از دوست پسرم باردار شدم و به خاطر آبرو سقط کردم
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۲    ۱۳۹۷/۹/۱۳ کد خبر: 156292 منبع: پرینت

ناهید (نام مستعار) به تنهایی و دور از خانواده در کابل زندگی ‌می‌کند. می‌گوید: "دو سال پیش با دوست پسرم آشنا شدم و بیش از یک سال است که در یک خانه با هم زندگی می‌کنیم. زمان برقراری ارتباط جنسی خیلی احتیاط می‌کنیم اما دو ماه پیش با وجود تمام این مراقبت‌ها باردار شدم. دو هفته‌ای احساس دل‌بدی و سردرد داشتم، ابتدا فکر می‌کردم عادی است اما وقتی به پزشک مراجعه کردم، فهمیدم که جنین چهل روزه‌ای در رحمم است."
این دختر ۲۵ ساله که به تازگی تجربه سقط جنین را داشته، می‌گوید به خاطر آبروی خانواده‌اش تن به این کار داده است.
ناهید بعد از آگاهی در مورد بارداری‌اش در جستجوی پزشکی شد تا جنینش را سقط کند، کاری که چندان آسان نبود. اضطراب و نگرانی خودش از یک طرف و فشار دوست پسرش برای سقط جنین از طرف دیگر وضعیت روحی او را به حالت بحرانی رساند.
او می‌گوید دو هفته‌ای در جستجوی پزشک بوده تا اینکه این موضوع را با یکی از دوستانش که دانشجوی پزشکی بود مطرح کرد و از او خواست تا کمکش کند.
ناهید می‌گوید: "دوستم با تهیه داروی سقط جنین، در خانه برایم این کار را کرد. اگرچه جنینم با این کار سقط شد اما چندین روز درد و خونریزی شدید مرا خانه‌نشین کرد."

سقط جنین تنها به بارداری‌های خارج از ازدواج ختم نمی‌شود، زنان دیگری هم هستند که به دلایل مختلف اقدام به سقط جنین می‌کنند.
لیلا (نام مستعار) زنی است که حدود شش ماه پیش ازدواج کرده و یک ماه پیش ناخواسته باردار شد، در زمانی که همراه شوهرش در حال آمادگی برای رفتن به خارج برای ادامه تحصیل بود.
او می‌گوید: "اصلا آماده بچه‌دار شدن نبودیم و تمام فکرمان به سفر و تحصیل ما بود، آمدن یک کودک در زندگی مشترک ‌ما تمام نقشه‌های ما را نقش برآب می‌کرد."
لیلا می‌گوید که بعد از اطمینان از حاملگی با شوهرش به پزشک مراجعه کرد، در دوران معاینه پزشک از مراقبت‌های دوران بارداری می‌گفت ولی او به رهایی از این وضعیت فکر می‌کرده است.
او به پزشک گفت که می‌خواهد جنین را سقط کند ولی پزشک عصبانی شده و او را از مطبش بیرون کرد.
سرانجام لیلاو شوهرش به واسطه یکی از دوستانشان توانستند بدون اطلاع خانواده جنین را سقط کنند.

متقاضیان سقط جنین‌ چه کسانی هستند؟
مونسه (نام مستعار) پزشک و سه سالی است که در خانه به صورت پنهانی عمل سقط جنین را انجام می‌دهد. زمانی که دانشجوی پزشکی بود، به این کار آغاز کرد. می‌گوید ۸۵ الی ۹۰ درصد مراجعینش کسانی هستند که از طریق رابطه نامشروع باردار می‌شوند.
خانم مونسه می‌گوید در کنار دختران مجرد، زنان متاهلی که از طریق برقراری رابطه با شخص دیگری غیر از همسرشان باردار شده‌اند نیز برای سقط جنین به او مراجعه می‌کنند.
او می‌گوید این زنان که شوهرانشان آنان را برای سال‌ها ترک کرده و برای کار به کشورهای همسایه رفته‌اند، با برقراری رابطه خارج از ازدواج حامله و پیش از بازگشت شوهرانش سعی می‌کنند تا جنین‌شان را سقط کنند.
به گفته او تعداد دیگری از زنان نیز به دلیل مشکلات اقتصادی یا ادامه تحصیل و از دست ندادن فرصت‌های کاری خواهان سقط جنین هستند.
مونسه می‌گوید:"در میان متقاضیان، زنانی هم هستند که به دنبال سقط جنین ۹ ماهه شان هستند. این زنان در بسیاری از موارد می‌خواهند تا کودکانشان مرده و حتی تکه تکه شده به دنیا بیاید."
در میان مشتریان مونسه، داستان یکی اما متفاوت از دیگران است، "دختری که قربانی تجاوز شوهر خواهرش بود".
اومی‌گوید: "خانواده آن دختر در ابتدا فکر می‌کردند که در شکم دخترشان یک کتله (غده) بزرگ است اما بعد از مراجعه به پزشک فهمیدند که او چهار ماهه باردار است. آنها در یکی از ولایت‌های دوردست افغانستان زندگی می‌کردند و برای حفظ آبرو به نزد من آمدند تا جنین دخترشان را سقط کنم."
خانم مونسه برای هر سقط از ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار می‌گیرد و می‌گوید "افزایش متقاضیان سقط جنین" در پایتخت سبب شده تا این کار تبدیل به تجارتی پرسود شود.
به گفته او نه تنها پزشکان و ماماها بلکه کسانی که در درمانگاه‌ها کار می‌کنند، سقط جنین را انجام می‌دهند البته با نرخ پایین‌تر.

سقط جنین ناامن و خطرناک،
بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سقطی که توسط افراد غیرتخصصی یا در مراکز غیربهداشتی انجام شود، "سقط جنین ناامن" است.
در افغانستان نیز به دلیل ممنوعیت قانونی سقط جنین، بسیاری از زنان برای پایان دادن به بارداری خود به روش‌های ناامن متوسل می‌شوند که به گفته پزشکان برای مادران خطرات بسیاری در پی‌دارد.
نجم‌السما شفاجو، متخصص زنان و زایمان می‌گوید، بنابر محدودیت‌های قانونی در افغانستان بسیاری از زنان با مراجعه به افراد غیرمتخصص یا هم در محیط‌های غیر بهداشتی عمل سقط جنین را انجام ‌می‌دهند.
او می‌گوید این گونه سقط‌‌ها بیشتر با عفونت و خونریزی شدید همراه است و در مواردی نیز امکان دارد که سبب سوراخ شدن رحم، سقط مجدد، بارداری‌های خارج از رحم و حتی ناباروری شود.
خانم شفاجو می‌گوید، اگر سقط در سه ماه نخست بارداری صورت بگیرد، خطرات کمتری دارد اما بعد از گذشت ماه سوم این خطرات بیشتر می‌شود.

مخالفان و موافقان سقط جنین!
در افغانستان سقط جنین یک تابو و نامتعارف است. برخی در افغانستان سقط جنین را آزادی و حق زن و برخی دیگر این کار را قتل عمد و خلاف آموزه‌های دینی می‌دانند.
زینب حسینی، دانشجوی رشته علوم سیاسی با سقط جنین آگاهانه موافق است. او می‌گوید: "در جامعه افغانستان زنان زیادی به دلیل نگاه منفی جامعه مجبور هستند تا به گونه پنهانی جنین خود را سقط کنند. در حالی که ما باید به یک زن اجازه دهیم که خودش در مورد سقط یا عدم سقط جنینش تصمیم بگیرد، زیرا این حق اوست."
برخلاف زینب، عبدالبصیر دانشجوی رشته پزشکی با سقط جنین سخت مخالف است. او می‌گوید: "سقط جنین یک نوع قتل عمد و گناه بزرگ است. در قرآن این کار منع شده و اگر به صورت پنهانی یا هم آشکار در جامعه رواج پیدا کند باعث افزایش رابطه‌های نامشروع می‌شود که برای آینده جامعه خطرناک است."

سقط جنین در قانون افغانستان!
در برخی کشورها سقط جنین قانونی و در ۲۶ کشور جهان تحت هر شرایطی غیرقانونی است. در کشورهای اسلامی نیز شرایط یکسان نیست. کشورهایی مانند تاجیکستان و ترکیه قوانین آسانی برای سقط جینن دارند، در ایران و افغانستان سقط جنین غیرقانونی و انجام آن ممنوع است، مگر در شرایط خاص.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت افغانستان می‌گوید: "تنها در دو حالت یک زن در افغانستان می‌تواند عمل سقط جنین را انجام دهد. اگر بارداری جان مادر را با خطر مواجه کند یا هم زندگی جنین بعد از تولد با خطر مواجه باشد."
او می‌گوید اگر پزشکی جدا از این دو مورد عمل سقط جنین را انجام دهد، این کار به عنوان تخلف پزشکی ثبت شده و پزشک مورد نظر به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهد شد.
قانون جزای افغانستان نیز برای زنی که عمل سقط جنین را انجام دهد، یک سال زندان و تا یک هزار دلار جریمه نقدی جریمه تعیین کرده و برای پزشکانی که این کار را انجام دهند از دو تا هفت سال زندان در نظر گرفته شده ‌است.

بی بی سی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سقط جنین
دوست پسر
نظرات بینندگان:

>>>   در جامعه شیطان صفت مردها طیقه زن همیشه متضرر است
از هر نکاه جسمی و روحی و روانی
زن بودن در افغانستان یک بدبختی برزک است در هر فامیل که
دختر تولد میشود از عمق دل متاثر میشوند حتی همان روشن فکران ان
اگر ازدواج میکنند معیار فامیل ها زیبایی و داشتن قد و اندام فلمی
است . اگر دختری این صفات را نه داشت هر گز به اسانی خواستگار
نه مییابد . همه شان حیثیت نوکر در منرل را دارند
این جهل سال جنک لعنتی همه احترام و درک در مفابل زنان و دخنران
را از بین برده . مردها در خانه هایشان بهترین انسان های فرشته اند
اما در خارج از منرل هثل گرگ های گرسته با جشم ها و حرکات شان
زنان را میخورند وقتی برای شان یک موقف کاری بیدا شود
اخرین استفاده های شان را میکنند تا از زنان و دختران سود ببرند
در هر جا در محیظ کار در راه و بارزا سرک و مکتب و همه حا
واقعا ملت ما به فقر حنسی مبتلا شده است علاح ان بعید است
حتی مردهای افغان در خارج از کشور همجون صفات را دارا ا اند
شیما از تورنتو

>>>   بی بی سی لعنتی با این مقاله های کشیف میخواهد که دختران و مادران افغان را گمراه کند و فساد اخلاقی را در افغانستان رایج کند.

>>>   دختر اگر نخواهد هیچ کار کرده نمیتواند خود دختران مقصر اند چون عیاشی را خوش دارند بدون در نظر داشته تمام گناه ها و مشکلات.

>>>   تا باد نباشد بوته تکان نمی خورد تا دختران و زنان هرزه نشوند مردان آلوده نخواهد شد. دختران و زنانی که دوست مرد می گیرند و به قول معروف خربوزه با خیار می خورند درد و رنج سقط جنین را نیز باید تحمل کنند. دختران و زنان با عفت نور چشم ملت و مردان جامعه اند. در این گزارش دختر دوست مرد انتخاب کرده و دختر اقدام به سقط جنین کرده و پزشکی که این عمل غیر قانونی را انجام داده نیز زن است مردان چه تقصیری دارند؟

>>>   ذلیخا مرد ازحسرت که یوسف گشت زندانی ------چراعاقل کند کاری که باز آردپشیمانی

>>>   شیما جان
همه گلایه هایت به جا
مگر یگ گلایه از بعضی از زن ها و آن اینکه چرا باید اینقدر ضعیف باشند که مورد سوء استفاده قرار گیرند.

>>>   هر کسی اراده اش دست خودش است .دختران افغانستان .دختران شجاع اند میلیون ها دختر در کشوری ما زندگی میکنند.همگی باایمان ومحکم در هرکجای باشند ازخودشان مثلی مرد دفاع میکنند يااز قدیم ها هم همینطور زندگی می کردند بعضی مواقع می شنیدیم که یک اتفاق افتاده بلاخره شیطان غلبه کرده و یا فریب خورده همچون داستان های بوده البته بستگی دارد که در چه خانواده بزرگ شده باشد تربیت خانواده وفامیل هم تاثر.مهم دارد وحالا که اکثریت گرفتاری ها واین بدبختی ها و فساد بوجود آمده.از خانواده های منفی اند که آبرو وحیثیت برایشان مهم نیست این فساد ها را که میبینید از پهلوی همان فساد های اقتصادی جدا شده که در دم و دستگاه حکومت دامنگیر شان است.
از کجا معلوم همین دختران که فعلا گرفتار چنین فساد شدن .پدری عزیز اش یکی از آن فاسدان بزرگ در حکومت باشد.وقتیکه پول های حرام وکثیف را به خانه اش به سری دسترخان اش ميبرهد عاقبت داستان به همین جا ختم میشود بلاخره آه و ناله خانواده های گرسنه وآن های که واقعا مستحق بودن که در بدبختی زندگی می کنند ميگرهد.واگر با پول های بیت المال برای خودشان خانه و ساختمان جور نموده باشد.از کجا می دانیم دست خداست با یک تکان زلزله همه چیز دگرگون میشود.
فاروق وردک خیلی وقت ها است این حوادث در انتظار اش است چون بدترین فساد را که شامل پول های مکاتب فرزندان عزیز ما یا به عنوانی نسل های بعدی که آینده سازان این سرزمین میباشند.بی انصاف همه را غارت نمود.متاسفانه فرزندان افغانستان در زیری درخت هاویا جا های رطوبتی و نمناک با سرووضعی اشفته ونگران کننده درس می خوانند. این خواست خداوند بود که سرمایه هنگفت برای بازسازی کشور خراب شده ما و مردمان گرسنه و بدبخت که به اثر جنگ های خانماسوز تمام زندگی ودار وندار شان را از دست داده بودند این پول ها به کشور ما سرازیر شده بود .که متاسفانه این سرمایه توسط اشخاص خاين وحرامزاده به يغما رفت شانس طلایی برای مردم رنجدیده ما سرایت میکند توسط انسان های پلید و سفاک بغارت رفت. خدایا تا به کی این مردم این بدبختی را تحمل کنند وانهاي که به حق این.مردم افغانستان خیانت نمودند بجزاي اعمالشان برسان
(قدوس از وردک

>>>   سقط جنین هیچ تفاوتی باقتل ندارد
تصور کنید شما خودتان همان جنین بودید آیا بازهم موافق سقط شدن بودید؟؟
اسلام وقرآن بدرستی مصلحت مخلوقات خداوند رادانسته
شيوای بلخی کانديد احتمالی بلخ

>>>   يک جريانی می خواهد خانواده ها رابااصطلاحاتی مانند دوست پسر وزندگی مجردی ازهم بپاشاند .رسانه ها هم می بينید با برنامه هايشان چه می کنند.
نفوذ وخطر فرهنگ فاسد خطرناک تر ازدشمن روبرو وانتحاری است وخانواده ها بايد هوشيآر باشند
شيوای بلخی

>>>   شیما جان.
شما خو خوب جای رفتین. در حاییکه گاه در اغوش این گاه در اغوش ان فرهنگ مردمان شان است. شما لطفا دختران افغانستان را به سرنوشت خود گرفتار نکنید.

>>>   خداوندتبارک وتعالی بهترین نعمت را به انسان داده است وآن عقل است.

>>>   آيا اين باردار شدن تنها در يك مرتبه نزديكي جنسي با دوست پسرت شده و يا اينكه مدتي زياد با هم رابطه جنسي داشته ايد اما اينبار اشتباعاً نتوانستي از حمل جلو گيري نمائي ، آيا اين بار دار شدن با عث از بين بردن بكارت ات شده و يا اينكه قبلاً بكارتت را از دست داده بودي ، چند ساله هستي ، و چقدر وقت با اين لنده و يا باي فرند رابطه داري ؟ آيا اين نامرد بيغيرت را درست ميشناختي و يا با مال و پول فريب خوردي ، كه شايد مثل تو چندين دختر را فريب داده باشد، مگر خودت طفل بودي كه نميدانستي كه اگر داخل شد، كار به بارداري و مرداري ميكشد، خدا غرق تان نمائيد ، ملت را شرمنده ساختيد.

>>>   بی بی سی شیطان دروغ این خبر را ساخته وهر روز مکر وشیطنت استعمار در افغانستان روشن میشود . اشرف غنی این وطن را دار الفحشا میسازد با همسر یهودی اش
موسی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است