اسپانیا به عربستان پشت کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۴    ۱۳۹۷/۶/۱۴ کد خبر: 154358 منبع: پرینت

اسپانیا از لغو فروش 400 فروند بمب لیزری به عربستان سعودی به خاطر نگرانی‌ های مربوط به استفاده از این تسلیحات در تجاوز به یمن خبر داده است.

اسپانیا اعلام کرده است که فروش 400 فروند بمب لیزری به عربستان سعودی را به خاطر نگرانی نسبت به استفاده از این بمب ها در حمله به یمن متوقف کرده است.

بر اساس این گزارش، توافق مربوط به فروش بمب های لیزری اسپانیا به عربستان در سال 2015 میلادی در دولت قبلی محافظه کار مادرید امضا شده بود ولی دولت جدید چپگرا قصد دارد 9.2 میلیون یورو پولی را که عربستان بابت این قرارداد پرداخت کرده است، بازگرداند. یک شبکه رادیویی اسپانیا این خبر را اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع اسپانیا حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است. گروه های حقوق بشری از حمله های هوایی ایتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن به شدت انتقاد کرده اند. در این حمله های تاکنون تعداد زیادی از غیرنظامیان از جمله کودکان جان باخته‌ اند.

سفارت عربستان در مادرید نیز هنوز حاضر به واکنش به این خبر نشده است.

یمن از سال 2015 تاکنون هدف تجاوز ایتلاف به رهبری عربستان سعودی بوده است. بر اثر حمله های این ایتلاف تاکنون هزاران غیرنظامی به کشته رسیده و میلیون ها نفر آواره شده اند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
اسپانیا
نظرات بینندگان:

>>>   درعربستان چی میگذرد؟
یکی از نمود‌های آشکار و ملموس برده داری مدرن در عربستان شرکت‌های کاریابی سعودی هستند. تعامل این شرکت‌ها با کارگران خارجی بسیار توهین آمیز و به دور از ارزش‌های انسانی است. حتی گفته شده، یکی از این شرکت‌ها اقدام به عرضه شماری از کارگران زن خارجی خود در بازار و اجاره ساعتی آن‌ها کرده است.
«ازدواج اجباری» از اشکال دیگر برده داری مدرن در عربستان است که موجب بالا رفتن میانگین تجرد در میان زنان عربستانی شده است، به گونه‌ای که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد، تجرد و عدم ازدواج در ۴ سال اخیر نسبت به دوره مشابه رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است. عواملی، چون تعصبات نژادی، قبیله ای، طایفه‌ای و یا طمع حفظ اموال موجب رشد پدیده ازدواج اجباری در عربستان شده است.
از دیگر نماد‌های برده داری مدرن می‌توان به قاچاق اتباع کشور‌های یمن، سودان، اتیوپی، اریتره، سومالی و… به عربستان اشاره کرد.
غلب این افراد را کودکانی تشکیل می‌دهند که به خاطر فقر مقابل مبلغی ناچیز از خانواده هایشان خریده می‌شوند تا با سرنوشتی سیاه‌ تر در عربستان مواجه شوند.
در این راستا، دسامبر سال گذشته مطبوعات عربستان از کشف باند قاچاق انسان در فرودگاه جده خبر داد که توسط یک افسر سعودی اداره می‌شده و اقدام به خرید دختران مصری به مبلغ هزاردالر و فروش آن‌ها به طرف‌های دیگر در کشور‌های دیگر منطقه می‌کردند.
نکته بسیار مهم آن است که نفوذ گسترده شاهزادگان سعودی در باند‌ها و مافیای قاچاق انسان در عربستان است که سالیانه از این تجارت مبالغ هنگفتی کسب می‌کنند.
به همین دلیل پس از اعلام عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد ۵۰ کشور جهان با ارسال نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، از «زید رعد الحسین»، کمیسر عالی شورای حقوق بشر و ناظر این شورا بر سازمان‌های حقوقی عربی خواستند، عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر را لغو کند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است