نگاه جهان به غارت معادن افغانستان
ذخایر معدنی افغانستان شامل باریت، کرومیت، ذغال سنگ، کبالت، مس، طلا، سنگ آهن، سرب، مقدار زیادی از لیتیوم بسیار ارزشمند و دیگر فلزات خاکی کمیاب برای محصولاتی با فناوری بالا، گاز طبیعی، نفت، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، پتاس، نمک، گوگرد، تالک، روی، و سایر مواد معدنی میباشد. 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۳    ۱۳۹۸/۳/۱۰ کد خبر: 158901 منبع: پرینت

ذخایر مواد معدنی افغانستان یکی از بزرگرترین ثروت های انباشته، دست ناخورده و آینده ساز کشور بوده که بدون شک ساختمان آینده افغانستان مدرن و تعیین مسیر آن بسوی توسعه و ترقی از راه منابع معدنی افغانستان میگذرد.

سوگوارانه در درازنای نبرد تحمیلی نزدیک به چهار دههٔ اخیر در افغانستان، غارت منابع معدنی کشور، یکی از بزرگرترین اهداف آمریکا در افغانستان را احتوا داشته و این اهداف غارتگرانه در اوج بحرانی ساختن کشور توسط دولت موجود به مثابه مجری اهداف تاراجگرانه در سرزمین اشغالی تحقق می یابد‌.

حراست و پاسداری از ثروت های ملی و ذخایر زیرزمینی افغانستان به مثابهٔ گرانبها ترین میراث مادی این خطهٔ خونین و نجات این گنج بزرگ، وظیفه و رسالت هر هموطن میهندوست و شرافتمند افغانستان است.

در تحت ابر و غبار جنگ غارتگرانه و مصنوعی افغانستان، اخیرآ تاراج ذخایر طبیعی کشور بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.
چنانچه «استیفن لیدمن» از جمله دانشمندان آمریکا، نویسنده، پژوهشگر و تحلیلگر نامور آن کشور در مقالهٔ تحت عنوان «امریکا و غارت معادن غنی افغانستان» توافقنامهٔ میان روسای جمهور آمریکا و افغانستان منعقدهٔ نیویارک را در وبگاه گلوبال ریسرچ مورخ ۲۴ دسامبر۲۰۱۷، مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده است.

بنابر آن باتوجه بر اهمیت حیاتی معاهدهٔ عقد شده میان سران دو کشور و با درنظرداشت ارزش گهربار این مقاله خواستم تا بطرز امانت این خامه را برگردانی نموده و در خدمت هموطنان عزیز و گران ارج قرار دهم.

استیفن لیدمن:
تجاوز بی پایان آمریکا در افغانستان نه تنها اینکه هیچ ارتباطی با مبارزه با تروریسم ندارد بل آمریکا از آن [تروریسم] حمایت می کند. اهداف حضور آمریکا در افغانستان عبارت از کنترول کشور، استعمال آن برای امتداد لولهٔ گاز و نفت، به محاصره کشیدن چین و روسیه از طریق پایگاه های نظامی و غارت منابع غنی معدنی افغانستان که احتمالأ تریلیون ها دالر ارزش دارد، میباشد.

ثروت هایی که در واقع جایزهٔ خوشمزه برای شرکت های شکاری میباشد.
ذخایر معدنی افغانستان شامل باریت، کرومیت، ذغال سنگ، کبالت، مس، طلا، سنگ آهن، سرب، مقدار زیادی از لیتیوم بسیار ارزشمند و دیگر فلزات خاکی کمیاب برای محصولاتی با فناوری بالا، گاز طبیعی، نفت، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، پتاس، نمک، گوگرد، تالک، روی، و سایر مواد معدنی میباشد.

افغانستان یک گنجینهٔ منابع است، دلیل کلیدی و غیر قابل توجیه برای اشغال دایمی کشور توسط آمریکا "جنگ" است.
اینجا اهداف آمریکا پیروزی نیست بل تداوم جنگ دایمی و بی پایان است.

زمانی دونالد ترامپ با اشرف غنی رییس جمهور "دست نشانده" ملاقات نمود و موضوع انکشافات منابع افغانستان و غارت آنرا بوسیله کمپنی های "شکاری" آمریکا مورد بحث قرار دادند.
در بیانیه کاخ سفید حول این نشست چنین آمده است:
آنها مسایل توسعه اقتصادی، از جمله اینکه چگونه شرکت های آمریکایی بتوانند به سرعت به توسعه منابع غنی و "کمیاب" معدنی پرداخته و افغانستان‌ را کمک کنند"
"آنها توافق کردند که چنین ابتکاراتی به شرکت های آمریکایی کمک می کند تا مواد مورد نیاز برای "امنیت ملی" را که زمینه ساز رشد اقتصاد افغانستان و ایجاد مشاغل جدید در هر دو کشور میباشد، انکشاف دهد.
بنابر این در صورت خود کفایی افغان ها، در پرداخت برخی از کمک های ایالات متحده آمریکابرای افغانستان صرفه جویی بعمل خواهد آمد.

تفسیر اعلامیه:
"اشرف غنی توافق نمود که شکارچیان شرکت های آمریکایی کشورش را غارت نمایند و به اقتصاد آمریکا کمک کنند نه به اقتصاد افغانستان."
"او [غنی] هیچ کاری برای بهبود زندگی افغان ها انجام داده نمی تواند جز اینکه آنها را مورد بهره برداری قرار دهد.
هرگاه غنی در هر زمانی از این معاهده طفره رود، برکنار شده و توسط یک «عروسک» فرمانبردارتر تعویض میگردد. نسخه ای که توسط امپریالیسم بکار میرود تطبیق پذیر و جایگزین آن خواهد شد. این شیوه کار امپریالیسم است."
" این طرح هیچ ارتباطی با تامین هزینه های عظیم جنگ بی پایان ندارد، همه چیز برای غنی سازی شکارچیان شرکت های آمریکایی و همچنین کنترل منایع غنی معادن افغانستان است."

قبل از یازدهم سپتامبر، هیات طالبان با کمپنی بزرگ نفتی «یونیکال» آمریکا بخاطر ساختمان پاپلین ترانزیتی افغانستان در «هوستون» دیدار نمود.
استراتژی سال ۱۹۹۹ راه ابریشم آمریکا به هدف توسعه فرصت های اقتصادی منطقه ای، تضعیف ساختن، برهم زدن، بی ثبات ساختن و منزوی ساختن چین، روسیه و ایران به حیث «گیم» بزرگ و جدید و کنترول منابع حیاتی در این بخشی از جهان تدوین شده بود.
مذاکرات طالبان با اداره کلینتون در سال ۱۹۹۹ با شکست مواجه گردید و بار دیگر بوسیله بوش و چینی به ناکامی انجامید.

به دنبال رخداد یازدهم سپتامبر درست چهار هفته بعد آمریکا به افغانستان حمله نمود البته جنگی که ماه ها قبل برنامه ریزی شده بود.
دلایل کلیدی دیگر برای راه اندازی این حمله عبارت از احیا و بازسازی مجدد تولید تریاک بود که بطرز گسترده توسط طالبان محو گردیده بود.
تریاک به حیث منابع کلیدی برای تامین عواید «سی آی ای »، بانک های غربی، مخارج جرایم سازمان یافته و سایر منافع مالی یکی از اهداف عمده را تشکیل میداد.

پدیده ها طوری که ظاهرآ جلوه می یابند، عملا چنین نیست. درباره بن لادن نمایندهٔ پربهای سیا، برای مردم دروغ گفته شد. در زمان حیات بن لادن و قبل از ابتلا به بیماری و متعاقبا پیش از هلاکت او حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به حیث "بزرگترین بیرق نیرنگی جهان" درست پس از انهدام یوگوسلاویا بوسیله اداره کلینتون, اتفاق افتاد.

ترامپ آنچه که از سلف خویش میراث برد، عبارت از تشدید جنگ بوده و به آن ادامه میدهد. تهدید کوریای شمالی با کاربرد احتمالی جنگ فاجعه بار، تهدید ایران برطبق پلان های مطروحه، ممکن تهدید روسیه و متعاقبأ تهدید چین از برنامه های ترامپ است.

زمان کنونی یکی از پر مخاطره ترین دوران تاریخ است، اوضاع تا اینکه بهتر گردد به وخامت میگراید.
جنرال ها و طراحان جنگ در ارتش امریکا، حیات بشریت را مورد تهدید قرار داده و شرایط وقوع جنگ وحشتناک هسته ای را پدید آورده اند که در صورت بروز آن روزقیامت برپا خواهد شد.

استیفن لیدمن
غارت معادن افغانستان بوسیله آمریکا
https://www.globalresearch.ca/us-to-plunder-afghani…/5610332
عارف عرفان


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ذخایر افغانستان
امریکا
نظرات بینندگان:

>>>   از اول تروریزم برای آمریکایی ها بهانه بود آنها برای غارت معادن کشور آمده بودند
شیما

>>>   من بودجه نظامی پنتاگون را مطالعه کردم، تنها از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۸، در حدود هشتصد ملیارد دالر در جنگ افغانستان به مصرف رسیده است.
شاید هم به همین مقدار تا از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ به مصرف رسیده باشد.
یعنی در مجموع در حدود یک و نیم تریلیون دالر تا بحال درجنگ افغانستان به مصرف رسیده است.
اگر امریکا تمام معادن افغانستان را ببرد، هنوز هم مصارف جنگی خویش را نمی کشد.
من نمیگویم که تمام این پول ها واقعآ به مصرف رسیده است. همانطوری که سربازان خیالی در افغانستان وجود دارد، همانطور در اردوی امریکا در افغانستان نیز وجود دارد. همانطوری که از بودجه نظامی در افغانستان خورد و برد صورت میگیرد، به همین منوال بودجه نظامی جنگ امریکا در افغانستان نیز مورد خورد و برد قرار میگیرد.
جنگ افغانستان برای رییس جمهور امریکا و جنرالان پنتاگون و اعضای کنگره امریکا، مثل یک گاو شیری است، که از جیب مالیه دهندگان امریکا میگیرند و در جیب خود می اندازند.
اگر در تجارت مواد مخدره افغانستان دست داشته باشند، شاید تا اندازه یی ازین مدرک نیز عاید داشته باشند، اما معادن افغانستان بطور قانونی و سیستماتیک و به شکل صنعتی و با مقدار زیاد استخراج نمیشود که عوایدی نصیب آنها شود.
در طول ده سال جنگ روس ها در افغانستان، ما هیچ وقت نشنیده بودیم که روس ها معادن افغانستان را غارت کرده باشند، با وجودی که آنها نیز توان این کار را داشتند.
پس اینها همه پروپاگند است و این معادن را بعضی قوماندان های جهادی که ساحات تحت نفوذ و کنترول شان است، به شکل غیر قانونی استخراج میکنند و به پاکستان انتقال میدهند که شاید در مجموع چند میلیون دالر نصیب همه آنها شود.

>>>   تا پشتون ها معامله گران حاضر باشد تا همه افغانستان را فدای امریکای ها کند چرا باید امریکا سر و صدا بر پا کند
کشور بی صاحب دست نوکر پنجابی ها افتاده
دوم هر چی پنجابی ها بگوید همان میشه فکر نکنم غیر از پنجابی کسی حرف اول را در امور مهمی فغانستان زده بتوانه
احمد

>>>   به ارتباط چور چپاول معدنیات ومنابع افغانستان که هدف اصلی خارجی هااست. تمام مردم را که ازجهالت آنها استفاده کرده اند بهترین موقع است برای دزدان بین المللی . به همین ارتباط شاید سالهای قبل رهبران وقوماندانان خریده شده باشند. این موضوع نزد عوام یک موضوع پیش پا افتاده است مگر باید همه بدانند که تمام جنگ های جهانی و تمام پروگرام های مافیای جهانی بالای همین موضوع است . ممکن زور رییس جمهور و ارگانهای دولتی هم نرسد. هرگاه کسی صدارا درین مورد بالا کند زود ازبین میرود. چندین سال است که امریکایی ها از دشت واغجان لوگر توسط طیارات سیاه امریکایی مسافربری دربین گل یورانیم انتقال میدهند . آیا ریس جمهور زورش میرسد ویا مانع این کار شده میتواند ؟ هرگز نه. این کشتار و عملیات و پارلمان سازی و غیره وغیره مصروف ساختن مردم است در حالیکه آنها پلانهای وسیع دارند که حکومت افغانستان فقط برای شان پل ارتباطی ووسیله ارتباطی است . اینها قدرت وحاکمیت دولتی میخواهند بخاطر یک مقدار دالر وتچارت. وآنها در رسیدن قدرت اینهارا همکاری میکنند واینها در بردن ودزدیدن منابع آنهارا. من هم بخاطر افشای این موضوع نمیتوانم که حتی نام خودرا درینجا بنویسم.

>>>   اول امریکا !

>>>   این شعارها مشگلی از مردم افغانستان را حل نخواهد کرد زیرا اگر آمریکا نباشد، چین و اگر چین نباشد روسیه و ووو کشور افغانستان در داخل هیچگونه ثبات سیاسی و صنایع و تکنولوژی مستقل و قوی ندارد تا معادن خود را استخراج و منابع ملی کشور را در جهت توسعهً اقتصادی کشور بکار گیرد و لذا همیشهدر جنگهای مذهبی و نژادی و قومی و فقر و عقبماندگی خواهد ماند. بطور خلاصه هر کشور و جایئکه ثبات و امنیت سیاسی در کار نباشد در آنجا اقتصادی نیز در کار نخواهد بود. پیش شرط ثبات و امنیت سیاسی فقط استقرار دموکراسی و قوانین حقوق بشر جهان و حاکمیت قوانین دموکراتیک هست و نه رقابتهای مذهبی و باند بازی.

>>>   خدمتی دیگر از طالبان برای اربابان امریکایی خود.

>>>   چرا همه حمله های طالبان به نیروهای امنیتی افغانستان است؟ چرا به آمریکا ییها حمله نمیکنند؟؟؟
اینها فقط شعار مبارزه با آمریکا میدهند. وگر نه برای حضور آمریکا به روند صلح نمی پیوندند.

>>>   یه مقدارپول به طالبان میدهن یه مقداربه دولت تامصروف جنگ باشن بنام اسلام وجهاد وهمه معادن رامیبرن وافغانستانی توخالی رابعدسالها جنگ به طالب تحویل خواهدداد وان وقت طالبان خوشحال میشون ودوباره به کشورحاکم میشون کشوری که مردم فقیر وبدبخت ومصرف کننده هستن وهیچ عایدات نخواهن داشت ونه پیشرفتی وفقط زنده هستن انوقت است که نسل های بعدهزاران لعنت خواهن فرستاد به همه ملت وهمه سیاستمداران که مصروف چه کاری بودن که مااین همه ازدنیا عقب ماندیم وبدبخت شدیم وای وای برما.
جمشیدی

>>>   عزيزان ، زماني كه معنويات چور و چپاول ميشود، در فكر ماديات نباشيد، اشغال روسي به آساني شناسائي ميشد، اما اشغال فكري ، جغرافيائي، اقتصادي، نظامي أمريكا و امپرياليزم زمان و دانش كار دارد تا عوام بدانند كه اين پول و مصارف و آمدن و آوردن هموطنان اجنت هاي خارجي بخاطر بهتر ساختن زنده گي ما نيست، بلكه بخاطر استعمار ما هستند.

>>>   Ahmadi Khorasani.
یک تعداد دریشی دار های لنگی پوش اند که فقط بیداراند تا مخالف تمامییت خواهی فعلی را در هرجا توهیین کنند وگناه های حاکمیت های ضعیف ومعامله گر خود را بگردن دیگران انداخته بروی خود مانند اطفال دست کشیده چشم پت کنند گویا که ایشان را کسی ندیده چون چشم پت اند ولی عالی جناب تنها چشم تو پت است ولی چشم مردم باز است ترا میبیند
در نزد روسها پارسی زبانان را دشمن روس ها اعلان نموده اند ودر نزد اروپایی ها تاجیک ها را دشمن اروپایی ها معرفی ودر امریکا وکانادا واسترالیا هم چنان دشمن امریکا وکانادا واسترالیا پارسیزبانان دشمن وبا پاکستان هم که منبع تروریزم است خود شان چشم پتکان دارند در مزدوری رقابت هم دشمن جامعه جهانی اند وهم دوستش هم برای روس طالب میدهند وهم برای امریکا وکشور های عربی داعش تا شعیه وپارسی زبان بکشد
حکمت یار را در فرش قرمز استقبال میکنند برای دوستم تبعید نامه میدهند طالب را برادر گفته در عید ها میزبانش میشود اگر زندانی اش هم در زندان باقی ماند به یک بهانه انرا رها میکنند ولی سران غیر خود را نابود ویا زندانی میکنند اما نمی دانم که این ها که عقده های از هیچ دارند در جایش ولی ایا همین بیرونی ها چطور نمی دانند که کی واقعا دشمن شان است کی تروریست است ؟وکی مقابل تروریست
من از حرف های جنرال امریکایی در مصاحبه با بخش پشتوی صدای امریکا درک کردم که امریکایی ها منطقه عایل برای تربیه تروریستان وارسال انها به کشور های اسیای میانه میخواهند وفعلا این دولت قومی به انها وعده داده که پارسیزبانان را بنام اتحاد شمال نابودنمایند در صورتی این خواست بجا میشود که حریفان باقی مانده دولت را امریکایی ها نابود سازند وشاید با یک کودتاه نظامی قدرت را مطلقه ساخته غنی را تقاعد داده وهمه کوتاهی ها را بعد از چهل سال باز هم بگردن شیربروت دیگری یعنی حفیظ الله امین غنی احمدی انداخته ووبدولت وحدت ملی خاتمه داده وشمال افغانستان را با جابجایی کوچی ها کاملا منطقه تربیه وارسال تروریزم ساخته وجنوب غرب را با ۸ هزار کوچی که فعلا با خیمه هادرهرات وفراه منتظر جابجایی اند برای تهدید ایران نگهدارند در شمالی هم توزیع شناس نامه را برای کوچ ها بادادن چوکی به افراد معامله گر از ادرس اقوام غیر فاشیزم را ادامه داده ونیرو های دولتی را در جنوب وجنوب شرق توسط طالب که انها هم از دولت وامریکایی ها وروس ها تمویل میشوند مصروف نگهداشته شمال وغرب را داعش اداره کند واز ان جا به کشور های اسیای مرکزی کشور های مسلمان نشین چین و وقفقاز ارسال شوندتا روسیه وچین را در تهدید نگهدارند این جا هم روسیه در خوش باوری کاملا فریب خورده از دست همان های که در دهه ۸۰ فریب خوردند که به اشاره امریکا پای شان را در جنگ افغانستان کشیده وانتقام شکست های ننگین خود رادر ویتنام از شوروی گرفت حال هم که روسیه جان دوباره گرفته باید با همان روشنفکر های دریشی دار طالب بفرشند بنام اینکه داعش را فقط طالب ازبین برده می تواند در حالی که نام دیگر داعش طالب است باداعش مصروف کنند
اینجا هم سرباز این بازی فاشیزم اوغانی ولی دشمن صلح وامنیت جهانی پارسی زبان
یکی از علت های عمده که دنیا هم از ان استفاده سو برده خاموشی سران چیز فهم پارسی زبان با لباس ملی گرایی در اجتماعی که همه قوم گرا می اندیشند است واین روشنفکر نما های افغان هم بازبان پارسی نه زبان افغانی پارسی زبان را می کوبند دنیا را هم متقاعد میسازند که اینه این ماهستیم که می توانیم سرنوشت کشور را تعین کنیم و بجز از ما کسی نمی تواند کشور را اداره کند طرف معاملات ما هستیم ودیگران دشمن ومادر خدمت شما وهمینهای که بزبان پارسی مقاله های انتقادی برضد عدالت خواهان می نویسند با زبان پشتو غربی ها را فریب داده وحتی در بعضی کشور های اروپایی زبان افغانستان را هم تنها زبان پشتو معرفی نموده اند وپارسی زبان وشعیه را دشمن غرب وشرق اما در بین پارسی زبان هم هنوز جبهه واحد تشکیل نشده بنابر خود خواهی های روشنفکر های پارسیزبان ضد فاشیزم
تا زمانی که جهان را وقدرت های بزرگ را قناعت ندهیم که دروغی برای تان گفته شده شما را نابود میکند همین ادا های دیموکرتیک گونه درون طالبی وافراطی هم ما وشما را نابود میکند بیایید خود خواهی ها را کنار گذاشته در کنار هم قرار گیرید پروای این رفقای حزبی تان راکه در پشیرو دوست واز عقب خنجر تان میزنند به حال خود شان بگذارید انها خود هم چپ اند وهم راست وهم تکنوکرات وهم طالب وداعش هیچگاهی من بجز دوسه نفر ازین قوم عزیز ندیده ام که وضعیت را نقد نموده خود را ملامت کنند وبیشتر دلیل میگوید دلیلش که کار ساز نیفتاد دشنام وتوهایین را شروع میکنند تا ما را از خود دور بسازد
امید وارم عقده مندانه نقدم نکرده واقع بیانه به موضوع اگر پرداختید خانه تان اباد ورنه مزاحم نشوید حال کور هم میداند که دلده شور است

>>>   Omar Ahmad Parwani
حکومت قاتل
تنها عنوانی که به این حکومت مردم ستیز میتوان داد عنوان "حکومت قاتل" است. حکومتی که با تکرار فاجعه رستاخیز تغییر و جنبش روشنایی امروز یک بار دیگر بر روی شهروندان بی دفاع و عدالت شلیک نموده و ده ها شهروند معترض را به شهادت رسانیده است.
کار نامه سیاه رهبری حکومت مردم ستیز:
شهید ساختن حدود ۱۰۰ شهروندان عدالت طلب جنش روشنایی
شلیک بر معترضان جنبش رستاخیز تغییر و شهید ساختن ۷ جوان معترض
حمله بر نماز گزاران جنازه سالم شهید و به شهادت رسانیدن بیش از ۱۶ نماز گذار
شهید ساختن عمدی دخترک فقیر توسط کاروان موتر های حاکم ارگ در لغمان
شلیک بر مردم بی دفاع فاریاب و شهید ساختن ده ها شهروند معترض.

>>>   Ziai
هم میهنان عزیزن، جوانان اگاه و فرهنگیان پرشور ، شما خوب میدانید که استبداد غنی با گروه مزدور در ارگ آنهم به قوت مالی استکبار جهانی به اندازه زیاد شد که بلاخره مردم شزیف فاریاب با پیروی از انقلاب کبیر فرانسه زن ومرد با بیل ، تبر ، کلند و چوب در دست گرفته به جاده ها و خیابان ها ریختند. از همه ملت شریف تاجیک وهزاره التماس مینمایم تا مردم شریف ومظلوم فاریاب را تنها نگاشته در این عدالت خواهی و حق خواستن مردم را که قیام نموده اند لطف کمک نمایید. در غیر آن چند روز بعد این جلپه سیل استبداد خانه های تاجیک و هزاره را نیز ویران وبه خاک یکسان خواهد نمود.

>>>   دوستي با محاسبه هزينه امريكا در افغانستان و قيمت معادن و منابع افغانستان به اين نتيجه رسيده كه امريكا براي تاراج منابع افغانستان به كشورش نيامده!!!!
عجيبه! پس امريكا براي رضاي خدا به افغانستان اومده!؟
در ضمن شما بودجه جنگي ايالات متحده در كشورتان رو درست محاسبه نميكنيد،، وقتي اونها ميگن مثلا هزارميليارد در افغانستان هزينه كردند بايد بدانيد كه همه دلارهاي اين هزينه كرد ، به خود ايالات متحده برميگرده ، هزينه هايي همچون حقوق سربازان و ساخت تجهيزات و جنگ افزارها همه در امريكا ساخته ميشوند ، امّا معادن شما اصطلاحا پول قدرتمند هستند ، يعني هر دلار از آن با هزار دلار امريكا برابري ميكند ، اينگونه هست كه امريكا هر جا كه هزار ميليارد هزينه كند كافي هست فقط ده ميليارد از منابع اون كشور را غارت كند تا جبران هزينه خود را كرده باشد و قطعا سودهاي امنيتي هم خواهد برد
علي ، تهران

>>>   چپاول منابع طبیعی افغانستان در ابتدا توسط حود افغانها از دوران اغاز جنگ
ها در پنجشیر توسط شورای نظار در بدخشان توسط گروه ربانی در تبانی با مافیای محلی و قطع اشجار در جنوبی و فروش ان در پاکستان سالها قبل اغاز یافته است و ادامه دارد همین اکنون شورای نظار یا افرادی وابسته به گروه مسعود مصروف استخراج زمرد طور غیر قانونی میباشند دوستان میتوانند
کلیپ های انرا در یوتیوب مشاهده کنند. در رابطه به نفت شرقمیا نه و امریکا باید گفت که بعد از ختم جنگ دوم جهانی و تبارز امریکا به حیث ابر قدرت ال
سعود دست دوستی بطرف امریکا دراز کردند و امریکارا به استخراج و سرمایه
گذاری در صنعت نفت دعوت کردند و امریکا هم خودش و حکومات کشور های سعودی و خلیج نفع برده اند تا ان سرحد شیخ ها ثروت دارند که محل نگهداری حیوانات شان بهتر از قصر ریاست جمهوری ما است ..درست است که امپریالیزم خاصیت چپاولگرانه دارد اما باز هم پا بند قوانین بین المللی میباشند. این ما هستیم که در تباهی و بربادی کشور خود از همه اولتر گام بر میداریم. انگلیسها بعد از دوصد سال استعمار و غارت هند این کشور را مجبورا ترک کردند . اما هندی ها هیچ اثر تعمیر یا خط اهنرا تخریب نکردند

اما بعد از سقوط نجیبالله همه میدانیم که چه فجایع در شهر کابل صورت گرفت
من شاهد انتقال تمام دارایی منقول و غیر منقول دولت به پاکستان بودم در این
غارت نه امریکا و نه روس دست داشت همه دزدان خالص مجاهدین اعم از هزاره تاجیک پشتون ازبک بودند. بهتراست قبل از انتقاد دگران نظر انتقاد امیزبر خود بیاندازیم....
حنظله حححححححح

>>>   كدام معادن ؟
دو معدن زغالسنگ داشتيم كه محمود جان كرزي از حامد جان كرزي رسما خريداري نمود و پولش را حامد جان نقدا اخذ و قبض نمود و در اعتراف خود هم صادق ميباشد.

>>>   كدام معادن ؟
دو معدن زغالسنگ داشتيم كه محمود جان كرزي از حامد جان كرزي رسما خريداري نمود و پولش را حامد جان نقدا اخذ و قبض نمود و در اعتراف خود هم صادق ميباشد.
جمشيد مصلح

>>>   دین برای مردم کافی است. خخخخ
کشورخود راناامن کنین در کشورهای دیگراواره شوید
پولدارها هم دردیگرکشورها سرمایه گذاری کنن
کشورتان خود به خود درست میشود فقط شما فرار کنید ودادبکشید
درهیج جای دنیا هیچ کشوری خود به خود درست نشده بلکه این مردم بوده ان که کسورهایشان را ازاستعمارگران نجات دادن وهمدیگرپذیربودن وپیشرفت کردن الگوی مردم افغانستان کدام کشوراست ایا درجهان چنین کشوری وجود دارد که الگوی مردم افغانستان شده باشد

>>>   این عمل غربی ها فقط مخشوش کردن افکار عامه است وبس ،
غربی ها شب هنگام یورانیوم ولایت هلمند را به شکل مرموز چپاول میکنند ، این عمل غربی مثل آفتاب برمردم افغانستان روشن است ، مگر افسوس تاکنون هیچ یک از مسئولین دولتی ما در چنین عمل متجاوزین عکس العمل نشان نداده اند.
ترکمن اندخویی

>>>   سرنوشت افغانستان وکشورهای افریقای که ثروت انهارا اروپایان در قرنها هژد ونوزده ونیمه ی قرن بیست به غارت برده بود سر انجام یکی خواهد بود.شاید عده با شنیدن این خبر لعاب از دهان های شان سر کرده باشد وخوش شده باشند که ازین ببعد زنده گی خوبی خواهد داشته باشند.

>>>   سلام!
ای مردم مسلمان افغانستان این را بدانید که امریکا وکشورهای دیگر بخاطر کمک به ما نه بلکه بخاطر بردن تمام معادن ما به افغانستان آمده است بخاطر رسیدن به این هدف تمام مقامات دولتی از کرزی گرفته تا به والیان حتا طالبان را از خود کرده است دوزی خواهد آمد که افغانستان از نگاه معدن صفر خواهد بود ملا عمر بن لادن ISI پاکستان کرزی و کابینه اش تمامی اینها نوکران امریکا هستند

>>>   باید ببرد اگرنه برای چه به کشور ما آمده پند مادر زن شان را که گوش نکرده آنها هم منافع می خواهند از آنجا که کشور ما چیزی برای آنها ندارد معدنهای ما تنها امید خارجی هاست خلاص !
سردار

>>>   آمریکا با این اعلان میخواهد حسن نیت اش را به مردم افغانستان نشان دهد و با این نوید میخواهد خود را به دل مردم جای کند. برای این که شک و شبهه ای به وجود نیاید گفته است که این معادن عظیم توسط یک گروه کوچک شناسایی شده است بدین معنی که آمریکا برای شناسایی معادن اقدامات گسترده ای نداشته است.
بهرحال همین هم کافیست و امیدواریم حالا که آمریکا مارا مستحق دانسته است، دولتمردان ما استفاده سو از این سرمایه ها نکنند یا در مقابل نفغ شخصی قراردادهای آنرا بدون درنظرداشت منافع ملی با مفاد اندکی به کشورهای دیگر منعقد کنند.
کاش آمریکا از معادن یورانیم افغانستان نیز پرده برداری کند. گفته میشود خالص ترین سنگ های یورانیم جهان در هلمند است. و بزرگترین معدن هم در منطقه ای دیگر.
نظر به شواهد و مدارک ایران هم از سالها به این در مرز افغانستان تحقیقاتی داشته است و همچنین کشورهایی دیگر نیز علاقمند به یورانیم افغانستان هستند.

>>>   همین آمریکا است که وجود این ذخایر را اعلام کرده و حالا مردم افغانستان مرد شوند و همت کنند که آن را به سرمایه بالفعل تبدیل کنند. و نگذارند که دیگران آن را غارت کنند. اگرنه براساس گزارش پنتاگون روس ها سی سال پیشتر این را کشف راداری کرده بودند اما هیچ افغان را مطلع نکرده بود. من فکر می کنم اعلام این کشف از لحاظ سیاسی و روانی برای مردم خوب است بخصوص که اجلاس بین المللی کابل در راه است. فقط دولت مردان و مردان بلند همت افغان همانند جناب شهرانی وزیر لایق معادن افغانستان است که می تواند در این راستا گام هایی را به نفع ملت ما بردارد و از تاراج شدن سرمایه های مادی و معنوی مردم ما جلوگیری کند.
زکی غزنوی

>>>   بمن غرض نیست.

>>>   امریکا جان این معادن رو درست بکن تا این ملت سر کار بروند بعد هر چی میخوای ببر.
پنجشیری

>>>   بلی قصد امریکا همین معادن افغانستان است بخاطر همین معادن تمام اختلافات قومی زبانی سمتی و حتی مذهبی را دامن می زند تا باشد برای حضور دراز مدت امریکا آیا جهاد بر ضد
عیسوی های فرض نیست چه افراد که سنگ مسلمان بودن را در قلب می زند

>>>   خیر است یکی از خواست های تروریستها همین بود که زمینه را برای جور وچپاول داخلی و خارجی مساعد سازند. خون انسان در برابر هیچ چیز قابل معاوضه نیست. همه دارایی های کشور را بتاراج ببرند مگر انسان را نکشند.
گرز رستم

>>>   چيزي كه بديهي است سوال دارد؟

>>>   خوانندگان گرامی
تاسف بار است که کشف منابع طبیعی افغانستان و اظهاراتی در این مورد باعث نگرانی و پرسشهایی از طرف دوستان افغان ما شده است و بعضیها ادعا کرده اند که ایالات متحده برای چنین منابع طبیعی به افغانستان آمده است.
متاسفانه چنین ادعا و تهمت هایی در مورد ایالات متحده تازه نیستند. شما شاید به یاد داشته باشد که اوایل همین سال دولت ایالات متحده پس از زلزله مرگبار هائیتی، ارتش را برای کمک به آن کشور فرستاد و شاید اتهاماتی از قبیل ایالات متحده از این زلزله برای ا شغال آن کشور استفاده کرده و آنجا را ترک نخواهد کرد را به یاد داشته باشید. حالا بر همگان روشن است که دولت ما بیش از 100 ملیون دلار و ارتش را فقط برای کمکهای انساندوستانه فرستاد و پس از پایان کمکهای انساندوستانه، آن کشور را ترک کرد.
در مورد حضور ما در عراق نیز چنین اتهاماتی وجود داشت، اتهاماتی از قبیل: ایالات متحده برای چپاول نفت عراق به آنجا رفته و آن کشور را ترک نخواهد کرد. همانگونه که امروز میبینید، دولت عراق خود صاحب منابع نفتی عراق بوده و کنترل آن را در دست دارد و ارتش ما هم در حال ترک آن کشور میباشد.
واقعیت این است که نیروهای ایالات متحده و نیرهای ائتلاف نه برای چپاول منابع افغانستان بلکه برای مبارزه با طالبان افراطگرا در افغانستان حضور دارند. مردم و دولت افغانستان صاحبان منابع طبیعی افغانستان بوده و این مردم و دولت افغانستان هستند که تصمیم خواهند گرفت که از این منابع کی و چگونه استفاده کنند.
آقای ترکمن خویی، شما گفتید: غربی ها شب هنگام یورانیوم ولایت هلمند را به شکل مرموز چپاول میکنند ، این عمل غربی مثل آفتاب برمردم افغانستان روشن است. بر اساس چه سند و گزارش معتبری چنین ادعا میکنید؟ شما گفتید که همه این را میدانند، بس چرا هیچ گزارشی در این مورد وجود ندارد؟ همچنین، هلمند یکی از پایگاهای اصلی طالبان بوده و هیچ شرکت غربی در آنجا حضور ندارد.
ما بسیار خوشنود هستیم که افغانستان منابع طبیعی بسیار با ارزش و وسیعی دارد، ولی آن هیچ ربطی به ماموریت ما در افغانستان ندارد. ماموریت ما در افغانستان از بین بردن تهدید طالبان و اطمینان پیدا کردن از تبدیل نشدن دوباره افغانستان به حاشیه امنی برای گروهای تروریستی است. همانگونه که رئیس جمهور اوباما روشن ساخته اند، ما نیروهای خود را بیش از اینکه ضروری باشد در آنجا نگه نخواهیم داشت.
با احترام
علی علوی
فرماندهی مرکزی ایالات متحده

>>>   اگر عاقیلانه فکر کنیم امریکایها برای معادن به افغانستان نیامده اند. هزینه ای نظامی امریکایها بیش از ذ خایر افغانستان است.
بشک که دشمنان افغانستان در بین مردم ما تبلغاتی را اندازی میکند.
ایا مردم و دولت افغانستان فرامش کرده اند که همسایهای افغانستان در تخریب نابودی و دوزدی در افغانستان کار گردان بودند و هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ادرس

>>>   کاملاً اشتباه است، تمام هزینه های نظامی امریکا در افغانستان 1 فیصد قیمت معادن افغان ها نمی شود.
بابه گک
کابل

>>>   برادر عزیز قیمت تنها ذخایر کشف شده افغانستان 3000 میلیارد دالر است.این گفته وزیر معادن و صنایع افغانستان نه من و تو که بدون معلومات فیر می کنیم.
ارزش معادن افغانستان 3000 ملیارد دالر در حالی اعلان می شود که اداره زمین شناسی و وزارت دفاع امریکا ارزش معادن افغانستان را 1000 ملیارد دالر اعلان کرده بودند.
برادر عزیزم این خارجی به اینجا نیامده که به من و تو کمک کنند بلکه هرکس به فکر خویش است.
وقتی ما خود به فکر خود و وطن عزیز خود نیستیم چگونه توقع کمک از امریکایی ها و اروپایی ها داشته باشیم.
اگر علت جنگ های جهانی اول، دوم و جنگهای که همین اکنود در حال جریان است مطالعه کنی در می یابی که همه بخاطر اقتصاد و چپاول دارایی های کشور ها می باشد.
ما امروز اینقدر به فکر وطن خویش نیستیم که به فکر امریکایی ها هستیم و وکیل مدافع خارجی در وطن خویش شدیم.
اگر می خواهی چهره های منفور امریکا انگلیس و... ببیینی به بعضی کتابها مانند افغانستان در آتش نفت، تاریخ امریکا و یاهم نقش امریکا و طرفداری آن از بعضی کشور های ظالم از طریق رسانه ها ببین و کمی به خود بیا.
تشکر

>>>   این معادن را که صد فیصد میبرند. چند وقت پیش یک دوستم خبر داد که طیاره های امریکایی خاک دشت لیلی را بخاطر حاصلخیز بودنش میبرند. گفته میشود خاک امریکا بعد از این همه سال بهره برداری از حاصلیخزی مانده.
حماقت در این سطح چطور امکان دارد؟!!! مگر اینکه کاسه ای زیر نیم کاسه باشد!

>>>   من خودم باشنده تورخم هستم . ما هر روز می بینیم صدها موتر باری ناتو از مرز تورخم از افغانستان خارج میشود . اما دولت جرات تلاشی انها را ندارد که خارجیها با خود چه میبرد .
خداوند به داد ما برسه .

>>>   دزدهای بین المللی غربی زیر کوه های کشور ما را خالی کردند . کجا است این دولت فاسد که از هیچ چیز خبر ندارد . سرمایه ملی ما را دزدهای کافر بیدین غربی دزدی میکنند و به کشورهای شان انتقال میدهند . اما کرزی راحت در قصر شاهی مجلل به خواب است . ایا کسی است که او را از خواب بیدار کند ؟؟ ارزش معادن افغانستان بیش از 10 هزار میلیارد دالر است .
امریکاییها و غربیهای دزد جنایتکار دروغ میگویند .
....بر دزدهای غربی .

>>>   ....بر سازمان جنایتکار ناتو .

>>>   مدت 13 سال است که معادن افغانستان توسط نیروهای اشغالگر ناتو از دو مرز تورخم و حیرتان مزار شریف و از فرودگاه های کشور دزدی میشود .
چه کنیم دولت نداریم که جلوی راهزنان را بگیرند .

>>>   ما مردم افغانستان هنوز چهره شیطانی غربیها را که در ظاهر لبخند اما در باطن خنجر زهر الود بدست دارند نشناخته ایم .
ما باید اینها را بشناسیم که اینها دروغگو فریبکار دزد قاتل هستند .
احمد

>>>   بدبختی مردم افغانستان به صورت جانکاه و خطرناک زمانِ آغاز میشود، که قرارداد ها با امریکا و شرکأ امضأ و استخراج معادن افغانستان شروع شود.
اینها آنقدر از مواد شیمائی و مسموم کننده برای استخراج معادن استفاده خواهند کرد، که زمین و آب های زیرزمینی و سرزمینی ما در مدت 10 سال آینده دیگر قابل استفاده نخواهد بود و مردم منطقه به امراض گوناگون مبتلا خواهند شد. این تجربه ممالک قاره افریقاست که بعد از 100 سال آزادی سیاسی از استعمارگران غربی جزء زمین سوخته و فقر چیزی برای شان نمانده.
دیشب فلمِ را در یکی از شبکه های تلویزیون دیدم که نشان میداد، که شرکت های نفت و گاز در ایالت پنزلوینیا (امریکا) جهت استخراج نفت و گاز آنقدر مواد مسموم کننده شیمیائی را در داخل معادن پَمپ میکنند( این متود جدید را fracking میگویند)، که آبهای زیرزمینی درین منطقه مسموم شده و قابل استفاده شهروندان نیست. مردم تانک های آب را از مناطق دوردست خریداری میکنند. با وجود اعتراضات گسترده از جانب مردم در طول ده سال، دولت امریکا مانع کار شرکت های نفت و گاز درین منطقه نشده است.
حال سرنوشت آینده افغانستان را خود تان میتوانید ترسیم کنید.
نادر

>>>   جاي بسي تاسف است كه سرمايه ملت و اثار تاريخي اين وطن توسط صليبهاي غارتگر در حال چپاول است ولي در اين زمينه دولت اجيل كابل سكوت كرده است. چه زيبا فرمودند اب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم. ان تاجيك يا هزاره كجاست كه خود را روشنفكران افغانستان ميداند. به فكر من اين همه لاف و پوچ است روشنفكران به فكر منافع شخصي خود هستند قلبم پاره پاره است به خاطره اين وطن دوست دارم لعنت بفرستم به خودم كه روزي در اين وطن پيدا شده ام ولي ميدانم اين كلمه من اشتباء است اما چه كنم از دست نامردان و خاينين و وطن فروشان چه كنم؟
والسلام حبيب الله يوسفزي

>>>   یا هو !
رحمت خدا بر تو و مرام پاکت آقای یوسف زی .
در این دولت موجوده یک فرد وطندوست دیده نمیشه .

>>>   اقای یوسف زیزیزیزیزی تو باید اول این شکایت پیش بن لادن ....بکن دومن پیش
این شکایت پیش ملا عمر کور بکن سیومن بروپیش ....چهارمن کریم خرگ
بعدش برو پیش بیشرفک اشرفک ینگه یهودیت 6 بروپیش زرداری نواز بیشرف
7بار آخر بیه پیش تاجیک وهزاره اوز بک که همگی این آشغال هارا ازخراسان
زمین گم گور کنن این مزدوران راپیش خدمتان یهودی را
با احتام سمیع

>>>   امریکا در راس اپریالزیم جهانخوار واستعمارگر ان بزرگ تک محوری قرار داشته از سال ها قبل که به پاکستان ومجاهدین سلاح مهمات وپول میداد جیرات نکرده بود در برابر هر دالر خود هزار دالر کمایی را در نظر داشت.
حالا که به افغانستان لشکرشی کرده از خاطر اسلام نیست بلکه منافع اقتصادی خودش در اولویت قرار داشته ورین جا خون میریزاند جوانان خودرا قربانی میکند سرش را مار نگزیده یا طالب را به وجود آورد یک بار دورشان کرد حالا دوباره حضور شانرا پررنگ ساخت. اهداف از پیش تعین شده داشت .
بااحترام عذیدی

>>>   امریکا دیگر قادر نیست با این سلاح زنگزده اش {طالب،ناتو}به جنگ ملت ها برود.به شرط انکه ما متحد شویم ونگرش ملی گرایانه پیدا کنیم.هنگا م با ان ابزار انرا یعنی حزب مردمی که دران از تعصبات خبری نباشد مثا لش اوایل جهاد با دستان خالی در مقا بل روسها که همه یکدست بودند بعدها که تنظیم ها پیدا شدبی اتفاقی شروع شد.که ما ثمره اش را میبینیم وتا امروزادامه دارد.مسول این پیامدها کی هاست؟ایا بیرونی ها و یا خودمان.در فلسفه گفته اند اساس درون است.بیرون شرط است.حالا ما ملامت هستیم که بی اتفاق هستیم.یا بیرونی ها که تجاوز میکنندومارا به انقیاد کشیده اند.؟
وطنخوا

>>>   ما مردم خیال پلاو میزنیم.......همین است.. که پس مانده هستیم.....بنده خود اینجینیر معدن هستم...بنده خدا اگر ۱۰۰۰ میلیار. ارزش داشته باشد برای استخراج آن شرایط لازم است...و برای ایجاد ای شرایط آمریکا باید ۲ برابر هزار میلیار. پیشه خرج کند....در خواب بیند پنبه دان...

>>>   در حقیقت تمام این غارت ها را طالبان مزدور سبب شده اند.... و هنوز هم به کارکردهای خود افتخار میکنند...
جوانمرد از قندهار

>>>   ... در سال 2008 اعلان ګردید که این معدن در ولایت هلمند کشف شده است و تخمین شده است که ارزش این معدن بالا تر از 3 تریلیون دالر است که اګر این معدن استخراج ګردد افغانستان شاید از عربستان سعودی نیز غنی ګردد.

>>>   وای برما مردم که تاهنوز انجنیر معدن ما گپ ناتوانی می زند و مردم را خیال پرداز می نامد.تامادامیکه همچوتو انجنیرهایی در کشور ما وجودداشته باشد کار ما همین خواهد بود که دیگران به سهولت معادن ما را استخراج کنند و ما گپ ناتوانی خویش رابلند کنیم.

>>>   ازینکه پاکستان غارت کند بهتر است امریکا غارت کند ، اگرذ امریکائی ها نباشند پاکستانی ها توسط ریش افغانستان را اشغال میکنند
ر

>>>   خوب امریکایی هه ملامت.
آیا مشکل حل شد.

>>>   از طرف شب تو سط طیارات خود از هلمند خا رج می کند

>>>   در هلمند خو طالبان است چرا مانع نمیشوند.

>>>   هیلاری کلنتن گفت: ماصرف ده فیصد از دست آوردهای خودرا دوباره به افغانستان میدهیم حالا غ باید ترامپ دعوا کند تا از جمله دزدی های خود پانزده فیصد را دوباره بما بدهند

>>>   لطیف پدرام:
"اگرنتوانستیم هموطن خوب باشیم، می توانیم همسایه ی خوب باشیم"!
فردا 25 سپتمبر 2017، روز همه پرسی خلق قهرمان کرد برای تعیین سرنوشت، استقلال و آزادی میباشد. کرد ها، نزدیک به یک سده کوله بار سنگین و دردناک سرکوب، شکنجه،زندان اعدام ،و مهاجرت را بر شانه های زخمی خود حمل کردند. فردا روز مهم و مبارک برای مردم کرد است.فردا نقطه ی عطفی در تاریخ اقلیم کردستان است. آن چه فردا اتفاق می افتد باید درسی باشد برای همه ی تمرکزگرایان، انحصار گران و سلطه طلبان در منطقه و جهان ما. و نیز الگویی باشد برای همه ی مردمان و اقوام آزادی خواه.- یک مردم مصمم و با اراده و آگاه در سخت ترین وضعیت تاریخی می توانند سرنوشت خود را آن گونه که میخواهند رقم بزنند. به همه ی تمامیت خواهان توصیه می کنم این جمله ی زیبا و پر معنی"مسعود بارزانی" را با دقت بخوانند و در باره ی آن اندیشه کنند: اگر نتوانستیم هموطن خوب باشیم،می توانیم همسایه ی خوب باشیم.
برای مردم قهرمان کرد پیشاپیش تبریک می گویم.

>>>   Noorulhaq Noor
درست است !
و اگر بازهم خوشباوران یا خودفرشان(معامله‌گران) تبارهای ستمکشیده، فریاد واهی "وحدت ملی" سر دهند، بازهم ستمگری یک تبار را بالای مردمان بومی این سرزمین و نسلهای پس از خود به ارث می گذارند !
که چنین مباد ؛
اگر هوشیارانه بتوانیم راه کردها را برای رهایی خود از بند جهل اجتماعی در پیش گیریم، بهتر ؛
و اگر نتوانیم، راه پیشنهادی آقای دوکتور عبداللطیف پدرام "فدرالیسم" گزینه بهتر خواهد بود.

>>>   حکومت فیدرالی بهترین گزینه برای رسیدن به ثبات درافغانستان است، دراین صورت ازتمرکزگرایی خلاص شده وهرنماینده بدون متهم کردن دگران مشغول خدمت به حوزه انتخابی خود میشود، ودیگر دولت مرکزی هم نمی تواند علیه آن تبعیض، ویا امتیازدهی نماید.
ما مردم چنان ازحکومت وحکومت داری وتمدن واقتصاد وحس غیرت ملی دور هستیم که آمریکا دولت مردان مارا مانند یک کودکی ساده بازی داده وخرمهره طلارا ازدست شان دربرابر یک مشت کشمش نخود میگیرند، اما غافل ازاینکه خاک برچشم مردم مان میریزند.
جوان

>>>   این طرح شیطانی تان را به گور خواهید برد امت اسلامی در حال بیداریست ما میخواهیم با سایر امت و سایر سرزمین ها یکجا شویم و خلافت اسلامی را تاسیس کنیم
قرآنکریم فرموده است: انما المومنون اخوة یعنی جز این نیست که مومنان برادر یک دیگراند. تاجک وپشتون فرقی نمیکند اگر مسلمانیم و اگر برادر نسبی مان کافر باشد از مانیست.
عبد الرحمن فهیم

>>>   یکی از بهترین سیاست مداران اروپا خانم Helle Thorning نخست وزیر اسبق کشور شاهی دنمارک، بعد از برگشت سفر کاری از افغانستان، وعده داد تا یک طفل افغانستانی را بدون قلم و کتاب و صنف درسی نخواهد گذاشت ۱۴۵میلیون دلار کمک به معارف افغانستان نمود که این پول ها به غارت رفت و صنوف درسی در سیاره مریخ ساخته شد.
Helle Thorning ❤❤❤

>>>   در این بلبشور خانه پر از خون آتشی که ما خودمان بنام اسلام بر سر خود و مردممان زده و درست کرده ایم معلوم هست که توانسته نخواهیم کرد کشورمان را اداره کنیم، ما هنوز هم محتاج نان خالی خود به خارج هستیم و نمی توانیم گندم و نان خالی خود را تولید و تاًمین کنیم، زیرا در کشور ما ثبات و امنیت سیاسی درکار نیست و هر شخص و گروه تروریستی اسلامی برای خود دولت است، آنوقت از بیگانه چه انتظار و توقعی دارید؟ بدون امریکا همین دولت مرکزی ماهم سقوط کرده و کل افغانستان بدست طالبان خواهد افتاد، بنابراین شعارهای ضد آمریکایی ما به نفع گسترش ترور و وحشت در خدمت طالبان بوده و هست به چه چیز و دست آورد خود افتخار کنیم ؟

>>>   معادن تولید دود و دخانیات و اعتیاد هم در دست دولت و طالبان هست.

>>>   هنوز مردم افغانستان درخواب است،
امریکا از بدنه اسلام یک تیم را تهیه میکند و دیگر ان را درنظرش کفر جلو میدهد از اینکه فهم و دانش وجود ندارد مردم افغانستان باور کرده یکدیگر را میکشند، امریکا و دیگر کشور اهداف شان را بدست می آورند.
تاکه ابله در جهان است، هوشیار درنمی ماند.

>>>   غ چوچه انگریز و امریکاست!!!
ولی ع چوچه چند پدره تمام جنایتکاران جهان است!!!

>>>   برای همین است که بیرق افغانستان را برای تشناب های خود انتخاب کرده اند

>>>   نظر دهنده دوم صحیح فرمودند
امریکا پلانهای بسیار کلانتر در منطقه دارد و افغانها خوشبخت بودند که جای پای و مستفید از پلانهای کلان منطقه ای-جهانی امریکا واقع شدند و البته که داشتن منابع طبیعی برای کفاف هزینه های امریکا بالای افغانستان نیز جزء عواملی بوده که امریکا را تشویق به پیشرفت دادن افغانها و وطن شان کرده است.
هاشمی بامیانی

>>>   کشوری که به لحاظ سیاسی و قوانین حقوق بشری در داخل به ثبات و امنیت نرسیده باشد، اقتصادی قوی و مستقل نیز نخواهد داشت. به بیانی ساده اقتصاد قوی و مستقل از ثبات سیاسی داخل و حاکمیت قانون گذشته و یا تاًثیر می پذیرد که پیش شرط آن نیز استقرار دموکراسی و احترام و رعایت قوانین حقوق بشر جهان بجای جنگ و دعواهای قومی و دینی و مذهبی و نژادی هست. همانگونه که اگر در انسان عقل و دانش و تدبیر و کاردانی و آینده نگری حاکم نباشد، توان رشد و رقابت را نخواهد داشت، همینگونه اگر در کشور ثبات سیاسی و حقوق بشر و قوانین دموکراتیک حاکم نباشد، کشور هرگز به پیشرفتهای اقتصادی پایدار نائل نخواهد شد.پیروز باد مردم افغانستان

>>>   غنی کوچی را لاف و پُف کشته و ملت را گرسنگی و بد امنی۰

>>>   اگر آمریکا میبرد خو یک کمی هم پس میدهد بهتر از پنجاپی ها است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است