زنان و کودکان در میان اخراج شدگان از ایران هستند
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۵۳    ۱۳۹۷/۶/۱۷ کد خبر: 154440 منبع: پرینت

از سه ماه به اینسو بازگشت مهاجران افغانستان از ایران به صورت بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است.
به گزارش سلام‌وطندار، جاوید نادم، رییس مهاجران و عودت‌کنندگان هرات در یک نشست خبری گفت که بازگشت مهاجران افغانستان از ایران به خاطر وضعیت بد اقتصادی این کشور، صد درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گفتۀ آقای نادم، در 9 ماه سال پار، بیش از 122 هزار مهاجر بگونۀ اجباری و داوطلبانه از مرز اسلام‌قلعه گذشتند، اما در 9 ماه نخست سال روان، بیش از 255 هزار تن از این کشور وارد افغانستان شده‌اند.
آقای نادم می‌گوید که از مجموع این رقم 156 هزار تن داوطلبانه و 99 هزار بگونۀ اجباری به کشور بازگشته‌اند. به گفتۀ رییس مهاجران و بازگشت‌کنندگان هرات، در میان افراد بازگشت کننده شماری که مدرک اقامت دارند نیز دیده می‌شوند.

از میان بازگشت‌کنندگان اجباری 1200 تن کودک، 63 زن تنها، 353 بیمار، 79 معتاد، 447 نیازمند و 149 کهن‌سال و 63 تن معیوب‌اند.
رییس مهاجران و بازگشت‌کنندگان هرات افزایش ورود مهاجران افغانستان از ایران را نگران‌کننده می‌خواند و می‌گوید، این ریاست و نهادهای کمک‌کننده توانایی رسیدگی به مشکلات تمام بازگشت‌کنندگان را ندارند.

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید، هفتۀ گذشته مقام‌های هرات با مسوولان در ایران نشستی داشته‌اند و پس از این نشست شمار بازگشت‌کنندگان کاهش یافته است. او اما هشدار می‌دهد که مسکن‌گزینی مهاجران در هرات جنجال‌آفرین خواهد شد و باید این خانواده‌ها و افراد به مناطق اصلی خود بازگردند.
فعالان سیاسی به این باورند که افزایش بازگشت مهاجران از ایران ناشی از کاهش ارزش پول ایران در برابر ارزهای خارجی و تحریم‌های جهانی اخیر علیه این کشور است.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اخراج ایران
زنان کودکان
نظرات بینندگان:

>>>   سخنگوی والی هشدار : مسکن‌گزینی مهاجران در هرات جنجال‌آفرین خواهد شد و باید این خانواده‌ها و افراد به مناطق اصلی خود بازگردند.
به حال این سخنگوی احمق و متعصب باید گریست. هنوز منطقه ای و محلی فکر می کند. مطابق قانون اساسی هر شهروند در هر نقطه کشور که بخواهد می تواند اقامت اختیار کند. گذشت ولایت ستمگرانه شاه اسماعیل هراتی چشم تان را باز کنید دنیا را ببینید و از طویله برون را ببینید

>>>   باسلام خدمت تمامی برادران و خواهران افغان چه‌ساکن در افغانستان و چه در ایران.
بنده بعنوان یک ایرانی به برادران و خواهران افغان خود همواره بعنوان هموطن عزیز خود نگاه کرده و هیچ فرقی بین ما و شما نیست. همه‌جا خوب بد داره و خواهد داشت و نباید رفتار یک‌نفر را بعنوان نماینده رفتار یک ملت درنظر گرفت.
ایران همواره پذیرای برادران و خواهران افغان در چهل سال گذشته بوده و خواهد بود و علیرغم مشکلات مالی و سیاسی موجود در ایران این روند دوستی و اخوت بایستی ادامه یابد زیراکه نسل و تاریخ و ریشه ایران و افغانستان یکی بوده و هست.
درسالهای گذشته و با سیاست‌بازیهای کثیف قصد دشمنی و نفاق بین دو ملت بوده که بحمدلله موفق نبوده‌اند هرچند مواردی بوده که چه فرد ایرانی بر افغان ظلم نموده و چه فرد افغان به یک ایرانی ظلم کرده است ولی اینها نباید باعث دوری و دشمنی بین ما و شما گردد و وظیفه همه ما اینست که هوشیار بوده و جلوی این بازیهای کثیف را بگیریم.
بخدا وقتیکه خبری از یک انفجار و... که باعث کشته و زخمی شدن عزیران در هرجای افغانستان را میشنوم بعنوان یک ایرانی دچار غم فراوان میشوم.
به امید روزیکه همه مردم دنیا خصوصا ملت‌های مظلوم ایران و افغان در صحت و امنیت درکنار هم زندگی کنند.
ر. ایران - لرستان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است