عراقچی رفت اصلاح کند، خرابتر کرد (متن سخنان)
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۵    ۱۳۹۸/۲/۲۱ کد خبر: 158618 منبع: پرینت

در واکنش های رسمی و غیر رسمی و همچنین عکس العمل های متفاوت در صفحات مجازی به سخنان توهین آمیز عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به مهاجرین افغانستانی، یکبار دیگر در برنامه صبح بخیر شبکه 3 تلویزیون ایران بصورت تلفنی حاضر شده و بجای عذرخواهی از مهاجرین افغانستانی که خواسته بسیاری از ایرانی های انقلابی در این کشور نیز بود، علاوه بر اینکه بر موضوع گروگان گرفتن مهاجرین از لحاظ سیاسی تاکید کرد که یکبار دیگر تکرار نمود که بیایید و به ما پول بدهید تا ما مهاجرین را در کشور خود نگهداریم و شما هم در هزینه های آنان شرکت کنید.
وی تاکید کرد که این به نفع مهاجرین است. حالا اینکه کجای گروگان گرفتن مهاجرین در بازی های سیاسی به نفع مهاجرین است ما نمیدانیم ولی جناب عراقچی، سیاسی با گرایش غربی اوضاع را بررسی می کند در حالیکه مهاجرین در ایران با ایرانی ها سیاسی گونه برخورد نکردند و برادرانه در همه صحنه ها در کنار ایرانی ها ایستاده بودند.
وی قبلا مهاجرین افغانستانی در ایران را با مهاجرین سوریه ای در ترکیه و مقایسه کرد و گفت همانگونه که ترکیه در قبال پناهجویان سوریه ای با اروپا معامله کرد ما چنین کاری خواستیم بکنیم. در حالیکه مقایسه کردن مهاجرین سوریه ای با مهاجرین افغانستانی کاری غلط و گفته های جناب عراقچی قابل تامل است.

کد (4)

متن سخنان آقای عراقچی در برنامه صبح بخیر شبکه 3 تلویزیون ایران:
"اینکه عراقچی گفته است اگر تحریم‌ها فشار آورد ما مجبوریم با برادران و خواهران افغان خودمان خداحافظی کنیم این تعبیر از بنده نیست. یک برداشت و سوءتفاهم بزرگی نسبت به صحبت‌های بنده صورت گرفته است، بحث اخراج، بازگرداندن و خداحافظی اصلاً مطرح نیست.
حرفی که در آن شب زدم این بود که ما در مقابل برادران و خواهران افغان خود گزینه‌های جدیدی را قرار می‌دهیم اروپایی‌ها باید به مسوولیت خود عمل کنند و عمل به این مسوولیت نیز از دو طریق انجام پذیر است.
اروپایی‌ها باید در تأمین هزینه مهاجران و پناهندگان افغان مشارکت کنند و بخشی از آن‌ها را در خاک خود بپذیرند اصلاً بحث بازگشت افغان‌ها به کشورشان مطرح نیست بلکه موضوع قرار دادن گزینه‌های جدید پیش روی افغان‌ها برای بهبود وضعیت این عزیزان است و اروپایی‌ها نیز مهاجران افغان را بپذیرند.
دیگرانی که مسبب بسیاری از مشکلات و مسایل در افغانستان هستند باید به مسوولیت خود در این رابطه عمل کنند.
مسبب مشکلات و آوارگی مردم افغانستان مردم ایران نیستند بلکه در درجه اول آمریکایی‌ها و غربی‌ها و کسانی هستند که گروه‌های تروریستی در افغانستان ایجاد و از آن‌ها حمایت کردند و نیروی نظامی به افغانستان فرستادند و در آنجا پایگاه نظامی ایجاد کردند، در این کشور جنگ به راه انداختند لذا نباید توقع داشته باشند فقط ایران هزینه‌های عملکرد آن‌ها را بپردازد.
ما با برادران و خواهران افغان خودمان 40 سال است که زندگی می‌کنیم و اتفاقاً بسیار حضور خوبی در ایران دارند و در جبهه‌ها رشادت‌های بسیار کرده اند و در زمان جنگ با صدام و دفاع از حرم رشادت‌های بسیاری داشتند.
بحث ما کمک بیشتر به همین عزیزان است و دیگران نیز مسوولیت خود را باید در این رابطه انجام دهند.
تا جایی که توانستیم کمک کردیم و باز هم کمک خواهیم کرد و تا هر روزی که بتوانیم افغان‌های عزیز در ایران حضور خواهند داشت ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم، اما نمی‌شود که غربی ها، امریکا و اروپایی‌ها ما را تحریم و فشار‌های اقتصادی سنگینی را بر ما تحمیل کنند، اما مسوولیت خود را در این رابطه فراموش کنند.
مخاطب ما در مورد مسایل افغانستان اروپایی‌ها هستند.
مخاطب ما کشور‌هایی هستند که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند لذا آن‌ها هستند که باید به مسئولیت خود عمل کنند.
جمهوری اسلامی ایران تاکنون بیش از توان خود به مسوولیتش در این راستا عمل کرده است و تا حد توان نیز کمک خواهد کرد، اما اروپایی‌ها نیز باید به مسوولیت خود عمل کنند لذا این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
از کسانی که در داخل کشور اظهارنظر کرده و موضع می‌گیرند، خواهش می‌کنم توجه داشته باشند؛ مواضع شان اروپا پسند نباشد و نکاتی را مطرح نکنند که بار مسوولیت را از دوش اروپایی و غربی‌ها برداشته و بر دوش خودمان بگذارند، درک کنند که موضوع کاملاً جدی و اصولی است.
جمهوری اسلامی ایران حدود 8 میلیارد یورو در سال برای مهاجران افغان در حوزه‌های مختلف هزینه پرداخت می‌کند، اما مسلماً پرداخت این هزینه فقط با ایران نیست بلکه مسوولیتی بین المللی است که باید کشور‌های مسبب آوارگی مردم افغانستان نیز در تأمین آن مشارکت کنند؛ نمی‌شود که هم تحریم کنند، هم مشارکت نکنند و هم توقع داشته باشند که مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید و همه هزینه‌ها را جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.
مخاطب ما جامعه بین الملل و کشور‌هایی است که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند، آن‌ها هستند که باید به مسئولیت خود عمل کنند لذا لطفاً دوستان داخلی در اظهار نظر‌های خود به بیراهه نروند، حرف‌هایی نزنند که ضد سیاست‌های اصولی ما و دشمن شادکن و اروپا پسند باشد.
فکر می‌کنم همه ما ایرانیان در طول سال‌های گذشته با افغان‌های زیادی در موضوعات مربوط به اشتغال و یا دانشگاه و دبیرستان سر و کار داشته ایم، من در طول تحصیل دوست افغان نداشته ام، اما در اجتماع الی ماشاءالله افغان‌هایی هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند.
افغان‌ها را یکی از شریف‌ترین مردم دنیا می‌دانم، چندین میلیون افغانی در ایران حضور دارند، اما آمار تخلفات آن‌ها نسبت به تعدادشان بسیار کم است و این نشان دهنده آن است که افغان‌ها مردمی بسیار شریف، معتقد و مومن هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند و دستمزد می‌گیرند.
وی ادامه داد: البته این دستمزد‌ها را برای خانواده‌های خود می‌فرستند که هزینه‌هایی برای ما دارد. شوخی نداریم؛ مبالغ بسیاری ارز از این طریق از کشور ما خارج می‌شود.
در مورد مواد مخدر نیز همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است؛ جمهوری اسلامی ایران به مقابله با مواد مخدر به عنوان مسئولیتی انسانی، سیاسی و بین المللی و همچنین کمک به مهاجرین به عنوان مسئولیتی انسانی و اسلامی و بین المللی آشنا است، ولی این مبارزه هزینه بر است، متأسفانه بیش از چهار هزار نفر از نیرو‌های مرزبان و پلیس کشورمان در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده اند و شاید میلیارد‌ها دلار در طول 40 سال گذشته هزینه مبارزه با مواد مخدری کردیم که مسیرش از افغانستان و منطقه به سمت اروپا است.
ما به عنوان یک مسوولیت جانفشانی کردیم تا جلوی انتقال مواد مخدر را بگیریم، اما اگر به لحاظ اقتصادی و تحمیل تحریم‌ها توانی نداشته باشیم، توان اقتصادی ما معطوف امور واجب‌تر در اداره زندگی مردم خودمان خواهد شد.
اروپایی‌ها باید بدانند از این به بعد باید در موضوع پناهندگان و مهاجرین چه افغان و چه غیر افغان و همچنین حوزه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم به مسوولیت خود عمل کنند، این طور نیست که ما فقط در منطقه با نیرو‌های تروریستی که آفریده خود آن‌ها هستند مبارزه کرده و شهید دهیم تا آن‌ها در امنیت باشند، چنین معادله‌ای جور در نمی‌آید و باید در آن تجدید نظر کرد."


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عراقچی
ایران
مهاجرین
نظرات بینندگان:

>>>   چرا باید آقای عراقچی از مهاجرین افغانی معذرت خواهی کنه؟؟ این شما هستید که حاضر نیستید هزینه های گزاف تحمیل این همه مهاجرین افغان رو بپردازید اونوقت باید مقام دولت ما از شما عذرخواهی کنه؟!!
ایرانی ها به اندازه کافی مهمان نوازی کردند و حال این مهمان ناخوانده حاضر به ترک مهمانی نیست.
همه جای دنیا مهاجر، تا ابد مهاجر هست و هیچ فرقی بین مهاجر افغان و سوری نیست.

>>>   افغان ها که باید خوشحال باشن ،‌ منظور عراقچی اینه که راه افغان های مقیم ایران رو باز بزارن تا برن به اروپا، نه اینکه برگردونن به افغانستان ،چون ایران میخواد به اروپا فشار بیاره

>>>   من در طول تاریخ به آمار و ارقام ملل متحد در زمینه تعداد پناهندگان در کشور های مختلف،در مورد تعداد تلفات،در مورد تعداد معتادان مواد مخدره و غیره ارقام آنها باور ندارم و در آینده نیز باور نخواهم داشت.
زیرا آنها بخاطر گرفتن بودجه از ملل متحد و ملل متحد نیز بخاطر گرفتن بودجه از کشور های عضو،همیش ارقام را بالا نشان میدهند.
شما خود فکر کنید:
هر سال کشت مواد مخدره در افغانستان زیاد میشود،هر سال آنها بودجه زیاد تر بخاطر مبارزه علیه مواد مخدره میگیرند.
چهل سال قبل ملل متحد دعوی میکرد که سه میلیون افغان در پاکستان و دو میلیون افغان در ایران مهاجر اند.
از آن زمان تا بحال هر سال نظر به ارقام ارایه شده ملل متحد سالانه صد ها هزار نفر از ایران و پاکستان مهاجرین دوباره به وطن میگردند و سالانه صد ها میلیون دلار بودجه برای انتقال و اسکان آنها میگیرند،اما هنوز هم سه میلیون مهاجر در پاکستان و دو میلیون در ایران وجود دارد.
همه دنیا دزد شده اند،از ملل متحد گرفته تا کشور های همسایه و پنتاگون امریکا و کنگره امریکا.تا روسای جمهور و رهبران.
ار افغانستان خو از رییس جمهور گرفته تا پیاده پشت یک دفتر هم دزد هستند.
چه کنی همراه اینقدر دزد؟
زود تر کدام آنها را افشأ کنی؟
اگر قرار باشد که من دزدی ها و رشوا ها و اختلاس های همه آنها را افشأ کنم،باید بیست و چهار ساعت پشت کمپیوتر بنشینم و بنویسم.

>>>   بیشترین تعداد مهاجران افغان در جهان در ایران زندگی میکنند خود مهاجران افغان هم که از شرایطشون در ایران راضی نیستن خب چرا به افغانستان بر نمیگردن یا به کشور ثالثی نمیرن مرز ترکیه باز بود چرا نرفتن ترکیه دیوار کشید اما مرز پاکستان، مرز عراق و مرز افغانستان که بازه چرا انقدر طلبکار ایرانید ایران خودش بحران زده است چرا مهاجران افغان به تاجیکستان نمیرن ؟
ایران بعد ایرانیها بد عراقچی هم بد مهاجران افغان که بیشترشونم قاچاقی اومدن ایران خوب ، این خوبها به کشور خوب دیگری برن تاجیکستان هم هست به تاجیکستان مهاجرت کنن

>>>   بعضا کشور ها اگر در ظاهر هم مخالفت دارند یگان برنامه هارا با مساعی هم انجام میدهند بیرون نمودن مهاجر تقویه سنگر های طالب وداعش است همانطوری که خرابه های طهران را اباد نمودند کار های طاقت فرسا ومشکل را انجام دادند وبه قول یکی از شاروالهای طهران شهر ها را زیباساختندولشکر فاطمیون جور کردند ودشمن ها وحریف های خودراضربه وارد نمودندوارزان ترین خون وبی ارزش ترین جان افغان را یافتند حال در بدل چیزی ویا مجانی مردم وجوانهای مارا به دیگران پاس میدهند تا شوت اینها به هدف اصابت نموده جبه های طالب وداعش تقویه شود پریشان نشویدغربی ها ازین ناحیه زیر بار نمی ایند وتکلیف نمی بینندبلکه از بودیجه ای امنیتی ونظامی افغانستان زراندوزی وذخیره نموده به مصرف دیوار های مزعوم ترامپ می پردازند چنانچه به مجرد شنیدن این پیام گوارا ودل نشین ششصد ملیون دالر ازین بودیجه را پس انداز ودر اختیار پروژه ای ترامپ قرار دادند ونتیجه ای معکوس برنامه ای اخراج مهاجر را ایرانی ها هم اگر مخالفت هاشان باغربی ها واقعیت داشته باشد احساس خواهند کرد همانوری که انها لشکر فاطمیون ترتیب دادند اینها نیز اردوی حسینیون جور کرده به ارزان ترین قیمت وبه زود ترین فرصت به جان خو انها احتمالا بلا خواهند کرد چه خاصه که اینها به کوچه ها وپس کوچه های انجا بهتر بلد هستند از پول نقشه وپوصله وخریطه هم صرفه جوی میکنند وان را نیر به بودیجه ای دیوار مکزیک می افزایند
جاندار از جاغوری

>>>   در پاسخ و نظر دهنده اول، این منطق نه با اسلام و نه با انسانیت سازگار است بلکه از یک انسان غافل از دین و انسانیت فقط ممکن است.عالم محضر خداست و همه در دادگاه الهی باید پاسخگو باشیم

>>>   من افغان هستم
ترور دهشت افگنی توسط غربی ها امریکایی اوروپایی صورت می‌گیرد دزدان جهانی که معادن افغانستان را غارت میکند آنها باید مصارف این همه پناهنده را بدهد چرا مردم ایران که خودشان در شرایط بسیار دشوار قرار دارد ایران هم توسط تروریستان امریکایی در تحریم قرار دارد

>>>   سخنان جنجالی عباس عراقچی گرچه واکنش های مختلفی در پی داشت؛ ولی یاداوری این مطلب به ایشان و همه ی دوستان و دشمنان انقلاب اسلامی ضروری می باشد که انقلاب اسلامی ایران و مردم آن در شرایط کنونی هیچگاه تنها نخواهد ماند و ملت های آزاده ی عالم، خصوصا علمای اعلام و مراجع بزرگوار تقلید، سکوت را خواهند شکست و به وظیفه ی شرعی و دینی خود در قبال جمهوری اسلامی ایران؛ عمل خواهند کرد!
آقای عراقچی ظرفیت های مادی و معنوی جهان اسلام را در دفاع از انقلاب اسلامی، نا دیده گرفت و بهتر بود بجای مسئله بیرون کردن مهاجرین افغانی از ایران، به ظرفیت های بالقوه جهان اسلام اشاره می کرد و امکانات و توانمندی های آنان را به عنوان پشتوانه ی عظیم انقلاب به رخ جهانیان می کشید!
رویا رویی آمریکا با ایران، رویا رویی حق و باطل و کفر و ایمان خواهد بود.
گرچه برخی کشور های اسلامی در برابر تهدیدات و تحریم های ظالمانه، ظاهرا همسویی و همصدایی با آمریکا دارند؛ ولی ملت های آنان، کما فی سابق ایران را در شرایط فعلی یاری خواهند کرد.
آقای عراقچی!
خود را نبازید، بیرون کردن مهاجران افغانی مشکل گشای تحریم ها و فشار های اقتصادی آمریکا بر ایران نیست. مهاجرین افغانی سرمایه ی معنوی نظام هستند. همانها بودند که خالصانه و بی ریا، شما را در جنگ هشت ساله ایران و عراق یاری رساندند!
همین مهاجرین، در میادین بین المللی، عزت و اقتدار و آبروی جمهوری اسلامی ایران را حفظ کردند؛ و اگر لازم باشد باز هم شما را در شرایط امروزی و حتی در شرایطی سخت تر از امروز نیز شما را یاری خواهند کرد؛ قرص و محکم باشید!
کیست تا نداند که آمریکایی ها در انتقال پایتخت خود به قدس و بخشیدن بلندی های جولان به اسرائیل عملا احساسات مسلمان و غرور آنان را نا دیده گرفته و با پروش گروهای تروریستی و تکفیری در منطقه، باعث ویرانی کشور های اسلامی و گسترش جنگ و نا امنی در جهان شده است.

عبدالرازق احمدیان

>>>   قدرت رسانه عراقچی را به پاسخگویی وادار کرد اما نه چندان دلچسپ!
-------------------
عراقچی گفت منظورم از سخنانم این بود که مهاجرین سالانه 8 ملیارد یورو هزینه در کف دست ما گذاشته است وعلت مهاجرت هم امریکا واروپا بوده اند باید انها یا بخشی از مهاجرین را در خاک خود پناه دهند ویا هزینه ای نگهداری مهاجرین را به ما پرداخته تا از مهاجرین نگهداری کنیم نباید مهاجرین مورد تحریم واقع شود
اگر منظور اصلی این بوده عراقچی واقعا زبان سیاست را خوب بلد نیست وادبیات بکار برده ای وی اصلا به چنین هدف صراحت ندارد وباید گفت عراقچی از خود دربیان چنین واقعیت خامی نشان داده که با چنین توجیه جبران نمی شود این اظهارت شبیه اظهارات جعفر مهدوی هست که با بی بی سی گفته مشکل ما طالبان نیست اشرف غنی هست باید قبول کرد که سیاست مدار شدن کار دشوار هست.
البته مهاجرین هم سوتی های دارد از جمله یک خانم به ترامپ نامه می نویسد که مرز های خودرا باز کنید ما ازگرانی در ایران تاب اورده نمی توانیم !
بازبان روزه می گویم ترامپ خدا تورا لعنت کند همه را درشور دراورده اید شب بخوابی فردا بلند نشوی!
اقبال صادقی

>>>   نخست باید این ....سیاسی نباید بگوید برادر و خواهر چ.ن با خواهر و برادر خود اینطور برخورد نباید کرد اما چون خصلت ذاتی این مردم است هر چه که دلشان خواست عمل میکنند واز نامش معلوم است تبار ایرانی ندارد چون یک ایرانی اصیل با فرهنگ بسیار عالی آراسته است چون تاریخ دارد و اولاده هخامنشیان است آریایی است .عراقچی از نامش هویداست عراقی است و عرب است.
خارکش

>>>   چرا وقتی پاکستان و ترکیه محاجرین افغان رو بیرون کرد جنجال نکردید؟😏

>>>   یران علاوه بر تحریم ها و مجازات های 40 کشور تحت نظارت قوی هوا ى مجهز با هواهپيماهاى بدو ن سرنشين، دوربین ها، سرویس های اطلاعاتی و "روزنامه نگاران" معتبر دولتى کشورهاى امريکا و متحدين اش که در حقيقت خواسته و نه خواسته آستين دراز اطلاعات شان در خاورزمين ايران (تجزيه و جدايى ستانهاى خاورى که با تفرقه اندازى انگليس و تضاد و همکارى روسهاى تزارى و دولت کلونياليسم برتانيه 1857 از ممالک محروسه ايران دوران قاجار و نامگذارى با نام منحوس افغان) هم در خدمت سازمانهاى جاسوسى کشورهاى چهل گانه ناتو و امريکا واتحاديه اروپا است.
همه همين کشور هاى چهل گانه که کشور افغانستان را در واقعيت امر اشغال نموده و بدون انگبين اش (انگبین واژه پارسی سره به معنای عسل است) باداران اصلى حاکمان افغان (پشتون) يعنى امريکا با زور ابر قدرتى خود ، هم کرزى امريکايى و هم غنى زى و خانم امريکايى اش مانند زنبورها انگبين به بادران و زهر خود را به مردم رنجيده از هرقوم کشور نيش و گزيندند.
هم کرزى فغ زن و هم اوغنى فغانزن عمال (گماشتگان) امريکا مى باشند.

پرسش اول
اين است که چرا دولت حاکمان پشتون امريکايى ميليارد ها پول ارسالى امريکا و مصارف و پولهاى گذاف 39 کشورهاى ديگر ناتو و اروپا با شمارش عربى "ابجد" ( د = 4 ; ل=30 و ه = 5 دله) قا در نشدند ، اقلا پناهندگان کشور خود را از ايران و پاکستان بازگشت دهند؟
و آنهم کشوريکه دو برابر بزرگتر از آلمان پناجويان که از 39 کشور اخراج و توسط پوليس به يوروبس (هواپيمااروپا ) از اروپا از آلمان مى شوند، سکوت اختيار مى کنند با وجود ايکه کل پناهندگان کشور هندو کوه در اروپا يک بخش 300 هزارنفرى و در ايران 3.000.000 (سه ميليون است)؟
پرسش دوم
من چرا دولت ايران پيروز است ? که در همين چهل سال باوجود محاصره اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک، نظامی و تحریم هاى متواتر و مجازات از سوى همين کشور امريکا+ 39 کشورهاى ناتو اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک، محاصره نظامی و تحریم خلاف هنجارهاى بين الملى سازمان جهانى به عنوان شانزدهمين کشور اقتصادى جهان است?
پنج کشوره ويتوى نام خود را "سازمان امنيت جهانى" مى نامند مانند لويه جرگه سران قومهاى افغان يعنى حاکمان پشتون که هردو نه امنيت و نه صلح ميآورندپس چنين نهاد ها که بدرد کسى نرسد باکفايت و يا بى کفايت اند?

همين امريکا جمع 39 کشورکه در مدت چهل سال کمک به حاکمان در کوه هند واسلحه به مجاهدين و تروريستها و بن لادن و طالبان در نبرد ضد شوروى و ضد روسى نمودند و چنين به مردم قلب آسيا وانمود نمودند که مردم هندوکوه هان شوروى را پاشان و رو سها را شکست دادند.
ولى مردم ايکه پيروز نشد٬ مردم ايکه قيمت زياد مالى و معنوى پرداخت ٬ مردم ايکه کشته به ميليونها از سوى روس و گمشتگان شان ، کشته از سوى تروريستهاى که از بدنه امريکا و عربستان سعودى با انواع واقسام قماشها و کشته از سوى امريکا و ممالک اروپا يى غرب و بلاخره مردم ايکه کشته از سوى نيروهاى دولتى طالبان سرنگون شده باز با تنفس ساختگى دوباره سازى شده با جنگ حمله و انفجار خودانفلاق از عقب عليه مردم مى کنند .و مردم را غرق استخرهاى خون مى کنند اين قسم جنگ وحمله از پشت خلاف افغانيت که ازسالهاى 1960 ميلادى پشتوندارى گفته مى شود. افغانتباران خود افغانيت را زير پا گذاشتند.
با ز سازى و دوباره سازى کشور نامنهاد افغان ستان به هدف نرسيد شکست خورد و اما بازسازى ودوباره سازى طالبان و ديگر خود انفجارى ها مانند رستاخيز وتقويت تروريسم بين الملى وپذيرايى شان براى خوش آمديد داعش و دولت اسلامى رقص و اتن غنى برپاشد
پرسش دوم من

روسيه و کشورهاى دواردور با شکست مردم ميان رودان سنهد وآمو قوى تر و تواناتر و پول دار تر و توانستند گسترش امريکا و اتحاديه اروپا به سوى سر زمين طلا و سبيرين يخزده نفتخيز جلوگيرى نمايند.

( ترتیب و ترکیب قدیم حروف الفبای عربی که عبارت است از: همزه = ۱، ب = ۲، ج = ۳، د = ۴، ﻫ = ۵، و = ۶، ز = ۷، ح = ۸، ط = ۹، ی = ۱۰، ک = ۲۰، ل = ۳۰، م = ۴۰، ن = ۵۰، س = ۶۰، ع = ۷۰، ف = ۸۰، ص = ۹۰، ق = ۱۰۰، ر = ۲۰۰، ش =‌ ۳۰۰، ت = ۴۰۰، ث = ۵۰۰، خ = ۶۰۰، ذ = ۷۰۰، ض = ۸۰۰، ظ = ۹۰۰، غ = ۱۰۰۰. = حساب ⟨ حساب جُمَّل))

حاکمان دولت افغان و برادران آدمکش آن، طالبان و سایر تروریست ها قادر به خدمات براى امنیت نیستند، نه زمينه کار و روزى برای مردم را فراهم نمودند. نه خانه و کاشانه براى آواره گان درون و بيرون کشورى نه زمينه خدمات ديگر براى روند ملت سازى (شهروند سازى) وغيره فراهم ساختند. نه بلکه ديگران را مقصور تمام بى مسوليتى خودشان مى نمايند.

سازماندهی مجدد نظام سياسى ضروری است. با اشرف غنی صلح غیر ممکن است. به پاى خود استادن به مفاد شهرهاى شرقى جغرافيه شاهنامه است !.
همين کرزى و غنى احمد زى پشتون سازى را فراهم نمودند. کرزى طالبان را "برادران" خواند. اشرف غنى احمدزى رييس بانک مرکزى و سپس وزير ماليه شد. مقدارى زياد پولها که اصلاً براى باز سازى و بازگشت آوره گان از سوى ممالک چل گانه ناتو و غير ناتو پرداخت شدند براى گسترش پشتون سازى مصرف شدند.

به جای مصرف کمک های مالی برای بازگشت آوار گان٬ برای تمام شهروندان به قوم و قبيله خود٬ برای گسترش پشتون سازى٬ پاکسازى تبارى٬ غضب زمينهاى غير پشتون و ظلم و نسل کشی و تبعیض علیه غیر افغان ها به خصوص هزاره ها، و سیاست مجدد همين قوم زير نام ناقلين کوچيان کارکردهاى خطرناک در یک کشور چندين قومی انجام مى نمايند.
همه اقوام خوشاوندان و اعضاى خاندان شريف ستان با نام منحوس افغان خارج رفته و يا پناهندگان پزيرفته رسمى از همان آغاز به ميلياردها به خويشاوندان پولهاى سخت فرستادند?
اين پول مردم راچه کردند?
پولهاى هاى خارجى در اقتصاد کشور براى جريان اقتصادى بکار انداخته نشد.
حاکمان افغان (منظور حاکمان پشتون است) غير پشتون در قدرت دولتى تصميم گير نيستد وهم مسووليت ندارند. ولى حاکمان پشتون خود را مانند گوسپند قربانى فکرمى کنند وغير مسوول! اما شکم هاى گوسپند را با ورقه هاى راى پرمى کنند. راى در گوسپند ان اشکمدار شمار شان دو و سه چند از جميعىت و نفوس مردم آن منطقه.

>>>   اخراج مهاجرین باید توسط مجلس تصویب و بعد مصوب مجلس به وزارت کشور ابلاغ بشه . در ضمن، چون این مسأله خیلی مهم است، دخالت رهبری را هم می طلبد. پس عراقچی کاره ای نیست و حرف مفت زده است. حقیقتا، افغانی ها خوشحال می شن که از بلاتکلیفی 40 ساله خارج بشن، چون آب چه یک وجب چه صد وجب از کله که بگذرد فرقی نمی کند.

>>>   به عنوان یک ایرانی میگم .... کنه این دولت وزیر وزراش از جمله همین عراقچی رو که جز ابرو بردن وبدبختی برا ما هیچی نداشتند

>>>   مهمان امدصاحب خانه شد یادمان نرفته بود که این چوپان دگه میخاد مارا بیرون کنه خط گلم بره ما نمیریم دلت جمه

>>>   من افغانستانی ساکن ایرانم سیاست چیزی کثیفی است بخاطر منافع خودگاهی بایدیکعده قربانی شود؟اما بنده حقیر به مردم ایران پیشنهاد میکنم پشت رهبری محکم بیاستیدماهم ماهم درکنار شمادر روزهای سخت هستیم چون دشمنان اسلام هرروزیک بازی درمی آورد یک افغانستان یکروز سوریه و عراق حالاکمربسته که ایرانو ازپادرآورد دوراندیش باشیم به منافع مشترک فکر کنیم

>>>   رهبرانقلاب: امروز اگر کسی بخواهد وحدت ایران و افغانستان را بشکند، او را #دست_شیطان به حساب خواهیم آورد

🔻 بلندگوهایی سعی داشتند و دارند که روزبه‌روز بین این دو ملت [ایران و افغانستان] جدایی بیندازند؛ اما ما در سخت‌ترین شرایط نیز، هیچ مصلحتی را بر مصلحت دفاع از افغانستان غلبه ندادیم.

🔹️ همه‌ی شما میدانید که تهران زیر موشک بود و هر شبانه‌روز، ده تا پانزده موشک - بلکه بیشتر - وارد تهران میشد و منفجر میگردید و دهها انسان را از بین می‌برد و خانه‌هایی را خراب میکرد. آن روز، علاج کار این بود که به یک طرف لبخند بزنیم؛ ولی در جهت رضای الهی نزدیم و آن شرایط سخت را تحمل کردیم.

🔸️ قبل و بعد از آن نیز در طول جنگ تحمیلی هشت‌ساله، بخش عمده از زحماتی که متحمل شدیم، به‌خاطر موضع قاطع و صریحی بود که در امر افغانستان داشتیم. آن موضع، امروز هم وجود دارد و هیچ فرقی نکرده.

🔹️امروز هم ما در کنار ملت و جهاد و وحدت افغانستان و نیز حکومت اسلامی آینده‌اش قرار داریم.

🔺️اگر کسی بخواهد این وحدت را بشکند و در داخل ایجاد #فتنه کند، با او احساس برادری نخواهیم کرد و او را #دست_شیطان به حساب خواهیم آورد. ۶۸/۷/۱۱

#تحولات_منطقه

>>>   با سلام. بنده یک ایرانی ساکن تهران هستم. شخصا از سخنان آقای عراقچی بسیار مناسف شدم. با کمال تاسف دولت فعلی ما در ایران چندسالی است تلاش میکند با دور شدن از گفتمان اصیل انقلاب اسلامی و رهبران آن خود را به غرب و آمریکا نزدیک کند. عملکرد این دولت در امور داخلی کشور بسیار ضعیف و مورد انتقاد بسیاری از مردم است ولی میخواهد با فرافکنی، کمبود ها و ضعفهای خودرا به پایای عوامل دیگر از جمله تحریم های خارجی و حضور میهمانان هموطن افغانستانی گذارد. ما بسیار امیدواریم با تغییر دولت در انتخابات آینده و حضور مجدد گفتمان انقلاب اسلامی در قوه مجریه زنجیرهای بسته شده به دست و پای رشد و تعالی سریعتر ملت ایران گسسته شود. البته به لطف الهی مردم انقلابی و نیروهای دلسوز بسیاری در کشور ایران با وجود عدم همراهی لازم دولت، بار سنگین پیش برد اهداف انقلاب را به دوش کشیده اند. من از برادران و خواهران افغانی عذر خواهی میکنم. به امید خدا آینده برای مردم مستضعف منطقه ما بسیار روشن و امید بخش است. اندکی صبر سحر نزدیک است.
در پناه حق.

>>>   حرفی که باید مزید این بود که ایران دیگر کنترلی روی مرزهای خودش نخواهد داشت و اجازه میده همه کسانی که قصد رفتن به اروپا رو دارند از کشور عبور کنند.
هیچ فرقی نمیکنه که طرف از افغانستان بیاد بره یا از پاکستان یا قرقزیستان یا تاجیکستان از هر کجا که میخواد بره میتونه از مرزهای ایران استفاده کنه.
باید اینطوری میگفت.

>>>   عرقچي هم باييد عراق برود چون اروپا ديگر ديوانه نيست كه مثل سابق سال دو مليارد يورو به عراقچي بدهد. چون اروپا ميداند كه دولت ايران تا به حال يك يورو هم بالاي افغانها مصرف نكرده بلكه سالها به اسم افغانها از سازمان ملل و اروپا پول گرفته.

>>>   آقاى احمديان ! اين لكچرنوت شما شايد بر شاگردان صنوف هفتم و هشتم مكاتب؛ تا حدى تأثير گذار باشد اما به درد عراقچي ، حكومت ايران ، جهان اسلام و مهاجرين افغان مقيم در ايران ، نميخورد . شما از كدام نيروي عظيم اسلامي صحبت ميكنيد؟! شما به عراقچي توصيه ميكنيد كه او ميبايست به اروپا و امريكا از موجوديت لشكر عظيم و متحد اسلامي در دفاع از جمهوري اسلامي ايران ؛ هشدار ميداد!
مگر اين نيروي مقتدرِ عظيم و متحد اسلامي ؛ در مقابل اشغال سرزمين فلسطين توسط اسرائيل ؛ با ملت قهرمان و بزرگ فلسطين چه كمك فزيكي كردند؟! با تقبيح اسرائيل و ابراز همدردي با فلسطينيان كه كاري نميشود كرد!
اين لشكر بزرگ و منظم و يك پارچهء شما چرا در برابر اشغال عراق، ليبيا ، سوريه ، افغانستان و يمن ؛ سكوت اختيار كردند؟!
بااين تئوري هاي غير عملي ، دل خودت را خوش بساز و بس !


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است