عطا محمد نور: آب را گل نكنيم!
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۵۰    ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ کد خبر: 157283 منبع: پرینت

به ادامه‌ی تلاش‌ها در راستای تامین صلح و ثبات در کشور، اکنون نشستی در شهر مسکو جمهوری فدراتیف روسیه به میزبانی افغان‌های مقیم آن کشور برگزار شده است که در آن نمایندگان طالبان با سران احزاب سیاسی، شخصیت‌های متنفذ و چهره‌های شناخته‌شده و مطرح کشور در باره‌ی صلح گفت‌وگو خواهند کرد. من نیز به عنوان یکی از چهره‌های تأثیرگذار در مسایل افغانستان، همراه با متحدان و موتلفان خود یکی از اشتراک‌کننده‌گان این نشست استم. در این نشست حضور یافته‌ام تا ضمن دفاع از قانون اساسی، آزادی‌های شهروندی و تاسیسات امنیتی و دفاعی کشور، صدای اکثریت خاموش این سرزمین را نماینده‌گی کنم و برای ایجاد یک حکومت فراگیر، تامین صلح و ثبات و تحکیم مناسبات عادلانه و دمکراتیک در افغانستان تلاش نمایم.

از نخستین روزی که تاریخ برگزاری نشست مسکو رسانه‌ای شد، ارگ ریاست جمهوری با استفاده از امکانات دولتی تبلیغات گسترده و وسیعی را علیه این نشست سازمان‌دهی کرد. هدف این تبلیغات شاید کمپاین‌ انتخاباتی یا سبوتاژ پروسه‌ی صلح به خاطر حفظ قدرت باشد، اما لحنی را که سران حکومت وحدت ملی در این تبلیغات استفاده می‌کنند مرا به یاد لطیفه‌ای می‌اندازد که سال‌ها قبل شنیده بودم. لطیفه در باره‌ی ملاقات یکی از رهبران کشورهای مقتدر دنیا با بنیامین نتانیاهو است. می‌گویند وقتی این رهبر با نتانیاهو دیدار می‌کند، تلیفون آبی‌رنگی را سر میزش می‌بیند و از او می‌پرسد که این تلیفون چیست؟ نتانیاهو جواب می‌دهد که با این تلفن با ملکوت تماس می‌گیرد. وقتی مهمان دو باره به کشور خود بر می‌گردد از سران سازمان استخباراتی کشورش می‌خواهد که چنین دستگاه تلیفونی را برای او نیز فراهم کنند. این دستگاه را فراهم می‌کنند اما پول قبضش دو میلیون دلار می‌آید. به نتانیاهو تماس می‌گیرد که ما با این همه ثروت و اقتصاد نمی‌توانیم هزینه قبض این تلیفون را تامین کنیم، شما چطوری از عهده‌ی خرجش ‌برمی‌آیید؟ نتانیاهو می‌گوید: تماس با ملکوت برای ما به نرخ مکالمه‌ی داخلی حساب می‌شود.

لحن تبلیغات سران حکومتی در باره‌ی تلاش‌های صلح ایالات متحده‌ی امریکا و نشست مسکو نیز چنین است. طوری که انگار دفاع از قانون اساسی، آزادی بیان، آزادی‌های شهروندی، حقوق بانوان و تاسیسات دفاعی و امنیتی برای شان به نرخ مکالمه‌ی داخلی باشد و برای دیگران با هزینه سرسام‌آور و غیر قابل تحمل.

این در حالی است که همه‌ی ما امتحان مان را در آزمون وطن‌دوستی، دفاع از تمامیت ارضی و آزادی‌خواهی در پیشگاه خداوند (ج) و ملت غیور افغانستان سپری کرده ایم. همه شاهد اند در روزهای که ما و متحدان ما تحت رهبری پروفیسور استاد برهان الدین ربانی شهید و قهرمان ملی کشور در کوهپایه‌های هندوکش و البرز و از پنجشیر تا دره صوف و بلخاب در برابر طالبان مقاومت می‌کردیم و می‌ایستادیم، یکی از سران حکومت وحدت ملی در رسانه‌های بین المللی نقش سخنگوی طالبان را ایفا می‌کرد و در تلاش فراهم‌سازی وجاهت و مشروعیت بین‌المللی برای این گروه بود و دیگرش فقط مصروف شریک‌سازی مبارزات ما با مطبوعات بود. هم‌چنان در چهار سال اخیر در حالی که ما و متحدان ما لباس رزم بر تن می‌پوشیدیم و سنگر به سنگر در دشوارترین دره‌ها و اراضی به مصاف مخالفان مسلح می‌رفتیم، سران حکومت وحدت ملی مصروف جشن آیسکریم‌خوری با این گروه بودند و برای قهرمانان وطن و مدافعان تمامیت ارضی کشور در ارتش و پولیس به اتهام نسل‌کشی قومی پرونده جعلی می‌ساختند.

تبلیغات تا جایی کارساز است که کمی ریشه در واقعیت داشته باشد. خوشبختی این است که مردم افغانستان می‌دانند که در واقع چه کسانی مدافع کشور، دست‌آوردها و ارزش‌های این سرزمین اند و چه کسانی امروزه لباس مبدل پوشیده اند تا افکار عمومی را از واقعیت‌ها منحرف و پروسه‌ی صلح را به خاطر حفظ قدرت فردی شان سبوتاژ کنند.

بهتر است سران حکومت وحدت ملی به جای بازی با عواطف و احساسات مردم، خردشان را مخاطب قرار دهند و اعتراف کنند که بی‌کفایتی، بی‌درایتی، یکه‌تازی، فساد و پیمان‌های برادرخوانده‌گی‌شان با طالبان باعث گردیده است که امروزه ایالات متحده امریکا به حیث بزرگ‌ترین متحد استراتژیک ما از ادامه‌ی حضور نظامی در افغانستان دلسرد گردد، مخالفان مسلح دو باره تقویت شوند و جغرافیا به دست بیاورند و اجماع سیاسی در کشور فرو بپاشد. اعتراف شجاعت می‌خواهد و فضیلت یک رهبر سیاسی نیز شجاعتش است.

متأسف هستم که رهبران حکومت وحدت ملی در حساس‌ترین مرحله‌ی تاریخ کشور به جای اینکه تقریر درست از واقعیت‌ها ارایه کنند، به بازی با احساسات و عواطف مردم و به پوپولیسم و عوام‌فریبی متوسل می‌شوند و پارانویا پخش می‌کنند. خواجه عبدالله انصاری می‌گوید که «سخن‌گفتن جنایت است، تحقیق آن را مباح کند. » منظور او از تحقیق، سخن‌گفتن به انگیزه‌ی حقیقت‌جویی است.

تقریر درست از تلاش‌های صلح ایالات متحده‌ی امریکا و نشست مسکو این است که مردم افغانستان تشنه‌ی صلح استند و جنگ همه روزه از مردم قربانی می‌گیرد. این جنگ لعنتی باید با گفت‌وگو پایان یابد. ما باید به اعجاز گفت‌وگو باور داشته باشیم. تجربه‌های تاریخی نشان داده است که گفت‌وگو می‌تواند باعث عقب‌نشینی گروه‌های تندرو از مطالبات افراطی و رادیکال‌شان گردیده و آن‌ها را به سازش و انعطاف‌پذیری وادارد و دو طرف بر سر یک راه میانه به توافق نظر دست یابند. صلح با سازش به دست‌آمدنی است، نه با اعلامیه‌های پرطمطراق، جیغ‌زدن یا شیک پوشی.

از تأسیسات دفاعی و امنیتی کشور نیز در پرتو گفت‌وگو می توان دفاع و پاسداری کرد، و الا دیدیم و شنیدیم که در اثر بی تدبیری و لجاجت تنها در ۴ سال حکومت وحدت ملی ۴۵ هزار سرباز قهرمان این سرزمین شهید شدند.

امروزه افغانستان در اثر بی‌تدبیری رهبران حکومت وحدت ملی یک بار دیگر در معرض خطر نسل‌کشی قومی قرار گرفته است. نتایج پنج ساله تحقیق یک مرکز یادبود هولوکاست در دانشگاه دارتموث امریکا نشان می دهد که افغانستان در میان ١۶٢ کشور جهان، جایگاه دوم را در احتمال نسل کشی پس از منگولیا دارد.

این مرکز سه سال پیش از نسل کشی برمه، کشتار مسلمانان آن سرزمین را نیز پیش بینی کرده بود. معنای دیگری این سخن این است که اگر تدبیری ناندیشیم، اتفاقی که در برمه افتاد در افغانستان نیز قابل تکرار است.

جلوگیری از این نسل‌کشی با جیغ زدن و عوام‌فریبی و شیک‌پوشی ممکن است؟
هرگز. تنها راه حل صلح است.

صلح یک دستور خداوندی است. من افتخار این را دارم در کنار آن‌که همواره از تمام امکانات مادی و معنوی ‌ام در راستای پاسداری از ارزش‌ها و دست‌آوردهای کشور مایه گذاشته‌ام، هم‌چنان رهرو راستین پیر خردمندی بوده‌ام که قربانی راه صلح شد. صلح یکی از آرمان‌های دیرینه ما و ملت ما است. آن‌هایی که فراروی این پروسه سنگ می‌اندازند و مانع می‌تراشند، مطمین استم که نام نیکی از خود به یادگار نخواهند گذاشت.

و در آخر:
«در فرودست انگار، کفتری می‌خورد آب
یا که در بیشه‌ی دور، سیره‌ای پر می‌شوید
یا در آبادی، کوزه‌ای پر می‌گردد
آب را گل نکنیم:
شاید این آب روان، می رود پای سپیداری، تا فرو شوید اندوه دلی،
دست درویشی شاید نان خشکیده فروبرده در آب…» (سهراب سپهری)

نويسنده: عطامحمد نور


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطا
نشست مسکو
نظرات بینندگان:

>>>   درسطح جهانی ما یا جایی اول هستیم ویاهم جای دوم...
خدا سایه این چنین آدم بی برکت را از سراین ملت آگاه و شجاع ومجاهد پرور; هرچ زو د تر کم کن دومین متفکر «جهان»! که صد ها هزار نفر کشته وزخمی تنها 45000 هزار سرباز شهید . واین خاک را به قبرستان تبدیل و اوج تعصب قبیله گرایی بینظر که درهیچ نقطه کره زمین وجود ندارد.
- دست آورد هروز به سه ملیون لشکر معتادین مواد مخدره یک ملیون مهاجر در کشور فزوده میشود. شفاخانه های دهلی واسلام آباد پر از مریض مردم افغانستان ا ست.
اشر غنی در این فرصت 18 سال شکوه و جلال خود را برای زن بچه های خود نشان داد؛ این روزها اما افول غنی رخ کشیده است.
او در برنامه‌های کلان-صلح و انتخابات-حمایت هیچ طرف مطرح سیاسی کشور همسایه ها را ندارد، برنامه‌های او تنها در داخل ارگ حمایت می‌شوند و گاهی هم تاییدیه‌های سرور دانش چین‌های پیشانی او را صاف می‌کنند.
امروز این تنهایی، غنی عصبی را بیشتر از پیش عصبی و پریشان ساخته است. حاشیه‌رانی‌های غنی از طرف امریکا با داراش و بعد به حاشیه رفتن خودش درس بزرگی در تاریخ افغانستان است، این درس "نه" به انحصارطلبی و دیکتاتوری است.
تصمیم گیری های سبکسرانه و دیکتاتورمابانه آقای غنی روند حکومتداری را مختل و نظم اجتماعی و ثبات سیاسی را برهم زد، نه تنها فاصله بزرگ میان ملت و حکومت وحدت ملی ایجاد شد بلکه ایالات متحده آمریکا، به شکل فوری و یکبارگی، آقای غنی را تحریم کرد و تمام

>>>   Hakimi
چقدر حقیر و بزدل شده اید!
شمایی که مدعی پرچم‌داری #تغییر_نظام را داشتید و خبط پذیرش دنباله‌روی و دست چندمی ره به بهانه‌ی بحث تغییر #نظام_متمرکز غیر عادلانه‌ی کنونی در فلان تکیت انتخاباتی عنوان کرید، حالا اعلامیه‌ای که طالب و برادر طالب (کرزی) از زیر ریش تان بیرون کرد، ببینید در آن چه نوشته است؟
شما نشان دادید که به هیچ اصلی جز منافع تان باور ندارید.

>>>   عطاء ذلت تان بسيار نزديك شده است،

>>>   چهره های جهادی ـ طالبانی که به منظور اشتراک در نشست به اصطلاح ''بین الافغانی'' به مسکو سفر نموده اند به حضور خود پذیرفته و بعد از یک صحبت طولانی روی مسایل مهم روز در آخر برایشان با عصبانیت چنین گفته است: «فکر نمی کنم که شما با ما صادق باشید، پیش از دو دهه علیه ما جنگیدید از امریکا و همپیمانانش کمک گرفتید تا همین لحظه هم با دالر امریکایی تغذیه می کنید، حال از امریکا رو گردان شدید، شما را چه شده است که قبله خود را عوض کردید، آخر شما ما را کافر و ملحد نمی گفتید؟
شما صرف در فکر کیسه های پندیده خود هستید، مهم نیست که در کشور شما بر مردم شما چه می گذرد شما نه غیرت افغانی دارید و نه وجدان انسانی، شما نه بدرد ما می خورید و نه به درد مردم خود، همین شما جنگنده های حرفوی بودید که طلبه ها را تا مرز های جنوبی ما یاری رساندید حال از صلح و آشتی حرف می زنید، شما با کی ها صلح می کنید با آنهایی که در عقاید، کردار و اعمال شان با شما هیچ تفاوتی ندارند، هر جنایتی را که امروز طالب در حق مردم خود می کند شما چهار دهه پیش، قبل از آنها شروع کرده بودید، شما همیشه از جهاد حرف می زنید، که گویا جهاد کردید و روس ها را از افغانستان کشیدید و سخنانی از این قبیل، جهاد کدام جهاد؟ شما جهاد نکردید، شما پول و سرمایه جمع کردید و مردم خود را آواره و خاک بسر ساختید، مجاهدین واقعی و وطنپرست های واقعی آنهایی بودند که شما آنها را به دم توپ و تانگ ما انداختید، ما آنها را کشتیم و آنها ما را، دیگر آنها در جمع شما نیستند، دولتمردان ما هر کاری می کنند بکنند، اما من منحیث یک افسر بازنشسته نظامی می خواهم به شما گوشزد نمایم، که من به شما و اشخاص مانند شما هرگز باور ندارم.»

>>>   سلام.می فهمی عطا جان بعد از کی طالب حکومت موقت جور کند.همه شما چهل دزد را آمریکا یکجا کرده.این پول های کی یک آمریکای یا خارجی دریک سال کار کند‌.سفر کرده نمی توانند.چی فکر میکنید.همین قسم شما را رها می کند.اول خوب نام اسلام خداوند شما را شرمنده.استفاده کردید.خداوند رسوا کرد.همه شما را...دوم.همه شما توسط همین طالبان محاکمه می شوید از کرزی گرفته.تا آخر..خوب گوش کن...آمریکا یک دالر خود را در کشور خودش بالای مردم اش حساب می کند..شما را رها نمی کند..توان پول های باد آورده.دعا مردم مظلوم بیچاره در پشت شما است.خداوند.شما را ر غضب رفتار کند.مردم بیچاره را بر هر نام کشتید.همراه اولاد خود تباه شوید‌..شما از خوک بدتر استید.

>>>   باور بنده نمی اید که توسط عطا محمدنور نوشته شده باشد.نوشته توسط کدام نفر دیکر به نام نور ختم می شود.
رحیم از کابل.

>>>   برو چتل معامله گر. یادت رفت که بعد از آن همه پشتیبانی مردم از تو، وقتی با غنی معامله کردی، به مردم گفتی که (یک تعداد مردم جنگ را به پیسه می خریدگی اس .... میگن که ولایت را ایلا نکو).

>>>   اولتر باید گفت که عطا نور اینقدر سواد ندارد که این چنین سخنان را بنویسد دوم اینکه نویسنده این مطلب خودش اجنبی است و میخواهد به این‌ سخنان بی مفهوم خود آب را گل آلود نماید این جای شک نیست که بگویم ربانی در لباس اسلام برادر دینی کفار بود و به قیمت کچالو افغانستان را به کفار فروخت و شریک کشتار هزاران افراد بیگناه شد که تا فعلا دوام دارد ‌به دین اسلام و اساسات اسلام پشت کرد و بی حیایی فحشا و هزار فجایع دیگر را رایج ساخت اگر هر قدر از قهرمان و قهرمانبازی بگویم برای مردم واضع است که کیها چی کرد واینکه عطا از دوست استراتژیک سخن می‌گوید پس چرا بنام جهاد میلیون مردم را کشت روس نیز بهترین استراتژیک مسعود بود باید به این اعتراف نماید که شما بنام وطن چیزی را نمیشناسید وبه نام دین چیزی ندارید دین وطن ناموس تان پول است وبس

>>>   صلح یک کلمه مقدس است که درتمامی جوامع بشری نهایت دوست داشتنی ومورد احترام خاص وعام هستند.درافغانستان که بیشتر ازچهل سال جنگ خانمانسوز وویران گر توام با کشته ومعلول شدن صدها هزار نفر وآواره شدن ملیون ها نفردرکشورهای همسایه ودور گردیده اندکلمه مقدس صلح خیلی دلپذیر ومورد ضرورت است.درقرآن کربم خدای بزرگ نیز صلح را یک عمل خیر ونیکو ذکر فرموده (الصلح الخیر). متاسفانه درافغانستان درین چهل سال صدای صلح وآشتی ملی به شکلی ازاشکال به نفع حکومات وقت تعبیر و تبلیغ گردیده است.طوریکه در اواخر حکومت حزب دموکراتیک خلق که ناچارگردید صدای صلح وآشتی ملی را برای اهداف وپیشبرد حزب دیموکراتیک خلق مورد استفاده قرار دهد وحتی درصلح و آشتی ملی مشروط براینکه رهبری دولت آشتی ملی به دست حزب دموکراتیک خلق باشد تاکید میکردند.درحالیکه ۸۰ فیصد خاک افعانستان بدست مجاهدین دلیر وجان برکف افغانستان بودند و درینصورت صلح وآشتی ملی مورد پذیرش گروه های مجاهدین قرار نگرفتند.درزمان حکومت مجاهدین نیز درعین جنگ وخونریزی، گاه گاهی صدای صلح وآشتی ملی ازطریق رادیو ورسانه هاوبعضی مصاحبه ها شنیده میشدند امانظر به خودخواهی بعضی حلقات وگروپ های ماجراجو که در حکومت مجاهدین شامل بودند، صلح وآشتی ملی درافغانستان عملی نگردید.دردوره حکومت امارت اسلامی ،طالبان با اتکاء به نیروی اجنبی به رهبری بعضی اعراب فاسدوجاهل، نه تنها کلمه مقدس صلح به فراموشی سپرده شد بلکه طالبان به کشتار خود درمناطق مختلف افغانستان به شدت ادامه دادند طالبان نه تنها با گروه های مجاهدین اتحاد شمال جنگیدند بلکه درقلمرو حکومت خود ،هزارها مسافرین را درمسیر عبور ومرور عم ازذکور،اناث واطفال به قتل رسانیدند ودوسال متواتر مواد غذایی را هم‌ به روی ملت مومن وزحمت کش افعانستان مسدود کردند که ملت شریف افعانستان شاهد این ادعا است .طالبان با انواع تعصب وتهدید باتمامی اقوام محروم افغانستان اعمال غیر انسانی را بجا آوردند وبعضی رهبران نیکنام ومشهور مجاهدین ووطن دوست را نیزبه قتل رسانیدند مانند قومندان عبدالحق شهید ، شهیدعبدالعلی مزاری و قومندان مشهور شهید احمد شاه مسعود را با دسیسه های سنجیده شده ومشوره مستقیم اعراب متعصب وجاهل شهید کردند.حالا مدت ۱۸ سال شده حکومت وسیع البنیاد باهمکاری جامعه جهانی درافغانستان شکل گرفته است وزمینه زندگی درفضای دیموکراسی، آزادی بیان وهمزمان با‌پیشرفت تعلیم وتربیت،رشد، ترقی وانکشاف افغانستان میسر گردیده است و صدای صلح و آشتی ملی توسط حکومت منتخب افغانستان‌ پیشنهاد شده است .صلح وآشتی ملی درشرایط کنونی برای خاتمه جنگ ورشد وترقی افغانستان ویران شده نهایت ضروری ولازمی میباشد.این یک حقیقت مسلم است که پایان هرجنگ ، صلح است. جنگ های بزرگ جهانی ومنطقوی پایانش به صلح وآشتی خاتمه یافته اند.اما‌متاسفانه یکعده متعصبین خودخواه وجنگ طلب درافغانستان به صدای صلح وآشتی ملی تاحال صادقانه لبیک نگفته اندوبه بهانه های مختلف به تجاوز وآدم کشی بالای مردم بی دفاع ومومن افغانستان ادامه میدهند.این تنگ نظران خاین به وطن، راه های مواصلاتی بعضی مناطق را به روی ملت مومن ومجاهد افغانستان بسته اند ودرین فصل زمستان که اکثرمردم زحمت کش ومومن افغانستان از سردی وبرودت هوا رنج میبرند بازهم به رنج و اندوه آنها با اعمال غیر انسانی شان اضافه مینمایند ومکاتب وشفاخانه هارا نیزبا تهدید مسدود وغیر فعال ساخته اند.این تنگ نظران وماجرجویان بدانند که بالاخره این جنگ روزی پایان مییابد اما این نامردانگی واعمال غیر بشری گروه های جنگ طلب وظالم برای ابد به عنوان یک تجاوزآشکار وظلم فراموش نشدنی ثبت تاریخ افغانستان خواهد شد.درین روزها که الحمدالله پروسه صلح باکومک جامعه جهانی وکشورهای همسایه وکشورهای منطقه درداخل وخارج افغانستان درجریان است ومردم مومن ومجاهد افغانستان بی صبرانه برای صلح وآشتی ملی به درگاه خدای بزرگ دست به دعا اند وامید وارندکه صلح وآشتی داییمی درافغانستان ویران شده بعد ازمدت چهل سال جنگ خانمانسوز عملا مورد تطبیق قرارگیرند تا درتمامی نقاط افغانستان زمینه رشد وترقی،تعلیم وتربیت وپیشرفت انشالله آماده گردند.درآخر اینجانب به ماجراجویان خاین وآدم کشان فاسد خواطر نشان میسازم که دیگر بیشتر ازین مورد اذیت وآزارمسافرین و عابرین قرارنگیرند وملت مومن افغانستان نگذارند که این تنگ نظران فاشیست ومتعصب بین ملیت های برابر ومومن افغانستان شیطان صفتانه به مکر وحیله های شیطانی شان ادامه دهند.به پیش به یاری خدای بزرگ به سوی صلح داییمی و امنیت پایدار ،تفاهم ملی ،رشد،ترقی وهمزیستی مسالمت آمیز بین تمامی اقوام برابر درافغانستان،نابود باد گروه های ظالم ،ماجراجو وجنگ طلب، جاوید ومستدام باد صلح، برابری،دیموکراسی و تحقق عدالت اجتماعی درافغانستان.ومن الله التوفیق.
الحاج انجنیر عبدالرشید ناصری ازآسترالیا

>>>   رفیق عطا خوئت سی سال است که آب را گل میکنی ،با همین گل کرذدن ها بود که مالک تمام مارکیت های شهر بلخ هستی امروز با این هستی فردا با آن امروز سرخ هستی ، امروز نکتائی می بندی فردا پکول ، ریش را هر روز به یک استایل می ارائی ، فردا سبز ، تو تعداد کمی مردم را فریب داده میتوانی نه همه مردم را ،
ودر آخـر:
بهر رنگی که خواهی ریش میگذار
من از طرز فسادت می شنااسم
ر

>>>   خوشـا بحال درویشان که ملکوت آسمان دراختیار آنلان است

>>>   مه خو باور نمیکنم که خودت نوشته باشی در ضمن قطعنامه تان هم همه اش غیر عادلانه و به نفع فاشیستان طالبی و قبیله پرستان چپ و راست میباشد ، تو معلم عطا یک معامله گر جبونی

>>>   درسطح جهانی ما یا جایی اول هستیم ویاهم جای دوم...
خدا سایه این چنین آدم بی برکت را از سراین ملت آگاه و شجاع ومجاهد پرور; هرچ زو د تر کم کن دومین متفکر «جهان»! که صد ها هزار نفر کشته وزخمی تنها 45000 هزار سرباز شهید . واین خاک را به قبرستان تبدیل و اوج تعصب قبیله گرایی بینظر که درهیچ نقطه کره زمین وجود ندارد.
- دست آورد هروز به سه ملیون لشکر معتادین مواد مخدره یک ملیون مهاجر در کشور فزوده میشود. شفاخانه های دهلی واسلام آباد پر از مریض مردم افغانستان ا ست.
اشر غنی در این فرصت 18 سال شکوه و جلال خود را برای زن بچه های خود نشان داد؛ این روزها اما افول غنی رخ کشیده است.
او در برنامه‌های کلان-صلح و انتخابات-حمایت هیچ طرف مطرح سیاسی کشور همسایه ها را ندارد، برنامه‌های او تنها در داخل ارگ حمایت می‌شوند و گاهی هم تاییدیه‌های سرور دانش چین‌های پیشانی او را صاف می‌کنند.
امروز این تنهایی، غنی عصبی را بیشتر از پیش عصبی و پریشان ساخته است. حاشیه‌رانی‌های غنی از طرف امریکا با داراش و بعد به حاشیه رفتن خودش درس بزرگی در تاریخ افغانستان است، این درس "نه" به انحصارطلبی و دیکتاتوری است.
تصمیم گیری های سبکسرانه و دیکتاتورمابانه آقای غنی روند حکومتداری را مختل و نظم اجتماعی و ثبات سیاسی را برهم زد، نه تنها فاصله بزرگ میان ملت و حکومت وحدت ملی ایجاد شد بلکه ایالات متحده آمریکا، به شکل فوری و یکبارگی، آقای غنی را تحریم کرد و تمام

>>>   کشور اردو، پولیس، جغرافیایی مرکزی همه وهمه را داشت از همه انکار و تقریبا چهار دهه شرارت و اشوب کردید و همچنان همان زمانها کشور صلح ملی و دایمی داشت. شمایان در پی منافع شوم خویش هستید تا بقا داشته باشید.

>>>   جناب !
اینرا بدانید که اتمر وکرزی وستانکزی وغنی همه باهم متحد ومتفق بوده هستند وخواهند بود. واین شمایان هستید که خودتانرا یکسره در دامن این انحصار جویان کرده اید. اینها میخواهند زیر نام صلح وبا فریب شمایان اسنادی از شما بی خبران بگیرند وبعدش تمام قدرت سیاسی را غضب کنند وبعدش بگویند که شماخود صلح میخواستید وحالا اینهم سهم شما مانند همیشه سمبولیک زیرا حرف اول را اینجا ستانکزی میزند نه شماها یعنی جمعیتی های ایکه خودشانر در دامان ناپاک دیگران انداخته اند ازشما میخواهیم که اسم استاد شهید وقهرمان ملی را بر زبان نیاورید زیرا قهرمان ملی هیچگاهی به رقبایش سر تسلیمی فرئد نیا ورده بود
س


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است