"معامله قرن" بین عربستان، امریکا و اسراییل
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۶    ۱۳۹۸/۲/۱۳ کد خبر: 158501 منبع: پرینت

محمود عباس از پیشنهاد 10 میلیارد دالری محمد بن سلمان در «معامله قرن ترامپ» امتناع ورزید.
شهزاده محمد بن سلمان، وارث عربستان سعودی به محمود عباس، رییس اداره خودمختار فلسطین، 10 میلیارد دالر غرض حمایت از طرح دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا برای حل و فصل خاورمیانه به عنوان "معامله قرن" پیشنهاد نمود.
به گزارش اسپوتنیک، قرار اطلاعات، رهبر فلسطین این پیشنهاد را رد نموده توضیح داده است که پذیرش این معامله به معنی ختم فعالیت سیاسی وی می باشد.

با اشاره به گزارش های دیپلماتیک، پس از نشست سیاستمداران عرب، گزارش شده است که محمد بن سلمان به محمود عباس درباره جزییات برنامه ترامپ خبر داده و مساله بودجه سالانه تشکیلات خودگردان فلسطین را مطرح نموده اس.، عباس در پاسخ گفته است که دولت کشوراش سالانه به یک میلیارد دالر نیاز دارد. محمد بن سلمان 10 ملیارد دالر برای 10 سال به وی وعده کمک داده، مشروط به این که به «توافقنامه قرن» در حل و فصل بحران خاورمیانه موافقه نماید.

در خبر آمده است که شاهزاده به عباس وعده تقویت کنترل در کرانه غربی و حمایت مالی از پروژه های که برای بهبود اقتصاد فلسطین میباشد را داده است. رییس ادارۀ خودمختار فلسطین در جواب گفته است که واقعیت های سیاسی اجازه نمی دهد که او طرح ایالات متحده را قبول کند. به این ترتیب، روزنامه ها یادآوری می کنند که فلسطین "معامله قرن" را رد کرده است.

در ماه اپریل، جارد کوشنر، مشاور و معاون رییس جمهور امریکا، اعلام کرد که در ماه جون برنامه را برای حل و فصل خاورمیانه ارایه خواهد کرد، ولی جزییات پروژه را افشا ننمود.
در ماه فبروری، کوشنر گفت که این طرح، سرحدات فعلی را لغو می نماید، عمل و نقل آزاد مردم و کالاها و همچنین متحد کردن تمامی سرزمین های فلسطینی تحت یک قدرت را قرار می دهد.

طرح حل و فصل مسالمت آمیز خاورمیانه به نام "معامله قرن" در آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترومپ تهیه شده که تا کنون جزییات پیش نویس آن مشخص نگردیده است.

به گفته رسانه های اسراییلی، این امر شامل ایجاد یک دولت فلسطینی در 90 درصد از کرانه غربی و تقسیم اورشلیم است. واشنگتن این اطلاعات را تایید نمی کند. پس از آن که در دیسامبر 2017 ایالات متحده تمام قلمرو اورشلیم را به عنوان پایتخت اسراییل شناخت، فلسطینی ها از مصالحه کردن امریکایی ها در حل و فصل مناقشات خودداری کردند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
آمریکا
اسراییل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است