ارتباط افغانستان با رزم آزمایی میان هند و پاکستان
اگر در ایجاد روابط دوستانه با تمام همسایگان و بخصوص ایجاد تعادل در روابط ما با پاکستان و هند که همسایه دور تر و لی متحد ما است نکوشیم، سرگردان و محکوم به شکست خواهیم بود 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۲    ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ کد خبر: 157609 منبع: پرینت

مصروف با رسانه های فرانسوی، اروپایی و افغانی، نتوانستم در مورد زور آزمایی میان هند و پاکستان با شما حرف بزنم.
بطور خلاصه:

۱. ظاهرآ عمل انتحاری بر ضد قشون هندی در کشمیر، ۱۴ فبروی، هند را وادار نمود که به حمله متقابل (تجاوز به حریم یک کشور) دست بزند. اما موضع هند و دلایل آن ضعیف است.
نخست حمله انتحاری توسط یک کشمیری یعنی هندی صورت گرفت نه توسط یک پاکستانی. گرچه جیش محمد، یک تشکیل افراطی اسلامی مدعی این عمل شد ولی حمله هوایی روی خاک پاکستان چندان دلیل نداشت.
یادتان هست که در سال ۲۰۰۸، چند تروریست پاکستانی وابسطه به سپاه صحابه در یک هوتل بزرگ بمبی بیش از ۳۰۰ نفر را کشت. هند اعتراض کرد و روابط تیره تر شد ولی عکس العمل نظامی هند را در پی نداشت. چرا حالا؟

۲. دو هفته بعد انتخابات پارلمانی هند آغاز میشود (که امیدوارم دردهلی و دیگر مناطق هند حضورآ آنرا تعقیب کنم). نارندا مودی، رهبر حزب ناسیونالیست دست راستی BJP و نخست وزیر هند در موقعیت حساسی قرار دارد. در انتخابات ایالتی دسامبر ۲۰۱۸ BJP چهار ایالت بزرگ، بشمول راجستان، را باخت. حزب کنگره به رهبری راول گاندی پیروز شد.
نتیجه انتخابات بعدی بطور روشن پیشبینی نمیشود، ولی یک چیز واضح است که حزب کانگرس در حال پیشروی و BJP در حال ضعیف شدن است. مودی فقط با موضع هرچه بیشتر ناسیونالیستی، در نتیجه ضد دشمن همیشگی پاکستان، قادر است تا بخشی از رای دهندگان و بویژه رای دهندگان BJP را بسیج کند.

۳. متآسفانه برای او، مودی در این "جنگ" دو روزه، شکست خورد و یا بهتر بگویم پیروز نشد. حالا اگرثابت شود که هند توانسته یک هواپیمای جنگی پاکستان را سقوط داده در بهترین حالت میتوانیم بگوئیم که در این زور آزمایی هردو مساوی کردند. زیرا پاکستان مدعی است که دو طیاره جنگی هند را سقوط داده. به هر ترتیب دستگیری یک پیلوت هندی برای مودی نتایج خوبی نخواهد داشت. بهمان اندازه که پاکستانی ها این حالت را در تمام شهر ها جشن گرفتند، هندی ها ناراحت اند.

۴. فکر نمیکنم که هند و پاکستان تمایل به یک جنگ دیگر داشته باشند. گرچه همه اعتقاد دارند که هند از برتری نظامی برخوردار است ولی پاکستان هم یک قدرت مهم نظامی منطقه است. گذشته از آن از ۳۰ سال به این طرف پاکستان مانند هند یک قدرت اتومی شده که معاهد منع آزمایهای اتومی را امضا نکرده اند. گرچه هردو تعهد کرده اند که ابتکار استعمال بمب اتومی را دروحله اول نمیگیرند ولی کی تضمین میکند که اگر حادثه جنگ ۱۹۷۱ که به از دست رفتن بنگال شرقی (بنگله دیش) شد تکرار شود پاکستان از استعمال بمب اتومی خود داری خواهد کرد؟ جنرالهای پاکستان و خود عمران خان در این مورد با صراحت حرف زدند.

۵. عمران خان پیشنهاد مذاکره را هم نمود ولی مودی در زمان کامپین انتخاباتی حاضر به مذاکره نخواهد شد. مرگ سیاسی وی خواهد بود. بر عکس هند حداقل تلاش خواهد کرد که سازمان ملل رهبر جیش محمد آقای مسعود اظهر را در لیست تروریستها قرار بدهد. اما چین و به احتمال زیاد روسیه که در این تازگی ها با پاکستان نزدیک شده مانع خواهد شد.

۶. وقایع اخیر نشان داد که ما یک همسایه نیرومندی داریم که روابط ما از روز ایجاد پاکستان به اینطرف غیر دوستانه و حتی دشمنانه میباشد. آنچه که این حالت را بوجود آورد در ابتدا رهبران ناخرد افغانستان بودند که ادعای پشتونخواهی را سر دادند، مخالف عضویت پاکستان در سازمان ملل رای دادند و سر انجام از ۴۰ سال به اینطرف بازهم برای کنترول پشتونها و استعمال آنها به حیث افزار قدرت در افغانستان، پاکستان از طالبان حمایت میکند.

۷. تا رهبران افغانستان از واقعیت هایی که دور و پیش آنها هست آگاه نشوند، مثلآ همین که پاکستان طالبان را وادار نمود که با امریکا وارد مذاکره شوند، اینکه روابط پاکستان و امریکا در نتیجه بهبود پیدا کرده و ما خیلی از زمانی که امریکا پاکستان را تهدید میکرد دور شده ایم، اینکه ما باید در جستجوی راه گشایی روابط خصمانه میان دو کشور باشیم، اینکه تصور کنیم که بدون کمک مالی و نظامی امریکا میتوانیم جنگ را ادامه بدهیم. قدرت داشتن شعار دادن نیست ... راه گم کرده خواهیم بود.
اگر در ایجاد روابط دوستانه با تمام همسایگان و بخصوص ایجاد تعادل در روابط ما با پاکستان، نه آنگونه که اشرف غنی در آغاز رسیدن به ارگ میخواست تا جایی پیش رود که افغانستان را به یک ایالت پاکستان مبدل سازد. بیاد بیآورد سال ۲۰۱۴ را) و هند که همسایه دور تر و لی متحد ما است (واضح است دشمن دشمن من دوست من است)، نکوشیم، سرگردان و محکوم به شکست خواهیم بود.

داکتر کریم پاکزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هند
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   روشنگری
یکتعداد قوم سلیمان خيل از افغانستان روان شدند به دفاع از پاکستان در مقابل هندوستان
من قبلا فقط خواهش کرده بودم که خود را به جنگ هند و پاکستان دخیل نکنید. مرا تهمت باران کردید که نوکر پاکستان هستم. حالا برادران واقوام خود تان به دفاع از پاکستان در مقابل هندوستان برخواسته اند. حالا بهتر نیست بروید خود را حلق آویز کنید؟ یکی دیگر پدرام را متهم میکرد که چرا به زبان خودش گپ میزند. چون زبان پدرام با زبان ایران یکی است. پس نباید با این زبان گپ بزند. همین برادر بی وجدان و مطلق بی خبر ما سلطه فرهنگی ، زبانی ، نظامی و اقتصادی پاکستان را در افغانستان نمی بیند. او بی وجدانها پاکستان هر لحظه اراده کند فرش تان از زیر پای تان میکشد. مرز خود را تا کابل پیش می آورد. از این سند بالا تر چی میخواهید؟ پاکستان اینقدر قدرت دارد که مردم عام قوم شما را به نفع خود در افغانستان بسیج کند. پس شماها چی دارید؟

>>>   Ariana Afghanistan
می‌دانید پدرام را چرا فقط یک قوم نمی‌خواهد؟
چون او مخالف برتری جویی قومی، فکر لر و بر، فرد اول قومی، زبان درجه یکی قومی، پول قومی، تحمیل هویت، سرود 'ملی' قومی و صدا ها مورد دیگر است!
به همین دلیل چون به نقص شان است، بخواهید نخواهید منطق ایجاب می‌کند تا او‌ را جاسوس بگویند!
که می‌گوید دوغ من ترش است!

>>>   چند وقت پیش از طریق تلویزون دیدم که در یکی از ولسوالی های پکتیکا اکثریت مردم شان شناختی کارت پاکستانی گرفته بودند و ولسوال ان ولسوالی هم تایید کرد ، به همین ترتیب در نوایی مختلف ننگرهار که از طریق تلویزون به نشر رسید . امروز در فیسبوک دیدم که دهل زده میشد و سیلی از مردم در حرکت بودند شخصی در بلند گوی میگفت (5000) نفر از اقوام سلیمان خیل و دفتانی به حمایت پاکستا ن به ضد هندوستان اماده جهاد هستند، یکی شان میگفت واسکت انتحاری می پوشد .حال به این نتیجه رسیده ام که پاکستان بسیار نفوذ قوی در بین افغانها (پشتون ها) دارد خدا خیر کند .

>>>   اقای نویسنده خیلی در نوشته تان در قدرت نمایی و برتری قدرت پاکستان حرف و حدیث زده اید این کجایی برتری قدرت نظامی پاکستان است که دوازده پروند طیاره هندوستان داخل خاک پاکستان شدند و بمب ریزی کردند و خسارات مالی و جانی را بجا گذاشتند و بسلامت دوباره بخاک هندوستان بر گشتند و فردای انروز بازهم هندوستان با پرواز دو فروند طیارات جت شان به حریم فضایی پاکستان داخل شد که در نتیجه یک فروند طیاره ان توسط پاکستان سقوط داده شد و پیلوت ان در اسارت پاکستان قرار گرفت اما پاکستان که میخواست با جیت های بم افگن خود داخل قلمرو هندوستان گردد نزدیک به سر حد هندوستان یک جیت پاکستانی سقوط داده شد و دیگران شان دل کرده نتوانستند که داخل خاک هندوستان شوند پاکستان کشور ترورست پرور جنایت پیشهاست نه به اسلام و نه به روابط نیک همسایه داری و نه به انسانیت و حقوق بشر بیکی هم پابند نبوده ونیست دشمنی پاکستان با کشور ما در هیچ زمانی پس از جدا سازی ان از هندوستان حسنه نبودهقانون پاکستان یرو به انگلیس عمل شان شیطان صفت اما هندوستان بخصوص با کشور ما رابطه حسنه و کمک رسان و صادقانه و مخلصانه بوده واست هندوستان دوست ما و پاکستان دشمن ما است .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است