خان سالاری غنی ما را به کجا خواهد برد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۷    ۱۳۹۸/۳/۱۶ کد خبر: 158995 منبع: پرینت

اشرف غنی یک چهره سیاسی سخت قوم مدار و قبیله گراست، و حاضر است همه چیز را در پای حفظ و گسترش فرهنگ قبیله ذبح و قربانی کند.

کار اشرف غنی چه در دوره وزارت و ریاست اش در وزارت مالیه و ریاست دانشگاه کابل و چه در دوره مسوولیت اش بعنوان رییس کمیسیون انتقال مسوولیت های امنیتی از خارجی ها به دولت افغانستان و چه هم اکنون بعنوان رییس جمهوری، سپردن همه امتیازات و نهادهای دولتی به قوم و طایفه خودش بوده است.

غنی باکی ندارد که با این کارهایش چه برسر نهاد های دولت و ساختار اداری دولت می آید، و چه مشکلاتی از این ناحیه بر مردم و کشور تحمیل می شود.
هدف ایشان انحصار هرچیزی به نفع قبیله خودش و قوم خودش هست. از این روی نه پروای انتقاد شهروندان و گروه های سیاسی کشور را دارد و نه از سازمان های بین المللی و کشورهای کمک کننده و حماقت کننده ترس و هراسی بخود راه می دهد.

آزادکردن دسته جمعی جنگ جویان طالبان و به زندان انداختن افراد بی گناه از اقوام غیر پشتون کشور، بخش از این دغدغه، سیاست و اهداف غنی است. غنی تاحال در این کارها موفق بوده و هیچ مانع جدی فراروی خود نمی بیند. دیدیم که با آزادی طالبان جنایت کار و قاتل، هیچ گروه و تیم و تکت سیاسی مخالفت نکرد و هیچ فشار سیاسی از این ناحیه به غنی وارد نشد.

غنی اکنون به هیچ قانون و هنجاری پابند نیست، و به هیچ گروه و جماعت و ارزش های اخلاقی و انسانی احترام نمی گذارد. جالب است که این همه خلاف کاری ها، بد اخلاقی ها، قانون شکنی ها، قبیله پرستی ها و امتیاز گیری های قبیلوی ای که غنی مرتکب می شود و انجام می دهد هیچ واکنش جدی را از جانب مردم و گروه های سیاسی بر نمی انگیزد و همه تسلیم غنی شده اند.

اکنون هیچ کس و نهادی نیست که از غنی بپرسد که داری چه کار می کنی و این یعنی مسلط شدن غنی و گروه تمامیت خواه او بر همگان و همه چیز.

صفرمحمد مظفری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خان سالاری
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   این جنایت شرف غنی توهین به شهدا و خون ریخته شده سربازان جوان ماست. مردم ما که گوسفندی هستند، اما این رهبران نامنهاد جهادی، روشنفکران، رسانه‌ها و مطبوعاتی ها، جامعه مدنی، حقوق شهروندان کجا استند؟ و چرا خاموشند؟

>>>   هر که آب از دم شمشیر خورد نوشش باد!
تقصیر از غنی نیست؛ تقصیر از ملتی است او بر آن سوار است.
گلداد

>>>   متآسفانه افغانستان و مردم آن شرایط و امکانات شان بحدی ناپایدار و نارسا میباشد که اشرف غنی (در اصل سیاست امریکا) خودش بازیها را پیش میبرد و روز بروز خود را تنها تر میبیند و فقط به معدود نزدیکان و مهره های معین تکیه میکند تا بجای ضربه خوردن از نفوذ فراگیر امروزه همسایه ها و قدرتهای منطقه، ملی بودن و مردمی بودن کابینه خود را زیر سوال ببرد.
عبدالله ، ربانی ، عثمانی ، حکمتیار و حتی خلیلی و دوستم باندازه لازم نتوانستند انسجام برنامه های دولت غنی را تقویت کنند و سایر اعضای کابینه نیز روز بروز در معرض نفوذ فراگیر همسایه ها قرار گرفتند که باعث تنها ماندن رئیس دولت و زعیم کشور شدند.
برای مردم کار حداکثر ممکن دولت مهم است نه چهره های همیشگی یا قومی که خصوصاً در این شرایط دخالتها، مردم را قربانی حزب یا معاملات با منابع بیرونی کنند.
اشرف غنی وزارتهای امنیتی را حتی الامکان منسجم ساخته ، وزارتهای مالی و سکتوری را حتی الامکان فعال نگه داشته ، روابط خارجی را بهر شکلی حفظ میکند ، و خلاصه نظر به حساسیت منصب ها، نزدیکان و همکاران خود را موظف میکند تا سایر بخشهای پائین تر را هم بهتر بتواند کنترل نماید تا نظام و مردم را حفظ بتواند.
سوال؛ اشرف غنی تا حدی روند جامعه را حفظ کرده، آیا به اشخاص و سیستم متفاوت دیگری هم در چنین شرایط حساس اعتبار هست که کشاکش اتفاق نیافتد؟
لطیف بیژن پور

>>>   اشرف غنی به خاطر چپلوسی گاهی در منزل سیاف می رود و گاهی در منزل کرزی برای این رقم ریس جمهور بی امت و بی غیرت زهر لازم است ریس جمهور باید یک شخص سیاست مدار و دلاور باشد نه مانند این زنچو

>>>   كدام خان سالارى نيست فقط كوچى هاى جناور را غنى به خاطر قاچاقبرى خود پشتون گفته استفاده ميكند.

>>>   اگر مردم میخاهند که یک دولت خوبی داشته باشن که جواب دندان شکنی بتمام دشمنان افغانستان بدهد به آقای تورسن رای بدهند چونکه همان میتواند افغانستان را بیاری خداوند از بدبختی نجات بدهد که یک کشور آرام مستقل وپیشرفته داشته با شیم
با احترام غفوری

>>>   غنى بابا نه تنها به پشتون ها خدمت کرد به تمام اقوام خدمت کرد.

>>>   هیچ بوتلی جای غنی را نمیګیرد!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است