آوارگی بیش از نیم میلیون کودک روهینگایی در میانمار
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۰    ۱۳۹۷/۶/۱ کد خبر: 154021 منبع: پرینت

بیش از نیم میلیون کودک روهینگایی در میانمار آواره شده اند.
یونیسف به مناسبت یکمین سالگرد فرار مسلمانان روهینگیا اعلام کرد: این کودکان در معرض خطر تبدیل شدن به یک نسل از دست رفته قرار دارند.
به گزارش آوا، یونیسف هشدار داد بیش از نیم میلیون کودک مسلمان روهینگیا در اردوگاه‌های پناه جویان در بنگلادش همچنان با خطراتی از جمله ابتلا به بیماری و سیل مواجهند.

یونیسف همچنین اعلام کرد این کودکان همچنین در معرض خطر تبدیل شدن به یک نسل از دست رفته قرار دارند مگر آن که تحت آموزش‌های مناسب قرار گیرند.
یونیسف در گزارشی به مناسبت یکمین سالگرد فرار هفتصد هزار روهینگیا از سرکوب‌های خشونت آمیز از سوی نیرو‌های امنیتی میانمار در ایالت راخین گفت: این نهاد سرمایه گذاری بلندمدت بر روی آینده جوانان روهینگیا را تقویت کرده است.

سیمون اینگرام سخنگوی صندوق کودکان ملل متحد در کنفرانسی خبری در ژنو و پس از گذراندن شش هفته در اردوگاه‌های پناه جویان در کوکس بازار بنگلادش اظهار داشت: ما درباره خطر از دست رفتن یک نسل از کودکان روهینگیا صحبت می‌کنیم. تنها موضوع نیم میلیون کودک حاضر در بنگلادش مطرح نیست بلکه موضوع آن‌هایی نیز مطرح است که در ایالت راخین هستند، افرادی که دسترسی شان به آموزش و تحصیل مناسب نیست و به شدت محدود است.

وی افزود:از این رو، ما در واقع در ارتباط با نسلی از کودکان روهینگیا صحبت می‌کنیم که آموزش و تحصیل و امید آن‌ها برای یادگیری مهارت‌های اساسی که آن‌ها در زندگی بدان نیاز دارند، در معرض خطر قرار دارد.

اینگرام ادامه داد: فکر می‌کنم ما با اوضاعی سر و کار داریم که همچنان برای یک دوره زمانی ادامه خواهد داشت. ما باید برنامه‌ای داشته باشیم که به ما اجازه می‌دهد فراتر از شرایط فوق العاده عمل کنیم و به عبارت دیگر باید واکنشی پایدار نشان دهیم؛ و این یکی از پیام‌های کلیدی در گزارش ما محسوب می‌شود، این که ما واقعا می‌خواهیم همگان بپذیرند که این بحرانی نیست که به این زودی‌ها بر طرف شود.

این مقام یونیسف خاطرنشان کرد: آن‌ها (مقامات بنگلادشی) همواره به صورتی صریح اعلام کرده اند که در ارتباط با مسایلی همانند تحصیل و آموزش مسوولیتی برای آموزش کودکان روهینگیا بر اساس معیار‌های بنگلادش ندارند، آن‌ها می‌خواهند کودکان روهینگیا آموزشی را دریافت کنند که بر اساس معیار‌های میانمار که موضع اصلی آن‌ها محسوب می‌شود عمل کند.

وی عنوان کرد: موضوعاتی در ارتباط با زبان وجود دارد و ما همچنان در تلاش برای رسیدن به رویکردی مشترک در این باره هستیم. آن‌ها می‌خواهند این کودکان به زبان میانماری آموزش دریافت کنند.

سخنگوی صندوق کودکان ملل متحد گفت: سازمان ملل متحد تخمین می‌زند پانصد و سی تا ششصد هزار روهینگیای آواره دیگر از جمله حدود سیصد و شصت هزار کودک، همچنان در ایالت راخین در میانمار حضور دارند هر چند سازمان ملل متحد دسترسی محدودی به این منطقه دارد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کودک روهینگایی
میانمار
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است