زنان در هرات با خود سلاح حمل می کنند!
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۷/۱۰/۲ کد خبر: 156579 منبع: پرینت

بد امنی برخی از زنان شهر هرات را ناچار کرده تا برای حفظ جان خود مجهز به سلاح سرد باشند.
به گزارش خبرگزاری بانوان؛ شماری از زنان در هرات کمبود امنیت و وجود آزار و اذیت‌ها در جامعۀ هرات را عواملی عنوان می‌کنند که سبب شده تا برای حفاظت از خود سلاح سرد را همراه‌شان حمل کنند.
این زنان حمل سلاح سرد را نوعی مجبوریت برای حفاظت جان و مال خود می‌دانند.

فروزان فروغ از چندی به این سو چاقو همراه خود دارد، او می‌گوید به‌علت نبود امنیت در سطح شهر مجبور است که سلاح سرد همراه خود داشته باشد.
او می‌افزاید که در جامعه هم مشکلاتی از قبیل نپذیرفتن زنان در محیط بیرون از خانه و امکان بروز خطرات وجود دارد پس او ترجیح می‌دهد که یک ابزار حفاظتی همراه خود حمل کند.

رونا بی‌آزار، یکی دیگر از زنانی است که در هنگام خروج از خانه، سلاح سرد را همراه خود می‌گیرد، او می‌گوید به علت آزار و اذیت‌های موجود در جامعه یک چاقو همراه خود دارد و به این باور است که این سلاح به نوعی امنیت او را افزایش می‌دهد.
همچنان رونا اضافه می‌کند که تا هنوز از این سلاح استفاده نکرده است اما اگر یک روز مجبور شود به‌خاطر امنیت خود از این سلاح استفاده خواهد کرد.

سیما یکی دیگر از زنان شاغل هرات است که سلاح سرد همراه خود حمل می‌کند، او می‌گوید اگر سلاح همراهش باشد خطر کمتری او را تهدید می‌کند و داشتن سلاح بهتر از نداشتن آن است.
او می‌افزاید داشتن سلاح سرد برایش لازم است زیرا از آسیب‌های احتمالی در جامعه تا حدودی جلوگیری می‌کند.

از طرفی هم ارگان‌های امنیتی شهر هرات را امن معرفی می‌کنند و حمل سلاح سرد را برای حفاظت زنان لازم نمی‌دانند.
عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی پولیس هرات می‌گوید که برای زنان در سطح شهر هرات تهدیدات امنیتی وجود ندارد و اگر یک یا دو مورد وجود داشته باشد طبق تحقیقات پولیس به‌خاطر موضوعات شخصی بوده است، بناء شرایط امنیتی هرات خوب است و ایجاب نمی‌کند که زنان به‌خاطر امنیت جانی و مالی خود سلاح داشته باشند.

همچنان برخی از آگاهان امور زن، با حمل سلاح سرد موافق نیستند و این روش را کارآمد برای امنیت زنان نمی‌دانند.
سکینه حسینی، فعال حقوق زن، به این باور است که حمل سلاح سرد درست نیست و نمی‌تواند امنیت زنان را تامین کند بل باعث ایجاد مشکلات بیشتر برای زنان می‌شود.
خانم حسینی می‌گوید که برای رفع این مشکل باید روی سطح فرهنگی جامعه تمرکز شود و در تربیت اطفال در خانواده‌ها توجه صورت گیرد، همچنان یک روش جایگزین برای استفاده از سلاح سرد این است که زنان برای دفاع و محافظت از خود آموزش‌های رزمی را فرا گیرند.‌

موضوع قانونی بودن حمل سلاح سرد و یا هم غیر قانونی بودن آن دیدگاه‌های متفاوتی را با خود دارد، با این حال آگاهان امور حقوقی برای انجام این عمل استدلال دیگری دارند.
هادی جویا استاد دانشگاه و حقوق‌دان در این مورد می‌گوید که در کد جزای افغانستان به طور مشخص به سلاح سرد اشاره نشده است اما استفاده از سلاح سرد در وقت دفاع مشروع و دفاع متناسب مجاز است.
آقای جویا می‌افزاید در محاکم برای زنان و مردانی که به استفاده از سلاح سرد مجبور شده باشند، در صورتی که دفاع مشروع باشد مشکلی وجود ندارد و در صورتی که برای جلوگیری از تجاوز و قتل از سلاح سرد استفاده شود، جزا برای آن در نظر گرفته نشده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زنان
هرات
نظرات بینندگان:

>>>   کاملا دروغ است زنان با حجاب و فامیل دار هیچگاه کاری نمیکنند که مورد ازار و اذیت قرار گیرند صرف زنان بد اخلاق که از خود بترس اند و میدانند که باعث منفور جامعه هستند همراه خود سلاح حمل میکنند آنها بیشتر اوقات را در بیرون از خانه بسر میبرند حتی شب ها را پس بدانید که باید مورد اذیت قرار گیرند چرا که باعث بد بختی جامعه میگردند

>>>   زنان هرات میتوانند بخاطر امنیت خود از آزار مردان سلاح سرد با خود داشته باشند.
اما در هنگام جنگ و گفتگو با زنان،زنان حق ندارند ازین سلاح ها استفاده کنند،بلکه آنها فقط اجازه دارند یکدیگر را موی کنک کنند.
شوی شار

>>>   اولی :
این زنان راکه بد اخلاق میگوئی از طرف کی مورد آزار قرارمیگیرند؟ ازطرف مردان وپسران خوش اخلاق ؟؟ یابد اخلاق؟

>>>   نفر اول فرد بی ادبی هست که به زنان توهین می کند .

>>>   سلاح سرد یک چیز عادی است در کشور مثل افغانستان چه مرد و چه زن باید مجهز به سلاح باشند از آنجای که سلاح تضمین کننده حفاظت از جان است
در افغانستان اگرچه دشمن از سلاح گرم استفاده میکند اما باز هم سلاح سرد تا اندازه ای کار آیی خودش را دارد

>>>   زنان را حمایت کنید و سګهای جفنده را بر دهن بزنید! همه حل می شود!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است