مسوولان کمیسیونهای انتخابات چکاره خواهند شد؟
در این وضعیت شما فکر می کنید که مشکل از اعضای کمیسیون های انتخاباتی است یا نظام فعلی و سیستم حکومتی دچار اشکال است؟ آیا بازهم اعضای برکنار شده کمیسیون های انتخاباتی در پست های بلند دولتی تعیین بست می شوند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۱    ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ کد خبر: 157399 منبع: پرینت

مسوولان کمیسیون های انتخابات، مشاور می شوند؟ دیپلومات می شوند؟ پناهنده می شوند؟ زندانی می شوند؟
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) "دوازده تن از اعضای برکنار شده کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان ممنوع الخروج شدند.
دادستانی اعلام کرد برای بررسی قضیه‌ای که از سوی ارگان های کشفی به اتهام سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی رؤسا و اعضای پیشین کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به این اداره مواصلت ورزیده است، هیاتی را توظیف نموده است.
در اعلامیه دادستانی آمده است که هیات مؤظف به منظور تکمیل تحقیقات و بررسی‌های همه‌ جانبه، دوازده تن از اعضای ‌پیشین کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی را به‌شمول رؤسای هر دو نهاد؛ ممنوع الخروج ساخته است.
در اعلامیه گفته شده که اداره دادستانی اطمینان می‌دهد که قضیه‌ را عادلانه و منصفانه در روشنایی احکام قانون بگونۀ بی‌طرفانه و مستقلانه رسیدگی نموده؛ متکی بر اسناد، شواهد و مدارکی که از طرف نهاد ها و افراد در جریان تحقیق به‌ دسترس هیات مؤظف قرار گیرد در مورد مسوولیت و عدم مسوولیت تصمیم قانونی اتخاذ و از نتایج آن در حدود احکام قانون اطلاع رسانی و با مردم شریک خواهد کرد".

همزمان با عزل کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی روسای دارلانشا سرپرست تعیین شدند.
"با توشیح طرح تعدیل قانون انتخابات از سوی اشرف غنی، اعضای کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی عزل شدند.
هارون چخانسوری سخنگوی رییس جمهور در اینباره گفت: وضاحت دهم که کمیشنران بر اساس فرمان عزل نشده اند، امروز قانون جدید انتخابات با تعدیلاتی که آمد توشیح و نافذ شده، بر اساس نافذ شدن قانون جدید انتخابات کمیشنران خود به خود عزل هستند، به همین اساس رییس جمهور یک فرمان داد تا تعیبن کمیشنران جدید، روسای دارالانشای هر دو کمیسیون از کمیسیون ها سرپرستی میکنند.
چخانسوری اضافه کرد: بر اساس مواد دوازده و سیزدهم قانون جدید انتخابات، از احزاب سیاسی که در وزارت عدلیه ثبت اند و نهادهای جامعه مدنی که مربوط به انتخابات اند، خواسته شده تا لیست های مربوط به کمیشنران را در مدت هفت روز به ریاست جمهوری ارایه کنند".

طرح تعدیل قانون انتخابات در جلسه کابینه تصویب و طی فرمان تقنینی از سوی رییس جمهور غنی توشیح شد.
دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرد که کابینه حکومت وحدت ملی در نشست روز سه‌شنبه ۲۳ دلو طرح تعدیل قانون انتخابات را تصویب و رییس جمهور غنی نیز این طرح را توشیح کرده است.
این طرح که قبلاً از سوی حکومت تهیه شده بود پس از برگزاری چهار نشست مشورتی‌ میان نماینده‌گان حکومت، احزاب سیاسی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نهادهای مدنی، روز دوشنبه گذشته اصلاح و برای تصویب به کابینه حکومت سپرده شد.
بر اساس این طرح، سیستم انتخابات از «SNTV» به سیستم مختلط «MDR» تغییر کرده است. همچنان بر اساس طرح تعدیل قانون انتخابات، برای گزینش و تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و همچنین تعیین رؤسای دبیرخانه این کمیسیون‌ها، هر حزب سیاسی «ثبت دولت» یک نفر و نهادهای جامعه مدنی و زنان پانزده نفر را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست جمهوری معرفی می‌کنند.
پس از تعدیل و توشیح قانون انتخابات توسط اشرف غنی، اعضای اصلی کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی از وظایف شان برکنار و ممنوع الخروج شدند.
در پی انحلال دو کمیسیون انتخاباتی و کمیسیون رسیدگی به شکایات، مسوولیت اجرایی محوله به این دو نهاد قرار است تا تعیین اعضا به دبیر خانه کمیسیون های یاد شده تحت سرپرستی محول شود.
کمیسیون های انتخاباتی در حالی با غزل اعضایش به چالش کشیده می شود که تکلیف نهایی انتخابات پارلمانی سال جاری هنوز در هاله ابهام قرار دارد و نتیجه قطعی آن هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

در این وضعیت شما فکر می کنید که مشکل از اعضای کمیسیون های انتخاباتی است یا نظام فعلی و سیستم حکومتی دچار اشکال است؟ زیرا تا کنون انتخاباتی که خالی از اشکال و اعتراض باشد و بدون تقلب و جعل در کشور برگزار شده باشد، وجود خارجی نداشته است تمامی کسانیکه در گذشته بر کمیسیون های انتخاباتی ریاست کرده اند، همه شان متهم به رشوه ستانی و تقلب و جعل بوده اند.

در این میان پس از اتمام وظیفه و یا برکناری اعضای کمیسیون انتخاباتی در سال های گذشته، اکثر آنان به پست های دولتی منصوب شده و به عنوان سناتور و یا دیپلومات و یا مشاور رییس جمهور مشغول بکار شده اند.
در این دوره هم همان اتفاق های گذشته می افتد؟ آیا بازهم اعضای برکنار شده کمیسیون های انتخاباتی در پست های بلند دولتی تعیین بست می شوند؟

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مسوولان انتخابات
کمیسیون
نظرات بینندگان:

>>>   اصلا ملامت دولت ع وغ است چرا دیگر کس خوب پیدا نشد که عویض انها مقرر نماید ضعیف در دولت ع وغ است

>>>   تگار دهگان
کمیشنران برکنار شده ی کمیسیونهای انتخاباتی هیچ کاری را خلاف خواست و دستور غنی انجام نداده اند.
غنی توسط همین کمیشنران فاسد و تقلبکار از راه یافتن نامزد وکیلان جسور و نمایندگان واقعی مردم به مجلس جلوگیری کرد و توسط همین کمیشنران فاسد افراد بلی گوی و وفادار بخود را برندهٔ انتخابات اعلان کرد. اگر واقعیت غیر از این است؛ پس چگونه نتیجه انتخابات پرتقلب را میپذیرد؛ اما کسانی را که این انتخابات را مدیریت کردند به جرم فساد و تقلب از کار برکنار، ممنوع الخروج و به سارنوالی معرفی میکند؟
واقعیت امر از این از دو حالت نمیتواند خالی باشد. یا با فریب غنی آنها را برای تحقق اهداف شوم خود ابزار قرار داده و پس از عملی ساختن آن دیگر نیازی به آنها دیده نمی‌شد و باید کنار گذاشته شوند؛ و یا احتمالا این کمیشنران در روز انتصاب شانشرمساری و روسیاهی امروز شانرا در بدل استفاده جویی بی قید و بند و پول هنگفتی پذیرفته بودند.
این کمیشنران فاسد توسط غنی گماشته شده بودند؛ پس کمیشنران باوجدانی را که انتخابات ریاست جمهوری را بصورت شفاف مدیریت کنند؛ چه کسی خواهد گماشت؟
باز هم غنی همچون افرادی را که او را بار دیگر به ارگ بفرستند خواهد گماشت.
چه تفاوتی میان کمشنران و افرادی که رسواترین انتخابت در تاریخ بشریت را مدیریت کردند و یک رییس جمهور تقلبی را بالای ما حاکم کردند؛ و کمشنرانیکه نماینده های تقلبی را برنده اعلان کردند موجود است که دسته اول سفیر، وزیر، والی، رییس شورای امنیت و مشاور شدند؛ و دسته دوم را مجازات میشوند؟

>>>   اگر دولت اشرف غنی تداوم پیدا کند،شاید به آنها کدام مقامی در نظر گرفته نشود.
زیرا در قسمت انتخابات پارلمانی ،اشرف غنی با کمیسیون هم نظر بود و تمام کاندیدانی که مخالف اشرف غنی بودند،در انتخابات رای نیاوردند و یا از طرف کمیسیون انتخابات ،انتخاب نشدند.
تا اینجا اشرف غنی کاملاً همنوا با کمیسیون های انتخاباتی بود.
اما زمانی که موضوع انتخابات ریاست جمهوری شد،موضوع بر عکس شد.
اشرف غنی اعلان کرد که انتخابات ریاست جمهوری به وقت و زمان معین آن،یعنی ماه حمل ۱۳۹۸برگزار میشود.
اما کمیسیون انتخابات از طرف زلمی خلیل راد و مقامات امریکایی تحت فشار قرار گرفت که انتخابات را تا معلوم شدن نتیجه انتخابات،به تعویق بیاندازد.
کمیسیون های انتخابات نیر به بهانه عدم امکانات مالی و لوژیستسکی و غیره عوامل،تاریخ انتخابات را شش ماه به تعویق می اندازد.
بعداً اشرف غنی شروع کرد به نزدیک ساختن روابط خود با امریکا.
اول:محب سلفی گر دونالد ترامپ را در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ، از سفارت امریکا به افغانستان خواست و او را منحیث مشاور امنیتی مقرر کرد.
چندان فایده نکرد.
دو نفر خانم را منحیث سفیر افغانستان در امریکا و ملل متحد مقرر کرد،چندان فایده نکرد.
بخاطر جلوگیری از صلح با طالبان،دو نفر مخالفین طالبان و پاکستان را منحیث وزیر دفاع و داخله مقرر کرد.
چندان تأثیر نکرد.
بالاخره مجبور شد که خودش به دونالد ترامپ نامه بنویسد و بگوید که ما همراه با قوماندان نیرو های امنیتی شما در افغانستان یکجا مشوره کردیم و به این نتیجه رسیدیم که سالانه دوملیارد دالر از پنجاه ملیارد دالر اختصاصی شما برای جنگ افغانستان،صرفه جویی میکنیم و خدمت شما تقدیم میکنیم.
هرچند دونالد ترامپ خودش جواب نامه اشرف غنی را نداد،اما وزیر دفاع اش را به افغانستان فرستاد که تا این پول صرفه جویی شده را،نقداً در حسابی که برای ذخیره احتیاطی پنتاگون در نظر گرفته شده است و برای تأمین امنیت در جاهای دیگر ضرورت است،مثلاً ایجاد دیوار بین امریکا و مکسیکو استفاده شود.
حالا طالبان پیشنهاد کردند که هفته آینده ما با نمایندگان امریکا بشمول زلمی خلیل زاد،یک جلسه در حضور عمران خان رییس جمهور پاکستان میگیریم.
اما وزارت خارجه امریکا این را رد کرد و گفت که کدام دعوت نامه یی از طرف پاکستان درین رمینه برای ما نیامده است،اما ما خود مان با طالبان از طریق چینل های مخفی که خود مان در نظر داریم،با طالبان مذاکره میکنیم و این مذاکرات شاید مدت های طولانی را در بر گیرد.
بنأ آینده مذاکرات با طالبان و نتایج آن و آینده انتخابات ریاست جمهوری و نتایج آن،هنوز نا معلوم است.

>>>   آنهاصرف هدایت غ را اجرا نموده اند جرمی را مرتکب نشده اند

>>>   اعمال کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس قابل توجیه نبود.
این دو نهاد نسبت به حفظ اسرار و اسناد ملی مثل تذکره و مثل استیکر کوتاهی کرده گناهکار و مقصر می باشند و هیچ شکی وجود ندارد که ماموران این دو نهاد دست گسترده در تقلب دارند.
بس کنید این همه تقلب و روسیاهی و تباهی قابل توجیه نیست اما راه حل بحران انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری انگشت نگاری رای دهنده در روز انتخابات می باشد و در انتخابات پارلمانی سیستم باید تغییر نماید و مکانیزم درست نظارتی ایجاد شود.
محمد ناطقی

>>>   اگر از من بخواهند که رییس کمیسیون شوم نمیپذیرم

>>>   همه آن ها مشاور اشرف خانم خواهند شد مانند اعضای سابق کمیسیون که پس از خیانت فاحش همه مشاوران مفت خوار دولت شدند. در این خراب آباد هر که خیانت کند مشاور دولت می شود تا در دزدی و خیانت مشاوره دهد. لعنت بر همه تان از اصل و فرع و رئیس و مشاور و وطن فروشان بی غیرت

>>>   پس نتیجه کار این کمیسیون ها باطل است.
انتخابات باید از نو برگذار شود.

>>>   در کشور دزدان همیشه بحران توسعه می یابد

>>>   آنها حالا خود کفا شده اند ووقت آن رسیده است که آن پول هارا با سارنوالی ومحکمه تقسیم کنند، بعد هیچ ! بود نبود!
این دفعه باید کمیشنران از فامیل های شهدای قوای مسلح انتخاب شود تا بتوانند خود کفا شوند ،

>>>   نورانی ازغزنی
فایده چیستو سرنوشت تمام مردم افغنستان در دست چهار نفر بیمار روانی حبس شده و غیرت افغانی مان در بند های تنبان مان مفقود شده گره خورده است
امریکایی ها تکنوکرات
پنجشیری های مقاومت کرده
هزاره های با نمایه ونسل جدید بر گرفته شده از اقوام مختلف
پشتونهایکه سنگ سینه شان طالب است بس

>>>   بسیار عالی با قطع نظر از این که کار خوب شده ویا خراب وغنی این کار را به اراده ای خود که ندارد کرده ویا به دستور دبگران باید تا این که دیر شده باشد نتیجه ای کار این دوکمیسیون که نتایج اعضای پارلمان است باطل اعلان گردد میشود اعضای هردو کمیسیون تقلب کار وفاسد وخاین باشند ولی نتیجه ای کارشان که انتخابات پارلمانی است معقول ودرست باشد وباز کمی اگر پیش تر برویم این تبه کار ها وخاینهارا چه قدرت ها ومنابع انتخاب ومقرر نموده اند باید اول پیش از اعضای دوکمیسیون غنی وعبد الله را به دار اویزان نماید که این گونه اشخاص خاین را به سرنوشت ملت حاکم ساخته وسرنوشت اینده ای کشور وملت را بدست این اوباش ها داده اند مثل این که از اول نقشه داشته اند که اینها وکلا ونماینده های ملت را !!! چپاول نمایند وباز عین وغین دست برد انها را از نزدشان باز پس بگیرند وازان به نفع کمپاین های خود استفاده نمایند بدون انهم کم جمع اوری نکرده اند وزر اندوزی وذخیره هاشان به ملیارد ها دالر سر میزند اگر فساد است وخیانت است اینها پیش تر وبیش تر از انها کرده اند چرا خود اینها برطرف وممنوع الخروج نمیشوند ویا سایر وزرا وروسا وکارمندان ومشاورین ومقربین شان هرکدام ده برابر بیش تر ازین اعضای کمیسیون خیانت ورزیده اند محاکمه ومجازات نمیگردند اینها<اعضای کمیسیون> بیشک که خاین وفاسذ اند ولی تنها اینها مفسد وخاین نیستند اگر حرف مرا باور ندارید بروید از سیگار که خود اینها را ساخته اند پرسان نماید که رتبه ای این حکومت در فساد در دنبا اول نشان میدهد
تبنگ چی

>>>   کسانیکه با سرنوشت این ملت بازی کردن و اعتماد را از بین بردند باید به سخت ترین مجازات همراه شان برخورد شود.
این ها دشمنان این ملت هستند.

>>>   کار مندان کمیسیون نا مستقل انتخابات را همه به لوی خارنوالی معرفی کنید که به جزای اعمال خود برسند
این بی حرمتی به آرای پاک مردم
گناه بس عظیم است
لعنت خدا بر تمامی این کارمندان فاسد فاجر و یهود
محب الله از قندهار

>>>   اگر در راس این کمسیون این سه نفر تعین گردد
استاد فیض الله جلال
عبدالرحیم ایوبی
رمضان بشردوست
و اختیار کامل برایشان داده شود من یقین کامل دارم که انتخابات شفاف برگزار خواهد شد در غیر ان این مراتبه نتنها گوسفندان امرخیل صاحب بلکه بزان و کره خرهای مولوی صاحب تره کوچی نیز رای خواهند داد و دولتی متشکل از رای گوسفندی بزی وخری تشکیکل خواهد شد که نتیجه اش بدتر از انتخابات پارلمانی ماه میزان ۱۳۹۷خواهد بود .
زنده باد گوسفندان بزان و خران رای دهنده

>>>   باید محاکمه شوند، کسانیکه کشور را به بی ثباتی و حرج و مرج سوق داده اند. و مردم را به انتخابات بی باور کرده اند بزرگ ترین دشمانان ملت و دولت هستند، اگر کسی به یک نفر آسیب برساند مجرم است و به اعدام تا حبس طویل المدت محکوم می شود. این ظالمین و دشمانان ملت باید مجازات سخت شوند. این به برکناری راضی هستند چون به ملیون ها دالر رشوه گرفتند و نزدیکان خود را برنده اعلام کردند. ملت خواهان مجازات سخت برای اینان هستند.

>>>   رشوت خوری و دزدی و خیانت و جعل و تذویر توسط کمیشنران ضعیف النفس و زنکه باز که نه از خدا شرم کرده اند ونه از ملت چه ربطی بخارجی ها دارد اگر خوب شد افتخارش را سولین افغانستانی کنند و اگر هر رذالت و شرمسار و خیانت که خود انها انجام داده بگردن خارجیب ها اندخته شود در حالیکه خارجی ها اصلن از ان خبر ندارند و دست ندارند این تهمت کردن دور از اداب و اخلاق انسانی و اسلامیست نارکاره گی و رشوتخور و فساد اخلاقی و اداری کمیشنران کمیسون انمتخابات اظهر من الشمس است پس چرا پای دیگران را در ان خیانت و جنایت بدون دخلات انها دخیل کنیم و خود منحیث حامی از جنایتکاران نزد خدا و وجدان خود و ملت خود مسول ومقصر گردیم .

>>>   اینها هم کاری میکنند که آنها کردند

>>>   آنهاهرکاری کرده اند به هدایت حکومت بوده است مثلا حکومت برای شان گفته است لالی همایون پدرام کوفی وکیل نشوند ! کمیشنران هم اطاعت کردند واینهارا از وکالت کشیدند ، اطاعت اولی الامر نموده اند ،
درینصورت مجرم نیستند
ر

>>>   لست جديد اش هم شايد پر از كوچي و زي باشد

>>>   درین انتخابات به نام رای بایومتریک چنان تقلب صورت گرفته که شرم آور است. این دستگاه های بایومتریک که روز و شب به خانه های مردم طی این سه ماه مردم را بایومتریک کرده و از آن رای برای اشخاص مفسد اماده کرده اند مسخره است. از لحاظ علمی بایومتریک توسط این دستگاه ها برای تقلب بوده است زیرا قبلاٌ رای دهنده ها در دیتابیس ثبت نگردیده است وخود زمینه را برای تقلب مساعد نموده و اینکه بعدآ افراد رای دهنده حقیقی در روز انتخابات و افراد خیالی بعد از روزهای انتخابات توسط این دستگاه ها در مقابل اخذ رشوه بایومتریک شده واز آنها رای خیالی ساخته شده است شرم آور است. این دستگاه را بهتر است برای مردم دستگاه های شیطانی برای فساد انتخاباتی نامید نه دستگاه بایومتریک برای شفافیت انتخاباتی. با وجود این همه ساخته کاری ها حالا دزدان کمیسیون انتخاباتی نمیتوانند نتیجه تقلب خود را اعلان نمایند زیرا خودشان هم از اعلان آن واهمه دارند! باید ناگفته نماند که بخش ریاست تکنالوزی معلوماتی کمیسیون در مشورت و هدایت اعضای کمیسیون درین ساخته کاری ها نقش عمده و اجرا کننده را داشته است. که باید مورد بازخوست و مجازات قرار گیرد.

>>>   اعضای کمیسیون انتخابات خدمت خود را با نادیده گرفتن رای کسانیکه با سیاست کنونی حکومت موافق نبودن به سفارش خکومت انجام داده اند و تقلبی فاحشی را متقل شدند درین مورد قسمی را که در برابر ملت و خدا خورده بودند شکستانده اند که هم در نزد خود ، در نزد مردم و در نزد خداوند جوابگو اند.

>>>   این انتخابات هم یک نمایش مسخره خیانت و تقلب بوده و بجز از انتصابات فرمایشی غنی کوچی چیزی دیگری نبوده۰

>>>   تقلب و خیانت مهندسی شده در سرنوشت مردم۰
حالا که تمام حکومت با تقلب و خیانت در دست فقط یک گروه است و هر خیانتی که میتوانند میکنند، پس درین شرایط انتظار یک انتخابات واقعی هم ناممکن است۰
کسی که خود با تقلب رویکار آید چگونه زمینه انتخابات بدون تقلب را فراهم خواهد کرد؟ این انتخابات نبوده بلکه دیده میشود که انتصابات فرمایشی غنی احمدزی و یک گروه خاص بوده و بس۰
این بار خائنین قبیله اوغان دو نوع تقلب را موازی انجام داده اند:
۱ رای تمام مخالفین خودشان را کم کرده و از بین برده اند
۲ برای همدستان خود تا که توانسته اند تعداد رای را بیشتر نوشته اند و همچنان رای خیالی برای آنها ایجاد کرده اند۰
و تعدای را هم که برایشان خطر جدی نبودند بحال خودشان گذاشته اند تا مردم را اغوا بکنند۰
خیانت علنی
هردو برادر ملا تره خیل با گرفتن رای بسیار زیاد از حوزه کابل موفق شدده اند۰
آیا عجیب بنظر نمیرسد؟
چگونه امکان دارد از یک خانواده دو کاندید باشد و هر دو موفق شوند؟ آنهم از یک خانواده کوچی که رای آن صرف قومی میتواند باشد۰
در چشم مردم بشکل سازمانیافته خاک میزنند؛ کدام لیست نتیجه نهائی با ابتدائی آن فرق داشته که حال فرق کند؟

>>>   اینها خاک به چشم مردم زدند
این انتخابات نوبد افتضاحات بود
همه اینها باید محاکمه شوند و مشخص شود که دستور ارگ بوده یا اینها از پیش خودشان این کار ها را کرده بودند/
شادمان
>>>   اوغانهایش سفیر میشوند و غیر اوغانش به دادستانی کل معرفی میشوند چون در گذشته همه ما شاهد این برخود فاشیستی اشرف غنی گوسفندزی بوده ایم. فرهنگ فاشیزم بر تعصب و قومگرایی استواراست

>>>   با رویکار امدن مصالحه با طالبان از سر انتخابات پارالمانی صورت میگیرد و انتخابات ریاست جمهوری هم بطور شفاف و دور از دست اندازی اشرف غنی و جند تن از محدود از طرفدارانش تحت نظر احزاب سیاسی و سازمان ملل متحد در موجودیت کمیشنران خدا جو که از ترس از خدا و مردم را داشته باشند و از بد نامی اینده شان در صورت انجام دست بازی و رای اندازی تقلبی بیک کاندید مشخص حراسان باشد برگذار خواهد گردید کمیشنران برکنار شده انقدر غرق در فساد مالی و اخلاقی در درون ین دستگاه شدند که ترس از خدا شرمساری در برابر ملت و روسیاهی خودشانرا فراموش کرده بودند همین کمیشنران فاسد و مفسد بد اخلاق انقدر حیثیت دستگاه انتخاباتی را با انجام فساد ملی و اخلاقی یثیت این نهاد را چنان ضرب زدند و بی اعتبار نزد مردم کردند که اعاده حیثیت به این نهاد و اعتبار کردن مردم به این دستگاه کار ساده نخواهد بود .

>>>   کشورهای آزاد و اروپایی و متمدن براساس چهار اصول و پدیده و یا چیز مهم ساخته شده است، 1-آزادی( بیان، قلم، اندیشه، مدیا، اعتراض و انتقاد آزاد که نتیجه اش شده ثبات سیاسی، اصلاحات و پیشرفتهای همه جانبه) 2-دومی کار و تلاش و پژوهش عمومی اجتماعی 3- سوّمی جدایی دین از دولت، 4 - دموکراسی، حاکمیّت قانون دموکراتیک و نه حاکمیّت شخص شاه و یا شیخ و یا تک حزب . متاًسفانه در گذشته و حال هیچکدام از اصول و پایه های ذکر شده در کشور افغانستان حاکم و دایر نبود و نتیجه اش شده وضع کشور ما افغانستان.

>>>   اگر کمسیون های انتخاباتی به خطا رفته وانتخابات نا سالم را برگذار کرده اند پس نتیجه این انتخابات سوال برانگیز است.چون همه سرمایدار ها به مجلس را یافته اند میشود کار این کمسیون هارازیر سوال برد.واگر چنین است باید مجکمه عادلانه صورت بگیرد وکمیشنر ها بجای احراز پست مشاوریت باید روانه زندان شوند. وچنین فیصله همچنان با کمیشنر های انتخابات سال 93 ریاست جمهوری هم صدق میکند.
س

>>>   آنها ملیونر تاجر وخود کفا شده اند اقلا پنج فیصد از پول حاصل کرده خودرا به سارنوالی ومحکمه بدهند دیگر هیچ خبری نیست به چوکی بالاتر ارتقا داده میشوند

>>>   جوانان گرامی!
این «من نیستم افغان» سه واژه پوچ نیست.
اندیشه و دبستان و راه و رزم آزادی از زنجیر ستم و یورش و شبیخون تباریست.
آری؛ زبان من پارسی و سرزمین من خراسان است.
افغان نام تبار است و افغانستان نام تباری؛ درست به مانند فراوان تبار ها و کشور هایی با نام های تباری؛ بگونه نمونه:
روس - روسیه؛
انگلیس - انگلیستان؛
جرمن - جرمنی؛
ترکمن - ترکمنستان؛
هندو - هندوستان؛
و .‌‌.‌.
افغان - افغانی - افغانستان.
هر یکی از تبار ها، زبان های تباریی خود شان را دارند؛ بگونه نمونه:
روس- روسی؛
انگلیس - انگلیسی؛
جرمن - جرمنی؛
ترکمن -ترکمنی؛
هندو - هندی؛
و ....
افغان - افغانی.
مگر، خراسان نام زبان و نام تبار نیست.
خراسان نام سرزمین است؛ نام جغرافیای خرشیدی؛ نامی که وابسته به (یا گرفته شده از) هیچ تبار و زبانی نبوده و نباشد؛ درست به مانند نام های کشور های، بگونه نمونه:
ایران؛
امریکا؛
مصر؛
پاکستان؛
و ...
خراسان که باید بر گردد.
خراسان، ایران، امریکا، پاکستان نیستند نام های تباری -زبانی.
آری؛ من افغان نیستم!
من خراسانی ام.

>>>   Farid
آزادی بدون هوشیاری و آگاهی نمی آید.آن که نمی داند آزادی چیست؛نمی تواند آزاد باشد.سرزمین ما باربار میدان رقص خونین متجاوزین بوده و ما همیشه همراه و همگام متجاوز.ما بیشتر خودرا شکسته ایم تا متجاوز را.

>>>   Salam
غنی ، عبدالله و اتمر برای خر سازی یکتعداد تیم های جداگانه ساخته اند ورنه اینها همه از یک قماش اند و در آخر کنار هم می ایستند ، آقای مرتضوی دوم ( صالح گگ ) هم به فرمان عبدالله چراغ گرفته است و بیضه های ناکاره غنی را نوازش می دهد تا بخت اش انتعاذ کند .
وای به حال مردم که نمی فهمند که نمی فهمند . در هژده سال چه که در سه سده نفهمیدند ، دیگر نخواهند فهمید .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است