هرکسی از حاکمیت طالبانی دفاع کند محکوم است
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۱۰    ۱۳۹۷/۱۱/۲۰ کد خبر: 157331 منبع: پرینت

جای تردیدی نیست که کرزی پدر طالبان، پایه‌گذار فساد اداری در دوره جدید و حامی طالبان بود، کرزی عملیات شبانه علیه طالبان تروریست را متوقف، برای آن‌ها اردوگاه آموزشی دایر، زندانیان‌شان را رها و در نتیجه، طالبان مرده را دوباره زنده کرد. کمک‌های جامعه جهانی را برباد داد و با شرکای خود چطور و چپاول کرد.

باز جای تردیدی نیست که اشرف‌غنی، تعصب و تبعیض قومی را به اوج رساند، سیاست‌های حذفی و انحصاری را اِعمال، جنبش‌های مدنی را سرکوب کرد، دست‌های نیروهای امنیتی را بست، طالبان را از زندان‌ها رها و آنان را تقویت و حتی تطهیر کرد.

اما باوجود همه‌ی نارسایی‌های فوق، نظام جدید با دوران سیاه و تاریک طالبان قابل مقایسه نیست؛ کسانی که دوره حاکمیت سیاه طالبان را تجربه کرده‌اند، به خوبی می‌دانند که آن‌ها چه جانوران وحشی هستند که با انسانیت، مدنیت، توسعه و پیشرفت به‌کلی بیگانه‌اند. در سال ۷۶ که مناطق مرکزی را تحریم کرده بودند، در زنجیر دروازه غزنی حتی یک پاو چای، یک پاو نخود، یک پاو نمک مسافرین هزاره را مصادره می‌کردند، در کنار سرک انباری از این مواد مصادره‌شده تشکیل شده بود.

بنابراین، قانون اساسی و نظام جدید باید برای همه‌ی مردم خط‌قرمز باشد و به هیچ‌کسی اجازه ندهند که به بهانه‌ی صلح و یا ضدیت با غنی، روی قانون اساسی معامله و به حکومت طالبانی و یا نیمه‌طالبانی رضایت دهند، همانگونه که کرزی و غنی را به خاطر تقویت طالبان و تطهیر آن‌ها، محکوم و نقد کردیم، هر کس دیگری را که با طالبان معامله و به بهانه‌ی صلح به آنان مشروعیت بدهد و از تغییر قانون اساسی، مطابق خواست طالبان و در نتیجه، از حاکمیت طالبان و یا حاکمیت نیمه‌طالبانی، سخن بگوید، محکوم است. حالا هر کسی که باشد فرقی نمی‌کند.

محمد نسیم جعفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حاکمیت طالبانی
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   Khurasani
طالب؛ قبل از آنکه یک باند تروریست نهروانی و خوارج مسلک باشد یک گروه منحط فاشیسم افغانیست.
این موجود هنوز نیامده در قامت وزارت ، دشمنی و خصومت خود را با زبان مبارک تمدنی و مقدس پارسی شروع کرده است.
آیا در تمام وزارت حج و ارشاد و اوقاف یک مومن و مسلمان پیدا نشده است که از چنین اهانتی آشکار جلوگیری نماید؟
خبر این است که او لوحه زبان فارسی را با لوحه زبان افغانی/ پشتو تعویض کرده است.

>>>   جناب جعفری قانون اساسی تغیر نخواهند کرد بدون شک تعدیل خواهد شد.
بله دوران سیاه طالبان فراموش نمیگردد ولی جنگ راه حل نیست.
احمد جاوید از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است