استعفای عجیب 60 افسر سعودی
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۳    ۱۳۹۷/۷/۵ کد خبر: 154923 منبع: پرینت

افشاگر توییتری معروف عربستان می‌گوید که بیش از 60 افسر سعودی، به دلیل احساس گناه از ارتکاب جنایات در جنگ یمن و ترس از درج نام آنها در لیست مرتکبان جنایات جنگی، استعفا کرده‌ اند.

«مجتهد» فعال توییتری مشهور عربستان در صفحه توییتر خود اعلام کرد که بیش از 60 افسر سعودی شرکت کننده در جنگ یمن، از خدمت نظامی استعفا داده‌ اند.

مجتهد افزود: برخی از افسران و نظامیان سعودی به دلیل احساس گناه از آنچه که در یمن رخ می‌ دهد، استعفا دادند و برخی دیگر به دلیل ترس از اینکه نام آنها در لیستی درج شود که به دلیل ارتکاب جنایات جنگی تحت پیگیرد بین المللی قرار دارند؛ به خصوص پس از آنکه سازمان ملل اخیرا بیانیه‌ های را درباره جنایات عربستان در جنگ یمن صادر کرد.

«مجتهد» در صفحه توییتر خود افزود: بیشتر استعفا‌ها پذیرفته نشده است و محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی افرادی را که استعفانامه خود را تقدیم کردند، مجرم می‌ داند.

سازمان ملل در تاریح 28 آگوست گزارشی را درباره ارتکاب جنایات جنگی عربستان و امارات در جنگ یمن منتشر و در آن اعلام کرد که حمله های ایتلاف سعودی-اماراتی باعث کشتار غیرنظامیان یمنی شده است.

کارشناسان شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی اعلام کردند که حمله های ایتلاف عربستان سعودی به یمن تلفات غیرنظامی زیادی برجا گذاشته و برخی از این حمله های می‌ تواند مصداق جنایات جنگی باشد.

به گفته این کارشناسان، اقدامات ایتلاف سعودی-اماراتی در اعمال محدودیت‌ های شدید در بنادر یمن و فرودگاه «صنعا» پایتخت این کشور هم می‌ تواند مصداق جنایت جنگی باشد، چرا که یمنی‌ ها را از دستیابی به تجهیزات و امکانات حیاتی زندگی منع می‌ کند.

در بخشی از گزارش 41 صفحه‌ ای آمده است: «اغلب تلفات غیرنظامیان، ناشی از حمله های هوایی ایتلاف (سعودی- اماراتی) بوده است. در سه سال گذشته چنین حملاتی مناطق مسکونی، بازارها، مراسم عروسی، تشییع جنازه، زندان‌ ها، قایق‌ های غیرنظامی و حتی تاسیسات پزشکی و بهداشتی را هدف قرار داده است».

در این گزارش تاکید شده که با وجود بازرسی‌ های سازمان ملل یا ایتلاف سعودی از کشتی‌ ها در آب‌ های الحدیده هیچ نشانی از ارسال سلاح به یمن پیدا نشده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سعودی
استعفا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است