پاسپورت افغانی نگیرید، پشتونستان را بسازید
از بدنه‌ی پاکستان جدا شوید و برای خود کشوری به اسم پشتونستان (پختون‌خواه) بسازید. شاید روزی یک کشور کاملا پشتون نشین در نقشه‌ جهان وجود داشته باشد که تنها پشتون‌ها در آن زیست نمایند و از تمام حقوق شان هم برخوردار باشند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۷/۷/۱۸ کد خبر: 155242 منبع: پرینت

محمود خان اچکزی، رهبر بخشی از پشتون‌های پاک‌ستان به بی‌بی‌سی گفت: «پشتون‌های پاکستان در کنار شهروندی ‌کشور خودشان، شهروندی کشور افغانستان‌ را نیز بگیرند.» این درحالی‌ است که یک هفته‌ پیش‌تر، عمران خان (نخست وزیر تازه‌ی پاکستان) به‌رسانه‌های کشورش گفته‌ بود:«حکومت او به‌ تمام شهروندان افغانستان که در پاکستان زندگی کرده‌/ می‌کنند، شهروندی (تابعیت) می‌دهد.

به‌ هرحال، پشتون‌های پاکستان از محروم‌ ترین های آن کشور هستند، آنان با وجود این‌که در حدود ۲۰ میلیون کل جمعیت‌ آن‌کشور را می‌سازند، ولی هنوز به‌ کمترین تسهیلات زندگی‌ دسترسی ندارند، چون در پاکستان قدرت سیاسی، اقتصادی‌ نظامی را پنجابی‌ها به‌دست دارند، و طبیعتن پنجابی‌ها دوست ندارند تا پشتون‌های پاکستانی، رشد کنند و به‌قدرت برسند.

از جانبی‌هم، پشتون‌های پاکستان عملا و بارها گفته‌اند که، در قضایای اختلافی میان دو کشور پاک‌ستان و افغان‌ستان، آن‌ها با کشور خودشان “پاکستان” هستند که حق هم دارند.حتا باری همین آقای محمود خان اچکزی گفته بود، در صورت نیاز، او و همه هواخواهانش یک قدم پیش‌تر از ارتش پاکستان در برابر افغانستان قرار خواهند داشت، و الحق که این مساله ‌را آنان بارها به اثبات هم رسانیده‌اند.

این‌طرفتر اما خوش‌بینی‌های حاکمان (پشتون) افغانستان نسبت به پشتون‌های آن‌طرف مرز رسمی و بین‌المللی (دیورند) بارها باعث چند دستگی و بی‌باوری در میان اقوام بومی و غیر پشتون (افغان) کشور‌ شده‌است که بگونه‌ی نمونه می‌توان از وضع اسفبار کنونی حکومت وحدت ملی یاد کرد.

به‌هرحال، من دو راه‌حل ساده‌، ممکن و منطقی را برای رهانیدن شهروندان پشتون پاک‌ستان از ستم پنجابی‌ها، پیشنهاد می‌کنم!

۱-پشتون‌ها باید محکم و استوار بایستند و برای تامین حقوق و منافع‌شان تا توان دارند، مبارزه و مقاومت نمایید. مبرهن‌است که گرفتن حق شهروندی "تابعیت" افغانستان به هیچ درد شان نمی‌خورد. پس کمی هم ما را درک کنند و بیشتر از این باعث درد سر مردم ما نشوند، چون الحمدالله ما به قدر کافی درد سر داریم.

۲-همه‌پرسی (رفراندوم) انجام دهند، از بدنه‌ی پاکستان جدا شوند و برای خودشان کشوری به اسم پشتونستان (پختون‌خواه) بسازند. این خیلی خوب‌است اگر روزی که یک کشور کاملا پشتون نشین در نقشه‌ی جهان وجود داشته باشد که تنها پشتون‌ها در آن زیست نمایند و از تمام حقوق شان هم برخوردار باشند.

البته پیشنهاد نخست خیلی دشوار نیست و اندکی مبارزه‌ می‌طلبد. پیشنهاد دومی اما یک اندازه چالش برانگیز است. به قول آمر صاحب شهید، اگر ملتی اراده کند، آنگاه هیچ‌ قدرتی نمی‌تواند مانع پیروزی آن‌ شود.

به‌ هرحال، اینجا نقش ما "افغان‌ستانی‌ها" مثل همیشه، خیرخواهی دیگران بوده و هست، ما اغلب حامی محرومان و مظلومان بوده‌ایم و هستیم. ما همیشه سعی کرده‌ایم تا هیچ ‌نوع دخالتی در امور کشور ها نداشته ‌باشیم. مخصوصا اگر یک کشور پشتون نشین در همسایگی ما قرار داشته‌ باشد که البته در آن‌ وقت ما همسایه‌ی هم خواهیم بود.

از سوی دیگر، تشکیل یک کشور مستقل پشتون نشین کمک می‌کند تا شما هم بسان سایر ملت‌ها، از پیشرفت و ترقی برخوردار شوید و زندگی خوب، باعزت و آرامی را برای خود و فرزندان تان فراهم سازید.

مرتضی جلالی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حلالی
پشتونستان
نظرات بینندگان:

>>>   البته من برای پشتون ها توصیه می کنم که هیچگاه در فکر کشور مستقل نباشد زیرا در این صورت آنان همین مقدار زندگی مدنی را که در کنار دیگران یاد گرفته نیز فراموش می کند و برمی گردد به همان زندگی بدوی و قرن حجری. چون متاسفانه این قوم بامدنیت و انسانیت حساسیت عجیب دارد چنانکه امروزه می بینید چگونه با مدارس تحصیل کرده ها، مساجد، جاده ها، پولها و.... سر ستیز دارد .درصورت کشور مستقل پشتون با چهل میلیون جمعیت انتحاری جهان را به نابودی می کشاند. لذا سازمان ملل چنین کشوری را نباید به رسمیت بشناسد.
یک پشتون شناس.

>>>   به چشم، اجرا میشود، شما فقط دستور بدهید همانطور میکنیم، منتظر فرمایشات هرچه بیشترشما هستیم

>>>   به اساس یک سروی پاسپورت سه کشور درجهان مقام معتبری دارند:
این سه کشور عبارتند از : جرمنی ، سنگاپور ، افغانستان !!!
ز

>>>   آ ن دسته از افراد که به دشمنان افغانستان کومک میکندعبارت است دزدوطن فروش خیانت کار جنایتکار درست مثل نظام الدين قیصاری اومدبامحترم رئیس جمهور خیانت میکرد که گرفتار شدحالادست وپابیخودنزنیدماآن خاین راگرفتیم برای این که چراهمه چیز های قیمتی کشوررابا پول ناچیزمیفروشه وهرکی به ولس مشر محمداشرف غنی احمدزی توهین میکندگوه میخوردباپدر ومادرش ماازآقای رئیس جمهوردفاع میکنیم.
خالد طوفانی

>>>   اشرف غنی خودش یک پشتون است که با تقلب به ریاست جمهوری رسید طبیعی است که بخواهد به پشتونها پاسپورت بدهد و آنها را شهروند افغانستان کند

>>>   زنده باد اچکزی!
من به به پشتونشناس می ګویم که اګر تاجیک هستی برو و دولتداری را از افغامها یا پشتون یاد بګیرید و بعد از سامانی پادشاهی کردن وتمدن یاد دادن به دیګران را بیاموزد . ایا شما در ۱۰۰۰ سال ګزشته ازاد بودن را یاد نګرفتید؟
ایا ما از تاجکستان یاد بګیریم: خط روسی، زبان روسی ، دین ګم، نام روسی رقص روسی و ....... ایا ما هم هینها را یاد ګیریم؟ بدون ازبیک که در افغانستان حکومت کرده کسی دیګر بد میکن سخن زند!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است