ارگ نشینان باید از سر خر جهل فرود بیایند
برخی ارگ نشینان درمانده بر سر دوراهی با رییس جمهور ناتوان مانده اند که چه کنند؟ کشور را به پاکستان و طالبان و حزب اسلامی تحویل بدهند؟ اگر ندهند، چه گزینه دیگر دارند؟ معجزه که رخ نخواهد داد 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۷/۹/۱۴ کد خبر: 156306 منبع: پرینت

تردیدی نیست که اگر کشور در آینده نزدیک بیطرف ساخته نشود و ساختار نظام تغییر نکند، به سوی جنگ خونین فرسایشی دیرپا خواهد لغزید و در فرجام به کنفدرالیسم شمال و جنوب به سود پاکستان تقسیم خواهد شد.

جنوب به بزرگترین کانون شر و فساد و تولید مواد مخدر و صدور دهشت افکنی در جهان مبدل خواهد شد و در آن وحشی ترین و ارتجاعی ترین نظامی که تا کنون تاریخ به خود ندیده است، فرمانفرما خواهد شد. همین اکنون در گستره زیر کنترل طالب و داعش چنین نظام تیوکراتیک حاکم است.

شمال نیز از سوی پان ترکیسم و اخوانیسم به گستره بی پایان جنگ ها مبدل خواهد گردید.
در کابل که پایتخت کنفدرالیسم خواهد بود، یک دولت پوشالی برای تمثیل کشور در عرصه جهانی مرکب از رجال دست نشانده خواهد ماند.

امریکا هم خسته شده و از پا افتاده است. می کوشد با دادن رشوه برای پاکستان از کیسه خلفای عرب، طالبان را وادار به مذاکره و تسلیم شدن به غنی نماید. در این حال کنترل چند ولایت دورافتاده مانند کنر، خوست، ارزگان و پکتیکا به طالبان سپرده شود. اما سیاستمداران نیرنگباز پاکستانی این مهارت را دارند که ده میلیارد دالر پول اعراب را بگیرند و بخشی از طالبان را به حیث ستون پنجم وارد ساختار دولت بسازد. آن هم پس از چاره زنی های توانفرسا.

اما دیری نخواهد گذشت؛ به گمان بسیار در دوره پسا ترامپ؛ که بار دیگر هیولای طالب با نیروی تازه جنگی به میدان باز خواهد گشت. زیرا پاکستان همیشه بخش کهنسال تر و از پا افتاده طالبان را به میدان سباست می آورد و بخش جوان ان را در سنگرهای جنگ و اگر هیچ نشود، به اردوگاه های داخل پاکستان به شمول کشمیر نگه می دارد تا در روز نبادا دوباره به صحنه بیاورد.

اوضاع امروز کشور ما تقریبا اوضاع ایران در آستانه جنگ جهانی اول را تداعی می کند، که انگلیس و روس شمال و جنوب را میان خود تقسیم و در مرکز و پایتخت تهران یک دولت ضعیف و گوش به فرمان وابسته را مانده بودند.
پس تا دیر نشده باید برای جلوگیری از فاجعه دست به کار شویم.

پاکستان امریکا را سخت زیر فشار گرفته است که کنترل جندب و شرق یعنی استان های پشتون نشین را به اسلام آباد واگذار شود و در کابل یک حکومت ایتلافی که در آن قدرت میان نیروهای هوادار پاکستان یعنی حزب اسلامی و طالبان و نیروهای زیر فرمان امریکا برابرانه تقسیم شود، تشکیل شود. روشن است پاکستان تا پای جان جانه خواهو زد که رهبری این دولت پوشالی به دست طالبان باشد. اما غنی محال است به آسانی تسلیم شود.
همه جیز در این راستا پیش می رود.

برخی ارگ نشینان درمانده بر سر دوراهی با رییس جمهور ناتوان مانده اند که چه کنند؟ کشور را به پاکستان و طالبان و حزب اسلامی تحویل بدهند؟
اگر ندهند، چه گزینه دیگر دارند؟
معجزه که رخ نخواهد داد.

صراط مستقیم معلوم است. راه دیگری جز از بیطرفی و اصلاح ساختار نظام نداریم.
ارگ نشینان باید از سر خر جهل فرود بیایند.
ورنه در برابر دادگاه تاریخ برای همیشه محکوم خواهند شد.
و اما بر مردم است که با همه نیرو ارگ را زیر فشار بگیرند تا تن به این کار بدهد.

عزیز آریانفر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خر جهل
ارگ
نظرات بینندگان:

>>>   تاريخ براي كسي ارزش دارد كه أهميت آنرا بفهمد. رهبران نامنهاد دزد، وطنفروش، قاتل، خاين، غاصب و جنايتكار براي امروز و آينده اولاد خود كار ميكنند و در قصه تاريخ نيستند. حكمتيار در پنجاه سال اخير سر زبانها است. كار نامه هايش ، شهكاريهايش براي مردم أظهرمن الشمس است. اما به ديده درايي همه چيز را به گردن ديگران مياندازند و خود را پاك و منزه اماده پلانهاي بعدي خود ميكند. تاريخ در آينده در باره او قضاوت ميكند. اما او در قصه آينده و تاريخ نيست. مثليكه امروز يك تعداد به او رهبر مجاهد خود ياد ميكنند، درآينده هم كساني پيدا ميشوند در باره او با در نظر داشت مسائل قومي، لساني و غيره قضاوت سليقه اي كنند. ديگر رهبران سياسي و حكومتي هم بهتر از او نيستند. آينده بهتر و خوبتر در موجوديت اين رهبران ميسر نيست. ما ميبينيم كه چه قسم قيامهاي مردمي سركوب ميشوند. يگانه راه از اين بن بست، قيام مردمي و سرتاسري بدون در نظر داشت مسائل سليقوي است. اين وظيفه هرشهروند است. انتظار و سيلبيني را بايد منار بگزاريم و دست بكار شده، وطن را اول از خاينين داخلي و بعد از دست تجاوزگران نجات دهيم.

>>>   وطندار از سر خط شما معلوم میشود که حتا از نگاه زبانی عاجز استید چه رسد به مسائل سیاسی.
بهتر است نظر تان را در بسماچ استان ارائه کنید .

>>>   نه جناب، اينها از خَر پائين نميشوند ، خَر را بالاي شان بالا نمايند.

>>>   معادن سرشار افغانستان در گرو جنگ
به اساس گزارش های رسانه های معتبر امریکایی ، بزودی استخراج معدن طلایِ بدخشان و پس از آن مسِ سرپل توسط امریکاییان آغاز خواهد شد .
" آقای یان هنام " مدیر عامل شرکت بزرگ استخراج معادن امریکا که به سلطان معادن شهرت دارد به نیویارک تایمز گفته است : « ما استخراج طلای بدخشان را از اوایل سال 2019 شروع خواهیم کرد . زیرا بررسی های اولیه مقدار قابل توجهی طلا را نشان می دهد . »
استخراج معادن طلای بدخشان و مس سرپل که قرارداد مرموز آن چندی پیش در حضورسید منصورنادری وزیر پیشین شهرسازی و مسکن یکی از شرکای شرکت بزرگ استخراج معادن و همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه ، توسط نرگس نهان وزیرمعادن و پطرولیم ، به صورت مخفی در امریکا امضا شد ، دزدی آشکاری است که در روشنی اشاره های صریح دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا و توجه خاص رییس جمهورغنی صورت می گیرد .
این قرارداد که پس ازانتقادات زیادی علنی شد ، زمینه ی آغاز تاراج علنی دارایی های مردم افغانستان و در نتیجه تامین هزینه های حضورامریکا درافغانستان را مساعد خواهد ساخت .
متکی به یک گزارش روزنامه وال استریت ژورنال ، دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا باری دریک گفتگوی تلفنی ازمحمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان خواسته است که جهت فراهم آوری مخارج جنگ افغانستان باید وارد عمل شود . او به صراحت و قاطعیت گفته است که باید افغانستان نیزهمانند کشورهای ثروتمند عرب ، هزینه های جنگ را خود تامین نماید .
به پیروی ازهمین دستوراست که رهبران حکومت وحدت ملی ، وزرا و مسوولان وابسته به شبکه های مافیایی ــ امپریالیستی ، زمینه های آسان و ارزان بهره برداری و استخراج معادن ما را توسط شرکتهای سودجو و چپاولگر امریکایی ــ انگلیسی مساعد می گردانند .
به گفته ی سید اکرام افضلی رییس دیدبان شفافیت افغانستان ، این قرارداد که بدون گذشتاندن مرحله ی مناقصه ، عقد شده است ، زیر فشار سفارتهای امریکا و انگلیس در کابل و توجه خاص رییس جمهورغنی به منظور جلب عطوفت رییس جمهور ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته است .
شبکه ی نظارت برمنابع طبیعی افغانستان هم امضای قرارداد های مرموز و غیرشفاف استخراج معادن کشور با شرکتهای امریکایی ــ انگلیسی را تاراج و دزدی قانونی خوانده به این باوراند که ، مقامات افغان با امضای این قراردادها زمینه های دزدی قانونی معادن این کشور را برای امریکا و انگلیس فراهم می نمایند .
هرچند درگذشته گزارش های فراوانی درباب استخراج مخفیانه ی معادن افغانستان از رسانه های معتبر بین المللی به نشر رسیده است ؛ اما اینبار دونالد ترامپ رییس جمهورمیلیاردرامریکا که چشم طمع به ثروتهای سرشار زیرزمینی افغانستان دوخته است ، میخواهد به صورت آشکاربه بهانه ی تأمین هزینه های جنگ ، معادن ما تاراج نماید .
به باورآگاهان ، بی اتفاقی و بی تفاوتی مردم نسبت به سرنوشت شان ، زمینه های ادامه ی بی ثباتی ، ادامه ی کشتار و همچنان ادامه ی چپاول دارایی های ملی افغانستان را مساعد نگهداشته است .
تنها اتحاد محکم و بیداری ما ضامن ثبات و حفظ دارایی های ملی ما میتواند باشد .
فروغی

>>>   دادفر اویانی
بوی خون و گند دهد این ترفند «همه افغانیم و برادر»!
میخوانید، میدانید آیا؟
برای اینکه فردا (در تاریخ) تاپه «هزاره» یا «تاجیک» کوبند؛ او (وردک) را «شنسب» ساختند و پسر «اندر» وردک و اما، هیچگاه نه «مسلح غیر مسؤل».
با آنکه بسته بسته تروریستان را از زندان های کشور رها می کنند، می گویند که نمیدانسته اند که خانه یکی از رهبران شان (که همین وردک است)، کارخانه خود کفان پروری و باشگاه ترورست های شهری برای ترور تباری بوده است.

>>>   دعوی مکن که برترم از دیگران به علم
چون کبر کردی از همه دونان فروتری

>>>   نمیدانم بعضی از نظر پردازان عزیز به چه دلیل یا با چهقدرتی میخواهند که مردم به پا خیزد ویا اینکه جلو اعمال شوم استکبار وحکومت دست نشانده ای خارجی را بگیرند در طول قریب به سیصد سال آیا بیاد دارید که کسانی در کشور برای آزادی و یا برای بدست آوردن اندک حقوق انسانی خود اقدام ویا ادعایی کرده باشد و درنتیجه زیر ساطور دولتمردان خود فروخته وخاین نرفته باشد .این همه قتل و خونریزی در زمان حکومت های فاسد محمد زایی وسدوزایی وهم فروختن وجب به وجب خاک میهن را به ترتیب اول برای انگلیس ها بعدا برای روس ها و فعلا برای آمریکایی هاوهمدستان اروپایی شان صورت گرفته وبا گزشت سالها ، امروز وطن به مریض لاعلاج تبدیل شده که مانند شخص که به ایدز مبتلا شده باشد با گزشت زمان به نابودی خود میرسد . پاکستان از زمان تأسیس آن تا امروز خواب بدست آوردن سرزمین ما را میبیند که شاید در آینده نه چندان دور رویا هایش به حقیقت تبدیل گردد .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است