جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری نهایی شد
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۱۷    ۱۳۹۸/۲/۲۸ کد خبر: 158740 منبع: پرینت

کمیسیون انتخابات، با تغییر آوردن در جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی، این جدول را نهایی کرده‌است.
بربنیاد این جدول، روند ثبت نام‌های رأی‌دهندگان که قرار بود در تاریخ ۲۶ ماه ثور آغاز شود، قرار است در ۱۸ جوزا با ۲۲ روز تأخیر آغاز شود.
تغییر دیگری که در این جدول آمده، قرار است ثبت نام‌های رأی‌دهندگان بی‌ کارگیری از فن‌آوری باشد در حالی‌که پیش از این کمیسیون انتخابات فیصله کرده بود که در روند ثبت نام‌‌های رأی‌دهنده‌گان در انتخابات آینده از فن‌آوری کار خواهد گرفت.

به گزارش طلوع، میرزا محمد حق پرست، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات در اینباره گفت: «ما و شما اگر به مادۀ نزدهم قانون انتخابات مراجعه کنیم، به وضاحت آمده است که کمیسیون انتخابات برای تنظیم و انسجام امور برای شماری از پالسی‌ها و طرزالعمل‌ها برخی از تدابیر را به میان بیاورد.»

در بند دوم ماده نزدهم قانون انتخابات آمده‌است «تمامی مراحل انتخابات به شمول روند ثبت نام‌ها و تشخیص رأی‌دهندگان با به کارگیری از فن‌آوری و شناخت بایومتریک به شیوۀ مصون انجام شوند.» اما دیده می‌شود که کمیسیون انتخابات بر خلاف این ماده فیصله کرده‌است.
تصمیم کمیسیون انتخابات، برای کار نگرفتن از فن‌آوری در روند ثبت نام‌های رأی‌دهندگان واکنش برانگیز شده‌است.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان بیان داشت: «ضعف و ناتوانی کمیسیون است که نمی‌توانند ازعهدۀ کار شان بیرون شوند. این‌ها در مغایرت با قانون یک کار را انجام می‌دهند. این کار اعتبار و مشروعیت همه چیز را صدمه می‌زند.»
قرار است انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات مجلس نمایندگان ولایت غزنی به روز ششم ماه میزان برگزار شود.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان با انتقاد از چگونگی مدیریت در کمیسیون انتخابات، می‌گویند که اگر اصلاحات بنیادی در این نهاد به میان نیاید، انتخابات روز ششم ماه میزان کشور به بحران کشیده خواهد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جدول انتخابات
کمیسیون
نظرات بینندگان:

>>>   برای چندمین بار؟

>>>   انشاالله که داکتر اشرف غنی برنده اصلی انتخابات ریاست جمهوری است و در 5 سال اینده کشور به ترقی و پیشرفت های مزید دست خواهد یافت و کشورهای ایران و پاکستان در انزوای اقتصادی بیشتر قرار خواهند گرفت
سلطانی از دنمارک

>>>   عجب دولت و عجب مردم ساده داریم همه این کار ها روز مردم را گم می کند

>>>   بله سلطانی صاحبپشتون تبار البته آغای غنی داکتری تقلب خود را از روباه پیر استعمار انگلیس خائن دریافت نموده و ماموریتش کشتار انسان های آزاده و بی گناه مظلوم خراسان زمینی میباشد وی شخص کینه توز و متحجر و قوم پرست مربوط به ماقبل عصر حجر مباشد که در کله خامش جز قوم پرستی و نفرت چیزی یافت نمیشود اما پشتون پرست ها چشم و گوش خود را بسته و کورکورانه دنبال وی رفته و او شخص داماد یهود را بابای خویش میخوانند

>>>   بله آقای سلطانی صاحب پشتون تبار البته آغای غنی داکتری تقلب خود را از روباه پیر استعمار انگلیس خائن دریافت نموده و ماموریتش کشتار انسان های آزاده و بی گناه مظلوم خراسان زمینی میباشد وی شخص کینه توز و متحجر و قوم پرست مربوط به ماقبل عصر حجر مباشد که در کله خامش جز قوم پرستی و نفرت چیزی یافت نمیشود اما پشتون پرست ها چشم و گوش خود را بسته و کورکورانه دنبال وی رفته و او شخص داماد یهود را بابای خویش میخوانند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است