مجلس آغاز می شود اما بدون نتیجه پنج ولایت
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۹    ۱۳۹۸/۲/۴ کد خبر: 158338 منبع: پرینت

کمیسیون انتخابات نتایج نهایی انتخابات ولایت قندهار را اعلام کرده است. این در حالی است که بعد از گذشت حدود شش ماه از انتخابات پارلمانی افغانستان، تا هنوز نتایج نهایی پنج ولایت دیگر اعلان نشده است. در همین حال فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی اوایل این هفته گفته که قرار است مجلس نمایندگان جدید تا روز پنج‌شنبه، پنجم ثور افتتاح شود.

اهمیت آغاز به کار مجلس: افتتاح و آغاز به کار مجلس نمایندگان از آن جا اهمیت جدی تری یافته که قرار است تا یک هفته دیگر – ۹ ثور- جرگه مشورتی صلح در کابل برگزار شود. یک منبع از ریاست جمهوری افغانستان که نامش ذکر نشده به بی بی سی نیز گفته که حکومت تلاش دارد تا قبل از برگزاری جرگه مشورتی صلح مجلس نمایندگان را افتتاح کند. در صورتی که مجلس جدید آغاز به کار نماید، اعضای آن از عناصر اصلی شرکت کننده و مشروعیت بخش این جرگه خواهد بود. برای برگزاری لوی جرگه پیش بینی شده در قانون اساسی نیز مجلس نمایندگان یکی از نهادهای اساسی شرکت کننده ذکر شده است.

به گزارش خبرنامه، پیشینه موضوع: انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان پس از سه سال تاخیر در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته برگزار شد. این انتخابات با اتهام های بزرگ تقلب و تخلف انتخاباتی به همراه بود. اعلام نتایج نهایی انتخابات بیش از شش ماه را در برگرفته است. در این میان، اعضای دو کمسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی به خاطر اتهام های تقلب نیز برکنار شده و اکنون پرونده های شان در دادستانی کل و دادگاه مبارزه با فساد افغانستان جریان دارد. در عین حال، به دلیل این که انتخابات برگزار شده، مجلس نمایندگان نیز برای بیش از یک ماه در حالت تعطیل به سر می برد؛ امری که مشروعیت یکی از قوای دیگر این کشور را نیز زیر سوال برده است.

وضعیت موجود: برای آغاز به کار مجلس نمایندگان باید نتایج نهایی ۵ ولایت دیگر نیز مشخص شود. این ولایات شامل کابل، میدان وردک، قندز، بغلان و پکتیا می باشد. با این حال حکومت در نظردارد مجلس را بدون اعلان نتایج نهایی کابل و میدان وردک اعلام نماید. به نظر می رسد در روزهای آینده نتایج سه ولایت دیگر نیز مشخص خواهد شد. گزارش شده که از ولایت غزنی که به دلیل اختلافات سیاسی شاهد انتخابات نبود، نمایندگان پیشین آن در مجلس جدید تا برگزاری انتخابات در این ولایت، نمایندگی می کنند. در همین حال، از آغاز سال تقنینی جدید شورا تا کنون برای بیش از یک ماه، مجلس نمایندگان تعطیل است. این موضوع نیز به وجاهت دولت آسیب می زند.

نکته پایانی: آغاز به کار مجلس نمایندگان از چند جهت اهمیت جدی دارد. نفس مجلس و عدم تعطیلی آن از مسایل کلیدی است که زمینه ساز حاکمیت قانون و اجرای قانون اساسی می باشد. در عین حال قدرت نظارتی مجلس بر اعمال و رفتار دو قوای دیگر دولت، بر زندگی روزمره بسیاری از شهروندان افغان تاثیر بنیادین دارد. اما به نظر می رسد اکنون حکومت نیز به دو دلیل خواهان بازگشایی و آغاز به کار دور هفدهم مجلس نمایندگان است. یکی به خاطر مساله جرگه مشورتی صلح که در آن به گفته برخی از آگاهان حکومت وحدت ملی به دنبال طرح و تصویب برخی از مسایل کلان در حوزه سیاست داخلی و به ویژه مصالحه می باشد و حضور اعضای مجلس نمایندگان به آن مشروعیت و وجاهت بیشتری می دهد. مساله دیگر این که اکنون مخالفان سیاسی رییس جمهور به شدت موضوع پایان زمان کاری او بر مبنای قانون اساسی را طرح می کنند. با آن که مدت کاری آقای غنی به عنوان رییس جمهور از سوی دادگاه عالی تمدید شده، اما در نبود مجلس نمایندگان، تنها یک قوه دارای مشروعیت قانونی می باشد و مشروعیت دو قوه دیگر دست کم از منظر مخالفان سیاسی آقای غنی مورد سوال خواهد بود و این موضوع می تواند برای او و ادامه کارش چالش زا باشد. به این جهت، به نظر می رسد بدون و یا همراه با نتایج نهایی کابل، مجلس نمایندگان جدید در روزهای آینده افتتاح می شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس
ولایت
نظرات بینندگان:

>>>   دوستان بین المللی چه می گویند . در روز های ختم انتخابات همه ایشان موفقیت انتخابات را به غنی تبریک گفتند حالا از خود نمی پرسند که چه .... خوردیم. شش ماه است که نتیجه معلوم نیست و اگر معلوم هم شود تقلبی و پر از فساد و سو یی استفاده . دادی د شه حکومتوالی یوه بله نمونه چه غنی د مشر په صفت چغه اوناری وهی !

بعد از سه سال تاخیر در انتخابات رسوایی و گندیده گی آن هنوز پاک نمی شود. و حالا کمر را به یک رسوایی و تقلب دیگر بسته کرده که عبارت از انتخابات ریاست جمهوری است و همه میدانند که به این شیوه که غنی پیش گرفته هرگز قادر به اجرای انتخابات نیست و رسوایی و مزحکه دیگری را شاهد خواهد بودیم.

>>>   اگر پارلمان هم افتتاح شود قابل پسند اکثر مردم افغانستان نیست
چراکه وقتی روسا و کارمندان آن به فساد متهم باشند در این صورت نتیجه کار شان نیز باید باطل اعلان شود
وقتی در یک اداره یک کارمند از درست انجام ندادن کار خود به خارنوالی معرفی گردد
کدام عقل سلیم نتیجه کار شان را قانونی مید داند
این یک کار سیاسی است لعنت خدا بر مفسدین
محبوب الله

>>>   روزنامه The Straits Times، عارف بودیمن، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات اندونیزیا از آغاز تحقیقات در مورد جان باختن ۵۴ تن به دلیل فشار کار و خستگی زیاد در حین شمارش آرا خبر داد
مردم سایر جهان چقدر ساده هستند : بر ای اجرای کار دروقت وزمانش حتی از جان خود میگذرند ، چرا مانند افغانستان که تاریخ پنجهزار ساله دارد نتیجه انتخابات رابعد از شش ماه اعلان نمیکنندد ؟؟چی ضرری دارد،
ر

>>>   در افغا نستان کجا است قا نو ن فقط قا نو ن جنگل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است