ورود مخفیانه آمریکا به عصر جدیدی از جنگ سایبری
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۶    ۱۳۹۷/۶/۲۱ کد خبر: 154580 منبع: پرینت

چند سال قبل جهان شاهد ظهور نخستین سلاح سایبری مهم و بزرگ بود که به طور مخفیانه از طریق یک USB ویروس موسوم به استاکس نت به شبکه‌ های رایانه‌ ای ایران نفوذ پیدا کرد.

ویروس استاکس نت مانند سرطان به سرعت در شبکه‌ های رایانه‌ ای ایران نفوذ کرد. این ویروس توطئه مشترک آمریکا و اسراییل برای لطمه زدن به امنیت سایبری و شبکه رایانه‌ ای ایران بود.

بر اساس گزارش nymag، استاکس نت نتیجه سال ها تحقیق و توسعه کارشناسان سایبری بوده و برای استفاده از آن علیه تاسیسات سایبری کشورهای دیگر، نیاز به مجوز و نظارت دولتی است. باراک اوباما شخصا دستور و مجوز لازم برای انجام این حمله را صادر کرد. البته روند صدور این مجوز در حال تغییر است.

طی یک ماه گذشته ترامپ تلاش گسترده‌ ای را آغاز کرده است تا محدودیت های رییس جمهور برای صدور مجوز لازم برای استفاده از ابزارهای سایبری و حمله های در فضای مجازی را لغو کند. اینکه دقیقا چه چیزی قرار است جایگزین قوانین و مقررات فعلی درباره استفاده از سلاح های سایبری توسط دولت آمریکا شود هنوز مشخص نیست ولی چیزی که روشن است آن است که ارتش آمریکا اکنون می تواند از سلاح های سایبری و هکری با نظارت کمتری از سوی وزارت خارجه، وزارت بازرگانی یا آژانس های اطلاعاتی استفاده کند.

در سند منتشر شده از سوی فرماندهی سایبری آمریکا که اوایل امسال منتشر شده است، به این مساله اشاره می شود که ارتش آمریکا خواستار افزایش دخالت در استفاده از سلاح های سایبری است.

گیل هریس از مقام های سابق نیروی دریایی آمریکا در اینباره گفت: روند فعلی به ارتش آمریکا اجازه خواهد داد تا از سلاح های سایبری تحت شرایط مشخصی استفاده کند ولی دیگر نیازی به هماهنگی با سایر آژانس ها و نهادهای دولتی و فدرال نداشته باشد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
سایبری
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است