معمای صلح غنی و امریکا با طالبان
رقبای منطقوی امریکا نظیر روسیه، ایران، چین در همدستی با پاکستان حضور آمریکا را بیش از این به ضرر شان در منطقه می بینند و موازی با امریکا وارد معامله با طالبان بحیث ابزار فشار سیاسی بر واشنگتن شده اند 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۹    ۱۳۹۷/۹/۱۳ کد خبر: 156289 منبع: پرینت

همانگونه که معمای جنگ امریکا با تروریزم را کسی در ۱۸ سال اخیر نفهمید، معمای صلح آمریکا با طالبان را نیز نخواهند فهمید. تناقض گویی های مقامات امریکایی در مورد صلح با طالبان از یک طرف و عدم صداقت حکومت غنی در مورد صلح گمراه کننده است.

ترامپ با الهام از باغ های سرخ و سبز خلیلزاد با خوشبینی و عجله صلح با طالبان حرف از مذاکرات خیلی قوی می زند، ولی وزیر دفاع او می گوید امریکا عجله در خروج این کشور از افغانستان ندارد. به باور او مصالحه با طالبان بمعنای ترک افغانستان نیست.

اشرف غنی هم عجله در صلح با طالبان ندارد و مطابق به " نقشه راه صلح" او با طالبان پنج سال نیاز است.
ارگ در یک حرکت تبلیغاتی اعلام کرد، که اگر طالبان به صلح باورمند و صادق هستند باید مثل دولت او لست مذاکره کنندگان صلح با دولت کابل را رسما اعلام کنند.

این در حالی است که نماینده مرموز طالبان با خلیلزاد وارد مذاکره هستند و اخیرا با روسها نیز هیات پنج نفری خود را در مسکو وارد صحنه کردند.
طالبان به اشاره پاکستانی ها بار ها اعلام کردند دولت کابل را برسمیت نمی شناسند و صلح از سطح صلاحیت غنی بلند است.
افزون بر آن غنی نگران مذاکرات کشور های مختلف با طالبان بطور سری و یا علنی است. ارگ کابل اخیرا اعلام کرد که هیچ کشوری نمی تواند به نیابت از حکومت غنی با طالبان مذاکره کنند.

خلیلزاد می گوید که مهمترین خواست امریکا از طالبان این است که طالبان تعهد کنند که پس از خروج امریکا از افغانستان، این کشور به بستر ضد منافع امریکا تبدیل نشود. بدون شک طالبان حاضر اند که حتی با مهر در قرآن این تضمین میان تهی را به امریکاییها بدهند.

واقعیت این است که رقبای منطقوی امریکا نظیر روسیه، ایران، چین در همدستی با پاکستان حضور این کشور را بیش از این به ضرر شان در منطقه می بینند و آنها موازی به امریکا وارد معامله با طالبان بحیث ابزار فشار سیاسی بر واشنگتن شده اند.

هارون امیرزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
صلح
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   Soraya Baha
سخنان رئیس جمهور آرژانتین چه بود که سازمان ملل را منفجر کرد؟
کریستینا فرناندز رئیس جمهور آرژانتین در سخنرانی آتشین خود در سازمان ملل اظهار داشت: «داعش هم‌پیمان برخی قدرت‌های بزرگ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است....»

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس جمهور آرژانتین سحنرانی خود در سازمان ملل این را گونه آغاز کرد: «یکسال است که شما نظام اسد را نظام تروریست می‌دانید. شما از مخالفانی که ما آنها را انقلابیون می‌دانستیم، حمایت می‌کنید و امروز برای مهار انقلابیونی گرد هم آمده‌ایم که روشن شده است، آنها تروریست هستند و بیشتر آنان در شبکه‌های تروریستی عضویت دارند و از افراط‌گرایی به افراط‌گرایی هرچه بیشتر منتقل شده اند.»

فرناندز افزود: «نام حزب‌ الله لبنان پیش ازین در فهرست سازمان‌های تروریستی گنجانده شده بود و روشن شده است، حزب الله یک حزب بزرگ و به رسمیت شناخته شده در لبنان است.»

رئیس جمهور آرژانتین گفت: «شما ایران را در پی انفجاری که در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی روی داد، متهم کردید و تحقیقاتی که ما انجام دادیم؛ دخالت ایران را دران انفجار تأیید نکرد.»

وی تصریح کرد: «شما قطع‌نامۀ جنگ با القاعده را پس از حوادث یازدۀ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی صادر کردید، مجوز ورود نیروهای نظامی به چندین کشور را دادید و مردمان آنها مانند عراق و افغانستان به این بهانه کشته شدند؛ در حالی‌که این دو کشور هم‌چنان از تروریسم رنج می برند!»

خانم فرناندز افزود: «با بمباران غزه، عمق‌و شدت فاجعۀ که اسرائیل مرتکب شد، روشن شد؛ شمار زیادی از فلسطینیان قربانی شدند. در حالی‌که شما به راکت‌هائی‌که به اسرائیل اصابت کرد، اهمیت دادید و راکت‌هائی‌که به اسرائیل اصابت کرد، تأثیری نداشت و خساراتی در آنجا به بار نیاورد.»

فرناندز گفت: «امروز اینجا هستیم تا یک قطع‌نامۀ بین‌المللی دربارۀ مجرم دانستن گروه "داعش" و مقابله با آن صادر شود. در حالی‌که داعش مورد حمایت چند کشور شناخته شده است و شما بهتر از دیگران آنها را می‌شناسید و داعش هم‌پیمان برخی قدرت‌های بزرگ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است!»


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است