پشت پرده حمله به فرمانده علیپور
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۶    ۱۳۹۷/۷/۱۵ کد خبر: 155188 منبع: پرینت

از لحظه‌ای که فرمانده علیپور مورد تهاجم نیروهای ویژه امنیتی حکومت وحدت ملی قرار گرفت واکنش های جدی و همگانی در برابر این اقدام حکومت صورت گرفته است و این نشانگر بیداری مردم ما نسبت به سرنوشت جمعی شان به شمار می رود.

درضمن درباره وقوع این ماجرا و افراد دخیل در این توطیه نیز حکایت های مختلفی توسط کاربران شبکه مجازی نشر گردید برخی آن را به کمپاین های پارلمانی و رقابت کاندید وکلای ولایت غور نسبت دادند، برخی به نقش برجسته علیپور در رهایی دختران محصل از نزد گروه‌های طالب و داعش در غور اشاره کردند و برخی دیگر نیز آن را به اقدام تخریبی بحر و فرزند جنرال مرادعلی مراد نسبت دادند.

ممکن است هر یکی از روایت‌ها بخشی از واقعیت باشند اما به هیچ وجه کل واقعیت نیست. برداشت من بعنوان یک شهروند افغانستان که در طول چهار سال گذشته سیاست های حلقه ارگ را دنبال و تحلیل می‌کنم این است که اقدام غافلگیرانه علیه علیپور و افراد همراه او یک اقدام استراتژیک توسط حلقه ارگ به هدف استفاده کمپاینی در انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری است.

غنی در جریان کمپاین های انتخاباتی خود و سپس در طول این مدت در همایش‌های مختلف حکومتی از شکستاندن شاخ نیروهای مقاومت مردمی به تعبیر آنها افراد مسلح غیرمسوول سخن گفته و این روایتی است که برای خیلی از حلقات تندروی اطراف غنی جذابیت خاصی دارد. افرادی که در پالیسی‌ سازی های عمده امنیتی در ارگ و شورای امنیت نقش برجسته دارند و همچنان افرادی که این روایت برتری طلبانه هسته قدرت را بازتاب داده و به خورد افکار عمومی در داخل و خارج می دهند.

همه این روایت برساخته را که غنی الگوی مدیریت قدرت را تغییر داده افراد مسلح غیرمسوول و زورگو را سر جایشان نشانده و تیکه داران قومی را شکست داده است بعنوان دستاورد کلان رییس جمهور غنی می دانند؛ درحالیکه نمی دانند با چنین اقدامات عجولانه،‌ برتری جویانه و شدیدا قومی نمی توانند به اهداف موردنظرشان دست یابند بلکه به تدریج افغانستان را به سوی جنگ قومی هدایت می کنند.

دستگیری فرمانده قیصاری و برخورد شدیدا توهین آمیز نیروهای قطعه خاص با او و همراهانش و سپس واکنش تند و گسترده مردم ازبک در شمال نشان داد که مردم قدر مردهای روزهای دشوار و آنهایی را که در برابر تروریزم طالب و داعش و طالب بگونه صادقانه مبارزه می کنند را به خوبی می دانند همینطور دسیسه استراتژیک و پلان شده حکومت برای دستگیری فرمانده علیپور در ولایت غور با مقاومت صادقانه مردم آن ولایت خنثی گردید و این ظاهرا نشانگر شکست تیم غنی در راستای تقویت روایت برتری جویانه قومی به هدف استفاده انتخاباتی به شمار می رود.

البته این بدان معنا نیست که خطر به کلی رفع گردیده است تا جاییکه من اطلاع دارم از دیر مدتی به این سو تیم ارگ در پی حمله و دستگیری دو سه نفر از فرماندهان شاخص مردمی مربوطه به جامعه هزاره از جمله فرمانده علیپور، فرمانده شجاعی و برخی فرماندهان خیزش مردمی در سمت شمال بوده اند. هر نوع فرصتی که در آینده برای دستگیری یک و یا چند تن اینها پیش بیاید حکومت از فرستادن نیروهای کماندو و قطعه خاص دریغ نخواهد کرد.

غنی می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری سوژه و شعاری داشته باشد که بتواند با استفاده از آن اکثریت پشتون ها را بسیج کند. یکی از سوژه ها همین مساله «شکستاندن شاخ» نیروهای مقاومت مردمی و یا به تعبیر آنها افراد مسلح غیرمسوول است البته این نقطه تلاقی افکار و اندیشه غنی با خیلی از حلقات تندرو دیگر مثل طالبان، حزب اسلامی، حلقه یون و حتی جوان های به ظاهر دموکراتیک و اما قومی اندیش حلقه ارگ است.

با درنظرداشت این واقعیت ها اکنون نیاز است که نسل تحصیلکرده ما هشیار باشند در روایت ها و تحلیل هایشان قضیه دستگیری علیپور را به یک مساله درون قومی و انتخاباتی تقلیل ندهند این فقط بخشی از واقعیت است اما کل واقعیت همانا پلان حکومت غنی برای ذهنیت سازی و مدیریت افکار عمومی پشتون ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است. البته این اولین مورد از این اقدام حلقه ارگ نیست تاکنون چنین رفتارهایی را درباره فرمانده شجاعی، درباره مقاومتگران جلریز و میرزاولنگ و ده ها مورد دیگر انجام داه است.

پس هشیار باشیم. بجای دریافت و تحلیل کل یک قضیه سیاسی-امنیتی فقط برشی از آن را نبینیم که ما را درگیر زورآزمایی های داخلی می کند و روی ابر روایت های پنهان خاک پاشی می کند که در درازمدت بشدت منافع مردم را متضرر خواهد کرد.

یاسین صمیم


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اشرف غنی
علیپور
نظرات بینندگان:

>>>   این حکو مت فا شیستی که خو دش توا ن گر فتن امنیت مر دوم را ندا رد و مر دو م نا چا ر میشو د تا خو دشا ن از مردو م و ما ل و جا ن و نا مو س خو دش د فا ع کند ان وقت این بی کفا یتها زو ر ش میا ید و بنام غیر مسو ل میخو اهد انها سر کو ب کند شما که مسو ل هستید چه کا ر کر دید بجز کشتا ر مر دو م بی دفا ع را به دست را هز نان تما شا کنید و به یک محکو م کر دن بسنده کنید و اگر خو د مر دو م مجبو را نه به از خو دش بر خا ست ان وقت میشو د غیر مسو ل شما که مسو ل هستید چه کر ده اید پیر وز و سر بلند با د دلیر مر دا ن نیر وی مقا ومت
مختا ر

>>>   اقدام ریس جمهور ی اقدام نیک است

>>>   غنی را مریضی شاید نگذارد که به انتخابات برسد.

>>>   به فکر مرگ کسی نباش که خداوند مزه مرگ را برایت بزودی می چشاند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است