پوسيدگى سياسى و شاريدگى نظامى!
شايد گرفتارى قيصارى، قريشى، عليپور، نويد و ده ها تن ديگر از اين قماش موجه و درست باشد. اما دستگيرى، محاكمه و قصاص تميم وردك و تروريستانى چون انس حقانى و ساير شركاى جرمى شان، اولويت دارد 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۰    ۱۳۹۷/۹/۱۴ کد خبر: 156303 منبع: پرینت

تمام حكومت هایی كه در چهل سال اخير سقوط نموده اند. علل اصلى فروپاشى شان پوسيدگى سياسى و شاريدگى نظامى درونى بوده كه مخالفان شان از اين دو زمينه استفاده بهينه را نموده اند.

حكومت خلقى ها بدليل اختلاف درونى فركسيونهاى تره كى و امين، حاكميت پرچمى ها بعلت تضاد جناح هاى وابسته به كارمل و نجيب، حكومت مجاهدين در تداوم رقابت هاى سياسى و نظامى حزب و جمعيت، يكى پى ديگرى سقوط نمودند.

حكومت وحدت ملى نيز به همين دو دليل در سرآشيبى فروپاشى قرار دارد. رقابت درانى ها با غلجايى ها، تضاد مجاهدين و تكنوكرات ها، اختلاف قومى پشتونها با اقوام غير پشتون، فرار مقامات عاليرتبه نظام از كنار حاكم مستبد و متعصب ارگ، اوضاع سياسى را در داخل كشور چنان متشنج نموده كه دولتمردان كاخ سفيد با عجله در پى داروى مُسكنِ ايجاد حكومت مؤقت اند.

در بُعد نظامى چنان شاريدگى به نظر مى رسد كه عليرغم حمايت قاطع نظامى خارجى، موجوديت مشاوران امنيتى و صرف مبالغ هنگفت روى سكتور نظامى و امنيتى، لشكر سه لك و پنجاه هزار نفرى افغانستان بقول وزراى دفاع، داخله و امنيت ملى توان مقابله با چالشهاى نظامى موجود را ندارند. و نه تنها قابليت سركوب تروريستانى را كه رقم شان از ٢٥ هزار تن تجاوز نمى كند را ندارند بلكه از مهار اراذل و اوباشى كه در كوچه، پس كوچه ها جا گرفته اند نيز ناتوان است.

درگيرى چند ساعته تميم وردك در قلب شهر كابل و در چند مترى وزارت هاى دفاع، داخله و رياست امنيت ملى كه منجر به كشته و زخمى شدن هفت تن از منسوبين پوليس و تعطيلى پايتخت شد، اعتبار نظامى و وقار سياسى ارگ را بطور قابل ملاحظه ى زير سوال برد.

ارگ نشينان مكار و زبون تلاش دارند اينهمه خفت و خوارى را با حركات نمايشى و قدرت نمايى هاى كاذبِ دستگيرى قوماندانان گروه هاى مسلح غير مسوول در ولايات ترميم نمايد. كه آنها را هم با بچه ترسناك و تظاهرات خيابانى چند جوان احساساتى و با عقبگرد بزدلانه دو باره رها مى كند كه رسوايى مضاعف را در قبال دارد.

شايد گرفتارى قيصارى، قريشى، عليپور، نويد و ده ها تن ديگر از اين قماش مؤجه و درست باشد. اما دستگيرى، محاكمه و قصاص تميم وردك و تروريستانى چون انس حقانى و ساير شركاى جرمى شان كه هر روز خون نيروهاى امنيتى و مردم بيگناه را به زمين مى ريزند، اولويت دارد كه يا اين دولت جبون و بيكاره توانش و اراده اش را ندارد، يا بنابر تعلقات قومى، سمتى و سياسى از آن طفره مى رود.

محمد عارف منصوری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شاریدگی نظامی
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   دادفر اویانی
بوی خون و گند دهد این ترفند «همه افغانیم و برادر»!
میخوانید، میدانید آیا؟
برای اینکه فردا (در تاریخ) تاپه «هزاره» یا «تاجیک» کوبند؛ او (وردک) را «شنسب» ساختند و پسر «اندر» وردک و اما، هیچگاه نه «مسلح غیر مسؤل».
با آنکه بسته بسته تروریستان را از زندان های کشور رها می کنند، می گویند که نمیدانسته اند که خانه یکی از رهبران شان (که همین وردک است)، کارخانه خود کفان پروری و باشگاه ترورست های شهری برای ترور تباری بوده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است