معاش و امتیازات اعضای شورای ملی قطع شده است
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۷    ۱۳۹۸/۱/۲۲ کد خبر: 158175 منبع: پرینت

پارلمان که ۲۴۹ عضو و ۹۰۰ میل اسلحه دارد.
قطع معاش وامتیازات اعضای دور شانزدهم شورای ملی!

معاش و تمامی امتیازات اعضای دور شانزدهم شورای ملی قطع گردیده است این کار واکنش وکلای دور شانزدهم شورا را در پی داشته است.
اعضای مجلس می گویند که قطع معاش وامتیازات آنان قبل از اعلام نتایج دور هفدهم شورا ٬ خلاف قانون ومشکل ساز است.
اعضای دور شانزدهم می گویند که آنها ذریعه یک مکتوب رسمی آگاه ساخته شده اند تا حسابات خود را تصفیه نمایند.

رحیم الله غالب معاون دارالانشای مجلس نمایندگان گفته است که معاش وامتیازات نمایندگان تا تاریخ 16حوت سال گذشته خورشیدی پرداخت شده است و بعد از آن دیگری امتیازی برای آها اجرا نخواهد شد.
به گفته غالب 249 عضو دور 16 مجلس هر کدام ٬ حدود دوصد هزار افغانی معاش وامتیازات ماهانه به دست می آوردند.
به همین ترتیب محافظان نمایندگان مجلس صدها میل سلاح دارند که باید آن را تحویل دهند.

با آنکه غالب شمار دقیق اسلحه را که نزد اعضای سابق پارلمان است نمی داند مگر او می گوید که دهها میل اسلحه نزد اعضای مجلس است که باید تحویل شود مگر تا کنون تنها پنج میل اسلحه تحویل داده شده است.
منابع دیگر گفته اند که تا نهصد میل اسلحه نزد اعضای مجلس وجود دارد.

قطع معاشات و امتیازات اعضای دور شانزدهم مجلس واکنش های اعضای دور شانزدهم را در پی داشته است.
وژمه صافی نماینده مردم کنردر دور شانزدهم می گوید باید تا زمان اعلام نتایج انتخابات امتیازات اعضای مجلس قطع نمی شد زیرا آنعده از وکلای که برنده شناخته شده اند مردم از یک طرف از آنها کار میخواهند و آنها بدون امکانات نمی توانند خدمات ارایه کنند و از طرف دیگر بدون تدابیر امنیتی در خانه قید شده اند.

به همین ترتیب رمضان بشر دوست نماینده مردم در دور 16 مجلس نمایندگان با آنکه معتقد بر این است که بعد از ختم دوره 16 کار وکلا غیر قانونی است اما می گوید دور گذشته نیز همین مشکل وجود داشت و مطابق فقره اول قانون باید کار وکلا خاتمه می یافت اما چنانچه رییس جمهور، رییس اجرایی و دادگاه عالی به استناد فقره دوم قانون اساسی بر ادامه کار وکلا تاکید کردند و اینبار هم اگر حکومت با این تفسیر که قوه قضاییه نه باید فلج بماند پابند می ماند باید تا اعلام نتایج و شروع دور هفدهم کار وکلا راقانونی میدانست.

مولوی احمدالله موحد رییس کمیسون مصونیت نمایندگان در مجلس این اقدام حکومت را غیر اصولی و خلاف قانون میداند.
موحد می گوید نمایندگان دور 16باید تا اعلان نتایج و شروع کار نماینده ای جدید به کار شان ادامه می دادند تا خلای قانونی به وجود نمی آمد اما چنین نشد و این عمل رییس جمهور مشکلات زیاد را به وجود آورده است.
موحد می افزاید که متاسفانه اکثر تصامیم از روی احساسات و بگونه سلیقوی اتخاذ می شود و سبب بروز مشکلات می شود.

انتخابات پارلمانی در کشور به تاریخ های ۲۸ و ۲۹ میزان در کشور برگزار شد مطابق به صراحت قانون اساسی باید دور تازه شورای ملی به تاریخ شانزدهم ماه حوت سال گذشته به کارش آغاز می کرد اما تاخیر در اعلام نتایج انتخابات باعث شد تا دور هفدهم شورا به کارش آغاز نه کند و به این ترتیب یکی از رکن های اصلی دولت فلج شده است.

فرزانه نعمت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس
معاشات امتیازات
نظرات بینندگان:

>>>   Raheel
گفتند طالب در جرگه مشورتی ارگ شرکت نمیکند. گفتم حقا که صاحب برنامه اند! طالب از افتخار و ننگ سیاسی خود- بر حق یا ناحق، دفاع میکند و حرمت آن را نمی شکند. طالب ابزار دست نمیشود.
طالب از عزت خود دفاع میکند. نزد غنی به په‌په خوردن یا آیسکریم لیسیدن نمی روند.
مانند شرفباختگان کاسه‌گدای دور ارگ نیستند که داعیه جهاد و مقاومت را سودا کرده اند و هر جا هر کسی په‌په بار کند چون گدایان بیوقار برای شرکت بدوند و اسباب راه اندازی، تطبیق و مشروعیت بخشیدن به فاشیزم رسوا و بیعزت قومی شوند‌.
دشمن با عزت هزاربار خوبتر از دوست بیغیرت و بیشرف!

>>>   Rawi
طالب های جنایت کار بخش از فاشیزم اوغانی اند ؛ آنها در این مدتی همیشه هماهنگ و همسو با پلانهای فاشیست های ارگی عمل کرده اند ؛ این غرو لند هایشان هم برای همین است که مردم رابط و همکاری و همسوی آنان را با فاشیست ها درک نکنند وبرای آنها هویت مستقل قایل بشوند ؛ فاشیست ها برای پس گیرقدرت مطلقه شان از چهل سال قبل برنامه دارند و امریکایی ها هم در راستا مدد گان آنان است ؛ طالبان ....از همان ابتدا به حیث ملیشای فاشیزم اوغانی عمل کرده اند ؛ آنها عزتی دارند و نه صداقتی ؛ آنها از سمبول منافقت و بی ایمانی و غداری و جنایت است ؛ آن غرت و غورو در کجاست که ما نمی بینیم ؛ طالبان بی .... , جنایت پیشه ترین و خایین ترین مردمان این سرزمین اند ؛ آیا آنها کدام کاری شایست و انسانی تابحال کرده اند که شایسته تمجید شما باشند ؛ طالبان از پست ترین دشمنان و نامرد ترین دشمنان ..

>>>   نص عدالت ، منطق و فلسفه سیاسی که دموکراسی به اساس این عناصر وارزش هابه وجود آمده نه تنها ایجاب میکند بلکه حکم میکند که نمایندگان دوره شانژده بسیار خوب کار کرده اند مادام العمر از اعضاي پارلمان باشند تا وجود نازک شان آماده ء گزند مباد .چه خوش تر آنکه که اشرف غنی هم مادام العمر رییس جمهور باشد
م . ش . ف کابل

>>>   لينا روزبه حيدري
من خیلی کوشیدم ملی گرا باشم..خودم را افغان خواندم و نه افغانستانی...زبانم را دری گفتم و نه فارسی...ولی با خواندن نظریات برخی در پست ها به این موضوع پی بردم که در آخر روز، من در نگاه انها هیچگاه افغان نیستم چون دری زبان و از هرات ام، من شهروند دست دو و در ذهن شان یک مهاجر ایرانی و تاجکستانی ام!!!...چه ساده و ساده لوحانه، هرات باستان را با قدامت چند هزار ساله به ثبت رسیده اش، با تاریخ غنی زبان و فرهنگ و ادبش، با ایرانی خواندن باشنده گانش، به ایران میبخشند و چه حماقت امیز و عاری از درک و فهم، زبان دری فارسی را که زبان مولانای بلخ، خواجه عبدالله
انصاری، بهزاد، رابعه بلخی، مخفی بدخشی، بوعلی سینا، جامی، ناصر خسرو.. و... زبان تاجکستان و ایران میدانند و نه زبان افغانستان و تمام اعتبار آنرا به همسایه ها مفت میدهند!..و چه غمگینانه، بخش بزرگ و مهمی از خاک و هویت افغانستان را که جهان به نام ان و ادبا، شعرا، هنرمندان و فیلسوفانش فخر میکند، از افغانستان میگیرند و دو دسته تقدیم ایران و تاجکستان میکنند!!!..با هموطنی غرق در تعصب و اینگونه، من نیازی به دشمن ندارم

>>>   عدمش به ز وجود .
کریمی جلال آباد

>>>   Krishm
2 uur ·
من #پشتون ها را تا زمانی به حیث...نمی شمارم، تا موارد زیر را بپذیزند:

1- تمام شهروندان این کشور، اوغان نیستن د.
2- زبان پارسی، زبان فرا قومی، فرا ملیتی و ملی این کشور است.
3- هیچ قومی در این کشور ، اکثریت نیست.
4- لر و بر وجود ندارد.
5- دموکراسی واقعی، یگانه راه حل معضل این کشور است.
6- خراسان را به حیث نام رسمی دومی این کشور بپذیرند.
7- یک پارسی زبان بهتر میداند، چگونه پارسی سخن بگوید.
8- تمام شهروندان، سهم متعادل در منابع این کشور دارند.
9- جعل کاری تاریخ، روش نادرست ... است.
10- تحمیل ارزش های یک گروه کوچک غیر متمدن، کار انسانی و اخلاقی نیست.

امید دارم روزی، این آرمان تحقق یابد.

>>>   این کار باید چند ماه پیش می شد مگر غ به خاطر اینکه ترس داشت نمی تو انست اقدام کند باید چند سال پیش این کار می شد از نگاه قا نو ن وقت شا ن گذشته بود و همه امتیازات باید قطع شود

>>>   همین دیروز بود ،فکر میکنم که رییس مجلس نمایندگان ابراهیمی را دیدم که در جلسه هیأت صلح قطز،در ارگ ریاست جمهوری در پیش اشرف غنی،با سایر هیأت اشتراک کننده در جلسه قطر نشسته بود.
نمیدانم که معاش او هم قطع شده است و یا نه؟
نمیدانم سرنوشت سناتور ها چه میشود؟
انتخابات شورای ولسوالی ها که یک ثلث اعضای مجلس سنا را تشکیل میداد،هیچ وقت برگزار نشد.
گذشته از همه در هیچ کشور دنیا معمول نیست که یک ثلث اعضای مجلس شورا از طرف رییس جمهور انتخاب شود.
این معلومدار یک مداخله صریح رییس جمهور در پارلمان است که از آن به نفع خود استفاده میکند.
رییس جمهور باید بگوید که مجلس قانون گذاری ما در کارهای خود کاملاً آزادی مطلق دارند و قوانین از طرف سناتور هایی که توسط خود من و مردم انتخاب میشوند،تصویب میشوند و من هیچگونه مداخله در کار های آنها ندارم.
من نمیدانم که اعضای لویه جرگه قانون اساسی کور بودند که متوجه این خلا قانونی در قانون انتخابات مجلس سنا نشدند و این قانون غیر قانونی را تصویب کردند.
حالا رییس جمهور افغانستان صلاحیت دارد که اعضای کمیسیون های انتخاباتی را خودش تعیین کند.خودش آنهادرا برطرف کند و به سارنوالی معرفی کند.خودش اعلان نتایج انتخابات را به تعویق بیاندازد.خودش دوره کاری پارلمان را برای یک دوره مکمل تمدید کند.خودش دروازه پارلمان را بر روی وکلا ببندد.خودش معاش ها و امتیازات آنهارا قطع کند. خودش وزرای کابینه را سالها منحیث سرپرست باقی بماند و به پارلمان غرض رای گیری ارسال نکند.خودش هر وزیری را که خواست برطرف کند،به پارلمان معرفی کند و وزیری را که نخواست برطرف کند،منحیث سرپرست باقی بگذارد.

>>>   یکی از بهترین اجراات اشرف غنی همین کارش است من به خاطر همکین اقدامش در دور بعدی انتخابات باز هم بر ایش رای میدهم
ر

>>>   خوب شد که پول دزدها از طرف رییس دزدها انسان روانی و فاشیست یعنی غنی احمدزی قطع شد.

>>>   به این نقل قول از کتاب" ناشناس ناشناس نیست" توجه کنید:
سیاسنگ: آیا « ISI به شما پول میداد؟
فطرت: بلی، در شروع مرا ماهانه ده هزار کلدار میدادند. سر از ماه سوم این مبلغ به هشت هزار
کلدار رسید. وقتی پرسیدم که چرا دو هزار کم شده است، گفتند: به گلبدین حکمتیار و شهنواز تنی هم
همین مبلغ پرداخته میشود».

اینهم نقل قول از مصاحبۀ او با آقای اعظمی در رابطه با موضوع دکترایش:
"با آن که مضمون [پایان نامۀ دکترا] رشتۀ پشتویم رحمان بابا و تصوف بود، مگر در آن باره مطالعۀ طولانی هم نکرده ام، فقط گفتم که همین سند [گواهینامه] را یک بار به پدرم نشان بدهم. هم سند ماستری و هم سند داکتری. این سند را برایش نشان دهم که ببین، خودت که گفته بودی فرزندان دیگران داکتر میشوند و ماستر میشوند، اینک من هم این چیز را بدست آوردم."

>>>   غنی به مجرد شکست باید ممنوع الخروج شود و به همه بی قانونی ها که انجام داده جواب بدهد.

>>>   بايد دروازه سناء را هم بند نموده و امتيازات شانرا قطع نمايند.
به جواب رواني krishm’ urr2
اگر تو پشتون را بشناسي يا نشناسي مربوط شخصيت خودت است، اما مادر و مادر كلانت مي شناسند كه پشتون پدرت و پدر كلانت بوده و بزودي يازنه ات هم ميشود، در غير اين شايد از بقاياي قواي شوروي و يا همان حرامي هاي كه در دوران خلق و پرچم در شوروي نگهداريي ميشدند و بعد به حكومت مجاهدين تحويل داده شدند، باشي. زياد نا شكر نباش كه با آمدن طالب حالت بدتر از اين خواهد بود، و آنزمان كه مطبوعات آزاد نباشد، دل درد ميشوي كه ذكر خراسان و عبادت زردشتي ات را چطور انجام دعي.

>>>   کاهش همه وقت قا نون تطبیق شود غ دیگر ترس نخورید مردم این ولا را بد می بینند شما را کمکمی کند هوش کنی نترسی

>>>   تا زما نیکه این رزیم یهودی و کفری نا بود نشود همه کسا نیکه در طول 18 سا ل در قدرت بودن می مانند و تا قیا مت هم از مقا م و پول داری دور نمی شوند
مردم علیه این مردم قیا م نماید تا نو بت به شما هم برسد

>>>   فقط یک کلمه می
گویم لعنت بر قوم پرستان لعین
محبوب الله از هرات

>>>   معاش و امتیاز در قانون کار افغانستان به کار و خدمت پرداخته میشود و هر مامور از ریس جمهور تا اخرین مامور دولت موقف دارند .
حال سوال درین جاست که موقف این وکلا کجاست در خانه یا پارلمان ؟
اگردر خانه است پس باید معاش وامتیازات شان سلب شود .
و در هیچ قانونی نیامده که دوره یی وکلا تمدید شود قانونا در ختم دوره پنج ساله باید بروند و وکلای جدید بیایند اینکه انتخابات مشکل داشت و وکلای جدید هنوز نیامده این یک مشکل حکومت است .ولی به هیچ صورت معنی این نیست که وکلای سابق به کار خود ادامه دهند .

>>>   رییس جمهور کدام عمل غیر قانونی را تا حال انجام داده که از بعضی ها ناله اش به اسمان رسید. هر کس نقد میکنند لطف نموده دار و ندار کشور را در نظر گرفته ... نقد کنید. باز نقد هم شیوه خود را دارد که اکثریت محترمین بدون هیچگونه توجه به کرامت انسانی، هرچه دل اش خواست،،، باد میکنند...

>>>   خون ملت است که می خورند بلا در پس شان خوب شد قطع شد.
مرزا میر

>>>   اګر ریس جمهور دوره کار پارلمان دوره شانزده را تمدید میکرد آدم خوب بود وکارقانونی کرده بود ورنه آدم بد است . پارلمان یعنی چه؟ وچه خدمتی را بمردم کرده است ؟ باید دروازه های پارلمان وشوراهای ولایتی بسته شوند بجز ازرقابت ناسالم با حکومت وسواستفاده ازنام وصلاحیت پارلمان دیګر هیچ.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است