دختر بوکسور در آرزوی گرفتن مدال المپیک (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۹    ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ کد خبر: 156829 منبع: پرینت

حوزه ورزش زنان درافغانستان طی چند هفته گذشته با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است ولی به‌نظر می‌رسد همه این مشکلات زنانی چون سعدیه برومند را از ادامه راه خود باز نمی‌دارد.

به گزارش یورونیوز، سعدیه، دختر مشت زن افغانستانی می‌گوید: «من از کودکی دوست داشتم کارهایی را انجام دهم که دیگر دخترها انجام نمی‌دهند یا انجام آن برای زنان ممنوع بود. من در زیر نگاه شماتت‌بار مردم و همسایه‌ها با دوچرخه به مدرسه می‌رفتم و حالا هم زیر نگاه‌هایی که می‌گویند من باید شرمسار باشم، مشت می‌زنم.»

سعدیه ۲۲ سال سن دارد و یک بار در ۱۶ سالگی به‌عنوان نماینده افغانستان در رشته دو و میدانی درمسابقات المپیک شرکت کرده است. او می گوید : «من آنطور که می‌خواستم در مسابقات دو و میدانی موفق نبودم. مدال‌هایی داشتم ولی می‌خواستم کار بزرگی انجام بدهم. به همین دلیل رشته بوکس را انتخاب کردم.»

خانواده سعدیه با این انتخاب او موافق نبودند. در افغانستان سایه سنت و برخی تفکرات و تعصبات که ریشه در باورهای مذهبی هم دارد همچنان بر سر زنان سنگینی می‌کند.

خبرنگار یورونیوز با سعدیه برای تماشای تمرین‌هایش در یک باشگاه ورزشی در مرکز کابل همراه شد. باشگاه ورزشی مردانه است و سعدیه تنها زنی است که در این باشگاه ورزشی با مربی مرد خود، الله داد رحیمی که قهرمان تیم ملی بوکس افغانستان است، تمرین می‌کند.

سعدیه می گوید: «مردم علاقه و توجه چندانی به این رشته ورزشی ندارند. حتی زنان ورزشکار هم به این رشته علاقه مند نیستند به همین دلیل ناچار می شوم تمرینات خود را با ورزشکاران مرد انجام دهم که البته این وضعیت از سوی عامه مردم نامطلوب و منفی تلقی می شود. برچسب‌های زیادی به من می زنند ولی من در بیشتر مواقع از کنار حرف و نگاه سنگین مردم عبور می کنم.»

سعدیه در حالیکه دستکش‌های سیاه بوکس‌اش را می بندد می گوید: «من فکر می‌کنم میزان خشونت علیه زنان در افغانستان در دنیا بی‌سابقه است. من بارها برای اینکه از شرکت در مسابقات بوکس منصرف شوم تهدید شدم، حتی یکبار قرار بود که من را پیش از یک مسابقه در کابل با آب آلوده مسموم کنند اما من تصمیم گرفتم برای شکستن قالب‌های موجود و با وجود محدودیت‌ و تهدید‌ها در کشورم از ورزش حرفه‌ای دور نمانم. می‌خواهم توانایی زنان افغان را به دنیا نشان دهم.»

سعدیه می گوید که کشور من با جنگ ها سالیان متمادی مواجه بوده است، به همین دلیل امکانات ورزشی برای زنان و مردان وجود ندارد و البته سهم زنان از این کمبود ها به مراتب بیشتر است.
این دختر بوکسورهمچنین دانشجوی رشته خبرنگاری یکی از دانشگا‌ه‌های افغانستان و مجری برنامه‌های ورزشی یکی از تلویزیون‌های خصوصی در کابل نیز هست.

او آرزوهای بزرگی دارد. وی می خواهد برای شرکت در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ آماده شود. سعدیه می گوید: «تاکنون هیچ زنی از افغانستان موفق نشده است که از بازی‌های المپیک برای این کشور مدال بیاورد ومن تصمیم دارم که نخستین دختر مدال‌‏آور باشم.»

گزارش از فریبا پژوه


دختر بوکسور در آرزوی گرفتن مدال المپیک

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دختر بوکسور
مدال المپیک
نظرات بینندگان:

>>>   از اعماق قلب برایش موفقیت ارزودارم.
حتی صرف همین عزم واراده وتصمیمش قابل تفویض یک مدال شجاعت است.
عاقل

>>>   هوش کو که رییس فدراسیون سرت تجاوز جنسی نکند.
هروی

>>>   متاسف هستم دل غرب دختران ما را دزدید و از فرهنگ دینی دور ساخت اگر در کشورهای اسلامی این افراط گرایان بی عقل نبودند هیچ گاه این جوانان از فرهنگ جوامع اسلامی دور نمیشدند
حاج احمد

>>>   مواظب تان باش بدست کریم الدین کریم نیافتی تا بی ابروی تان نکند

>>>   لعنت به نا مردان بی غیرت افغانی که نه شرف دارند نه غیرت دارند نه خواهر و مادر دارند نه ایمان و غرور.
شما ها که به طعنه از جنایات کریم یاد میکنید پست تر از متجاوزیزین پست فطرت هستید، کاش شما ها و امثال تان آن بیغیرتی را بالای اعضای فامیل تان تجربه کنید تا افراد مظلوم و تحت ستم را درک کنید.
خود تان... بیش نیستید که همچو رذالت را فخر میدانید و به طعنه به خواهران تان کنایه میگوئید.

>>>   یک روز در یک کافه همرایش نشسته بودم،به بیرون سیل کرد و گفت:
وی،الله داد!
پرسیدم،کی به کی داد؟ده کجا داد؟چطور دیدی؟
جواب داد:وی،الله چه بلا هستی!
اونه ،ترینر مه ،ده بیرون از سرک تیر شد!
گفتم:اینو تو بگو! مره ترساندی که چه گپ شد؟
تمناروزبه.

>>>   خداوند پیروزی های بزرگتر نصیب خواهر عزیز ما بگرداند
ر

>>>   انسان بايد نظر به استعداد و توانائي خود اقدام به يك كار نمايد ، نه بخاطر شهرت و نام كشيدن ، چون اينبار هم دور از واقعت انتخاب بوكس را نمودئي و شايد چيزي حاصلت نشود.

>>>   اول باید به این دختر شجاع وطن تبریکی گفت وبرایش ارزوی موفقیت کرد.درجامعه سنتی ومرد سالار ما نقش زن بسیار ضعیف وابتدایی است دختران جامعه ما نه تنها باید در حوزه وساحت علم وفن اموزی بله درتمام ساحات از جمله ورزش قهرمانی وحرفه ای تلاش وکوشش نمایند.دختران جامعه ما باید از سستی وخمودگی بیرون شوند وجامعه باید بپذیرد که نقش زنان درجامعه کمتر از مردان نیست.چرا وچگونه است تا یک دختر وزنی رامیبینیم یک فعالیت خاص وخلاق دارد بلافاصله فکر وذهن ما بسوی افکار منفی وانحرافی سوق میابد .این رابدانیم زن هم مادر است هم همسر است ونقش مثبتی که درجامعه میتواند درجامعه داشته باشد هیچ منافاتی با وظیفه همسری ومادر ندارد.دربسیاری از جوامعه زن همدوش مرد بسیاری از مشکلات جامعه را حل نموده است.چرا به نقش زنان در جامعه بی توجهی میشود؟
داکتر عبدالرب اچک زی

>>>   با إيمان و توكل به خدا پيش برو
هرچه خير است همان نصيبت باد

>>>   کسانی که پیام هشدار جنسی گذاشتند مصداق ضرب المثل از کوزه همان ترواد که در اوست؛ می‌باشند.

>>>   اصلا مسلمانی افغا نستان به کلی خراب شده در کجای اسلا م امده که دختر جوان لنگ خود را بلند کند و سپورت کند افسوس به ما وشما و شماغا ن های بی غیرت غیرت

>>>   جناب داکتر اچکزی همیشه با نظریات اندیشمندانه خود امید داشتم که همچون شما در این وطن داریم که اختلاف ها را دور میکند و واقعا شما یک شخصیت فرهنگی میباشید اما اکنون این نظر شما مرا به تعجب واداشت چطور این کار را از زنان تجلیل میکنید در طوری که در دین ما زنان باید بدنشان را از نامحرم پوشیده نگاه دارند و با نامحرم ارتباط نداشته باشند این که میگویم پیام افراطی نیست بلکه متن آیات قرآن مجید ما است و مخصوص هیچ طایفه نیست فرهنگ غربی زنان خود غرب را به بی اخلاقی و عریانی و خشونت و آزار جنسی رسانید امروز بیشترین آمار فرزندان نامشروع مربوط به منطقه اروپای شمالی و غربی میباشد علت چیست؟ چرا بنیان خانواده در غرب رو به فروپاشیدگی میرود شما د فلم های غربی کمتر میبینید ارتباطات خانوادهگی باشد و ببشتر خشونت و سکس است آیا این بای ما زنگ خطر نیست ما از سویی دیگر مشل افراط گرایان جاهل نیستیم که بگوییم زنان ورزش نکنند هیچ اشکال نیست آنها هم سلامت جیم و روح میخواهند اما ورزش بانوان ما نباید در دیده چشم نامحرم باشد نباید بدنشان نمایش داده شود باید براشان سالون های جداگانه تهیه شود و با مربیان هم جنس خود باشند بعلاوه این که ورزش هایی همچو بوکس و کشتی با روحیه نرم و لطیف خانم ها مغایر است خانم ها ورزش هایی که نرم تر و سبک تر است مشل والیبال و دو و شنا و.. براشان بهتر است خانم ما باید مادر اطفال خود باشد و این با خشونت متعارض میشود اگر زن روحیه سالم و متعادل داشت خانواده او هم حفظ میشود.
احمد هروی خراسانی

>>>   خدا لعنت کند آمریکا و انکلیس را دین و حیا را در جوانان ما نابود کرد افسوس و صد افسوس برای این غم که کشورهای مسلمان ما تابع سنت های کفار میشوند دختری که باید مادر فرزندان خود باشد این طور لنگش را هوا میکند! حتی من برای شما یک چیز بگویم اگر دین هم نداشتید باز فطرت و عقل سلیم انسان میداند زن مظهر محبت و مهربانی است با این ورزش های خشونت بار جور نمیایه
عبدالحمید فارسی ولایت هرات

>>>   محترم برادر هروی خراسانی //
همانگونه که در بالا متذکر شدم.نقش و وظیفه اصلی زن در جامعه ما مادری وهمسری است .ودر کنار این وظایف الهی اشتراک زن درتمام سطوح جامعه وهمدوش مردان است.اگر داکتر زن در شفاخانه باشد هیچگاه بیمار خواهر یا مادر من نزد داکتر مرد نخواهد رفت همینطور معلم مکتب نسوان باید زن باشد .منکر احساسات وروح لطیف زن نیستم وبهتر است ورزشهایی را خوهران ودختران ما دنبال کنند که تناسب با روح لطیف وبزرگوارانه زن داشته باشد.اما بدن نمایی وعریانی انچنانکه در غرب وجود دارد هرگز درخور وشایسته زنان جوامع اسلامی نیست گپ شما راقبول دارم اما بوکس؛ وشو وکشتی و وزنه برداری درصورتیکه خواهران وزنان ما پوشش وحجاب مخصوص داشته باشند هرگز طعمه مردان هوسران نخواهند شد.چنانکه در بازیهای اسیایی وجامه های جهانی کاراته ووشو زنان جوامع اسلامی شرکت میکنند وحجاب خود رابه دنیا نشان میدهند.چگونه است که کاراته و ووشو را زنان جوامع اسلامی باپوشش اسلامی میتوانند داشته باشند اما بوکس را نی.چنانکه کلاه بوکس موی اورا میپوشاند ولباس مناسب هم داشته باشد از طرفی این خواهر تنها اشکالش اینست که مربی مرد دارد که اشکال دارد .ام من روحیه وتهور وشجاعت او را ستودم وکامنتهایی که به او توهین کردند تقبیح نمودم.//
داکتر عبدالرب اچکزی

>>>   ننگت باد بر تو رئیس فدراسیون که آبروی کشور را بردی.
مهاجر.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است