حذف و تهدید در ارگ به خاطر تهدید منافع آمریکا
همزمان با افزایش نقش روسیه و کاهش چشمگیر مقبولیت امریکا در افغانستان، امریکا با حذف مهره های مخالف خود در ارگ در صدد القای این پیام است که مذاکرات صلح باید در سایه نظرات واشنگتن صورت گیرد 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۶    ۱۳۹۷/۶/۱۱ کد خبر: 154266 منبع: پرینت

استعفای نابهنگام حنیف اتمر و انتصاب سوال برانگیز سفیر افغانستان در آمریکا حمدالله محب، جوانی کم تجربه و ناشناخته به سمت مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری بسیار تعجب آور است. این تغییر به اصطلاح امنیتی در دولت همزمان با تشدید منازعات سیاسی-امنیتی حول محور مذاکرات صلح، گمانه زنی هایی را مبنی بر وجود تهدید منافع آمریکا از سوی برخی متنفذین در دستگاه حکومتی افغانستان را بر ذهن ها متواتر می سازد. عناصری که دیگر خواستار ادامه همکاری تنگاتنگ سیاسی ارگ با دولت جاه طلب آمریکا علیه امنیت و منافع ملی افغانستان نیستند.

دسیسه اشرف غنی در به تعویق انداختن نشست صلح مسکو به دستور واشنگتن و عدم پذیرش آتش بس از جانب طالبان حاوی پیام هایی است که بی ارتباط با موضوع حذف اتمر و جایگزینی مهره های امریکایی در بدنه ارگ نمی باشد. چرا که عدم تمایل طالبان در تقسیم قدرت با امریکا و از سویی دیگر اتفاقاتی که طی 3 ماه اخیر همانند حذف اکلیل حکیمی و حنیف اتمر و همچنین نشر اخباری مبنی بر استعفای وزرای دفاع ، مالیه و امنیت حاکی از این است که در بدنه حکومت تناقض دیدگاه ، گفتمان و استراتژی در موضوعات مختلف به وجود آمده است. از اینرو اشرف غنی استفاده از تاکتیک سنتی خود، یعنی حذف مخالفین و جایگزینی نیروهای همسو را انتخاب کرد تا به عقیده خام خود به طور موقت بر بحران کشور سرپوش گذاشته و نظر کاخ سفید را جلب کرده باشد.

امریکا با عدم پذیرش درخواست مسکو مبنی بر شرکت در اجلاس صلح و جایگزاری افراد نزدیک به خود از جمله حمدالله محب که سال ها در امریکا زندگی کرده، سعی می کند در بدنه حکومت توازن ایجاد کرده تا در برابر متنفذین داخلی و قدرت های خارج از افغانستان ایستادگی کند.

شکل گیری و ایجاد تشکل های مردم نهاد از سوی احزاب در افغانستان همچون ایتلاف ملی افغانستان طی این روزها یکی از بزرگترین موانع پیش روی امریکا محسوب می شود. چرا که رهبران ایتلاف بزرگ ملی که متشکل از جریانات و احزاب مهم سیاسی- مذهبی کشور و بزرگان تمامی مذاهب و قبایل افغانستان است؛ به درستی متوجه شده اند که دیگر روابط حسنه ای با امریکا به دلیل عملکرد ضعیف اش در کشور نمی توانند داشته باشند و از سویی دیگر وجود شخصیت هایی نظیر حنیف اتمر که بر خلاف ارگ تمایل به شرکت در نشست صلح مسکو را داشته است، زنگ خطری برای سیاست های جاه طلبانه مقامات امریکایی در جهت تضعیف جایگاه واشنگتن در حکومتداری افغانستان است. همچنین تمایل برخی از مقامات حکومتی کشور مبنی بر مذاکره مستقیم با قدرت های منطقه ای و طالبان دیگر نشانه این احساس خطر امریکا می باشد که طی ماه های اخیر بروز و ظهور بیشتری داشته است.

لازم به ذکر است که همزمان با افزایش نقش روسیه در موضوعات امنیتی افغانستان و کاهش چشمگیر مقبولیت عملکرد ضعیف امریکا در افغانستان، تحلیلگران را به این اجماع نظر رسانده است که امریکا با حذف مهره های مخالف خود در ارگ ریاست جمهوری در صدد القا این پیام است که مذاکرات صلح در افغانستان صرفا می بایست در سایه نظرات واشنگتن صورت گیرد و نقش آفرینی هر قدرت خارجی برای پایان دادن جنگ در کشور را در جهت تضعیف جایگاه خود قلمداد می کند و در وحله بعدی، کاخ سفید برپایی صلح را مشروط به ادامه حیات منافع ملی خود در افغانستان ترسیم نموده است.

انتقال تروریست های داعش از عراق و سوریه با هدایت آمریکا و توسط ترکیه به شمال افغانستان نیز که طی ماه های اخیر شدت بیشتری به خود گرفته بود را می توان در راستای استراتژی خصم آلود واشنگتن برای کشورهای قلب آسیا و تضعیف و تحت الشعاع قرار دادن نشست صلح مسکو قلمداد کرد، این در حالی است که کارشناسان امنیتی و برخی رسانه ها بروز اتفاقات مهم نگران کننده و تاثیر گذار در حوزه امنیتی شمال کشور را پیش بینی می کنند.

کد (15)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اتمر
روسیه
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   غني بدون ترديد كه در شرارت تقلب و مفسيدي در صدر جدول قرار دارد

>>>   اگر ما سیاستمدار میداشتیم ۴۰ دراتش جنگ همه دار وندار مادی ومعنوی خودرا از دست نمیدادیم. ازین لحاظ بنویسید که احمقان چنین فکر میکنند:....

>>>   تمام خرابی های انجام داده شده حکومت وحدت ملی را بدوش حنیفاتمر انداختن قضاوت درست و عادلانه نیست اشرف غنی خودش شخص قومگرای قوم اندیش خود خواه مغرور از هم بدتر گپ ناشنو است غنی در هر بخش کار خود مشاور دارد اما ازیکی انها مشوره نمیگیرد و با خود خواهی اقدام بهر کاری میکند نسبت زبان تند و زشت غنی احمدزی نه مشاور و نه وزیر و کسی دیگر گفته نمیتواند که این تصمیم شما معقول و بجا نیست بمجرد گفتن چنین سخن غنی احمدزی فورن به تهدید و توهین و زشت گویی زبان باز میکند و با انشخص دشمنی و کینه را میگیرد تا سرحد سبکدوش ان در حالیکه هم خودشو هم طرفدارانش غنی را متفکر دوم جهان و فیلسوف معرفی میکنند و خودش خود را ریس جمهور طفل و جوان و زن و مرد اینکشور میخواند و علاوتن سر قوماندان اعلی قوای مسلح و بگفته سخنگویانش روزانه هژده ساعت کار میکند علاوتن خود را عقل کل میداند چطور همه کار های دولت توسط حنیف اتمر مشاور شورای امنیت اش اداره میگردید اگر چنین بودپس خودش چه میکرد و هژده ساعت کار ان چیست ریس جمهورهمین یک مشاور نداشت مشاور دانی ارگ چنان پر ولبریز شده که دیگرجای پای ماندن نیست اما یک مشاور صلاحیت یک مامور عادی را هم نداشت و ندارد همه خرابی و خیانت به ملت و کشور نزد مردم در قدم اول اشرف غنی احمدزی است و بدرجه دوم اشخاص دیگر بنام صاحب چوکی و مقام .

>>>   بعضی اصطلاحات راباید دقیق معنی کنندتا همه مردم بدانند مفهوم آن چی است:
1- غـــــرور افغانی !
2 - غــیــرت افغانی !
3- الفاظ شدید
4 - محکوم کردن شدید

>>>   در افغانستان یک تعدا د خواهان رژیم طالبانی هستند، یک تعداد خواهان رژیم کمونستی گذشته، یک تعداد خواهان تشکیل خراسان، یک تعداد خواهان تشکیل لوی پشتنوستان و شعار پشتنو لر و بر یو دی، یک تعداد خواهان سهم مجاهدین در قدرت و دولت اسلامی مجاهدینی، یک تعدا طرفدار ترکستان بزرگ از سرحد منگولیا گرفته تا ترکیه در بحیره مدیترانه، یک تعداد دولت ناب اهل تسنن و یک تعداد دولت ناب اهل تشیع، بلوچ ها به هیچکدام آنها غرض ندارند و مصروف قاچاق خود در سرحدات هرسه کشور اند و یک تعداد نیز طرفدار دموکراسی و حقوق
بشر و حقوق خانم ها و موجودیت قوای امریکا و ناتو در افغانستان.
پس شما بگویید درین حالت چه باید شود؟
شاید شما بگویید که یگانه راه انتخابات است. اما آیا فکر میکنید که در یک کشوری مثل افغانستان با این همه گدودی، امکانات انتخابات شفاف و پاک و بدون غل و غش و دروغ و افترا و تقلب وجود دارد؟
معلومدار نه!
پس لطفآ نظر خویش را در مورد راه و چاره دیگر بنویسید.

>>>   در طول هفده سال گذشته هميشه ناكامي رژيم ملامتش پاكستان است، مگر وظيفه حكومت كابل چيست، كه طالبان ميتوانند از سرحد با اسلحه خود داخل شوند، بعد حتي به كابل برسند، انفجار نمايند و انتحار نمايند كه بعد از آن قواي امنيتي ما خبر ميشوند كه انفجار شد، مگر امنيت سرحدات ما بدوش پاكستان است؟ پس وظيفه ارگ و سپيدار چيست؟ چرا تعليم ما خوب نيست؟ چرا گمركات ما خوب نيست؟ چرا صحت عامه ما خوب نيست؟ چرا آب آشاميدن نداريم، چرا حكومتيان ما مليونها دالر را دزدي ميكنند، همه ملامتي ها بدست همسايه ها باشد؟ جاي بسا شرم است، ع و غ ملت را فريب ندهيد، وجدان تان را بيدار بسازيد، از كرسي كنار رفته خون ملت را نريزيد.

>>>   مردم مسلمان افغانستان همانطوریکه غلامان انگلیس و روسی را نخواستند طالبان ترورستان غلامان پاکستانی را هم نمیخواهند و هیچ وطنفروش بهر عنونای که که باشند قبول ندارند و برضد انها عمل میکنند در جریان اشغال کشور ما توسط نظامیان و استخبارات پاکستانی بزیر نام امارت طالبانی خود ساخته پاکستانی ثابت گردید که ترورستان طالبان مانند شاشجاع و ببرک کار مل و ترهکی و امین ویگران شان غلامان اجیر شده پاکستان هستند نه طالبان دینی و اسلامی زیرا از یکطرف در مدارس دینی اموزش سلاح های سقیله و تان و توپ تدریس نمیگردد واز جانب دیگر با اشغال کشور ما بنام طالبان دارو ندار کشور ما را بشمول حیوان قاطر و ریشه درخت پسته و بادام ودیگرچیز های کشور ما بشمول سنگ های قیمتی و اثار تاریخی در روز روشن از راه سرک تورخم به پاکستان انتقال داده شده بود و فابریکات ما را ازبین بردهبودند و اکنون که بنام حضور خارجی ها بشمول امریکا را بهانه اعمال دهشت افگنی و ترورستی شان میدانند در زمان حکومت مجاهدین یکنفر هم از خارجی ها وجود نداشت اشغال کشور ما از راه سرحد اسپین بولدک با تانک وتوپ و سلاح های پیشرفه نظامی پاکستانبشمول نظامیان انکشور بزیر نام طالبان چه توجیهی خواهد داشت وطنفروش خاین طالبه .

>>>   کشوریکه دز طول تاریخش هیچگاهی مستقل نبوده و توسط چندین کشورمختلف در طول صد سال اشغال شده وگذشته ئی تاریک وبی تاریخ دارد این لاف زدن غرور وغیرت بخاطر چی است
همین حالا پاکستانی ها روزانه ده هاراکت بالای مردم کنر وجلال آباد انداخت میکنند خاک شمارا هرسال ده ها کیلومتر اشغال میکنند درجهان بنام فقیر ترین بیسواد ترین بیشترین مرگ اطفال بدترین جابرای زنان ومادران ، قاچاقبران ، بیشترین مواد مخدر ، کشور قبیله ئی ، معاش مامئورین ونان نظامیاتنش را کسانی میدهد که اینهابرای شان یهود ونصارا میگویند ، هنوز هم داد از غرور وغیرت میزنند!!! عجب مردم بی ننگی !
کشوری به گفته نهرو خیالی کشوری به گفته نلسون رئیس جمهور امریکا خار چشم
تمدن ، کشوری همیشه محتاج لاف از غیرت وغرور افغانی میزنند !
مشکل اصلی ندانستن تفاوت بین غیـرت وجهالت است

>>>   اشخاصی مثل اتمر که زمانی به روس ها خدمت میکرد اکنون به انکلیس و امریکا خدمت میکند همین و بس

>>>   امروز که سرتاسر دنیا وفرد فرد باشنده ګان جهان این حقیقت را دانسته وپذیرفته که مجاهدین وجهادافغانستان پروژه بدست آوردن اهداف ستراتژیک امریکا وپاکستان بود ومردم افغانستان منحیث مواد سوخت این جنګ قربانی میدادند .هنوز هم کسانیکه با دیده درآیی بربرحق بودن مجاهدین اصرار دارند . ګویا مردم نه چشم دارند نه ګوش نه هوش ونه هم وجدان بیدار .

>>>   هر که جهالتش بیش غیرتش بیش. نمیدانم که ما به کدام دلیل خود را باغیرترین مردم جهان می گوییم. نان نداریم ، خانه نداریم ، سرک نداریم ، ترانسپورت نداریم ، اقتصاد نداریم ، علم نداریم ، برق نداریم ، زراعت نداریم خلاصه آنچه دیگران دارند ما نداریم اما غیرت داریم !!! که آن هم خود ما آنرا غیرت تعریف میکنیم ورنه در نیزد دیگران که همه چیز را دارند غیرت ما بی غیرتی و جهالت محض است.

>>>   در استراتیژی جدید امریکا در جنوب آسیا که افغانستان نیز شامل آن میشود،دو گزینه امکان دارد.
یا این که اوضاع امتیتی بدتر خواهد شد و دامنه نا امنی ها به آسیای میانه و ایالت سنکیانگ چین کشیده خواهد شد.
و یا این که پروسه دموکراتیزه شدن منطقه،با تغیراتی که در عربستان و در انتخابات جدید نیز در پاکستان و شاید خلع هستوی پاکستان و هم در نتیجه تحریم ها و فشار های اقتصادی بر ایران ،میشود،امنیت و رفاه و دموکراسی در منطقه فراهم خواهد شد.
اما وارینت دوم ار نگاه نظامی و اقتصادی و جیو پولیتیک،به نفع امریکا نخواهد بود.
زیرا در صورت دموکراتیزه شدن منطقه،در مرحله اول از نگاه اقتصادی و در مراحل بعدی از نگاه سیاسی و نظامی،منطقه به دست چین خواهد افتاد و امکانات بروز تظاهرات برضد موجودیت قوای امریکا در متطقه ،با دست اندازی های چین استوار خواهد شد و مانند کوریای شمالی،چین و روسیه،باقی کشور های منطقه را نیز وادار به تظاهرات در مقابل موجودیت قوای امریکا در منطقه خواهند کرد،تا زمینه توسعه پیمان شانگهای در منطقه مهیا شود.
اما برنده اصلی در توسعه پیمان شانگهای،نه روسیه با یکصد و سی میلیون نفوس خویش خواهد بود،هرچند از نگاه نظامی دومین ابرقدرت نظامی جهان است،بلکه چین و هندوستان با جمعیت دو و نیم ملیارد نفری خویش خواهند بود،که این جمعیت موتور اقتصادی هردو کشور را به پیش میراند و در نتیجه هم از نگاه اقتصادی و هم از نگاه سیاسی و نظامی و هم از نگاه مهاجرت کتلوی دو و نیم ملیارد نفر این دو کشور در منطقه،منطقه تحت نفوذ چین و هند قرار خواهد گرفت.

>>>   فساد در بندر اسلام قلعه هرات مانع فعال‌سازی سیستم دیجیتالی شده است
شماری از اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که اسکنرهای (سیستم دیجیتالی) بندر اسلام قلعه ولایت هرات، به دلیل موجودیت فساد گسترده از یک سال بدین‌سو فعال نشده است

>>>   اگر ناکامی ایالات متحده در تامین ثبات در افغانستان و عدم شکل گیری یک نظام متناسب با جامعه متنوع و چند پارچه افغانستان را به دقت ریشه یابی کنیم، نقش آقای زلمی خلیلزاد به عنوان یک کارگزار با نفوذ دولت آمریکا و جهت گیری های قومی و تباری او در ناکامی های ایالات متحده در افغانستان برجسته می شود. از این رو گزافه نیست اگر بگوییم آقای خلیلزاد بیش از اینکه نماینده و تامین کننده منافع ایالات متحده در افغانستان بوده باشد، حافظ منافع یک تیم خاص سیاسی و قومی افغانی در درون ساختار دولتی ایالات متحده آمریکا بوده است.

>>>   منافع ایالات متحده و جامعه متنوع و چندپارچه افغانستان ایجاب می کند، قدرت های جهانی و منطقه ای در رقابت ها و جدال های سیاسی اقوام در افغانستان بی طرفی خود را حفظ نموده و برای تامین ثبات در این منطقه حساس، در پی ایفای نقشی میانجی گرایانه و سازنده باشند.
از این رو مناسب است همه با هم نارضایتی خود را از حضور مجدد زلمی خلیلزاد به صفت نماینده دولت آمریکا در امور افغانستان ابراز کنیم و از دولت ایالات متحده آمریکا بخواهیم در این تصمیم خود تجدید نظر کند.

>>>   Mehraban
کار خوب شد بنام طالب وداعش آمریکایها هرروز دسیسه جور می کنند از آخر دنیا آمده اند مردم فکر کرده اند که خرهستند شعور واحساس ندارند چهار نفر وطن فروش بی وجدان همرای شان است فکر میکنند که ما درافغانستان کامیاب می شویم .

>>>   چرا این چرخه باطل را باز بچرخانید مگر کرزای کسی نیست که قانون و بصطلاع دمکراسی را خدشه دار و با تقلب گوسفندی غنی را به ریاست خود خوانده رساند؟ باز آزموده را آزمودن خطاست و هیچ وقت مردم روی آرامی را نخواهد دید!

>>>   سگ زرد برادر شغال

>>>   سیاست مدار ران جهان سیاست های خویش را طوری تنظیم نمایند که مردم افغانستان از اثر ان متضرر نشوند

>>>   مردم گوسفندي افغانستان پايمال هركس و ناكس شده .

>>>   احمدی
لطفا جوانان بیدار شوید یک حرکت را ضد این نمایندگی و جواسیس به راه باندازید. یک بار گرزی را به ما تحمیل کردند بار دگر هم غنی اینبار پیام این ننمایند چیست جز دوام بدبختی چیزی دیگری نخواهد بود
خیلیل زاد طرفدار ساختن پشتونستان است . مردم هوشیار باشید زیر تاثیر حرف های نروید گویا قدرت امریکا را با خود دارد امروز ملت ها در تعیین سرنوشت رول عمده دارند نه افراد و اشخاص .
>>>   یک نفر نیست توضیح بدهد.ریس جمهور ما18 ساعت مشغول کار است تا جای که معلومات حاصل نمودیم.جناب عالی تصمیم گیرنده ودستور دهنده فقط خودش است.این مشاوران که بعنوان سیاهی لشکر استخدام کرده.مثلی سمبولیک وبه قولی معروف .مترسک های بیش نیستن.شاید با یکنفر این مشاور ها رابطه داشته باشد.امابقیه اصلا برایش مهم نیست.هیچ کس از رشته کار احمقانه این آدم سردرنمياورند.که مشاور های زیاد را دوری خودش جمع کرده وباهزينه های سنگین.اما تا حالا یک کلمه حرف را از زبان این ها نشنیده.و نظری پرسیده نشده. حالا شخص رئیس جمهور میتواند توضیح بدهد از این18 ساعت فقط3 ساعت کاری خودرا به مردم بازگو کند که چه دست آوردی داشته.
مولوی زمان

>>>   بابا کدام18 ساعت کار.هگمي حرف های فریب دهنده.و گمراه کننده.برنامه کاری جناب ریس جمهور را من به شما توضیح می دهم.اول اینکه این شخص.حال و احوالی جسمانی خوبی ندارد همیشه مریض است.شاید حجم کاری ویا نشستن در داخلی دفتراش طولانی باشد اما به این معنی نیست که آنجا کار میکند وبه حال و روز مملکت و مردم اشک می ریزد.مثلا برنامه کاری این آقا مثلی پادشاهان قدیم بطوری کوچه باغی و سنتی دایر می گردد.مثلا میخواهد به طالبان پیام آتش بست اعلام کند.از صبح تا نیمه های شب طول میکشد.که تصمیم بگيرهد آیا درست است و یا اشتباه.مثلا برایش خبر میدهند که طالبان سری یک شهر حمله کرده.سه روز فکر می کند که چیکار کند با نزدیکانش هم مهشوره نمیکند.اگر این آقا بموقع سلاح و مهمات بفرستت.شاید جلوی فاجعه نسل کشی.غارت اموال مردم و اتش زدن شهر گرفته شود.اما این آقا نی کمک اسلحه و مهمات کرده وني کمک انسانی کرده دراین چهار سال حکومت این شخص خیلی از ولسوالي ها دهات ها بدلیل نرسیدن کمک و مهمات بدست درنده های وحشی افتاده خیلی مردمان بیگناه وحشیانه قتل عام شدن همه این ها به گردن همین آقا است.یک روزی توانش را پس می دهد

>>>   هر موقع ما بتوانیم حول محور آرامان و اهداف ملی خود یعنی آزادی و حاکمیت مردم ( دموکراسی) و قوانین حقوق بشر جهان در کشورمان متحد شده و دست از جنگ و خونریزی و تفرقهً های نژاد و زبان و قوم و مذهب پرستی برداریم، آنوقت کشور ما به ثبات سیاسی رسیده و دیگران و فرصت طلبان و سودجویان روباه صفت دیگر فرصت و مجال نفوذ و دخالت و فتنه و تفرقه را در افغانستان نخواهند یافت و نخواهند داشت. درود و پیروز باد مردم آگاه و غیور افغانستان که منافع ملی کشور را بر منافع شخصی و نژادی و قومی و مذهبی قربانی نمی کنند
.درود

>>>   سلام دوستان گلم تنها راه كه فعلا دشمنان ما براي ماندن كشته شدن انتحاري انفجار و غيره چرا همه با محتد نميشويد مگه اين مال دنيا را كي خورده كه شما بخوري تا كي خون خوري ميكنيد يكم از قهر خدا بترسيد خداوند براي همه مخلوقات روزي داده شما امروز اگر در خانه اي گيلي هم زندگي كنيد ميگذره اگر در كاخ هم زندگي كنيد ميگذره پس توي دنيا يك خوبه يك بدي وجود دارد چرا سران ما ب جاي كه دنيا ب اسم فاسدترين شناخته شود بهترين شناخته نشود چرا؟؟؟از خدا بترسيد كاري خوب كردن هذينه اي ندارد اما كار بد كردن بسيار هذينه اورست از خودت گرفته تا هفت جدت چرا امروز دنيا سران مارا خيرات خور نام ماندن ؟؟؟ قوم پشتون بيدار شويد كه ب گيرداب سران قوم پرست غرق نشويد بيايد دست ب يكي كنيم وطن را بسازيم ديگر نهگ هست چشم ما ب در اين و اهان باشه ما يك كشوري فوالعاده ثروتمندي داريم ميتوانيم از سرمايه ملي خود كشوري زيبا بسازيم اين امريكايها بخوره از اين پاكستانيا غارتمان كنه از اين اب مارا كشوري هاي همسايه غارت كنه بيايد اي خانه مشترك مال همه اقوام هست بيايد زيبا بسازيم ن ب قوم پرستي بيايد سفره خالي را پر كنيم يكبار چشم مردم سير بيشه مردم طعم شرين زندگي خوب را لمس كنند ما كه محتد باشيم ميتوانيم در مقابل هر طوفاني ايستادي گي كنيم تا ديگر نگذاريم خانه اي ما را خراب كنند از ما سود ببرن ممنون كه سرتان را درد اورديد
بسيار تشكر فراوان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است