جبهه ملی نوین رسما از ایتلاف بیرون شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۲۸    ۱۳۹۷/۸/۱۵ کد خبر: 155759 منبع: پرینت

جبهه ملی نوین افغانستان به رهبری انورالحق احدی از ایتلاف ملی بزرگ افغانستان جدا شد.

این جبهه در اعلامیۀ خود دلیل این جدایی را اختلاف بر سر ساختار دولت و دوام تشکیلات ریاست اجرایی در حکومت آینده به عنوان تقاضای ایتلاف بزرگ ملی خواند و گفت که رابطه اش را رسماً با این ایتلاف قطع می کند.

گفته می شود ایتلاف بزرگ ملی روی خواستار تغییر ساختار حکومت با برگزاری لوی جرگۀ قانونی اساسی برای تعدیل قانون اساسی در جهت این تغییر است. ایجاد کرسی صدارت، افزایش شمار معاونان رییس جمهور به سه نفر و انتخابی بودن مقام های محلی بخشی از تغییرات مورد نظر این ایتلاف است.

برخی منابع می گویند که طرح ایتلاف مذکور از سوی شماری از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری همچون محمدحنیف اتمر، محمد عمر داوودزی و زلمی رسول مورد پذیرش قرار گرفته است. اما اشرف غنی رییس جمهور فعلی که نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری حمل سال آینده اعلان کرده، این طرح را مورد تردید قرار داده است.

محمد اکرام اندیشمند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایتلاف
جبهه نوین
نظرات بینندگان:

>>>   ایتلاف بزرگ ملی چون یک ساختمان مستحکم پا بر جا است.
با کم و زیاد شدن یک خشت و دو خشت خللی بدان وارد نمیشود.

>>>   انديشمند صاحب بزرگوار سلام!
بودن و نبودن احدي كدام تاثير در قوت و نفوس ايتلاف ندارد. اعضاي تصميم گيري ايتلاف از اول ميدانستند كه احدي و چند تا احدي مانند ديگر بخاطر كشف رمز و راز ايتلاف امده اند و در نزديك انتخابات از ايتلاف جدا ميشوند و هيچ يكي از رهبران ايتلاف هم به بودن احدي در كنار شان خوش نبودند به همين جهت ايشان را از ايتلاف بيرون كردند.
بهلول دانا

>>>   Abdul Hai Khurasani
نُسخه‌ی آشفتهٔ دیوانِ عمر ما مپرس
خط غلط، معنی غلط، املاء غلط، انشاء غلط
این فروپاشیدگی‌و فقدان اعتماد به نفس تاجیک‌ها اولتر از همه نیازمند تداوی روحی و روانیست.
انگار تاجیک‌ها و ازبیکها فراموش کرده اند که تاریخ و تمدن باعظمت خراسان با تیغ شمشیر و قدرت قلم و تفکرشان قدبرافراشت و طلایی ترین صفحات تاریخ فلات ایران را رقم زد.
اینکه تمام این چهره های سرگردان،به دنبال چند سرگردان تاریخ زده ای پشتون دربدر می گردند تا مانند کاروان های قدیم لگام شتران را زبانم لال به دم «بچه‌خر»ی ببندند،نشانه‌ آشکار عدم احساس مالکیت افغانستان می باشد.
اینکه هزاره ها تا هنوز تاجیک ها را به عنوان توزیع کننده قدرت به رسمیت نمی شناسند و تنها دنبال یک کاندیدای پشتون هستند،عملاً به زعامت پشتونها گردن نهاده اند و صاحب کشور و قدرت آنها را می دانند.
تا زمانیکه تمام هویت ها خود را مالک کشور و تمدن و تاریخش ندانند،از نظر روحی و روانی فاقد اعتماد به نفس زعامت و رهبری هستند.
انتخابات پیش رو،تنها تقسیم قدرت عمودی سیاسی در کشور نیست،بلکه گفتمان هویت،تاریخ ،تمدن و تقسیم افقی قدرت و ثروت نقش تعیین کننده دارد.
در انتخابات پیش رو باید به فاشیسم گوشزد کرد؛ که پایان تاریخ جعلی و تفکر فاشیسم فرارسیده است و پشتونها می بایست به عنوان شهروندان اصیل خراسان از تفکر منحط فاشیسم افغانی فاصله بگیرند.
تنها راه رسیدن به مدینه فاضله در این کشور ماتمزده؛ پایان فاشیسم، شهروند محوری،نهاد باوری،توزیع افقی قدرت و ثروت و اساسات لیبرال دموکراسی است و لاغیر.

>>>   Raheel
احدی “پی حشمت و جاه “ به ایتلاف ملی پیوسته بود. به گفته فضل‌الرحمن اوریا احدی میخواست بدون قید و شرط به صفت کاندید ایتلاف پذیرفته شود و چون خواستش پذیرفته نشد از ایتلاف برون شد.
به گفته رادیوی آزادی:
“اختلاف برساختار دولت و در کنار دوام تشکیلات ریاست اجرائیه‌ ایجاد صدارت از مسایل اند که جبهه ملی نوین افغانستان آن را عوامل بیرون شدن این جبهه از چوکات ائتلاف بزرگ ملی می‌خواند.”

>>>   اینها بجز تقسیم چوکی ها به چیز دیگری فکر نمیکنند تعداد چوکی هازیاد شود تا خود شان وهمه اقوام شان صاحب چوکی شوند باید دو رئیس جمهور وهرکدام با سه معاون ودوصدر اعضم هر کدام با شش معاون تشکیل ساخته شود تا همه جنگ سارلاران وغاصبان وزیر رئیس ومعاون وهمه کاره باشند

>>>   بسیار‌کارخوب‌شد‌ زیرا‌ اینهم‌از‌بادآورده‌های‌ استعمار‌است‌و بدرد‌ملت‌
افغانستان‌ اصلآ‌نمیخورد‌.
مهاجر

>>>   دوستان ارجمند درود بر شما .
از دید من حقیر یگانه شخصیت دانشمند ، کاردان ، بادرایت ، عدالتخواه و با برنامه عمل مشخص و کاری که میتواند برای امروز تا اندازه یی کشور ما ازین بن بست سیاسی برهاند داکتر عبداللطیف پدرام است . اگر ایشان خود را کاندید مقام ریاست جمهوری کنند ، رسالت میهنی هر جوان آزاده و رسالتمند ازبیک ، هزاره ، پشتون ، تاجیک و دیگر اقوام است که ازین شخصیت تابو شکن پشتیبانی کنند . تنها اراده محکم و تصمیم توانمند شما جوانان عزیز و وارسته می تواند جلو یکه تازی های زورمندان ، معامله گران زر دوست و تیکه داران قومی و مذهبی را بگیرد . گرچی باور کامل به پیروزی شان در شرایط اختناق سیاسی و نبود استقلال سیاسی در حلقه یی ابهام است ، باز هم خیزش فکری و تصمیم عملی شما جوانان عزیز گرز محکمی به دژ ضحاکان بی آزرم تمامیت خواه و فرمانروایان ریشدارخواهد بود .
منصور بدری

>>>   Reza
درود برشما!
واقعآ دربين كسانى كه تا حال نامى از كانديد شدن ايشان برده شده هيچ كدام شان به اندازه جناب پدرام جسور و قاطع ديده نميشود.
ديدگاه تان را ستوده و تائيد مينمايم.

>>>   خوب شد شوربايي ها و انانيكه مثل ماش ميلولند بايد در ايتلاف جاي نداشته باشند.
قادر پكتيا وال

>>>   ریس جبهه ملی نوین اقای انورالحق احدی ثبل از ایجاد جبهه نوین رهبر افغان ملت بود شمولیت ان در ایتلاف بزرک نجات ملی به هدف جاسوسی از داخل ایتلاف بزرگ نجات به بادارانش و نفاق افگنی و هم پاشی ایتلافنجات بود چون با کوشش های و درز اندازی ها موفق به انجام خیانت اش به ایتلاف بزرگ نجات شده نتواست سر انجام از این ایتلاف بزرگ اعلان جدایی کرد بود و نبود انور الحق احدی در ایتلاف بزرگ ملی کدام سود و زیانی نداشت و ندارد از بودنش کرده نبودن اش در ایتلاف بزرگ ملی بنفع ایتلاف بزرگ است .

>>>   احدي بيچاره حالا يتيم شده است. او پشتوانه مردمي ندارد. او از فاشيستان تمام عيار است. در ظهور طالبان از همه بيشتر او بنام " د أفغانستان اصيل بچي" خيزك ميزد اما بجاي نرسيد. او بخاطر لابيگري خسر محترمش به مقامهاي بلند رسيد. حالا ديگر خسر نيست و متباقي فاميل خسر خَيل همراي حكمتيار رفتند. خودخواهي هاي حكمتيار هر گز به كس ديگر بحيث نَفَر اول اجازه نميدهد. شامل شدنش در ائتلاف بخاطري بود كه اورا ريس جمهور بسازند. در غير ان هيچ وجه مشتركي بين او و ايتلاف بزرگ نيست. اگر امروز وزير شود، باز هم دستبوسي غني را ميكند.

>>>   در این کشور ما معاونیت ریاست جمهور یک مقام ظاهری و فریبنده است در مثل برای بازی اطفال میگویند او نخودی است یعنی او هیچ کاره است همین گپ برای معاونت رییس جمهوری صحت دارد معاون ریاست جمهوری از اقوام هرکه شود بالایش کلاه میرود و فقط رییس جمهور ارزش دارد من از اقوام تاجیک و هزاره و بلوچ و ازبک خواهش دارم اتحاد ملی خود را حفظ کنید و تحت نام معاونت زیر بیرق قبیله پرست ها داخل نشوید که در این صورت مسئولیت کشتار مردمانتان در ۵ سال آینده بر عهده خودتان خواهد بود و در ریختن خون آنها سهیم هستید ما باید به هویت تمدنی خراسان خود بازگردیم تحت این تمدن اگر پشتونها هم داخل اتحاد ملی شود ارزش و اهمیت دارد اما اگر بخواهد بالای مردم دیگر سروری و ریاست کند دیگر دوران فریب تمام شده است
عبدالله بلخی مزار

>>>   خطاب به برادري كه زياد پدرام پدرام ميگوييد!
همه ميدانيم كه پدرام دانشمند است و قيافه رياست جمهوري را هم دارد. ولي نفوس مردمي چندان كه بدرد رييس جمهور شدن بخورد ندارد. پدرام ميتواند با ايتلاف صحبت كند. اگر ايتلاف پدرام را كانديد دهد بردش بيشتر ميشود. ولي اگر پدرام به شكل مستقل و با حزب كنگره به تنهايي كانديد كند جز ضياع يك تعداد راي فارسيوان ها نتيجه ديگري نخواهد داشت كه ان خود به ضرر فارسيوان ها است.
حشمت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است