najib Salam
اكثريت مطلق نخبگان سياسى پشتون بدون استثنأ همه به گونه يى طالب اند ، تجربه دوران حكومت دارى طالبان و قرار گرفتن اين طيف در كنار طالبان و هم اين هژده سال اخير همين را مى رساند .
شما يكبار آرشيف هاى راديوى ها معتبر جهان از بى بى سى تا صداى امريكا و راديو دوچه ويلى را در زمان مقاومت عليه طالبان و حاكميت طالبان را مرور كنيد ، از ظاهرشاه تا كرزى و غنى و احدى و ديگران همه از طالبان به دفاع برخواسته بودند و قبيح ترين جنايات آنها را توجيه مى كردند، همين اكنون هواخواهان طالب حاكميت را به دست دارند و هيچ دليلى وجود ندارد كه اينها عليه طالب باشند . طالب ها لشكر سركوب اينها عليه اقوام غير پشتون اند.

>>>   اویانی
«تبریک و تبریک و ... تبریک» ها و پایکوبی ها برای کاریابی به دربار فاشیزم، آیا درخور ستایش و شادمانیست؟
در دربار فاشستی، تصادفی و بی «فیلتر» اندیشه یی، هیچکسی بکار گمارده نشود.
در دربار فاشستی، هیچکسی بر پایه شایستگی بکار برگزیده نشود.
در دربار فاشستی، هیچکسی برای خدمت به مردم، بکار گماشته نمیشود.
اما؛ شادی کردن و «تبریک ها» برای کاریابی و بدست آوردن مزد (لقمه نان) در بردگی، جستار دگر باشد و درد بار ترین.

>>>   Habibi.
آنهاى كه فكر مى كنند غنى و كرزى جنگ را عليه هم ديگر آغاز كرده اند يا كودن اند و يا هم احمق !
اين دو براى خرسازى جمعى كودن و مصروف ساختن اينها صف بسته اند .
قارى زاده ى مرحوم گفته بود:
جمعى خر كننده ، جمعى خرشونده
باد اين سخن به گوشت. من مرده و تو زنده

>>>   من ایرانیم افغانستان متعلق به پشتونهاست بقیه مهاجرن پشتونهاحق دارن ازشمامتنفرباشن چون تاجیک وهزاره هادیدم واقعن خوب نیستن

>>>   سلام به همه
یما از بدخشان
وقتی ما میگویم پشتون ها همه شان طالب هست پس ما چی هستیم.
به گفته پشتون ها همه اعضای گروه داعش تاجک ازبک و قزاق هستند این غم به کجا ببریم ..


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است