حکومت افغانستان و دیپلوماسی با پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۱    ۱۳۹۸/۱/۱۸ کد خبر: 158114 منبع: پرینت

عمران خان چند قبل گفته بود که او آرزو دارد یک حکومت موقت در افغانستا تشکیل شود که برای صلح کار کند زیرا حکومت فعلی مانعی در راه صلح است. گرچه گفته های عمران خان با واقعیت نزدیک است ولی او به حیث رییس یک کشور خارجی، آنهم کشوری که در مسایل و مشکلات افغانستان دخیل است، حق ندارد با این وضاحت اظهار نظر کند. حکومت افغانستان حق داشت اعتراض کند.

بار دیگر عمران خان باعث خشم دولتمردان کابل شده زیرا وی خواسته گفته های قبلی خود را توجیه کند و گفت: "پیشنهاد من برادرانه" بود. گرچه این بار عمران خان با صراحت به مسایل داخلی افغانستان اشاره نکرده بلکه گفته های قبلی خود را به نوعی توضیح داده، بازهم حکومت افغانستان میتوانست این گفته را مداخله بنامد و اعتراض کند. اما حکومت افغانستان این بار پاکستان را تهدید میکند و هشدار می‌دهد که "اگر پاکستان به سیاست‌های مداخله جویانه‌اش پایان ندهد، افغانستان گزینه‌های دیگری نیز روی میز دارد." واقعآ؟ افغانستان گزینه های دیگری در دست دارد؟

دیپلوماسی حتی در مراودات روزانه میان مردم به معنی مدارا، حوصله، نرمش و جستجوی بهترین راه برای تآمین اهداف تلقی میشود. در روابط میان کشور ها هم همینگونه است. نمیشود روابط خود را در سطح بین المللی روی تهدید و زور گویی، بخصوص که توان انجام دادن آنرا نداشته باشیم، نیست. ترامپ که مغرور از قدرت نظامی و اقصادی امریکا به چنین گفتار ها و روش ها در سطح بین المللی روی آورده حتی متحدین خود را نا راضی ساخته است. همه با اتفاق هم میگویند که او قواعد بین المللی را زیر پا میگذارد. وانگهی او در این مورد کاملآ آزاد نیست. مثال: تعرفه های گمرکی علیه چنین و اروپا باعث عکس العمل این کشور ها شد که ضرری بر اقتصاد امریکانیز بود.

افغانستان چه گزینه هایی روی میز دارد که با آن پاکستان را تهدید میکند؟ سرحدات و گمرک های خود را بروی پاکستان میبندد و سرحد تورخم را میبندد که پاکستان را توبیخ کند؟ روابط دیپلوماتیک خود را با پاکستان قطع میکند؟ این عمل نابخردانه خواهد بود، بدون سهم گیری پاکستان ممکن نیست در افغانستان صلح برقرار گردد. آیا از گزینه نظامی کار میگیرد؟ من باور نمیکنم زیرا افعانستان این توان را ندارد که با پاکستان مقابله نظامی کند.
نه! زبان تهدید و زورگویی در مراودات جهانی سود مند نیست.

کریم پاکزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
پاکستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است