فاطمیون، بازیگران جدید صحنه‌ جنگ افغانستان؟
سپاه پاسداران به راحتی توانست از شیعیان هزاره‌جات سربازگیری کند و به جنگ سوریه بفرستد؛ اما حذف فیزیکی داعش در عراق و سوریه، نه پایان داستان داعش است و نه ختم سرگذشتِ فاطمیون 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۲    ۱۳۹۷/۹/۳ کد خبر: 156110 منبع: پرینت

آیا لشکر فاطمیون، بازیگران جدید صحنه‌ی جنگ افغانستان هستند؟

۱_ به همان پیمانه که در جغرافیای افغانستان مواد خام برای سربازگیری القاعده، طالب و داعش داریم، به همان مقیاس برای لشکر فاطمیون نیز داریم.

۲_ بر خلاف تصورات، کس یا کسانی لشکر فاطمیان را به افغانستان وارد نمی‌کند؛ بلکه آنهایی که بیرون رفته بودند در حال برگشت‌اند؛ البته برگشتی متفاوت، داغ‌دیده‌تر و آب‌دیده‌تر.

۳_ تعصب مذهبی به همان اندازه‌ای که در پشتون‌ها سنی (در قالب طالب و داعش) به چشم می‌خورد، در وجود برخی از شیعیان هزاره نیز موج می‌زند.

۴_ اگر ما طالب کت‌و‌ شلوار پوش و نکتایی‌دار داریم، در آنسوی سکه نیز فاطمیون تحصیل کرده و شیک پوش نیز داریم که برای حظور و ظهور لشکر فاطمیون لحظه شماری می‌کنند.

۵_ پاکستان از پشتون‌های هم‌مرز خود استفاده‌ی ابزاری کرده و می‌کند؛ ‌همان‌طور که پشتون‌ها بیشترین سهم را در تشکیل و انسجام طالبان و داعش دارند، بیشترین قربانی‌ها را نیز پرداخته‌اند.
البته انگیزه برای پشتون‌ها ادامه‌ی میراث رهبریِ پشتون‌ها در کشور است، بر خلاف هزاره‌‌ها که به دنبال انتقام از گذشته‌ی تاریخی خویش‌اند. این دو عامل به یک پیمانه انگیزه‌دهنده است‌. اما شیعیان هزاره نیز به پشتوانه‌ی حکومت شیعی ایران، به راحتی مورد استفاده‌ی این کشور قرار گرفت، جمهوری اسلامی به دنبال شیعیان متعصب و افراطی برای مقابله با داعش و نجات هلال شیعی هلال شیعی خویش بود؛ اما شیعیان ایران به ندای رهبران مذهبی‌شان لبیک نگفتند. مناسب‌ترین گزینه هزاره‌های افغانستان بود، قوم زخم خورده‌ای که عقده‌های حقارت از زمان عبدالرحمن خان تا دوره‌ی طالبان روح جمعی‌شان را می‌ آزارد.

۶_ سپاه پاسداران به راحتی توانست از شیعیان هزاره‌جات سربازگیری کند و به جنگ سوریه بفرستد؛ اما حذف فیزیکی داعش در عراق و سوریه، نه پایان داستان داعش است و نه ختم سرگذشتِ فاطمیون.

۷_ چه کسی از خیر چنین لشکر تازه‌ نفس، آماده‌ی مرگ و جان‌فدا درمی‌ گذرد؟ لشکری که سالیانی دراز صرف جمع‌آوری بسیج، جابجایی آنها در ولایات مختلف مرزی (از جمله شهرک‌سازی آنها در هرات) گردیده و سرمایه‌ های هنگفتِ سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی (پول ملت ایران) صرف سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی آن شده است؟!

چرا آنهایی که برای دیگران و در خانه‌ی دیگران جنگیدند و کشته دادند برای خود و در خانه‌ی خود نجنگند؟

رسول عبدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فاطمیون
ایران
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   عجب تحلیل خوبی.الان بعضی هزارهاازداعش تندروترشده اند ومیخان درافغان ستان قدرت نمایی میکنند. مثل علیپورکه داردنسل کشی میکند پشتونهارا

>>>   نه هزاره ها خانه و جامعه خود را خراب میکند و نه ایران در نزدیکترین و آشناترین و حساسترین همسایه خود چنین ریسکی را به راه میاندازد.
هزاره ها چرا در خانه خود آبادی نکنند که فایده درازمدت داشته باشند بجای اینکه منطقه محاصره شده خود را تنگتر سازند و ایران هم خصوصاً در این وضعیت حساس خود هزینه و ریسک های متنوع چنین حرکتی را به هیچ وجه پذیرفته نمیتواند که ممکن است کشور ثروتمند و مطلوب خویش را به کام سنی های عقده مند گرداگرد خود دهند و دیگر نامی از شیعه و فرهنگ آنها باقی نماند.
اس پ هزاره

>>>   برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی/که درنظام طبیعت ضعیف پایمال است.
حضرت علی ( ع ) میفرماید النعمتان مجهولتان؛ الصحه والامان:یعنی دونعمت الهی برای شما همیشه گم است سلامتی یا تندرستی و دیگری امنیت.
باتوجه به اینکه در هفته وحدت هستیم قصد ندارم حرفی بزنم که بوی تفرقه بدهد.
اینکه محترم عبدی در مورد عقده حقارت قوم شریف هزاره گفتند بی انصافی است وجوانان پاکدل ؛ باغیرت وخداجوی لشکر پیروز فاطمیون را با این گپشان تنزل دادندبی انصافی و درست نیست.دیدیم که درجریان داعش در عراق وسوریه این گروهکهای تکفیری وضد دین ونادان به حرم ائمه شیعه داشتند جسارت میکردند وهرانسان باغیرتی وقتی به مقدساتش توهین میشود ساکت نمی ماند وجوانان پاک اندبش قوم هزاره هم از این قاعده مستثنی نبودند انچنانکه جوانان باغیرت پاکستانی هم وارد این کارزار شدند که زینبیون را تشکیل دادند وهمچنین جوانان مسلمان هند که حیدریون را تشکیل دادند.
اینکه جناب محترم عبدی گفتند ایرانیها به ندای رهبرانشان پاسخ نداند نیز گپ صحیح ودرستی نیست چونکه دهها هزار نفر نام نوشته کرده بودند که نوبت بهشان نرسید وبیش از دوهزار شهید این گپ مرا ثابت میکند.
صحبت از هلال شیعی نمودید که یادم است اولین بار شاه انگلیس تبار اردن این نام را گرفت.
دشمن امروز ما در صف اول صهیونیزم جهانی است وبعد امریکا وعربستان وهابی وباید همه متحد ویکپارچه شوند تا از این دشمنان دین خدا به جوامع مسلمین اسیب وگزندی نرسد.
دشمن امروز سعی درتفرقه قومیتها ومذاهب اسلام را دارد .
همین بدبختی ونکبتی که امروز درکشور ما به ان دچار استیم ودشمن از میان خود این مردم انتحاری درست میکند ومردم ما را میکشد .
شما تکفیری ها وسلفی ها را ببینید می ایند درافغانستان مردم را درسرک ها پرزه پرزه میکنند اما حاضر نیستند یک مرمی بسوی اسراییل ودشمنان امت اسلام فیر کنندبنا"بهترین وضعیت برای نجات افغانستان استفاده وبکار گیری یک بسیج عمومی از همه اقوام بخصوص فاطمیون برای مقابله با طالبانیزم وهابیگری وپس بارار کلان عربستان سعودی وکلانتر ان امریکا ومتحدانش است.//
داکتر عبدالرب اچکزی

>>>   بهتراست هرچه زودترعلیه طالبان وحشی فاطمیون درافغانستان دست بکارشون ومن هم بعنوان یک تاجیک باانها خواهم بود
هزاره ها تحصیل کرده هستن واین جنگ به انها تحمیل شده وگرنه هرگز کشورخودراخراب نمیکنن

>>>   هزاره های هزارستان در افغانستان خواهان یک حکومت مستقل هزاره بنام هزارستان را درین کشور دارند کشور ایران در اینکار خواست انها دخیل است .

>>>   خوب این تحلیل تا اندازه یی به عنوان یکی از احتمالات و طرز ممکن استفاده از این نیرو منطقی به نظر میرسد حلانکه بنده منحیث یک تبعه کشور و ملیت پشتون چنین احتمال را بسیار کم میبینم برادران هزاره ما یکی از و اگر درست بگویم یگانه قوم زحمت کش کشور ما است که در عرصه های مختلف واقعا از خود شایسته گی نشان داده اند یکی از بهترین مثالها درجه اکادمیک و تحصیلی شان است که امروز در سیاست کشور به یک محور قابل بحث تبدیل شده اند استفاده از تفنگداران فاطمیون که یک کتله کوچک و بنا بر عوامل اقتصادی ناچار به خواست اخوند های ایران به جنگ سوریه فرستاده شده اند کار بسیار دور از عقل و منطق خواهد بود چون این موضوع یک بار ریگر باعث بروز جنگهای داخلی خواهد گردید که نتیجه همچو حماقتها را تجربه نشان داده.
با امدن حکومت ترامپ ایران خود را در چند قدمی یک جنگ و انزوا دیده و به هر طرف دست و پا میزند و دور نیست که اسراییل و امریکا اخوندهای احمق را توبیخ کنند درانصورت تکلیف لشکر فاطمیون چه ازکجا حمایت و تمویل خواهند شد ؟ یا برنامه نسل کشی هزاره ها را یک بار دیگر پلان کرده اند ؟

>>>   واقعاً این حرفهابوی نفرت تفرقه افکنی می‌دهد با چی منطق این تحلیل ازخود در میارید من نمی‌دانم ازکجا پول می‌گیرد این دشمنان ملت ملت هزاره همیشه فقط ازخودش دفاع کرده تاحالا به هیچ‌وجه به هم وطنان خود ظلم یا تعرض نکرده اما مسافران ماگلوهاش بریده شدراهپایمای مدنی ما بخاک خون کشیده شد مسجد ما مورد حمله انتحاری قرار گرفت دانشجویان مارا به خاک و خون کشیدن وووووو ظلم که در حق ما شده واقعا اگر یک زره مردانه گی داری خودرا بجای ما بگذارید تا بفهمی ما نسل کشی میکنیم یا شما دفاع حق شرعی ماست که ازخود دفاع کنیم اینقدر تفرقه افکنی نکنید بگذارید مردم زندکی کند خون اگر ریخته شود گردن شما آقایان است (محمد علی صادقی ازدایکندی)

>>>   نویسنده محترم تحلیل سطحی ازوضعیت مردم هزاره کرده است اگرکشور بعد پیروزی مجاهدین ارام بود وجنگ ادامه پیدا نمی کرد وبازسازی درکشور انجام می گرفت همین مردم هزاره مهاجر درایران کشور را اباد می کرد بهتراست شما ملی فکرکنید همه مردم افغانستان را ملت واحدی بدانید نه این که بامنفی بافی ساکن شدن مردم هزاره در هرات را برنامه ریزی حساب شده تحلیل کنید طبق قانون اساسی شهروند کشور ازاد است در هرجای کشور سکونت نماید بهتراست اختلافات مذهبی را در داخل کشور دامن نزنید وحدت اسلامی را بامحوریت ملت واحدافغانستانی ترویج نمایید وبه ملت سازی درجامعه افغانستان اقدام کنید
م. هزاره

>>>   کی گفته که لشکر فاطمیون همش هزاره هست یکم بیشتر دقت کنید سادات بیشترین تلفات نفرات را به همراه هراتی های شیعه وهزاره داده فقط به نام هزاره معروف شده خبری دیگه ای نیست

>>>   مرحبا به این تحلیل و بررسی.....
چرا آنهایی که برای دیگران و در خانه‌ی دیگران جنگیدند و کشته دادند برای خود و در خانه‌ی خود نجنگند؟

>>>   عجب اظهار نظری!!!!علیپور نسل کشی پشتو!! این نظریه از عینک نسل کشان فعلی است که در افغانستان جنایت می کنند نسل کشی می کنند بیچاره ها فکر می کنند که دیگران هم مثل خودشان پست وزبونن

>>>   تحلیل گر موضوع یک مطلب را به صورت آشکار دروغ می گوید اینکه شهرک سازی هزاره ها در هرات پلان ایران باشد کذب محض بیش نیست بسیاری از مردم هزاره مثل سایر هموطنان دیگر ما از دسترج خویش خانه های محقری ساخته اند واز روی ناچاری به زندگی عادی وکار گری خویش مشغولند بسیاری از همین ها دل خوشی از مهاجرت در ایران ندارند برادشت نویسنده یا از روی بی خبری وجهل است ویا از روی تعصب

>>>   حاوی مطالب دورغ
مردم ایران به فرمان رهبر خود لبیک نگفتند
لطفا گاه گاهی تلویزیون ایران ببین که چقد شهید ایرانی از سوریه میآورند
سپاه و ارتش ایران و امثال محسن حججی کم شهید نداده اند

>>>   یک تحلیل بیجاو بی مورد.
اقای نویسنده ای عقده ای . چرا از ظلم چندین قرن عبدالرحمن خاین بر علیه اقوام دیگر مخصوصا هزاره ها نمی توانی یاد اوری کنی؟

>>>   انشالله هزاره ها با برادران تاجیک، ازبیک و پشتون های دلسوز به ملت در جهت آبادی کشور و نابودی دشمن از هیچ قربانی دریغ نخواهند کرد.

>>>   جناب رسول عبدی
این تحلیل‌های آبکی‌ شاید برایتان نان شب بشود، اما از چرند بودن آن چیزی کم نمی‌کند.
اینکه نوشته‌اید شیعیان ایران به ندای مذهبی رهبرشان گوش ندادند، سئوالم این است که آیا عمه شماست که در عراق و سوریه می‌جنگد؟!

>>>   خوب است کسی که از داعش و طالبان که کشتار و وحشی گری و جنایتهایشان برای همه جهانیان روشن شده است نویسنده نگران نمی شود ولی از فاطمیون که برای نجات مردم بی دفاع و مسلمان سوریه (که اکثر انها سنی هستند )از دست خونخواران به انجا رفته و پیروزمندانه و با تجربه بسیار به کشورشان باز گشته اند تا بتوانند از مسلمانان رنج کشیده افغان در برابر جانیانی که توسط امریکا و کشورهای عرب دست نشانده امریکا حمایت می شوند دفاع کنند نگران می گردند وقتی روشنفکرها و نویسندگان و سران هر قوم به بیراهه روند سرنوشت ان قوم از اول مشخص است که جز نابودی چیز دیگری نصیبشان نخواهد شد

>>>   Raheel
اگر تو با هزار عشوه و نیرنگ در آغوش طالبان و وهابیون از قطر تا ریاض و ابوظبی جا خوش می کنی و برای آمد آمد طالبان راهها را آبپاشی می کنی، با کدام منطق سایه فاطمیون را نحس می دانی و مردم را می ترسانی؟
آیا فاشیزم فکر می کند که دست دیگران بسته است؟ تو برای تامین حاکمیت غدارانه ات با مجمع‌‌الشیاطین همدست شوی و نامش را صلح بگذاری اما دیگران تری تری به طرفت سیل می کنند؟‌
جنگ نیابتی تازه از محور سعودی و ایران را به دنبال جنگ نیابتی هندوستان و پاکستان شما راه می اندازید. شمایی که در قدرت استید غدار استید. خاین است و در بهترین صورتش احمقهای جاهل!
....

>>>   لشکر فاطمیون امید آزادی وامنیت برای افغانستان

>>>   من به عنوان یک هزاره به تمام اقوام در افغانستان احترام میگذارم وهیچ قومی نمتواند در افغانستان باقی اقوام را نابود کند وخودش دا حاکم این کشور بداند بنابراین باید باهم ملت بزرگ افغانستان باشیم وباهم برابر وبرادر باشیم ودست غارت کشورهای اجنبی را از سرمایه های این کشور قطع کنیم بیایید همه ملت گرا باشیم تا این کشور را نجات دهیم
محمد حسن از کابل

>>>   حسن جان گل گفغتی.

>>>   من هر وقت نام فاطمیون می آید یاد شهید بزرگوار سید حکیم می افتم این مرد خدا چقدر با اخلاص بود خدایش رحمت کند در این دور و زمانه روزگار ما کمتر چنین انسان های خالص و با صفا پیدا میشود دوستانم همگی برفتند و به بهشت شتافتند و من جزو جامانده گان شدم امید دارم روزی به همراه زمنده های فاطمیون وطن خراسان خود را از شر اشرار آدم کش زبان نفهم پاکسازی گردانیم.
حسینعلی احمدی

>>>   اوغان .... آمده تحلیل سیاسی میکند۰
وقتی دولت از طالبان وحشی غول های انتحاری انفجاری قوم بیفرهنگ و شرور دفاع میکند ولی از مردم ملکی و بیگناه دفاع نمیکند چون این مردم از قوم خودش نیستند مردم هم حق دارند از علیپور ها دفاع کنند چون چاره ئی ندارند۰

>>>   سلام. اميدوارم شما برادران افغان، از هر قومي كه هستيد، با هم متحد شويد و استقلال و آزادي و امنيت را براي كشور خود به دست آوريد. همانگونه كه در كشور ما ايران، به اين نعمت‌ها دست يافتيم. البته ادعا نمي‌كنيم كه توانسته‌ايم جمهوري اسلامي را تمام و كمال، محقق كنيم. البته شما به يك رهبر خودساخته و باتقوا نيز نيازمنديد و لذا بايد تك‌تك شما روي دين و تقواي خودتان كار كنيد. شايد آن رهبر شما باشيد. امام خميني فرمودند: انسان تا خودش را نسازد نمي‌تواند ديگران را بسازد و تا ديگران ساخته نشوند، نمي‌شود كه كشور ساخته شود. (كتاب صحيفه نور، ج11، ص379)
مبيني


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است