ننگرهار چرا به میدان قتل و کشتار مبدل شد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۳    ۱۳۹۷/۶/۲۲ کد خبر: 154614 منبع: پرینت

ننگرهار همیشه بهار یکی از ولایات درجه یک، یکی از ولایات استراتژیک و یکی از بهترین و پرآرامش ترین شهرهای افغانستان بود که بخاطر آب و هوای دلنشین، مناظر طبیعی و دیدنی، ساحات تاریخی، محصولات زراعتی، صفا، صمیمیت، مهمان نوازی و وطندوستی مردم شریف آن شهروندان سایر ولایات با دوستان و فامیل های ایشان برای تفریح و سیاحت به آن شهر می رفتند و از زیبایی های آن شهر لذت می گرفتند اما ناگهان همه چیز تغییر کرد و حتی سرک ها و کوچه های ننگرهار همیشه بهار نیز به مرکز قتل و کشتار مردم مظلوم و بی دفاع آن ولایت مبدل شد. اینکه عوامل اصلی ناامنی های ننگرهار چه چیزهایی است اینگونه به شرح آن می پردازم:

نخست، اختلافات گسترده و زدوبندهای سیاسی میان رییس جمهور و رییس اجرایی کشور باعث ایجاد تفرقه میان شهروندان کشور شده و فاصله بزرگ را میان ملت و حکومت ایجاد کرده است. این اختلافات و زدوبندهای سیاسی از یکطرف باعث گسترش جنگ، افزایش ناامنی، افزایش سطح فقر و بیکاری و سبب دست اندازی و مداخلات سازمان های استخباراتی کشورهای بیگانه در خاک افغانستان شده است اما از طرف دیگر زمینه سوءاستفاده را برای بازیگران سیاسی آن ولایت نیز مهیا کرده است طوریکه همه می دانیم نمایندگان مجلس و شورای ولایتی ننگرهار به شکل علنی دولت را متهم به ناامن سازی ننگرهار می کنند و با قرار گرفتن در صف مخالفین سیاسی حکومت عملا در پی تضعیف حکومت هستند.

دوم، موجودیت مرز مشترک میان ننگرهار و پاکستان باعث شده است تا عبور و مرور هراس افکنان و تطبیق کنندگان آجندای آی اس آی به ولایت ننگرهار به شکل آسان و ارزان صورت گیرد طوریکه همه می دانند پاکستان به شکل مستقیم و غیرمسقتیم از هراس افکنان حمایت می کند و از طریق افزایش جنگ و ناامنی می خواهد تا افغانستان خط دیورند را بعنوان مرز رسمی و مشترک میان افغانستان و پاکستان به رسمیت بشناسد بنابراین نزدیکی ننگرهار با خیبر، مهمند و خُرم ایجنسی پاکستان، ننگرهار را تحت تاثیر مستقیم آن کشور قرار داده و پاکستان به آسانی در آن ولایت به زورآزمایی می پردازد و در پی افزایش ناامنی و اعمال فشار بالای افغانستان می باشد.

سوم، موجودیت منابع و معادن طبیعی ننگرهار باعث شده است تا این ولایت ناامن گردد و زمینه قاچاق و استخراج غیرقانونی آنها فراهم گردد. ولایت ننگرهار در پهلوی سایر ویژگی هایش دارای معادن فلورایت، نفرایت، مرمر، سلیپتین و تالک می باشد که طبق گزارش ها در حال حاضر تنها استخراج معدن تالک در ولسوالی شیرزاد آن ولایت تحت کنترل دولت می باشد اما فقدان امنیت و حاکمیت دولت باعث شده است تا سایر معادن تحت تسلط مافیا و مخالفین دولتی باقی بماند. فشرده کلام این است که مافیا و مخالفین دولتی طبق آجندای آی اس آی، ولایت ننگرهار را ناامن ساخته اند تا زمینه قاچاق و استخراج غیرقانونی معادن گرانبهای این ولایت برای آنها فراهم گردد.

نهایتا، موجودیت پایگاه های امن داعش و سایر گروه های تروریستی در ننگرهار باعث شده است تا روند ناامن سازی و انجام حملات انتحاری و تهاجمی در آن ولایت افزایش یابد. افغانستان و جهانیان می دانند که داعش برای اولین بار در ولایت ننگرهار عرض اندام کرد اما هیچ نهاد داخلی و خارجی حضور داعش در آن ولایت را جدی نگرفت. اینکه ننگرهار چگونه بعنوان اولین مرکز داعش انتخاب شده است یک بحث بسیار مهم و سوال برانگیز است. آنچه که باید اضافه گردد این است که زمانیکه نیروهای امنیتی افغانستان عملیات های نظامی را در ولسوالی های ننگرهار به راه می اندازند جنگجویان و هراس افکنان به آسانی به مرکز شهر رو می آورند و با هدف قرار دادن نهادهای ملکی و نظامی باعث ایجاد وحشت و کُشتار هموطنان ننگرهاری ما می شوند.

نتیجتا، موجودیت مرزهای مشترک میان ننگرهار و پاکستان، مداخلات و دست درازی های آشکار پاکستان و تلاش های همه جانبه آن کشور برای رسمیت بخشیدن به خط دیورند بعنوان مرز رسمی، اختلافات گسترده سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی، تحرکات مافیایی بعضی از بزرگان ننگرهاری، موجودیت معادن مختلف و گرانبها، حضور چشمگیر داعش و رفت و برگشت آسان و ارزان گروه های هراس افکن از پاکستان به ولایت ننگرهار باعث شده است تا ولایت همیشه بهار ننگرهار به شکل بی سابقه ناامن گردد و همه روزه جوانان، زنان، کودکان و مامورین ملکی و نظامی کشور به شکل ظالمانه و بیرحمانه کشته و مجروح گردند.

محمدجواد رحیمی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ننگرهار
میدان قتل
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   کسانی که اساس این مظاهره را گذاشتند باعث کشتن مردم بی گناه شدند
بصیر نظری

>>>   ناگفته نماند که هر ولایت افغانستان یک
نقطه قتل وگشتار دارد درکابل سمنت غرب. درشرق جلال اباد درشمال کندز ودر
جنوب غرب هلمند وغیره شما بشمارید.

>>>   جنگ میان ظاهر قدیر و دولت مردان ارگ هر روز فاجعه بار می آورد .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است