معترضان: در فراه دوباره انتخابات برگزاری کنید
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۵    ۱۳۹۷/۹/۵ کد خبر: 156131 منبع: پرینت

برخی نامزدان معترض مجلس از ولایت فراه می گویند، انتخابات این ولایت باطل اعلان شود و همزمان با انتخابات ولایت غزنی برگزار گردد؛ زیرا تقلب های گسترده در آن صورت گرفته است.
از ولایت فراه ۴۲ تن برای انتخابات مجلس نامزد شده بودند. کمیسیون انتخابات از این جمع، بلقیس روشن، عبدالجلیل بختور، همایون شهیدزاده، عبدالستار حسینی و عبدالنصیر فراهی را نامزدان پیشتاز اعلان نموده اند، تمام افراد متذکره چهره های جدید اند و پیش از این عضویت مجلس را نداشتند.

به گزارش پژواک، حدود بیست تن از فراه برای مجلس نامزد بودند و شمار شان نمایندگان برخی نامزدان دیگر بودند، امروز در کابل نشست مشترک را تدویر نمود.
محمد سرور فراهی یکتن از نامزدان معترض گفت که به سبب ناامنی ها، از جمع ده ولسوالی فراه در شش ولسوالی صرف ۱۲ رای استفاده شده و در روز انتخابات مراکز رایدهی، از محل تعیین شده به جای دیگر انتقال شده بودند.
موصوف طور نمونه گفت: ((مرکز لفتان ولسوالی جوین، از مکتب لفتان به مسجد قاری محمد نور که شش کیلومتر فاصله دارد، انتقال شده بود، این آرا باید باطل اعلان شوند، زیرا در قانون انتقال مراکز صراحت ندارد.))
نامبرده، پر کردن صندوق های آرا یک روز قبل از انتخابات در ولسوالی جوین و یک روز بعد از انتخابات در ولسوالی اناردره، شکستن برخی قفل ها، رایدهی ذریعه تذکره های جعلی، استفاده از کارت های جعلی در روند نظارت انتخابات توسط یک نامزد در ولسوالی اناردره و انتقال صندوق های سرگشاده، از جمله موارد تقلب یاددهانی کرد که در انتخابات گذشته صورت گرفته بود.

افراد متذکره برخی تصاویر و نوارها را در پیوند به فساد در انتخابات را نیز در اختیار رسانه ها گذاشته اند.
در این ویدیوها یکتن خود را حامد معرفی می کند، اما در تذکره نامش نثاراحمد است و در نوار دیگری که پژواک آن را پخش کرده، نشان می دهد که یک پسر ۱۶ ساله رای میدهد.
در نوار دیگر به نظر می آید که صندوق ها در رنجر پولیس انتقال می شد، یکتن می گوید که صندوق ها مهر و لاک نشده و آرای شان نیز شمارش نشده است.
عبدالناصر فراهی یکتن از نامزدان معترض دیگر ولسی جرگه در فراه گفت که کمیسیون انتخابات باید با در نظرداشت اسناد متذکره، برای مردم و نمایندگان آنها در فراه، پيرامون انتخابات شفاف قناعت دهند.
همچنان نامبرده علاوه می کند که کمیسیون باید آرا سیاه و سفید را از هم جدا سازند و به خانه ملت افراد با آرای پاک را معرفی نماید.
موصوف که به نمایندگی دیگران صحبت می کرد، گفت که انتخابات فراه را باطل اعلان نماید و با انتخابات ولسی جرگه غزنی و یا با انتخابات ریاست جمهوری یکجا برگزار شود.

منیر پارسا رییس کمیسیون ولایتی انتخابات فراه گفت: ((افرادى که امروز در شهر کابل در مورد رای سیاه و سفید در ولايت فراه صحبت کرده اند، اصلا مشکل شان را با ما شريک نکرده اند.))
به گفتۀ موصوف، اگر اين معترضان، اسناد و يا شکايات را با دفتر ولايت کميسيون انتخابات در فراه شريک نمايند، بدون درنگ متخلفين مورد پيگرد قانونى قرارخواهند گرفت .
رییس دفتر ولايتى کمیسیون انتخابات در فراه خاطر نشان ساخت که بعد از سقوط چرخبال به تاریخ ۹ عقرب ماه گذشته و از بین رفتن نیمی از دستگاه های بایومتریک، تصمیم نهایی برای معرفی نامزدان بعد از دو مرحله شمارش آرا در حضور ناظرین نامزدان در فراه؛ توسط کمیسیون انتخابات در مرکز کشور گرفته شده است.

حدود یک ماه پیش، یک هلیکوپتر از فراه به صوب هرات در پرواز بود که سقوط کرد به اساس گزارش ها دراین سانحه ۲۷ تن جان باختند، برخی مواد انتخاباتی مربوط ولایت فراه نیز در آن حریق شده، اما کمیسیون انتخابات گفته است که دراین سانحه صندوق های رای آتش نگرفته اند.
کمیسیون انتخابات می گوید که دراین رویداد، بسته های محافظتی نقل جداول نتایج انتخابات حریق شده که بر نتایج انتخابات تاثیر ندارد.
در قطعنامه معترضین افزون بر اصرار پيرامون تحقیق تقلب های متذکره، درج است که در سانحه سقوط هلیکوپتر، آله های بایومتریک انتخابات حریق شده که باید درمورد تصمیم اتخاذ شود.


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
معترضان
فراه
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   آیا فکر میکنید که تنها در فراه تقلب روی داده است و با در ولایات دیگر نیز تقلب روی داده است؟
اکر تنها در فراه تقلب روی داده باشد،میشود انتخابات را دوباره انجام داد.
اما اگر در تمام ولایات تقلب روی داده باشد.امکانات انتخابات دوباره در تمام ولایات امکان پذیر نیست،در عوض تمام کاندیدانی که فکر میکنند در مقابل شان تقلب صورت گرفته است و کاندیدان انتخاب شده،در روز افتتاحیه مجلس نمایندگان در دهن دروازه حاظر شوند و یک ریفری ویسل کند و همه بطرف چوکی های پارلمان حمله کنند و هرکس که در سر چوکی اول نشست،همان فرد نماینده منتخب مردم است.
زیرا مردم نماینده ضعیف و مردنی را نمیخواهند.زیرا نماینده ضعیف حق خود را از دولت گرفته نمیتواند،چه رسد به حق مردم.

>>>   هرکس که می اید به مجلس بیاد باکی نیست
اما پسر خوانده عطا نیاید
خودش می فهمد که کی هست
رازق از مزار شریف


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است