خود را فریب ندهید
پایانی برای جنگ افغانستان متصور نیست
بازی های صلح و شورای صلح و هیات معین صلح و مشورت ها و کنفرانس ها برای صلح، صرفا جهت فریب دیگران است و این جنگ تا پایان غارتگری آمریکایی ها ادامه خواهد داشت 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۸    ۱۳۹۷/۹/۱۰ کد خبر: 156222 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) کنفرانس دو روزه جنوا با هدف بررسی کمک‌ های بین‌المللی به افغانستان، با حضور وزرای خارجه ۶۲ کشور جهان و نمایندگان ۳۵ نهاد بین‌المللی پایان یافت.
در این کنفرانس الیس ویلز معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی از طالبان خواست که از فرصت موجود استفاده کرده و گفتگوهای رسمی صلح را با حکومت افغانستان آغاز کنند.
وی ادامه داد: برای دستیابی به یک توافق صلح با طالبان مسلح ضرب الاجل تعیین نشده‌ است اما در زمینه دستیابی به صلح نیاز به اقدام فوری احساس می‌شود زیرا فکر می‌کنیم این لحظه‌ای از یک فرصت است. حکومت افغانستان آماده ‌است و افغان‌ها منظورم اینکه طالبان نیز آماده ‌اند اما سوال این است که آیا رهبری طالبان برای قبول کردن پیشنهاد صلح آماده ‌است یا خیر؟

از نگاه ظاهری طرز دید معاون وزارتخارجه آمریکا بسیار ساده و خوشبینانه است و می تواند بسیاری از دست اندکاران عرصه سیاست را بفریبد اما در واقع بسیار زیرکانه و دقیق طراحی شده است. اگرچه ممکن است خانم ویلز از جریان های پشت پرده سیاست های آمریکایی مطلع نباشد اما گفتار و رفتار وی کاملا ماهرانه طراحی شده است تا زمینه فریب دیگران به آسانی فراهم آید.

واقعیت قضیه این است که نه سردمداران حکومت افغانستان از خود اراده ای برای تداوم جنگ یا تصمیم گیری برای آمدن صلح دارند و نه طالبان! بل همه آنها منتظر دستور رسمی سران آمریکا هستند. اما آمریکایی ها در ظاهر بگونه ای وانمود می کنند که انگار هیچ تسلطی نه بر سران حکومت افغانستان دارند و نه بر طالبان!

هرچند بر همه واضح و آشکار است که چنانچه یکهفته دست حمایت آمریکا از روی حکومت افغانستان برداشته شود، این حکومت سقوط می کند و همچنان یکهفته گروه طالبان از سوی شبکه های استخباراتی آمریکا و انگلیس با واسطه گری عرب ها و پاکستانی ها تجهیز و اکمال نشوند، ازهم متلاشی شده و نابود می شوند اما آمریکایی ها ظاهر قضایا حفظ کرده و طوری وارد میدان شده اند که انگار آنان هیچ تسلطی نه بر حکومت افغانستان دارند و نه بر طالبان!

در این میان گاهی هم طالبان و هم سران حکومت افغانستان بظاهر مخالفت هایی با سیاست های آمریکایی از خود ابراز می کنند که دیگران باور کنند اینها هیچ ارتباطی مستحکمی با آمریکایی ها نداشته و مستقلانه عمل می کنند و حتی اختیار این را دارند که با تصامیم آمریکایی مخالفت کنند.

اما همه مردم ما میدانند که از گذشته تا امروز در افغانستان، آمریکایی ها تصمیم گیرنده بوده اند و هم آنان اند که تکلیف جنگ را مشخص می کنند و بر طبل تداوم جنگ در افغانستان می کوبند.

هیچکسی انکار نمی کند که آمریکایی ها از معاش گرفته تا آموزش و تامین تجهیزات نظامی و لوجستیکی ارتش و پولیس و امنیت ملی افغانستان را در اختیار دارند و اگر یک روز از این پشتیبانی کنار بروند، این کشور نه ارتش دارد و نه و پولیس و نه هم امنیت ملی!

همچنان هیچکسی انکار نمی کند که در طول دوران های گذشته و حال، این آمریکایی ها بودند که از تعلیم مخالفان حکومت افغانستان در کمپ های پاکستانی گرفته تا تجهیز و تامین تمامی مایحتاج آنان دریغ نکرده و آنان را برای مبارزه با حکومت افغانستان آماده می کردند.
مردم ما بارها شاهد کمک رسانی موترهای ناشناس نظامی و هلیکوپتر های ناشناس به مخالفان حکومت بودند و به کرات شواهد و مدارک این کمک رسانی ها نشر و پخش شده است اما آمریکایی ها همچنان در رسانه ها و کنفرانس ها بر استقلال گروه طالبان و دولت افغانستان اصرار می ورزند در حالیکه وابستگی کامل حکومت طالبان به آمریکایی ها برهمگان واضح و آشکار است.

در این میان این سوال همیشه اذهان برخی را به خود مشغول ساخته است که چرا آمریکایی ها دوطرف منازعه در افغانستان را تمویل و تجهیز و تامین می کنند و تداوم جنگ در افغانستان چه سودی برای آمریکایی ها دارد؟
ما بارها و به کرات این موضوع تذکر داده ایم که آمریکایی ها در حال غارت افغانستان هستند و تداوم این جنگ به غارتگری بیشتر آنان می انجامد و آمریکایی ها برای اینکه راحت تر و بدون دغدغه بتوانند به غارتگری خود ادامه بدهند، ناچار از تداوم جنگ هستند و قسمت ناچیزی از آنچه غارت می کنند، صرف مصارف جنگ در دو طرف دعوا می شود.

بازی های صلح و شورای صلح و هیات معین صلح و مشورت ها و کنفرانس ها برای صلح، صرفا جهت فریب دیگران است و این جنگ تا پایان غارتگری آمریکایی ها ادامه خواهد داشت.

خداوند ما از شر نقشه های شیطانی غارتگران در امان بدارد و شر آنان را به خودشان بازگرداند.
کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
جنگ
نظرات بینندگان:

>>>   افسوس افسوس. جوانها مردان این سرزمین از دست
میرود یکی پس ازدیگری. فراموش.میشود
جاغوری

>>>   احمدی
دولت افغانستان در طول بک ونیم دهه چرا نتوانست پول های کمک شده را در جا اش بدرستی به مصرف برساند چرا همه پول های جامعه جهانی حیف میل اهداف شخصی ایشان شد . به خوبی میتوانستند ازین پول ها مکتب بسازند میتوانستند مراکز صحی بهتر ایجاد کنند میتوانستند سرک ها را با کیفیت بالا بسازند و بند های برق بسازند به مانند این موارد صد ها چیز دیگر که ما فاقد آن هستیم متاسفانه دولت افغانستان همه پول ها برای گرفتن قدرت ،حفظ قدرت و تجمع ثروت استفاده کرده اند.

امریکا درست به دنبال منافع اش است فکر کنید که امریکا حضور نداشته باشد باز هم به دست پاکستانی ها ، ایرانی ها میسوزیم باز گروه های تروریستی کشور های همسایه ترور و حشت خود ادامه می‌دهند .
مشکل اصلی افغان ها در قدم نخست در میان خود شان است .

>>>   طبیعی هست که هر کشوری بدنبال منافع خود می باشد.آمریکا صرفاً بخاطر کسب سرمایه در افغانستان حضور ندارد، این گپ ها را القاعده و طالبان و دیگر ارگانهای تروریستی و اسلامی عقبمانده و ورشکسته مذهبی و قومی و ایدئولوژیکی تولید و به دهان و زبان مردم و عوام الناس می اندازند تا بدینوسیله ضعف و جنایتها و عقبماندگیهای فکری و سیاسی خود را مخفی و سرپوش گذارند. منافع ملی آمریکا همانند منافع ملی کشورهای دیگر فقط با وصول صلح و ثبات و حفظ دست آوردهای حقوق بشری در منطقه تاًمین می شود، که مرتجعین و چپیهای ورشکسته آنرا ترس و ضعف آمریکا قلمداد و تبلیغ کرده و با ترور و آدمکشی و تحریف حقایق باعث نا امنی کشورهای مسلمان گشته و با دستان خود کشور را به فقرو فلاکت نشانده اند می باشد.

>>>   اگر همه این کسانیکه هر روز بنام طالب کشته میشوند، واقعاّ طالب میبودند، باید هیچ طالبِ در افغانستان وجود نمیداشت. میانگین روز 10 طالب کشته میشود. در یک ماه 300 نفر. در یک سال 3600 نفر. در 12 سال تعداد طالبان کشته شده 43200 نفر میشود. فقط خدا و خود این امریکائی ها و انگلیس ها میدانند، که روزانه چند نفر را که علیه این اشغالگران غربی عقیده دارند، زیر نام طالب می کشند.
نادر

>>>   بلی وحدت امت اسلامی میتواند مسلمانان را ابر قدرت سازد و این وحدت در نظام دولت خلافت نهفته است. پس برای ایجاد زمینه وحدت کار نماید و از مفکوره های وطنی و جغرافیائی کوچک برآید.
شازر

>>>   خداوند اول امیرکا و اسرایل را تباه و برباد کند و بعد همین... بنام و... را که تحت نام اسلام وطن عزیز مارا ویران چور، غارت و در اتش بی اتفاقی انداخت. و حالا با خونریزی یتیمان که از شهدا باقی مانده در اتش دیگر بنام این وان بازی جدیدی را براه اندازند.

>>>   ... یهود ونصارا هیچ وقت دوست مسلمان نمیشوند.
غم خورک کابلی

>>>   سلام
کجاست گوش شنوا و چشم بینا!
سیاست روز کافران حالا مانند کثافات روی آب آمده و تمام مردم این سیاست ها را از حفظ دارند و می دانند اما این که هیچ شخصی به بدبوئی این کثافات اعتنا ندارد جای تعجب است. یا جادو شده ایم و یا اسیر خواست های شیطانی شده ایم که در وجود ما روز به روز در حال رشد است. با وجود اینکه میدانیم این همه سیاست ها بر ضد اسلام و مسلمانان است باز هم کورکورانه به طرف آن با شادمانی روان و از آن استقبال می کنیم و آسلامیت، انسانیت، پاکی، شرف، آزادی و همه چیز خود را آگاهانه از دست می دهیم و لگد مال کفار می شویم. برادران بیدار شوید دین و خودتان را از شر دسایس کفار نجات دهید.
احمد از کابل

>>>   زنده باد وحدت همیشګی امت مسلمه و مرګ بر کافران و مزدور های شان که تلاش از هم پاشی مسلمانان را در سر میپرورانند

>>>   غرب خوب کرده که آمده است. هرکه هر جا نفع خود را میبیند، باید سود جویی نماید. اما ما باید خود ما و دارایی های مادی و معنوی خود را حفظ میکردیم... دروازه های حریم خود را بروی غرب باز کردند. آنها را تبسم کنان و چاپلوسانه به درهای خانه خود رهنمایی کردند و هرچه زیبایی و لذایز بود در اختیارشان قرار دادند اکنون غرب لذت نعمات این کشور را توسط ...درک کرد. احمق نیستند که از بهره برداری نعمات پر ارزش، رایگان استفاده ننمایند. به دین و مدهب کاری ندارند، چون باز هم میدانند که به سود شان نیست. آنها دارایی های مادی و معنوی ما را تصاحب میکنند.
... ستیز

>>>   راست گفتی برادر, همین خو سیاست شوم غربی ها است که با استفاده از آن نخست پیکر پاک امپراتوری عثمانی را با تحریکات ساخته شده پان عربیزم از بین بردند. و بعد در قلب جهان اسلام و ممالک عربی یک دولت جعلی غاصب صهیونیزم را تشکیل دادند . و علی رغم تمامی موازین انسانی و جهانی فلسطینی ها را ازخانه و کاشانه شان راندند, و اگر در مقابل آنها ایستادیگی هم صورت گرفت, مردم ملکی با استفاده از تجهیزات نظامی انگلیس و امریکائی به خاک و خون کشانده شدن. و صداهای آزادی بخش حتی در سطح جهانی در گلو خفه شدند. و حالا مشکلات امروزی جهان اسلام پروسه دوام دار همین سیاست است نه چیزی دیگر.
از فاریاب

>>>   ابدالی بچیم!
چرا زبان تان در مقابل طالبان... و پنجابی ها که چند سال قبل کشور ات را اشغال نموده بودند...شده بوند.
احمد

>>>   برادران عزیز مسلمان افغانستان اعم از سنی و شیعه .
یگانه راه پیروزی امریکا و کافران غربی در کشورهای مسلمان تفرقه انداختن بین سنی و شیعه است. خواهش من از علمای شیعه و سنی افغانستان این است که در مقابل امریکای تجاوزگر بر پا خیزند و نگزارند که امریکای خونخوار پایگاه دایمی خود را در افغانستان ایجاد کند و نگزارند که شخصیتهای ملی کشور توسط امریکا و غرب و نوکران وهابی شان ترور شوند مرگ بر امریکا مرگ بر طالبان نوکر امریکا.
محمد

>>>   اشغالگران 9 پایگا نظامی برای جاسوسی و چور چپاول از گودیگگ کرزی... غرب خواسته که باید جلویش گرفته شود. مرگ بر امریکا

>>>   جنگ با تروریست نیست جنگ برای نابودی مسلمانان است .
اشغال افغانستان برای تقویت القایده و تروریست طالب است .

>>>   هموطنان عزیز: دشمن تمام اهداف خودر در وجود خودما تطبیق میکند. هرگاه ما مسلمانان وسیله قرار نگیریم انها به تنهایی هیچ چیز کرده نمیتوانند همین قدر خواب بس است دیگر وقت انرسیده است تا در مقابل دشمنان دین ،وطن ومردم متحد و یکپارچه شویم و نگذایم تا بالای سرمایه های مادی معنوی و ملی ما بازی بکنند وانهاییکه وسیله تطبیق پلان های خارجیهاقرار میگیرند شناسایی نموده ومانع پروگرام های ان گردیده و دین وطنی و اسلامی خودر ادا نماییم
با احترام دوست

>>>   سلام به همه تان:
ما یک ګف اینجا یاداور میشیم که شما ازروز که امریکا و متحدین در افغانستان امدا بسیار کم تلفات به نیروهای دهشت افګن وارد شوده به امریکا این مهم نیست که کشته میشود ،طالبان ،اردوی ملی ،پولیس ملی ،ویا ملکی بخاطر یکه اینها مسلمان هستند و امریکا و متحدین همین ارزو رادارد....ن...ع

>>>   خداوند متعال خود حافظ اسلام است این عروسک ها هیچ غلتی نمی توانند بکنند .

>>>   تشکر ازنظرتان ولی درکشورفقیرورنجدیدی ماازمدت35سال به اینطرف به پیمانه زیاد تفرقه راتوسط اجیرانشان ایجادکرده اند باید ملت ما هوشیارشوند غلامی بس است

>>>   برادران محترم شما همه میدانید که ریشه تمامی بدبختی های جهان اسلام و بخصوص وطن ما افغانستان در دست امریکایی ها و سایر نوکرانشان میباشد.
همه ماوشما این را خوب میدانیم که این مشکل از کجا است.
من فکر نمی کنم که شکایت جایی را بیگیرد حال وقت کار ومبارزه و قربانی دادند است من از تمامی برادران روشنفکر و انقلابی خواهشمندم که وارد صحنه جهاد و مبارزه شوند و اگر نه چند سال بعد چیزی بحال ملت ما نخواهد ماند

>>>   کسانی که پای غرب را به افغانستان کشانیدند همه خود را مسلمانان مجاهد مینامیدند. پس حال چطور شد که به جنگ غلیه مسلمانان امده اند . تمامی تنظیم های جهادی زاده غرب و جنگ علیه روس ها بودند. و زیاد ترین پول های غرب هم به جیب های همین قماش مسلمانان فرو ریخت. این فکر را باید در اغاز میکردیم جال نا وقت است.

>>>   خوانش این مطلب و آگاهی از این سناریوی کهنه , خطر ناک و ضد اسلامی غول استعمار که بعد از فرو پاشی سیستم کمونیستی جهانی به مراحل نهایی خود نزدیک میشود به هر مسلمان و به ویژه علما و پیشقراولان دینی و مذهبی دنیای اسلام اگر اندکی هم ایمان دلسوزی و استقلالیت عمل و نظر داشته باشند لازم و ضروری است .القاعده وشاخه های آن مجری و موجد سناریوی ضد اسلامی در هر گوشه و کنار جهان در خدمت اسراییل بوده , است و خواهد بود .ولی جای بسار تاسف است که مسلمانان ما چون گوسفندان رمه از جانب همین تشکیلات بر ضد خود شان استعمال میشوند .
قریشی

>>>   از اين تحليل واقعي يك جهان تشكر و خدا كند كه علماي دين و تمام مسلمانان بر ضد كفار لعين متحد شوند.
ملا نظر

>>>   اقاي احمد طاليبان ازملت مااست
ابدالي

>>>   احمد بچیم!
ما زن های شما را به حیث خواهران عزیز و با عفت خود میدانیم و برای خود اجازه بی احترامی را در مورد شان نمیدهیم.
ابدالی

>>>   قسم به خدا آمریکا به جز از قتل و زندانی علماء و روشنفکران آگاه به منافع افغانستان، هیچ هدف دیگری ندارد.
کوفی، حلیمی، ازبدخشان

>>>   وهابیت مریدان مخلص یهود

>>>   نویسنده...
این غربی ها در قصه مسلمان بودن و نبودن کسی نیست. آنها در پی منافع خود اند و مسلمانان باید... رفتار کنند و آنگاه غربی ها دیگر بهانه ندارند و آسیبی رسانده نمیتوانند....
ضد غرب گرا

>>>   اینکه غرب در جنگ تمام عیار با مسلمانان است هیچ جای شک نیست.
غربیها بعد از شکست شوروی در افغانستان سرمایه گزاری هنگفت بالای روحانیون وهابی تندرو و گروه بنیاد گرای تندرو مشل طالبان و القایده انجام دادند برای ادامه نا امنی و ادامه اشغالگری و تسلط بیشتر در کشورهای مسلمان نشین. بخواطر که یگانه گروه از کشورهای مسلمان نشین که میتوانند اهداف غربیها را تامین کنند و میشود که از انها برای ادامه اشغالگری در کشورهای مسلمان نشین استفاده کرد و اینها میتوانند موجب بقای اسرایل شوند. و اینها میتوانند دین اسلام را خشین ترین دین در دنیا معرفی کنند و به دین مبین اسلام ضربه محکم بزنند . همانا روحانیون تندور وهابی و القایده و طالبان هستند.
محمد

>>>   منافع متعدد دارد.از اورانیوم ناخالص هلمند گرفته تا مواد مخدر مورد ضرورت کشور شان وسلطه درمنطقه از همه گذشته هرکشور نیاز دارد تجهیزات دفاعی خود را بالا برده ومطمئین شود بنابرین افغانستان آزمایشکاه کشور های غربی تبدیل شده
ا.ج

>>>   آنچه دربالابيان شده ديدگاه روزنامه واشنگتن پست، است كه هدف واقعي امريكا ومنافع اصلي اين كشور را بيان نمي كند براي گمراه كردن ذهن مردمان جهان مطالب واهي ودوراز واقعيت را مي نويسد .اما آگاهان سياسي معتقدند كه حقيقت امر چيز ديگراست و هدف اصلي امريكا دور نگهداشتن جنگ وتروريزم از كشور امريكا است . آمريكا مي خواهد كه افراطي ها و تروريست ها به بهانه جهاد از تمام دنيا به افغانستان سرازير شده جنگ وخسارت جبران ناپذير آن را مردم بي دفاع افغانستان متحمل شود نه مردم امريكا.
اگرامريكا بخواهد به سرعت بر طالبان مي تواند پيروز شود چون تجهيزات كه امريكا دارد وازطرفي ديگر امريكا دراستفاده از سلاح هاي ممنوعه مانند بمب اتم شرم وحيا وترس از كسي ندارد مگر دوشهر پرجمعيت جاپان را با بمب اتم نابود نكرد ؟ چي كسي امريكا را ملامت كرد؟
اگرامريكا خواهان پيروزي باشد وزيرستان وقندهار وهلمند را باسلاح ممنوعه ظرف24 ساعت از وجود طالبان وهر زنده جاني ديگر پاكسازي مي كند. وآنچه مسلم وقطعي است اين است كه امريكا مي خواهد تروريست ها را درخاك افغانستان سرگرم نموده تا خاك خود امريكا ازحملات تروريستي درامان باشد .چرا درامريكا 11سپتامبر تكرار نمي شود ؟ ولي افغانستان وعراق هروز شاهد حمام خون است. حقيقت از چشم مردم پنهان ميماند. واز رسانه هاي دلسوز وحق طلب خواهان افشاي اين توطئه شوم هستم.
والسلام/ علوي

>>>   خوانده گرامی !
به عقیده این کمترین کشور های غربی به خصوص ایالات متحده آمریکا و انگلیس بعد از فروپاشی اتحاد شوروی سابق فکر مینمودند که اینها در جهان یگانه یکه تاز میدان ، ابر قدرت زمان ویا سوپر پاور جهان اند و بس .
مگر این کشور ها در محاسبه خود اشتباه نموده و در یافتند که دیوی خوابیده دیگری به نام چین با یکهزار و سیصد ملیون نفوس بالنده ، نیرومند و مولد خویش در عرصه اقتصاد میتواند گوی سبقت را از دیگران برباید و بخش اعظم شاه رگ های اقتصادی جهان را در کنترول خود گرفته و با گذشت هر روز در استحکام و نیرومندی آن گام های استوار بردارد .
فدراتیف روسیه نیز با نظام اقتصادی جدید سرمایه داری تیپ خودش نتنها آهسته آهسته بل بار دیگر به سرعت غیر قابل تصورظرفیت های تولیدی کشور خود را در عرصه های مختلف مدرنیزه نموده و خواهد توانست در آینده نه چنذان دور به صفت ابر قدرت دیگری در جهان قد بر افرازد و در برابر کشور های غربی مشکل آفرین گردد .
افغانستان بنابر موقعیت خاص جیوپولیتیک که در منطقه دارد نتنها میتواند به حیث تخته خیز مطمئن برضد رژیم ......ایران این دشمن سر سپرده سیهونیزم و آمریکا باشد بل با نصب دستگاه های بزرگ رادار در ارتفاعات بلند کشور ما قادر میگردد تا نتنها جمهوری توده ئی مردم چین بل سایر کشور های منطقه را زیر کنترول خود داشته و نگذارد چین همان طوریکه در منابع زیر زمینی کشور های افریقا دست یازیده است منابع سرشار آسیای مرکزی را نیز حق طبیعی خود پنداشته و تحت پوشش منافع اقتصادی خوذ قرار بدهد .
دوم : باید خارط نشان نمود که منابع بزرگ عایداتی آمریکا از موسسات بزرگ تولید سلاح تمویل میگردد .
اگر این موسسات بازار فروش مطمئن و دایمی نداشته باشد ، تعداد کارگران بیکار آن افزایش یافته و حتی زنگ خطر تجزیه آن کشور را به صدا خواهد آورد .
کشور بزرگ و پهناور هندوستان نیر خطر دیگری است که کشور های غربی را از نظر اقتصادی سخت تهدید می نماید .
بناً آمریکا و کشور های غربی که در طول تاریخ از منابع سرشار طبیعی و مواد خام این کشور ها وسیعاً استفاده نموده و برای مردم خود زندگی عالی و رفاه همگانی را به ارمغان آورده اند هرگز اجازه نمیدهند تا به این روند خدشه ای وارد گردد .
بناً این کشور ها هرگز آرزوی آن را ندارند که بیش از این بحران اقتصادی کنونی گلوی آنها را بگیرد و باعث بحران های بیشتر و غیر قابل کنترول در کشور های شان گردد .
با احترام استناقل میمنگی از لندن

>>>   مردم افغناستان از گرسنگی میمرند وقت امریکا برای سود اقتصادی آمده است ؟
احمقانه فکر میکنید بفهم که آمریکادر برای محکم کردن پایگای خودش در آسیا است واستقرار دائیم در آسیا

>>>   یک کشوری که متحد نباشد و رهبران آن از نفاق نفع ببرد و این مردم که 95% بیسواد است به سود کشور های که این رهبران نوکر انها هستند استعمال نمایند. یقینأ که غربی ها و شرقی ها تمام هست و بود این وطن را می برند و مردم تا ابد در فقر زندگی می مننماید
فقیر زاده کابل

>>>   هدف امریکا از به درازا کشیدن جنگ در افغانستان دوام حضور در منطقه و در قلب کشور های دشمن میباشد وگر نه پیروزی امریکا بر طالبان نمایشی که لگام شان بدست خود امریکایی ها است چیزی سهل و بسیط میباشد
ص.ا قاهره

>>>   برو برادر قبل از امریکاییها کیها بودند که از این مملکت دفاع کردند کیها بودند که روسها این ابرقدرت شرق که امریکا و اروبا از نامش ترس داشتند را شکست دادند. بنا بیغم باش باز همان شیرمردان از این سرزمین در مقابل باکستانیها برای بار دوم دفاع خواهند کرد من به شما کاملا اطمینان میدهم که این مرتبه بسیار شدیدتر از کذشته خواهد بود
م ن

>>>   خبرهای رسیده ازولایت لغمان حاکیست که شب گذشته (2009-12-07)

عساکروحشی اشغالگران درمنطقه " استلام قلعه " مرکزاین ولایت دریک حمله شبانه به خانه های مسکونی مردم ، بیش از13 فردملکی را بشهادت رسانیده وتعدادی را شدیدازخمی کردند.

خبرمی افزایدهنگامی که مردم درخانه های شان درخواب وآرام بودند

،عساکراشغالگربه خانه های آنهایورش برده وبراثرسروصدای آنها،مردم ازخانه های خودبیرون آمده بودندکه عساکروحشی وکفاربی رحم برمردم بی دفاع وهموطنان مظلوم مافیرگشودند.

شاهدان عینی ازمنطقه خبرداده اندکه تمام شهداءکه بیشترشان را زنان واطفال تشکیل می دهندازافرادملکی وکاملابی گناه بوده ومردم منطقه نیزازاین عمل اشغالگران بسیاربه خشم آمده ومطالبه نموده اندکه بایدعاملین این جنایت سنگین به سزای خودرسانیده شوند.

خبرهای تازه ازمنطقه حاکیست که با بشهادت رسیدندافراد زخمی ، تعدادشهداء این حادثه به بیش از20تن رسیده است ومردم منطقه جمع شده اندتا اجسادشهداء رابه دفتربه والی رای نام وبی اختیاراین ولایت ببرند.

قابل یادآوریست که این بار اولی نیست که عساکروحشی خارجی با قساوت وبی رحمی هموطنان مارا بشهاردت می رسانندبلکه پیش ازاین نیز اشغالگران قریه ها ، بازارها ومسکن های مردم عمومی را بمباران نموده ومردم بی دفاع ومظلوم مارا بشهادت رسانیده اند.

ازوقتی که مقاومت مجاهدین شدت گرفته وتلفات دشمن براثرحمله های مسلحانه وانفجارماین های کارگذاری شده مجاهدین افزایش پیدا کرده است، دشمن زبون بجای اینکه با مجاهدین روبرو گشته ، انتقام خودرا ازافراد بی گناه ملکی گرفته وبه بهانه های واهی وبدون کدام علت ودلیل،خانه های مردم را موردحمله شبانه وبمباران هوایی قرارمی دهدکه براثرآن هزاران فرد ملکی جان های شیرین شان را ازدست داده اند.

>>>   بالاخره منافع امریکا هرچه است وای بحال ما که هیچگاه اززیر سلطه و اشغال رها نشدیم علت این ذلت در خود مان هست خودمان کریم

>>>   منافع اصلی امریکا در افغانستان بسیار یک سیاست معلوم دار است
که امریکا میخواهد که بالای مردم افغانستان حکومت کند... مثال :- طالب که است ؟ از کجا امد ؟ طالب مردم غیور پاکستان است که در افغانستان میخواهد مشاجره کند..... و از طرف امریکا کمک مالی میشوند.... پس خودی امریکا نمخواهد که از افغانستان بیرون شوند..
بودن امریکا در افغانستان یک جنجال بسیار کلان است..... هر وقت که امریکای ها از افغانستان بیرون شدند باز افغانستان ارام و اسوده میشود....
ما از جناب کرزی صاحب میخواهیم که دیگه سرباز جدید در افغانستان نباید بیائید... در غیر ان ما دست به عمل خواهد زدیم....
کامران از هند

>>>   سلام
او بی هویتان لعنت خدا بشما ها کدام مجاهد؟! کدام جهاد!؟ بس است دیگه نام دین را بزبانهای نا پاک خود نبرید؟؟ بسیار بنام دین تجارت کردید؟؟! از خدا نمیترسید؟؟ نمیشرمید؟ پس نزنید بدر کش به انگشت که میزند با مشت!! ترور نکنید, قتل نکنید, بمب گذاری نکنید و صدها ............. دیگر را نکیند!! قوای خارجی چه کار دارد! آیا از حملات رژیم وحشی ودرنده طالبان بیاد دارید که حتا افراد زخمی را ازبستر کشیده تیر باران میکردند؟؟! و با هزار بیرحمی وقساوت حتا حیوانات و نباتات را نابود ساختند!
مبارز ضد طالب

>>>   امریکا باید زمینه کاری را برای مردم مهیا سازد.
احمد

>>>   سلام و عرض ادب
حضور امریکا در افغانستان از هر لحاظ موثریت بیشتر دارد, فقط چند تا منافق و دهشت افگن میخواهند که آنها را بد نام سازد.
احدی

>>>   سلام خدمت دوستان!
کامران عزیز تو چرا ایقدر بیسواد و.........هستی! آیا پیش ازیکه امریکا در افغانستان نبود, این کشور فردوس ویا گلستان بود؟ تو با کدام عقلت ناقصت میگوئی که اگر امریکا خارج شود, افغانستان آرام میشود؟!
وطن دوست

>>>   کامران..........! تو کدام ......هستی!! که میگوئی دیگر نیرو در افغانستان نیآید! یا اینکه باداران اصلیت پنجابی ها را میخواهی؟
احمر

>>>   سلام همو طنان عزیز
حضور امریکا و دیگر ان و منافع آنها هر جه هست در دراز مدت به نفع افغانستان و منطقه نمی باشد ولی بایید دید که مردم افقانستان از شرایط موجوده چگونه عبور مینمایند . آیا جنگ را ادامه داده و بار دیگر بد بختی و جنگ را به نسل آینده به ارمغان خواهند آورد و یا بیشترین استفاده را از شرایط موجوده نموده و تا حد امکان آرامی و ز ندگی بهتر را به آیندهگان هدیه خواهند داد. بار دیگر این ملت افقان نفع و زیان حضور آمر یکا و دیگر اروپایها را خواهند برد.
به امید روزی که تمام افغا نها از خواب غفلت بیدار شده بازیچه دست دیگران نشوند.
توخی - هرات

>>>   کامران عزیز باوجوداینکه شماعلوم سیاسی هم می خوانید بازهم درک کم از سیاست داریدامروز اگر امریکادر افغانستان نباشدایایک روزهم ارام زنده گی خواهی داشت مگر کشورباکستان وایران ره فراموش کردی اولآبه خودبیندیش ایاتوان داریم ازین همه مداخله جلوگیری کنیم حدعقل درتمام ا فغانستان یک حکومت داشته باشیم.........

>>>   افرین به همه شما به دشنام دادن یک دیگر دوام بدهید وطن را بگذارید به ...

>>>   وطن دوست و احمر عزیز شما حالا هم از وضعیت سیاسی افغانستان درست اگاه نیستند..... چرا که در طول دوران افغانستان زیر مستمرات بیگانه گان و دست درازی همسایگان ارام نبوده و نخواهد بود... تا اینکه خود مایان کشور خود را از دست درازی بیگانگان نجاد ندهیم هیچ عناصر متجاوزگر و اشغال گر نمی تواند بما امنیت و صلح بوجود بیاورد......و افرین به عقل سلیمت وطن دوست جان و احمر جان... اگر اینقدر هوشیار هستی چرا مشاور رئیس جمهور نشدی... وای به حالی تو هشیار که مشاورین خارجی در افغانیستان برج 5000 دالر امریکای معاش میگیرند... وای به جان شما انسان های .......
کامران

>>>   امريكا بايد در افغانستان حضور داشته باشد اگر ني باز هم از حالي كه داريم بدتر خواهد شد
تشكر
حبيب يار

>>>   افغانستان شباهت به یک آزمایشگاه و تجهیزات جنگی مبدل گردیده است و یا اینک مانند مرداب است که همه پرنده گان و چرنده گان به آن نول می زنند بناً افغانستان به عنوان ازمایشگاه کشور های غربی شناخته شده است . ای تن غافل جنگ را در هلمند شعله ور ساخته و روزانه به تعداد کثیر اعم از قواه ناتو و نیروهای دیگری وارد این خاک گردیده و دارای ها نهفته مارا به یغما می برند و مارا سر گرم نموده یا به عنوان این و آن مصروف می سازند .

>>>   خارجی ها اهداف مشخصی درافغانستان دارند،حقوق بشر یک نهادی که کاملاً وابسته به همین مهمانان طفیلی ماست ، تفرقه بیانداز حکومت کن!!! درظرف هشت سال به اصطلاح خودشان جامعه مدنی وحقوق بشر درافغانستان توانست یک تعداد شخصیت های مارا بنام جنگ سالار و زورمندان نام گذاری بکند،
سوال اینجاست اکثرفرماندهان سابق(DDR ) شدند، پس کلمه زور مندان چیست؟؟؟ جواب : زورمندان کسانی است که درقلب مردم افغانستان جا دارد وزورشان هم حمایت گسترده مرد است .
اگردقیق پیگیری شود عامل تمام بدبختی درافغانستان همین مهمانان طفیلی ماست ، درگذشته آمریکا وانگلیس ازطریق پاکستان گلبدین را اکمال میکردند، دستور میدادندکه مکتب های افغانستان را تخریب نماید،متأسفانه تمام دستورات آنان درکشورما عملی گردید ، تعداد کثیرجوانان از علم ودانش بی بهره ماندند، چرا حقوق بشر درین موارد تحقیق نمیکند؟؟؟
امین - اندخوی

>>>   سلام:
اینجانب حمید
بنظرمن این دولتهای خارجی مصرفی که به افغانستان کردند هیچ کدام آن بخاطر آبادی دولت ما نبوده اگربخواهند به کشورما کمک کنند به تعلیم وتربیه به بیسوادی کنند چراکه ما نیازبه تعلیم داریم.تشکر

>>>   خواننده عزیز
امریکا در افغانستان مصارف گزاف را که میپردازد در مقابل ان از تمام منابع این کشور استفاده میکند از یورانیم خالص هلمند گرفته تا مواد مخدر به ان ها نیاز است.
ت
امریکا میخواهد به این سیاست پا های خود را فروتر در افغانستان فرو ببرد تا بتواند تمام اسیا بلخصوص کوریا جنوبی ایران چین و فلسطین و شوروی را تحت تصرف خود در بیاورد

>>>   امنی جان اندخویی!!!
چرا خود را ایقدر درد سر میدئی ما وتو کدام گل را در بغل بیرق افغانستان دوختیم !!!؟؟؟ تو یا بیکار هستی یا کاملاً بیسواد و......هستی که نو دکمه کپیوتر و انترنت را بلد شدی!! کدام تفرقه اندازی؟ اگر گل بیدین, سیاف, ربانی و خلیلی و هر بلای دیگری که بود افغانستان از دست اینها خراب شد!! آیا دو روز قبل ما وتو یکدیگر را نمیکشتیم!؟ و جهاد بر علیه یکدیگر اعلان نمیکردیم!؟
میهن

>>>   سلام خدمت همه!
کامران جان! یک مثل است که میگوید: پسته بی مغز اگر دهن باز کند رسوا شود! دوست گرامی تو چقدر ....و...........هستی! چرا بدون منطق حرف میزنی؟ پس چرا طالبان درنده 90% خاک افغانستان را تصرف کرده بود؟؟ او وقت کجا بودی ؟ باز تو نمیشرمی که باز هم از خود گپ میزنی, گویا مشاورین خارجی 5000 دالر معاش میگیرد! ما نمیگیرم. بخاطریکه تو لیاقت اش را نداری. زیراکه هوشیار را هشیار و افغانستان را افغانیستان نوشتی! تو تا امروز نوشتن نام کشور خود را یاد نداری باز چگونه روی منافع آن مضحکانه حرف میزنی؟!
احمر

>>>   در این باره شعر زیبا خلیل الله خلیلی که روحش شاد باد بیادم امد.
شهرت طلبی چند به هم ساخته اند
چون گرگ گرسنه در جهان تافته اند
کردند به زیر پا هزاران سرو دست
تا گردن شوم خود بر افراخته اند.
محمد رفیع رفیقی الکوزی

>>>   میهن جان بتو چی باسوادبودن مردم را چه کار داری ؟؟؟
ازخود گذری نکو اگه نی ..........

>>>   سلام برهمه} این بر همه آشکار است آب را گل آلود کردن و ماهی گرفتن

>>>   -سلام به فرزندانی سربلندیکه قدرت حق گفتن را دارند و هنوز غرور ازادی و ابراز انعکاس حقایق تلخ تاریخی را که یک شرمندگی در برابر نسل فردا ی خاک و ملت ستم دیده بیش نیست با وجدان پاک بعنوان یک مسولیتی ایمان فطری و حاکمیت قانون وجدان بدفتر خاطرات خاک مقدس و افتخارات تاریخی کشوریکه همیشه در برابر دشمنان متجاویز خاک ناموس و حاکمیت استقلال از سر خون و جان دریغ نکردند سبت کرده برای دوستان نا اگاه و دشمنان بظاهر دوست که خداوندج اطمنان دشمنی انها را در قران ذکر کرده است ابراز کمال ندامت را کرده وبا ایمانیکه خداوند ج ناظر ماست سر در گریبان خود نموده و نفرین همیشگی را بر جهل و کفر و زندگی ذلتبار بردگی و در بند بودن زندگی که در ازمون خداوند ج قرار دارد وسیله شده فریاد سر کشید که خداونداج ناموس ما را خاک مقدس ما را و ابرو شرافت و کرامت ملت مظلوم ما را از شر دشمنان که در قران مقدست سبت است نجات داده در امان خودت حفظ نما و پلانهای شوم انهارا در نطفه نابود کن
معین

>>>   سلام !
منافع غربی ها در افغانستان چه است ؟ عنوان شما خیلی ها به جا و بحث بر انگیز میباشد ولی در ابتدای مقاله بسیار به شایستگی بعضی مسایل را به رشته تحریر در آورده اید که دفعتاً لحن صحبت را ملایم ساخته و به حواله از روزنامه های غربی از شر موضوع اصلی خودرا رها نیده اید .
بیاید که دیگر از مماشات و حاشا نمودن مسایل ملی کنار رفته و آن راز های ناپیدا و ناگفته را که درین وطن در جریان است افشاء نموده و اصالت تاریخی خودرا در برابر وطن ایفا نمایم .
محترم آستانقل میمنگی از لندن خیلی ها همه جانبه و عمیق موضوع مورد بحث را تحلیل و تجزیه نموده و سخت موافق جناب شان میباشم و نظریات شان کاملاً درست ، اصولی و قرین به حقیقت بوده و باید اضافه نمایم که دول غربی و در راس آن امریکا یک استراتیژی بلند مدت را دارند در این وطن دنبال مینمایند که این موضوع را شخص حامد کرزی و شرکای جرمش به کلی میدانند و این همه نابسامانی ها ، فساد اداری ، دوام جنگ و ده ها مصیبت دیگر ناشی از همین مسئله میباشد .
به اساس پالیسی های بلند مدت دول غربی و امریکا برای مردم ما مترسک های را خلق نموده اند و هر روز که میگذرد مردم به این حقیقت تلخ و نا علاج زیاد تر پی میبرند به اصطلاح خود غربی ها هم کوزه گر وهم کوزه خر و هم کوزه فروش اند و ما در عرصه سیاست بین المللی کودکان بیش نیستیم که همیشه گول و فریب شرق و غرب را خورده و میخوریم .
من برای دولت افغانستان و جامعه جهانی پیشنهاد مینمایم که خواست های خودرا به صراحت و دقیق طرح نمایند بدون اینکه ممالک مانند چین ، روسیه ، ایران ، هند و حتی برخی ممالک غربی را به شک و تردید وا دارند . به هر صورت همین اکنون وطن ما اشغال گردیده است پس باید برای این مردم اینقدر مشکل خلق نکنند و برای ما از بام تا شام تروریست ، القاعده ، طالب و حزب اسلامی نیافرینند . ما هم حق زنده گی کردن را به شرایط صلح آمیز داریم و اولاد این وطن هم حق تعلیم و تربیه را با شرایط بهتر دارند . چرا تمام نیروهای غربی از پگاه تا به بیگاه نا امنی ، ترس ، وحشت و بد تر شدن اوضاع را برای ما خواب میبینند و با کمال تاسف و تالم باز جنرال عظیمی سخن گوی وزارت دفاع به خواب های شان مهر تائید میگذارد .ازین جا به این نتیجه میرسیم که در زیر کاسه نیم کاسه ای است و از خداوند لایزال خیر آینده را برای وطن میخواهم .
با احترام : خلیل اندر از مزار شریف

>>>   هموطنان و دوستان نهایت عزیز و گرامی السلام و علیکم !
اهداف دور نمای تمام کشورهای که همیشه در امور داخلی کشور ما مداخله نموده اند و مینمایند برای همه جهانیان واضح بوده به هر فرد میهن ما البته مبرهن تر است.
دول تجاور گران به استفاده از فرصت های مناسب سیاسی و نظامی و اقتصادی بکمک دست پروردگان خویش دایم الاوقات خواسته اند تا ساحه تاثیر خودراگسترش دهند تا بمعاونت همین دستنشانده های شان پلان های طویل المدت را موفقانه بنفع جوامع خویش انجام دهند.آیا آنها از ریختن خون اتباع کشور داعدیده ما بخاطر حفظ و حراست تمامیت ارضی خویش گاهی بفکر افتیده اند که این شدادان بیرحمانه باعث قتل عام هزاران تن مشتمل از اطفال و جوانان و پیران میگردند؟
اگر واقعآ این ( مهمانان) بخاطر تامین امنیت در کشور ما آمده اند فقط بخاطر اثبات آن ابن پیشنهاد بنده را از طریق جلال التمآب رءیس جمهور آفای کرزی بسمع تمام سران ممالک که در سرقت و غصب آثار تاریخی ما در طول تاریخ استعمار شان از این سر زمین باستانی که اکنون در موزیم های شان پر ارزشترین مقام تاریخی را دارا هستند واپس به مسقط الراء س شان یعنی افغانستان پر افتخار اعاده نمایند آنزمان است که بنده زمینه باور خویش را در قسمت همکاریهای بیغرضانه شان فراهم خواهد آورد.
آرزو مندم این تفاضای بنده را از طریق ارگان های مربوطه بمرجعش رسانیده اطمیبنان فرمایند. قبلا از همکاری تان متشکرم. با عرض حرمت.

>>>   هموطنان و دوستان نهایت عزیز و گرامی السلام و علیکم !
اهداف دور نمای تمام کشورهای که همیشه در امور داخلی کشور ما مداخله نموده اند و مینمایند برای همه جهانیان واضح بوده به هر فرد میهن ما البته مبرهن تر است.
دول تجاور گران به استفاده از فرصت های مناسب سیاسی و نظامی و اقتصادی بکمک دست پروردگان خویش دایم الاوقات خواسته اند تا ساحه تاثیر خودراگسترش دهند تا بمعاونت همین دستنشانده های شان پلان های طویل المدت را موفقانه بنفع جوامع خویش انجام دهند.آیا آنها از ریختن خون اتباع کشور داعدیده ما بخاطر حفظ و حراست تمامیت ارضی خویش گاهی بفکر افتیده اند که این شدادان بیرحمانه باعث قتل عام هزاران تن مشتمل از اطفال و جوانان و پیران میگردند؟
اگر واقعآ این ( مهمانان) بخاطر تامین امنیت در کشور ما آمده اند فقط بخاطر اثبات آن ابن پیشنهاد بنده را از طریق جلال التمآب رءیس جمهور آفای کرزی بسمع تمام سران ممالک که در سرقت و غصب آثار تاریخی ما در طول تاریخ استعمار شان از این سر زمین باستانی که اکنون در موزیم های شان پر ارزشترین مقام تاریخی را دارا هستند واپس به مسقط الراء س شان یعنی افغانستان پر افتخار اعاده نمایند آنزمان است که بنده زمینه باور خویش را در قسمت همکاریهای بیغرضانه شان فراهم خواهد آورد.
آرزو مندم این تفاضای بنده را از طریق ارگان های مربوطه بمرجعش رسانیده اطمیبنان فرمایند. قبلا از همکاری تان متشکرم. با عرض حرمت.

>>>   ... ننگ باد به سردمداران که یک تصمیم جدی برای نجات افغانستان نی گیرند و این همه غارت و چپاول را با حقارت تمام نظاره گرند.

>>>   هیچ شخصی حتی طفل که میداند قضیه چیست نیست که نداند اصل موضوع چست بزرگان ما خوبتر میدانند ولی بخاطر ترس که نباید این درآمدی که دارد از دست بدیهد سر تکان نمی دیهد. باخود باید بی اندیشیم و یکمی فکر کنیم که آیا این امکان دارد که در طول 12 سال با وارد شدن تریلیون ها دالر وضعیت مردوم چه تغیر کرده فقط پنج درصد مردوم که از راهای غیر قانونی پول اورده اند دیگر چیزی وجود ندارد. این یک چیز واضح است. ولی افسوس که این عمر که ما داشتیم همه و همه به باد برباد رفته و همه لحظه ها را در انتظار گذاشتیم... خدا... کند کسی را که میدانیست ولی خموش نشست.

>>>   از خود افغانستان خارجی ها چیزی نبرده اند. شاید تا اندازه یی در قاچاق مواد مخدره دست داشته باشند .اما آنچه واضح است این است که پول های کمک شده جامعه بین المللی توسط مسًولین جامعه بین المللی در خود افغاستان و خارج افغانستان و همچنان توسط مسًولین خود افغانستان اختلاس و حیف و میل شده اند.

>>>   امریکا در راس تروریست های جهان یعنی مادر تروریست هاست او با تروریست زاییدن خود را حفظ میکند همه تروریست های جهان به خاطر منافع امریکاست

>>>   بــــه اولی (ننگ باد.....
آن طلا مربوط عراقی هاست به ما چی ربطی دارد؟ تو فکر کردی ازماست؟؟ پول آب به آب شیرز به شیر اعراب هزاران کیلو طلا نقره از افغانستان ایران به غنیمت برده اند حالا بلکه امریکا ازانها ببرد وبرای پناهندگان مصرف کنند

>>>   ...افغانستان سرمایه ملیش کجا بود قبل ازاین ک آمریکا بیاد مردم از گشنگی داشتن میمردن آمریکا اومد مردم یکمی نفس کشید ند همین یه سال ک امریکای ها امنیتو کشورو وا گذار کردن ب اوردو الان خود مردم افغانستان خودشون افتادن ب جون هم ...مث شلغم دارن آدم میکشن من خودم از فاریاب ولسوالی پشتونکوت هستم ایران بودم اومدم افغانستان ... دیدم هی مردم میکشن بضور جریمه میگیرن مردم ظوری جمع میکنن میبرن سر زمین کشا ورزی هاشون ازشون کار میکشن لت کوب میکنن هر کیم از دستورشان سر پیچی کنه ب تیر می بندن از روزی آمریکا ی ها از میمنه بر آمده اینا دوباره آدم شدن و سلاح هاشونو بییرون اوردن و شروع کردن ب آذار و اذیت کشتن مردم بی دفاع مردم داکتر صاحب عبدالله هم ازشون حمایت میکنه بخاطر انکه ب ظور اسلحح رای مردمو جمع کده داده بود ب دا کتر صاحب خدمت کار مردم داده من نتو نیستم یک ماه بیشتر تو کشور خود بمانم ....ب این زندگی رییس جمهور کجابود اومده برای خوردن خون مردم

>>>   نگرانی درباره وضعیت افغانستان در سالهای آینده مساله ای است که بسیاری را به این فکر داشته، تا چشم اندازی راجع به کشور ما در سالهای پیش رو ترسیم نمایند.

از سال 2001 که آمریکا به همراه 50 کشور دیگر به افغانستان لشکر کشی کرد، همگان منتظر بودند تا کابل تبدیل به پاریس دوم شود و به بیست سال جنگ و خونریزی داخلی خاتمه داده شود اما متاسفانه اینگونه نشد که هیچ، ده سال دیگر بر ادامه جنگ افزوده گردید.

اما به راستی آینده افغانستان در سالهای آینده چگونه خواهد بود؟ آیا آمریکا موفق به سر و سامان دادن این اوضاع آشفته می شود یا خیر؟ آیا دولت بعد از دولت کرزی می تواند تحولی در کشور به وجود آورد یا آن دولت هم یک حکومت وابسته به غرب خواهد بود؟

اگر از اظهار نظر راجع به عملکرد دولت های آینده منصرف شویم ، با حقیقتی تلخ مواجه می گردیم که شاید کمتر به آن توجه شده است. آن هم اینکه طی این ده سال قریب به 39 میلیارد دالر از سوی جامعه جهانی به افغانستان کمک واریز شده تا اوضاع بهبود یابد.

از مجموع این 39 میلیارد دالر کمک به بازسازی افغانستان، مقداری کمک بلاعوض و بشر دوستانه بوده است که نیاز نیست دوباره بازگردانده شود. ولی مابقی این مبلغ یا بصورت وام قرض الحسنه می باشد که سود به آن تعلق نمی گیرد و یا بصورت وام هایی است که به آنها سود تعلق می گیرد.

تاریخ باز پرداخت این مبالغ تقریبا از سی سال آینده شروع می شود. یعنی دولت افغانستان طی مدت سه دهه باید با این 39 میلیارد دالر ( که الحق و الانصاف پول کمی هم نیست و شاید بسیاری از ما حتی توان تبدیل کردن این پول به واحد پول افغانستان را هم نداشته باشیم) به ترمیم زیر ساختهای اساسی اقتصاد کشور می پرداخت تا بتواند درمدت سی سال این واحدها به سود دهی برسد.

39 میلیارد دالر به افغانستان کمک شد تا دولت بتواند علاوه بر بهبود اوضاع اقتصادی کشور، افغانستان را تبدیل به یک قطب اقتصادی در منطقه نماید که به علت قرار گرفتن در شاهراه خاورمیانه و اروپا این تصور دور از ذهن نبوده و نیست.

اما متاسفانه عملکرد دولت و خود غربیها طوری رقم خورد که 30 سال آینده که زمان باز پرداخت این قرضها فرا می رسد، وضعیت افغانستان بدین گونه باشد: مردم روز به روز فقیر تر شده و مشکلات اقتصادی فشار بیشتری به آنها وارد می نماید به حدی که مجبور شده دست به قاچاق موادمخدر یا رشوت گیری بزنند. آنها هم که اندک سرمایه ای داشتند از ترس از بین رفتن دارایی خود کشور را ترک کرده اند.

سی سال بعد زمانیکه که غربیها وامها و قرضهایی را که به کشور ما داده اند مطالبه کنند، افغانستان کشوری است بدون معادن و منابع معدنی، بدون سرمایه گذار داخلی ، در حالی که دیگر توان اتکا به کشورهای همسایه را هم ندارد.

این واقعیتی است که بزرگترین هدف غرب از لشکر کشی به کشور ما، فرار از بحرانهای شدید اقتصادی کشورهایشان بود. آن می دانستند که معادن افغانستان دست نخورده و بکر است و با کمی آشفتگی و با بهانه کمک به مردم آن می توانند به راحتی بزرگترین منابع معدنی جهان را در اختیار خود بگیرند و بدین طریق مشکلات مالی خود را جبران نمایند.

از طرفی ( اگر کسانی که در داخل کشور هستند ناراحت نشوند ) باید بگوییم: اکثر کسانی که سرشان به تنشان می ارزید، از ترس جان و بخاطر حفظ سرمایه خود پناهنده کشورهای دیگر شده اند و با بدتر شدن روز به روز اوضاع، دیگر امیدی به بازگشت آنان وجود ندارد بخصوص که فرزندان آنان دیگر یک افغان نیستند و تابع کشور ثالثی شده اند.

سی سال بعد وقتی کشورهای همسایه و حتی برخی کشورهای غربی مشاهده کنند، که تلاشها و زحمتهای حتی ظاهری آنان ثمری در پی نداشته است، از همکاری با دولت افغانستان منصرف شده و افغانستان تبدیل به منزوی ترین کشور دنیا می شود با این توضیح که هیچ چیزی برای پیشرفت ندارد.
این واقعیتی است که با ادامه این وضعیت، خواه ناخواه به سراغ ما خواهد آمد، چه عزیزان مسئول قبول کنند چه قبول نکنند؟

>>>   سی سال روز های بد برای تمام مردم عزیزم بود ولی انشا الله مدت پنج سال است که کمی روشنی معلوم میشود .
همه مردم شریفم خوشبخت باشید.

>>>   خدا آن ملتی را سروری داد --- که تقدیرش بدست خویش نوشت
به آن ملت سروکاری نـدارد -- که دهقانش بـــرای دیــگــران کشت
(علامه اقبال)

گر تقدیرش بدست بیگانه ها شد -- فرجامش جز ذلت و رسوائی نیست
(امین)

>>>   خداوند مردم ما را از آن حالت در پناه خود نگهدارد وخداوند پلان هاي شوم غربي ها را بلاي جان خود شان بگرداند ومي گوييم كه خداوندا ملت ما از دست افراد نا خلف به اين بد بختي گرفتار شده الهي ديگر ملت ومردم مارا آله دست اين جنايت كاران نسازي واين جنايت كاران جهاني را از وطن ما شرمنده وشرمسار با دست هاي خالي بيرون نمايي
واقعآ كه مي گفتند امپرياليزم جهانخوار اما در آن وقت معني واقعي آنرا درك نكرده بوديم حال به واقعيت فهميديم و از خداوند براي كسانيكه در رهبري دولت قرار دارند واز كسانيكه امكانات نظامي در اختيار دارند واز كسانيكه امكانات مالي قوي دارند خواهش ميكنيم كه به رضاي خداوند يكبار از سر خر شيطان پایين بياييد به آينده خود وملت خود فكر كنيد و اقلآ همين قدر يك لحظه به فكر شويد كه منزل آخر تان كجاست مانند قارون با اين سرمايه چه خواهد كرديد چه خواهي گفت روز حشر درپيش خداي من از خداوند مي خواييم تا كسانيرا كه به اين ملت چه داخلي وچه خارجي هستند اگر به واقعيت قصد خدمت را دارند خداوند توفيق بيشتر نصيب شان بگرداند واگر كدام پلان شوم ديگري دارند خداوند پلان شان را بلاي جان خود شان بگرداند
ومن الله توفيق رحمن از كابل

>>>   تا سی سال دیگر یا امریکا از بین میرود، یا افغانستان نابود میگردد و یا اینکه خداوند ما مردم را هوشیار میسازد و عقل و منطق را در کار خواهیم انداخت!

>>>   فکر میکنم که تا نواسه های ما نیز زیر قرض گور هستند.
محمد قیس (یوسفزی)

>>>   اگر پشتون های متعصب خود را اصلاح نسازد. اگر دست پاکستان کو تا نشود شما هیج شاهد پیشرفت نخواهید بود.
همه افراد باید صادقانه عمل کند و در برابر وطن و مردمش صادق باشد.
که متاسفانه تا هنوز سران افغانی ما نبوده است.
یاور

>>>   برادر نويسنده
انقدر هم نا اميد نباش خدا (ج) مهربان است تا سي سال ديگر يا خر ميميرد يا صاحب ان يا كه ما توانمند ميشويم در غير ان هم نبايد غيبگويي نموده حكم كرد كه افغانستان منزوي ترين كشور دنيا خواهد شد برادر مردم را نترسان ، تحليل اوضاع خوب است نتيجه گيري هاي را ميتوان كرد ام پشبيني انكشاف ان براي دراز مدت خيلي دشوار و بعضآ ناممكن است
ايا شما وي كسي تغير ده سال قبل وضعيت امروزي كشور هاي عربي را پيشبيني كرده بود؟
والسلام

>>>   پس با استفاده از این فرصت از تمام مردم افغانستان میخواهم تا برخیزندو انقلاب کنند زیرا همه شرایط برای انقلاب اماده است، چرا همه دست زیر الاشه نشته اید وای بر آن روزی که هیچ چیز در اختیار نداشته باشیم . اکنون که زمینه ها نسبتاٌ مساعد است بیایم همه با هم صرف نظر از متعلق بودنمان به هر قوم از نو برخاسته و همه با یکدلی کشور مان را آزاد سازیم و نگذاریم اولاد هایمان درود نفرین را بالایمان بفرستند....ن.ا

>>>   متاسفانه آینده افغانستان تاریک است تعداد زیادی آدم جاهل در این کشور وجود دارد که پیشرفت آن را ناممکن می کند.خیلی ها به فکر رفتن از این کشور هستند. البته بازار چورکان بعضی ها گرم است
میرویس

>>>   برادران عزیز امروز وطن چشم به ما دوخته است و جز اینکه جوانان کمر همت بندند دیگر چاره نیست. امروز کار از شمشیر و تفنگ گذشته است اما یک را وجود دارد! آنهم راه مبارزه با قلم.
پس بیایید تا حد توان سویه تحصیلی خود را به اوج آن برسانیم!
کمال الدین "کمال"

>>>   نظر منصفانه واقع‌بينانه آينده‌نگرانه و مسئولانه است

>>>   اگر بعد از کرزی هم رییس جمهور ...و کابینه ...و غارتگر به وجود اید . باز همان اش و همان کاسه خواهد بود.
احمد

>>>   واقعیت همین است
چند سال دیگر افغانستان توسط اشغالگران غربی تخلیه می شود
چیزهایی را از افغانستان می برند که شاید ده ها سال دیگر ما بفهمیم که چی بوده است
مانند معدن اورانیوم که و لیتیوم که تازه کشف شده است
مطمئن باشید وقتی این معادن تمام شود افغانستان هم آرام می شود و غربی ها بدون توجه به کشورما افغانستان را ترک می کنند
سمیه از هامبورگ

>>>   افغانستان یک کشور چندین ملیتی است که همین زدو بند های قوم گرائی وملیتی باعث می شودکه تمام انرژی وپوتانسیل خدمگزاران این مملکت صرف این مسائل شود ودیگر کدام انرژی بخاطر خدمت به وطن باقی نمی ماند.
احمد

>>>   حكومت ملوك الطوايفي جهل و بيسواد مجاهدين سربراهان سابق باخروج يك كشور 49 كشور را آوردند و طالبان عقبگراي بيسوادسياسي بالقب بلند بالاي اميرالمومنين كشور را در انزوا و در بزكشي جهان قرار دادند .
نويسنده محترم مقاله چه خوب طرحي را در برابر مردم قرار داده از آن نتيجه گيري ميشود كه يا به هر طوريكه شده مقاومت را هرچه شديدتر ادامه دهيم تا استقلال خودرا بدست آوريم در آنصورت تا 30 سال آينده امريكا با اين شدت ركود اقتصادي از روي نقشه جهان محو خواهد شد و ما غرامت جنگي خودرا مطالبه خواهيم كرد .
خدانخواسته دوباره از بيسوادي مردم استفاده كرده از طريق رهبري وطنفروشان تماميت ارضي ما ازدست رود آنگاه هم ركود خودرا جلوگيري خواهند كرد هم اين افراد بيسواد و بي عاقبت را يكسره قتل عام كرده اولاد خودرا درين خاك مسكن گزين خواهند كرد در آنصورت هم از روي نقشه دنيا حذب ميشويم هم زنده نخواهيم بود .
وطنفرستان افغانستان متحد شوند !!!!!!!!!
كمونيست

>>>   بز در غم جان قصاب در غم چربووو.....
قرض به هزار رسید قند او بزن.......
ص ق

>>>   غربی ها از منافقت خود ما استفاده میکنند.

>>>   این موضوع در زمان خوب مطرح شد ه تا همه ما با فرزندان خود مشوره کنیم که قروض امروزی را که کدام زیر بنا هم ساخنه نشده قبول دارد یا خیر انها حتما جواب اراییه میکند که اگر قرضه را به کدام مقام دولتی داده باشید ما ازان حساب میگیریم واگر به موسسات داده باشد این قروض رابالای افغانستان خساب نکند بلکه از مو سسات بخواهند ودولت هم مجبوروومکلف است تا درمورد قروض که بالای افغانستا است با وضع خسارات مالی وجانی که رسیده محاسبه گردد تا دیده شود بیلانس به کدام میباشد به هر صورت افغانستا از همین حال به یک دولت وحکمت وطن دوست ضرورت دارد واین ضرورت بسیار جدی است مقامات نیز باید درساختار چنین دولت دست به دست داده تامسایل امروزی وسی سال بعد حل وفصل گردد وهیچ ابهام وتشویش باقی نماند

>>>   افغانستان کویت نیست که بقای خود را از امریکا بخرد. افغانها بقای وطن خویشرا با خون خویش همیشه تضمین نموده اند. نویسنده مطلب :قرض چی و کار چی؟ زدن خداوند منتقم را ببین که به کشور های پیمان ناتو چی خواهد کرد.
با این مطالب نمیتوانی افغانها را مقروض و از اراده آزادی خواهی شان بکاهی.امریکا خود به جنگ آمده و خود به تنگ آمده.و انشاالله تا چند سال آینده دیگر ایالات متحده امریکا وجود ندارد.
فورمولی

>>>   این چه حرفهایی است که اینجا نوشته شده؟مرم را نترسانید و ناامی نکنید.الان همه ی جوانان ما به تحصیل روی آورده اند و در آینده ی نزدیک کشور را اداره خواهند کرد.افغانستان را سربلند میکنیم.بله

>>>   مانند سی سال قبل
غمی

>>>   تا سی سال دیگه
افغانستان انشاالله ورحمن درست افغانستان یعنی ازخودپشتونهای اصیل میشوند
امیدوارم انشاالله
مومند

>>>   انشاءالله تا سي سال اينده مهدي موعود مياد نگران نباشيد
اللهم عجل فرجه وسهل مخرجه
اسد خاموش از بهسود

>>>   سختی ها همین صدسال اول که سی سالش گذشت.safi

>>>   ملتی که چشمش به دست کشورهای غربی باشد وانتظار امنیت و سامان اقتصادی از این متجاوزین داشته باشد عاقبت ندارد.
تمام امید این مردم فقط باید به خدا باشد.
موفقیت یک ملت در سایه وحدت و تلاش برای آباد کردن کشور است.
تاکی باید شاهد این تفرقه ها باشیم.یکی را به جرم پشتو بودن توهین میکنیم، یکی رابه جرم هزاره بودن،یکی را بهجرم تاجیک، دیگری را به جرم دیگر!
برادران هه افغان وهمه محترمند . تنها وفاق و برادری ضامن غلبه بر جهل و مشکلات و بدبختیهاست!
والسلام

>>>   هزینه های جنگی آمریکا در افغانستان در جهت رسیدن به صلح و ثبات خیلی بیشتر و بالاتر از ادعای کسانی هست که می گویند آمریکا آمده افغانستان را غارت کند، خوب بفرمائید بگوئید حالا آن چیزهایی که آمریکا از افغانستان برده حتی توان تحمل هزینهً زندگی و استقامت یک سال سربازان آمریکا در افغانستان را کفاف نمی دهد ، منتها تبلیغات القاعده و طالبان و متحدانش به مغز مردم بی اطلاع و نا اگاه رسوخ کرده که بلی آمریکا برای بردن آمده است و نه برای صلح و ثبات. این سرنوشت تلخ را همیشه متعصبین ..... و تکفیریها رقم می زنند و کشور را به همه لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی نابود ساخته اند.

>>>   اگر حول محور دین و مذهب اتحاد بدست آوردنی بود، یقیناً کشورهای غربی خیلی زودتر از من و شما به آن دست می یافتند، درست به همین دلیل در اروپا بعد از رنسانس دین از دولت جدا و ملا و اخوند و روحانیون دینی به کلیساها حواله و رهنمون شد. اگر این اتفاق در کشورهای مسلمان رخ دهد، آنوقت می توان امیدوار بود که کشورهای مسلمان روند صلح و ثبات و رشد و ترقی را طی خواهند کرد، در غیر اینصورت همیشه در آتش تعصب و جهل و خرافات و رقابت و جنگهای مذهبی و قومی و نژادی خواهد سوخت.

>>>   Salam
تاجیک های تخار چرا به یک فرمانده محلی شان همکار نمی شوند ، حکومتی که خود طالب است چگونه به خود حق می دهد تا بر مردم بتازد . فرمانده نوید خطر برای طالبان و ناقلین پشتون تبار در خان آباد که همکار طالب اند تلقی می شود ، برای همین باید این تهدید را بکشند .اصل مساله این است که نوید سد برای طالبان و همکاران محلی شان است .

>>>   نامه سر گشاده به #وزارت_محترم_امور_داخله ج.ا.ا تقدیم است : Wais Ahmad Barmak- ویس احمد برمک
از آنجائیکه #حکومت_مرکزی در گرفتاری اشخاص و افراد به اصطلاح #حکومت #ماجراجو توجه ملیت داشته اند ابراز سپاس و امتنان، ازین که در امر گرفتاری تعادل ملیتی مد نظر گرفته نمی‌شود مایان خواستار صدور امر گرفتاری #قوماندان_میرویس یکی از #فرمانده‌های_مشهور_حزب_اسلامی و غیر مسئول را در #آستان_بغلان، #ابراهیم_خیل_مشهور_به_لچک را در #شهر_مزار_شریف
#علی‌زایی را در #شهر #هرات
#فریادی_مشهور_به_زرداد را در #شهر_کابل
همچنان #جمعه_خان_همدرد_مشهور_به_قصاب_شبرغان به منظور تامین امنیت بیشتر و #حفاظت_از_اتحاد و اتفاق بیشتر میان ملیت های ساکن درکشور خواهانیم.
دوستان عزي #اطلاع_رساني كنيد

>>>   ملت قهرمان افغانستان شماا به این حمله طالبان به جنرال رازق توجه کنید که چرا طالبان جنرال امریکایی را نکشت ورازق را کشت چون جنرال زارق وطن پرست وملت پرست بود وقوم پرست نبود واین امریکا است که میخواهد از جهل ونادانی گروهی سوء استفاده کند وسرمایه های این کشور را غارت کند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است