اوباما به ترامپ یورش برد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۰    ۱۳۹۷/۶/۱۷ کد خبر: 154437 منبع: پرینت

«باراک اوباما» رییس جمهوری پیشین آمریکا در یک سخنرانی، «دونالد ترامپ» رییس دولت کنونی این کشور را هدف انتقادهای تندی قرار داد و حزب جمهوریخواه آمریکا را متهم به سوء استفاده از قدرت و تضعیف نهادهای دمکراتیک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی که جمعه (به وقت محلی) در دانشگاه ایلی‌نوی سخنرانی می‌ کرد، از آنچه که «گرم گرفتن با روسیه» و «تضعیف اتحادهای جهانی» خواند، انتقاد کرد و با اشاره به انتخابات آتی کنگره آمریکا گفت: دو ماه دیگر، این شانس را داریم که خردورزی را به صحنه سیاسی کشور بازگردانیم.

اوباما از حامیان حزب دمکرات خواست که با رای به نمایندگان این حزب، از ادامه مسیر کنونی این کشور جلوگیری کنند.

رییس جمهوری پیشین آمریکا تصریح کرد: تهدید علیه دمکراسی تنها از جانب دونالد ترامپ یا جمهوریخواهان عضو کنگره کنونی نیست. بزرگترین تهدید آن است که نسبت به این موضوع بی‌ تفاوت باشید.

اوباما از اینکه ترامپ، پیشرفت‌ های اقتصادی را به حساب دولت خود گذاشته است، انتقاد کرد و او را به سوء استفاده از «ترس‌ های فرهنگی» و «خشم اقتصادی» مردم آمریکا برای پیشبرد اهدافش متهم کرد.

رییس جمهوری پیشین آمریکا خاطرنشان شد: این وضعیت با دونالد ترامپ شروع نشد. او برآیند و نتیجه است، نه علت. ترامپ تنها بر موج نارضایتی‌ هایی سوار شده که سیاستمداران طی سالیان گذشته به وجود آورده بودند.

این شاید نخستین باری است که اوباما به صورت مستقیم و با ادبیاتی تند زبان به انتقاد از ترامپ گشوده است.

وی چندی پیش هم در مراسم خاکسپاری «جان مک‌کین» سناتور جمهوریخواه آمریکایی، انتقادهای مشابهی را مطرح کرده بود.

اوباما در اشاره‌ ای تلویحی به اظهارات و اقدامات ترامپ گفته بود: بخش بزرگی از سیاست، زندگی و گفتمان عمومی ما می‌ تواند ناچیز و بی‌ ارزش به نظر برسد؛ سیاستی که با توهین، گزافه‌ گویی، جنجال‌ سازی‌ ها و هتک حرمت‌ های عامدانه درهم آمیخته باشد. این سیاستی است که ادعای سرسختی و شجاعت دارد، اما از ترس، قدرت می‌ گیرد

ساعتی بعد از سخنرانی روز جمعه اوباما، ترامپ به آن واکنش نشان داد و گفت که این سخنرانی به قدری برای او کسالت‌آور بوده که در حین پخش آن «خوابش برده است».

انتخابات کنگره آمریکا ششم نوامبر (15 عقرب 97) خواهد بود و در آن تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم از کرسی‌ های مجلس سنای این کشور به رای گذاشته خواهد شد.

هم‌ اکنون جمهوریخواهان با 236 کرسی در مجلس نمایندگان و 51 نماینده در مجلس سنا، در اکثریت هستند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
اوباما
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است