انتخابات ریاست جمهوری با تاخیر برگزار خواهد شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۳۳    ۱۳۹۷/۱۰/۳ کد خبر: 156617 منبع: پرینت

برخی منابع حکومت افغانستان از تاخیر احتمالی سه ماهه در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر می‌دهند.
با آنکه تا حال چهل تن برای ثبت نام به عنوان کاندیدا‌های ریاست جمهوری بسته‌های معلوماتی را از کمیسیون انتخابات به دست آورده اند، برخی منابع می گویند، انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ حمل برگزار نخواهد شد.

یک منبع معتبر حکومت وحدت ملی که از افشای نامش خودداری کرد گفت، کمیسیون انتخابات طرحی را به شورای امنیت ملی ارایه کرده که بر اساس آن انتخابات ریاست جمهوری سه ماه بعد از ۳۱ حمل برگزار خواهد شد.
به گفته منبع، این طرح در شورای امنیت مورد قبول واقع نشده و کمیسیون انتخابات وظیفه گرفته تا طرح دیگری را پیشکش کند.
منبع اضافه می کند که قرار است کمیسیون انتخابات در روز‌های آینده تعویق انتخابات را اعلام کند.

در همین حال سید حفیظ الله هاشمی عضو کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، مسایل مربوط به انتخابات از صلاحیت‌های اختصاصی کمیسیون است و این کمیسیون هیچ طرحی را در باره تعویق انتخابات به حکومت ارایه نکرده است.
آقای هاشمی اما در بارۀ این که آیا انتخابات در ۳۱ حمل برگزار خواهد شد یا نه، می گوید، در این باره مشوره‌ها با طرف‌های دخیل در این روند آغاز شده است.
او افزود: "مشوره‌ها را ما شروع کردیم و امیدوار هستیم که تا اخیر همین شب و یا فردا در این مورد به مردم افغانستان اعلامیه دهیم، مشوره در باره این است که سه روز شده کمیسیون آماده است برای ثبت نام کاندیدا‌ها و چهل نفر بسته‌های معلوماتی را به دستآورده اند اما کسی ثبت نام نکرده تا یک فرصت دیگر هم برای کاندیدا‌ها داده شود تا به فکر آرام تکت‌های انتخاباتی خود را جور کنند و به یک فرصت دیگر برای ثبت نام بیایند."

این در حالی است که پیش از این کمیسیون انتخابات تقویم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده بود.
بر اساس این تقویم، انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ حمل برگزار خواهد شد و همچنان از سه روز به این سو روند ثبت نام کاندیدا‌های ریاست جمهوری در کمیسیون انتخابات آغاز شده است.

همچنان به گفته مسوولان در کمیسیون انتخابات حدود ۴۰ تن دیگر برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری بسته‌های معلوماتی را به دست آورده اند.
ریاست جمهوری افغانستان تا حال در این باره چیزی نگفته اما ریاست اجرایی می گوید، کمیسیون انتخابات هر تاریخی را که اعلام کند حکومت آماده است تا کمیسیون را همکاری کند.

امید میثم معاون سخنگوی این ریاست روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت: "اگر کمیسیون انتخابات اعلام کند که انتخابات با تاخیر برگزار شود ما عرض کرده ایم که هر زمانی که انتخابات برگزار شود اگر تاریخ قبلی باشد یا تاریخ انتخابات به تاخیر می رود حکومت آمادگی خود را دارد تا نقش خود را در کنار کمیسیون مستقل اننخابات برای برگزاری انتخابات ایفا کند."
اما بر اساس قانون اساسی افغانستان وظیفه رییس جمهور در اول جوزای سال پنجم به پایان می رسد و انتخابات ریاست جمهوری در خلای مدت سی الی شصت روز پیش از پایان کار رییس جمهور برگزار می گردد.

گزارش: نصرت پارسا


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   از این دولت ....شکی نیست چرا شما فکر کنید در طول 4 سال این دولت یهودی نتو انست که کابینه خود را تکمیل کند دیگر شما چه فکر می کنید

>>>   تا مطمن نشوند كه ايتلاف ملي از هم پاشيده انتخابات را دولت غني به تعويق مياندازد چون همه ميدانند ايتلاف ملي برد بالا دارد. و اشرف غني چانس نهايت كم. ديگر كانديدان اصلا در فيصدي نمياييند و سر شان كسي حساب هم نميكند.

>>>   مفت خواران کشور در این کمیسیون نان خواران جمع شده اند هیمن دولت و همین کمیسیون. خجالت هم نمی کشند.

>>>   حالا چه شد پارلمان حیف به این رقم دولت

>>>   البته علت آن است که مقدمات برای انجام تقلب و جعل سازمان یافته و گوسفندی فراهم شود و قبیله های کوچی به اندازه کافی از پاکستان سوی خراسان روان شوند و رایشان برای اشرفزی یا اتمر ریخته شود
حق گو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است