عبدالله با خلیل کرزی وارد انتخابات خواهد شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۳    ۱۳۹۷/۱۰/۲۷ کد خبر: 156948 منبع: پرینت

عبدالله ممکن حکمت خلیل کرزی معین سابق وزارت خارجه و همچنان یکی از چهره‌های مورد نظر محمد کریم خلیلی را به‌عنوان معاونین تکت انتخاباتی‌اش تعیین کند.

یک روز پس از آن که ریاست اجرایی از کاندید شدن عبدالله در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری خبر داد، معاون سخنگوی این نهاد می‌گوید، در صورت پیروزی عبدالله در انتخابات، بودن ریاست اجرایی در حکومت آینده مشکلی نخواهد داشت.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرایی در اینباره به رادیو آزادی گفت:​ ریاست اجرایی حکم ریاست جمهوری را دارد، طبعاً در بودن ریاست اجرایی کدام اشکالی نیست، باز هم این تصمیمی است که به موقع اعلان می‌شود.

برخی منابع نزدیک به رییس اجرایی که می‌خواهند در گزارش از آن‌ها نام برده نشود می‌گویند، برای معاونیت اول، توافق با حکمت خلیل کرزی در حال نهایی شدن است.
منبع می‌گوید، بحث دیگر این است تا حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد کریم خلیلی، معاون دوم آقای عبدالله را معرفی کند.

همچنان برخی منابع از احتمال پیوستن مراد علی مراد معاون پیشین وزارت دفاع در این تکت انتخاباتی خبر داده اند، اما تا حال آقای مراد و ریاست اجرایی در این باره ابراز نظر نکرده اند.
منابع نزدیک به عبدالله همچنان می‌گویند، رأی‌زنی‌ها برای جلب حمایت عبدالرشید دوستم از این تکت انتخاباتی نیز ادامه دارند.

به‌گفته این منابع، آقای دوستم از عبدالله معاونیت اول را خواسته، اما تا حال بحث‌ها در این باره که معاون اول شخص مورد نظر رهبر جنبش ملی باشد یا حکمت خلیل کرزی، نهایی نشده است.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به عبدالرشید دوستم به رادیو آزادی گفت، گفتگو ها برای پیوستن عبدالرشید دوستم به تکت انتخاباتی عبدالله ادامه دارد و ممکن نهایی شود.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود و تا حال که ۳ روز دیگر به ختم مرحله ثبت‌نام کاندیدان باقی مانده شماری از چهره‌ها خود را به‌عنوان کاندیدان در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت کرده‌اند.

با این حال پیش از این منابع نزدیک به محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان و محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان گفته اند که تکت‌های انتخاباتی این دو کاندید احتمالی تکمیل شده‌است.
هنوز مشخص نیست که محمد اشرف غنی کدام روز برای ثبت‌نام به کمیسیون انتخابات خواهد رفت، اما منابع نزدیک به آقای اتمر گفته اند که اتمر روز جمعه به‌عنوان کاندید ریاست جمهوری ثبت‌نام خواهد کرد.

در همین حال حزب جنبش ملی افغانستان می‌گوید، گفتگوهای عبدالرشید دوستم رهبر این حزب با یکی از کاندیدان پیشتاز نهایی شده و ممکن روز یکشنبه کاندید مورد حمایت جنبش برای ثبت‌نام به کمیسیون انتخابات برود.
تقریباً گفته می‌توانم که توافق و تفاهم با یکی از کاندیدان تأثیرگذار رو به نهایی شدن است، در صورت که پروسه ثبت‌نام به تأخیر نمی‌افتد با یکی از کاندیدان که پیشرفت‌های صورت گرفته، ان‌شاءالله برای ثبت‌نام خواهند رفت.

عبدالله در انتخابات سال ۲۰۱۴ افغانستان نیز کاندید بود که به دنبال ادعای تقلب گسترده و پا در میانی جان کری وزیر پیشین خارجه امریکا، میان محمد اشرف غنی و عبدالله حکومت توافقی زیر نام وحدت ملی ایجاد شد.
عبدالله در انتخابات گذشته حمایت جمعیت اسلامی را داشت، اما عطا محمد نور رییس اجراییوی این حزب سال گذشته گفته بود که وی از این پس از عبدالله حمایت نخواهد کرد.

آیا جمعیت در انتخابات آینده بار دیگر عبدالله را حمایت خواهد کرد؟
یک منبع در این حزب می‌گوید، عبدالله عبدالله ممکن در انتخابات آینده از سوی جمعیت حمایت شود.
اما محمد اسماعیل خان عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی می‌گوید، در این باره تا فردا، سه نشست از سوی رهبری این حزب برگزار خواهد شد.
به گفته وی، هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده که آیا جمعیت عبدالله را مورد حمایت قرار می‌دهد یا نه؟

نصرت پارسا


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
کرزی
نظرات بینندگان:

>>>   به نا حق پول هاي دزدي را مصرف ميكنند ، اگر رأي مردم اهميت داشته ، مردم به غني رأي خواهند داد، نه به ديگران.

>>>   غني پدر تقلب بايد ممنوع الخروج شود

>>>   بیا و ازی نوده پیوند کن!
دوستم و خلیلی خود شان در چانه زنی برای احراز معاونیت اول و دوم ریاست جمهوری هستند،حالا باید دو تا معاون ریاست جمهوری دیگر برای داکتر عبدالله معرفی کنند.
کاندید شدن برای ریاست جمهوری و معاونیت ریاست جمهوری در افغانستان ریشخندی شده است.
هرکس از هرکوچه و پس کوچه می آید و خوددرا کاندید میکند.
جالب اینجاست که اینها معلومدار در انتخابات کامیاب نمیشوند،اما بعد از انتخابات اگر رفقای شان پرسان کنند که او کشاد کجاستی که هیچ معلوم نمیشی؟
در جواب خواهند گفت: بچیش ایتو نگو،مه یک وقت کاندید انتخابات ریاست جمهوری و یا معاونیت ریاست جمهوری بودم.
در جواب شان رفقای شان خواهند گفت: برو کشاد! مثل تو واری آدم ها تا حال صد ها نفر در افغانستان کاندید ریاست جمهوری و معاونیت ریاست جمهوری بودند.
یک نمونه بارز اش همی رمضان بشر دوست است که کاندید ریاست جمهوری بود.
تا بحال رییس پارلمان صد مرتبه نیرو های سکریتی را خواسته است و او را از تالار پارلمان خارج کرده است.
در حالی که در زمان های قدیم یک سرباز پولیس که تنها یک جمپر پولیس را میپوشید و در کمر اش یک کمربند را که پولیس نوشته شده بود،میبست،بدون پطلون پولیسی،همراه تنبان،به یک قریه جواله میبرد،بدون آن که سلاح داشته باشد.از سر قریه تا آخر قریه او را مهمان میکردند و خوش اًمدید میگفتند که نه شود کدام کس بالایش بد بخورد و امر جلب او را از طرف ولسوالی بیاورد.
حالا بیا و ببین که ارزش دولت و مقامات دولتی،از ارزش سنتی های آدم ها کرده کمتر شده است و هیچ کس ارزش نمیدهد.

>>>   به غني متقلب كسي راي نداده بود و راي هم نميدهد. ولي اگر ايتلاف يك كانديد از خود معرفي كند كامياب است بهترين تركيب خود عطا و خود دوستم و محقق است و كاميابي شان هم صد فيصد است. اگر چنين نكنند و كسي ضعيف وا كانديد بدهند چانس شان كم است

>>>   او مردم متو جه باشید که برای اتمر و دار ودسته اش هر گز رهی ندید
زیرا در این تیم نه اتمر تحصیل دلرد نه قا ن.ونی و نه محقیق هر سه شا ن فقط کشته چوکی و قدرت هستند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است